Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Histológia materského znamienka

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Po prvé, musíte pochopiť, čo je histológia krtka. Aby ste to mohli vykonať, musíte vykonať špeciálne testy tkaniva, ktoré sa vykonávajú pomocou mikroskopu. Takáto štúdia sa odporúča všetkým, ktorí majú nevus, ktorý sa môže stať malígnym nádorom. V prípade, že výsledky štúdie ukazujú, že v tkanivách sú rakovinové bunky, lekár predpíše určitú liečbu. Zvyčajne sa tieto moly odstránia okamžite.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Svedectvo

V akom prípade je potrebné vykonať histológiu krtka?

 1. Ak ste náhodou zranili tvorbu, najmä ak vyčnieva nad pokožku.
 2. Ak sa nevus začína intenzívne rásť.
 3. V prípade, že sa na pozadí formácie začnú objavovať škvrny podobné plochom.
 4. Keď sa objaví bolesť alebo sa začína svrbieť krtek.
 5. Ak sa nevus vráska alebo začne odlupovať.
 6. Pri krvácaní.
 7. V prípade, že krtek začne meniť svoju farbu.
 8. Ak sa štruktúra nevusu mení.

Je možné odstrániť krtka bez histológie?

Bez histológie sa neodporúča odstrániť krtky, najmä ak existuje podozrenie na možnosť vzniku nádoru. Ale obyčajné nevy, ktoré sa nepovažujú za melanomopody, sa spravidla môžu liečiť bez prechodu biopsie tkaniva. Sú zvyčajne odstránené takým spôsobom, že po operácii môžete dať niektorý z prijatých materiálov do histológie a zistiť všetko o neveste.

Ak existuje riziko, že kojenec sa kedykoľvek vyvinie do zhubného, je nevyhnutné absolvovať všetky testy dermatológovi bez zbytočného odkladu a potom po obdržaní výsledkov konzultujte s onkológom. Je to druhý a vyberie si spôsob odstránenia, ktorý bude fungovať vo vašom konkrétnom prípade.

Histológia odstráneného krtka

Dokonca aj malé krtky, sotva viditeľné na ľudskom tele, môžu byť pre vaše zdravie nebezpečné. To je dôvod, prečo lekári odporúčajú čas od času ich kontrolu. V prípade, že ste začali zaznamenávať nejaké zmeny v nevus (vo veľkosti, tvare, farbe), ak sa krtek začal svrbieť alebo ublížiť, musíte okamžite prejsť príslušnými testami. Niekedy sa človek jednoducho chce zbaviť visiaceho alebo chorého materského znamienka, ktoré môže narušiť normálny život alebo zhoršiť vzhľad pokožky. V tomto prípade histológia nie je vždy vykonaná pred operáciou. Počas odstránenia lekár od vás odoberie malé množstvo tkaniva z nevusu a pošle ho na analýzu. Neskôr výsledky dokážu, či vaše vzdelanie bolo benígne alebo malígne.

Ako sa histologické vyšetrenie mole?

Histológia materského znamienka sa nevyhnutne vykonáva v špeciálne vybavenej laboratóriu pred alebo po odstránení nevusu. Po vyrezaní lekár prijíma materiál, ktorý je umiestnený do špeciálneho roztoku a dodáva sa do laboratória. Tam laboratórny technik položí tkaninu na sklo a znečistí ju. Po nejakej dobe vyšetruje patológ materiál pod mikroskopom, aby zistil, či krtka je malígna alebo nie. Histologické vyšetrenie mole môže byť vykonané:

 1. Ak ste dostali odporúčanie od špecialistu.
 2. Ak je odporúčanie lekára, dokonca bez smeru.
 3. Ak chcete získať výsledky.

Mnoho kliník vykonáva histológiu bezplatne, ak máte smer na rukách.

Koľko je histológia krtka?

Analýza v laboratóriu spravidla nie je príliš dlhá. Štandardné časy histológie sú týždeň. Treba však pochopiť, že načasovanie histologického vyšetrenia materského znamienka je veľmi závislé na samotnej klinike, jej popularite, počte pacientov v tejto nemocnici. Ak ste si vybrali veľkú súkromnú kliniku, môžete si byť istý, že výsledok bude rýchlejší.

Výsledky histologického vyšetrenia

Takže čo sa naučíte pri histologickom vyšetrení materského znamienka? Hlavná vec spočíva v tom, že lekár bude schopný určiť, či krtk je benígny alebo malígny. Pamätajte si, že nemôžete rozlúčiť výsledok histológie materského znamienka sami, takže sa ubezpečte, že ísť s ním k lekárovi, ktorý predpísal smer. Mal by si tiež uvedomiť, že k dnešnému dňu má onkológia štyri stupne. Nádory v raných štádiách sa liečia oveľa rýchlejšie a efektívnejšie.

Čo ak je histológia krtka zlá?

Ak je váš výsledok pozitívny, nebojte sa, ale ihneď urobte vhodné opatrenia. Povinným postupom v tomto prípade je odstránenie krtka. Ale aj keď analýza neukázala rakovinové bunky v tkanivách, odporúča sa zbaviť sa neveru. Operácia sa vykonáva v akýchkoľvek klinikách alebo v rakovinových centrách. Sami sa môžete rozhodnúť, kam odstrániť nevus, ale pokúste sa vybrať kliniku s dobrou povesťou. V tomto prípade nemusíte robiť nič pred samotnou operáciou alebo po ňom a jej dĺžka závisí od zvolenej metódy.

Môžete ho odstrániť niekoľkými spôsobmi:

 1. Operácia rádiových vĺn.
 2. Odstránenie lasera.
 3. Chirurgická cesta.
 4. Elektrokoagulácia.

Náklady na operáciu zvyčajne zahŕňajú cenu histologickej analýzy.

Pamätajte si, že ak sa zhubné znamienko maternice neodstráni včas, rakovinové bunky sa rozšíria po celom tele a to môže spôsobiť vznik metastáz. Niekedy sa po odstránení nevus znova zobrazí. V tomto prípade musíte znova prísť na lekára na vyšetrenie.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.