Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Hematocele semenníka

Lekársky expert článku

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 04.09.2021

Hematocele je lekársky termín pre abnormálne hromadenie krvi v telesných dutinách. Táto patológia sa najčastejšie vyskytuje v oblasti mužských genitálií - najmä v miešku a vaginálnej membráne semenníkov. Preto keď spomíname túto patológiu, väčšina odborníkov má na mysli presne semenníkovú hematocelu.

Vaginálna membrána je druh ochrannej bariéry, ktorá obklopuje semenníky (každé semenník zvlášť). Táto membrána by sa nemala zamieňať s mieškom, ktorý je muskulokutánnou burzou. 

Hematocele je zvyčajne dôsledkom krvácania z poškodených ciev. Stáva sa to pri traumatických poraneniach, chirurgických zákrokoch. U niektorých pacientov je výskyt patológie spojený s rozvojom rakoviny semenníkov, keď nádor rastie a narúša integritu mieškovej cievnej siete. [1]

Možnosti liečby sa pohybujú od konzervatívnej terapie po chirurgický zákrok. [2]

Epidemiológia

Hematocele v dôsledku traumy a iného poškodenia orgánov mieška predstavuje menej ako 1% všetkých podobných prípadov zahŕňajúcich iné orgány. Nízka prevalencia takejto patológie je spôsobená anatomickou lokalizáciou mieška, pevnosťou ciev a proteínovej membrány, ako aj ochrannou funkciou svalu cremaster, ktorý rýchlo reaguje v čase, keď existuje nebezpečenstvo zranenie.

Napriek tomu rozsiahla hematokéla predstavuje dosť veľkú hrozbu pre zdravie, pretože zhoršujúce sa patologické procesy môžu viesť k strate semenníkov, ktorá bude mať nepriaznivý vplyv na plodnosť, môže vyvolať vývoj hypogonadizmu a negatívne ovplyvniť psychosociálne aspekty. Okrem toho produkcia protilátok proti spermiám môže spôsobiť tvorbu imunogénnej neplodnosti, ktorá nepriaznivo ovplyvňuje kvalitu spermy.

Hematocele sa najčastejšie nachádza u pacientov vo veku 16-40 rokov. Podľa štatistických informácií sú traumatické poranenia mieška na prvom mieste medzi všetkými poraneniami urogenitálneho traktu u mužov. [3]

Hematocele má často jednostranný charakter (v takmer 99% prípadov) a pravý semenník trpí častejšie ako ľavý: odborníci to pripisujú zvláštnostiam umiestnenia pravého semenníka vzhľadom na pubis a vnútorný femorál povrchu.

Podľa výsledkov výskumu medzi príčinami vzniku hematocely vedú športové a priemyselné a domáce úrazy (v asi 74% prípadov), z toho asi 13% prípadov je spôsobených dopravnými nehodami. Najzriedkavejšou príčinou je uhryznutie zvieraťom.

Liečba drogami sa používa v prvom alebo druhom štádiu patológie. Za indikáciu chirurgického zákroku možno považovať hematokélu, ktorej veľkosť viac ako trikrát presahuje objem neporušeného semenníka, ako aj napätú formu hematocely, ktorá vyvoláva syndróm silnej bolesti.

Príčiny hematocele

Za najčastejšiu príčinu vývoja hematokély sa považuje uzavretá alebo tupá trauma genitálií - najmä mieška. Zranenie môže byť dôsledkom priameho nárazu, pomliaždenia v dôsledku neúspešného pristátia, domáceho alebo priemyselného poškodenia, nehody atď.

Menej často je patológia vyvolávaná rôznymi lekárskymi manipuláciami a postupmi:

 • neúspešná punkcia s prepichnutím žilovej alebo arteriálnej cievy;
 • poškodenie cievnej steny počas liečby hydrokély - vodnatenie semenníka, čo vedie k výskytu krvných prvkov v exsudatívnej tekutine;
 • komplikácie počas testikulárnej biopsie (napríklad s chronickou orchitídou atď.).

V extrémne zriedkavých (takmer ojedinelých) prípadoch sa hematokéla stáva dôsledkom takej systémovej patológie, ako je hemoragická diatéza - hovoríme o špecifickom krvnom ochorení s tendenciou k nadmernému krvácaniu. U niektorých pacientov nie je možné stanoviť príčinu hematocely vôbec. [4]

Rizikové faktory

Naše zdravie ovplyvňuje mnoho faktorov a tie, ktoré vedú k rozvoju chorôb a vzniku zranení, sa nazývajú rizikové faktory: často koexistujú a navzájom sa ovplyvňujú, čo vedie k konkrétnemu problému. Napríklad niektoré športy zvyšujú riziko vzniku hematocele. Medzi tieto športy patria:

 • jazda na bicykli, motocykli;
 • jazda na koni;
 • hokej, futbal;
 • zápas, kickbox a iné bojové umenia;
 • rugby;
 • golf;
 • gymnastika.

Práve tieto športy sú najčastejšie spájané s výskytom tupej traumy pohlavných orgánov. Aby ste predišli poškodeniu, používajte špeciálne ochranné prostriedky.

Ďalšie faktory môžu zahŕňať:

 • chirurgické, urologické manipulácie v miešku;
 • uhryznutie zvieraťom (existuje tiež riziko infekcie);
 • úrazy v domácnosti a v priemysle.

Patogenézy

Hematocele sa tvorí:

 • v dôsledku traumatického poškodenia miešku;
 • v dôsledku prepichnutia krvnej cievy počas prepichnutia semenníkového puzdra (napríklad počas postupu na odstránenie tekutého obsahu u pacientov s hydrokélou);
 • pri odbere materiálu na testikulárnu biopsiu u pacientov s chronickým hemoragickým zápalom pošvovej membrány, ktorý je sprevádzaný krvácaním do medziplášťového priestoru a tvorbou granulačného tkaniva s hustou kapilárnou sieťou na vnútornej strane membrány.

V srdci procesu vývoja hematokély je poškodenie integrity cievy bez otvoreného povrchu rany. Na pozadí zvýšeného tlaku krv vyteká a hromadí sa medzi membránami, v dutine. Čiastočne uniknutá krv presakuje okolitými tkanivami, čo spôsobuje charakteristické zafarbenie pokožky mieška. Pod vplyvom rozpadu erytrocytov sa môže zmeniť farebný gamut.

V priebehu času sa hematocely malej veľkosti môžu rozpustiť alebo podstúpiť sériu sekvenčných patologických zmien. Pri pitve „čerstvej“ hematokély nedochádza k žiadnym zmenám farby a štruktúry krvi (zriedka sa krv stáva hustejšou pod vplyvom krvných doštičiek). [5]

Keď sa otvorí stará hematokéla, pozoruje sa zmena farebného odtieňa a hustoty krvi, ktorá sa zmení na gaštanovú alebo dokonca čiernu. V prípade infekcie začne hnisanie a dutina medzi membránami sa naplní purulentným exsudátom.

S rozvojom atrofických procesov dochádza k degenerácii tkaniva, pričom dochádza k zhoršeniu krvného obehu a zníženiu veľkosti postihnutého semenníka.

Príznaky hematocele

Klinický obraz hematocely ako celku závisí od obdobia priebehu ochorenia. V počiatočnom štádiu sa v tkanivách nachádza zrazená krv a v neskorších štádiách sa odhalia zrazeniny starej, „starej“ krvi. V priebehu času sa takéto krvné zrazeniny štruktúrujú: v kombinácii so zvýšením objemu spojivového tkaniva to znamená zhoršenie prívodu krvi do semenníka. Ak nie je poskytnutá lekárska starostlivosť, proces vedie k atrofii.

Hematocele môže byť sprevádzané veľkým počtom symptómov, ktoré sa prejavujú oddelene alebo sa navzájom kombinujú.

Najčastejšími príznakmi sú:

 • Vzhľad bolesti v zóne vývoja hemetocele. Bolesť sa vyskytuje častejšie postupne, pretože sa zvyšuje tlak na okolité tkanivá. V závislosti od prítomnosti zápalového procesu môže byť povaha bolesti od akútneho bodnutia po mierne bolesti. Bolestivé pocity je možné dať do oblasti slabín, nohy na postihnutej strane a tiež do panvových orgánov.
 • Odfarbenie pokožky. Koža v oblasti mieška na postihnutej strane zmení farbu z červenkastej na purpurovú. Intenzita farby často odráža fázu patologického procesu: napríklad v počiatočnom štádiu je možné pozorovať sotva viditeľné začervenanie, ktoré sa postupne zvyšuje a mení. Ak je krvný obeh narušený, objaví sa modrastý odtieň.
 • Zvýšenie veľkosti mieška spojené s edémom, akumulácia krvi medzi tkanivami. Veľkosti sa často mierne zväčšujú a výrazný edém naznačuje zhoršený krvný obeh.
 • Erektilná dysfunkcia v dôsledku bolesti a iných patologických symptómov.
 • Porušenie plodnosti spojené so zmenou povahy semennej tekutiny v dôsledku dlhotrvajúceho zamerania hemetocely a vytvorených chronických patologických procesov.
 • Svrbenie, prejavujúce sa na pozadí opuchu a / alebo infekčného procesu.

Systémové znaky môžu byť:

 • zvýšenie telesnej teploty (s pridaním infekčného a zápalového procesu);
 • zhoršenie celkovej pohody, znížená výkonnosť a tolerancia cvičenia (s rozvojom intoxikácie).

Na pozadí vývoja komplikácií je možné zistiť ďalšie patologické znaky:

 • horúčka, horúčka;
 • príznaky intoxikácie, anémia;
 • zmena hustoty semenníkov, zníženie alebo zvýšenie veľkosti;
 • apatia, celková slabosť, podráždenosť, poruchy spánku;
 • zníženie libida, spôsobené priamo patológiou, ako aj poklesom produkcie testosterónu na pozadí;
 • zhoršená plodnosť, neplodnosť.

Typické prvé príznaky hematokély sú:

 • opuch miešku;
 • prolaps miešku;
 • zmena farby pokožky v mieškovej oblasti na červenkastú a purpurovú;
 • bolestivý syndróm v oblasti semenníkov.

Hodnoty teploty zvyčajne zostávajú v normálnom rozmedzí (ak nie je k infekčnému procesu pristúpené). Ak nie je poskytnutá lekárska starostlivosť, komplikácie sa často vyvíjajú vo forme orchitídy, epididymitídy atď.

Ktorýkoľvek z vyššie uvedených znakov je považovaný za viac ako dobrý dôvod na naliehavú návštevu odborníka - urológa. Je dôležité včas sa poradiť s lekárom, a to nielen vtedy, ak sa hematocele vyvíja po úrazoch a chirurgických zákrokoch, ale aj bez zjavného dôvodu. Hematocele neznámeho pôvodu môže byť dôsledkom narastajúceho neoplastického procesu. Na vine môže byť najmä nádor semenníka. [6]

Etapy

Rozsah a povaha patologických zmien je rôzna v závislosti od termínu existencie hematokély.

V počiatočnom štádiu sa nachádza zrazená krv, po chvíli - hnedastá „stará“ krv a látka kašovitej konzistencie. Ešte neskôr je zaznamenaná tvorba krvných zrazenín s výraznou proliferáciou spojivového tkaniva a u niektorých pacientov s výskytom vápenatých, chrupavkových alebo kostných plakov.

V neskoršom štádiu sa v dôsledku tlaku na okolité tkanivá a porúch obehu v semenníku môžu vyvinúť atrofické degeneratívne procesy, charakterizované postupným zmenšovaním veľkosti semenníka. To zasa znamená trvalé zníženie produkcie mužského hormónu testosterónu a semennej tekutiny.

Formuláre

Klasifikácia hematokély sa vykonáva za účelom ich rozdelenia do skupín, výberu terapeutických taktík, určenia vhodnosti operácie, posúdenia prognózy patológie.

Praktizujúci poukazujú na nasledujúce typy hematokély:

 • Podľa lokalizácie - v pľúcach, v tkanivách mieška, v panvovej oblasti (panvová, parametrická hematocele).
 • Podľa povahy poškodených ciev (malocievna, veľkevaskulárna hematokéla).

Hematocele sa navyše vyznačuje komplexnosťou patológie:

 • mierna forma (menšie poškodenie, ktoré nevyžaduje liečbu);
 • mierna forma (ohnisko značnej veľkosti, vyžaduje konzervatívnu terapiu);
 • ťažká forma (veľké ohnisko, charakterizované významnou veľkosťou, s možnými komplikáciami, vyžadujúce chirurgický zákrok).

Poranenia mieška sú vo všeobecnosti rozdelené nasledovne:

 • I. Stupeň - hematokéla bez viditeľného poškodenia semenníka a jeho membrán.
 • II stupeň - hematokéla s pretrhnutím albumínovej membrány bez viditeľného poškodenia semenníka.
 • Stupeň III - roztrhnutie proteínovej membrány so stratou parenchýmu menšou ako polovica objemu.
 • IV stupeň - prasknutie parenchýmu so stratou viac ako polovice objemu.

Komplikácie a následky

Posttraumatická hematokéla môže viesť k rozvoju dočasnej neplodnosti, ktorá niekedy trvá až niekoľko mesiacov. V budúcnosti sa produkcia spermií najčastejšie obnovuje, ale nie je vylúčený ani najhorší vývoj udalostí. Odborníci naznačujú, že ťažké traumy môžu dokonca viesť k inhibícii produkcie testosterónu a jeho aktívnej transformácii na estradiol, čo môže mať za následok nielen poruchu produkcie semenných sekrétov, ale aj zhoršenie potencie.

Ďalšou možnou komplikáciou hematocely je infekčný proces zahŕňajúci testikulárne tkanivo. Zápalová reakcia sa môže rozšíriť aj do okolitých tkanív: prívesky, spermatická šnúra atď.

Zápalový proces nadsemenníka (epididymitída) je sprevádzaný silným opuchom a bolesťou v miešku. Na ultrazvuku dochádza k zvýšeniu nadsemenníka, hypoechogenity (na pozadí hematocele sa zvyšuje echogenicita). Ak sa nelieči, epididymitída je komplikovaná orchitídou a abscesom.

Zápalová reakcia v testikulárnom tkanive (orchitída) nastáva v dôsledku traumy alebo hematocely a infekcia sa môže rozšíriť retrográdne z prostaty alebo močového mechúra cez vas deferens. Zápal zvyčajne pochádza z nadsemenníka, ale čoskoro prechádza priamo do semenníka, takže patológia je často diagnostikovaná ako orchiditída epididymitídy. Izolovaná forma orchitídy je menej častá a vyskytuje sa v dôsledku hematogénnej infekcie. [7]

Na ultrazvuku orchitída vyzerá ako zväčšené semenníky so zachovanou homogenitou vnútornej štruktúry alebo je na pozadí normálnej konfigurácie orgánu rozmazaný fuzzy parenchymálny vzor. Pri silne výraznom zápalovom procese v dôsledku edému môže mať parenchým homogénne zníženú hustotu ozveny alebo nehomogénnu hustotu. Akútna orchitída na Dopplerovej ultrasonografii ukazuje zvýšený obeh.

V prítomnosti atrofických zmien zostáva hustota semenníkovej ozveny nízka a zaznamenáva sa oslabenie prietoku krvi.

Akútny zápal môže vyvolať vznik abscesu.

Diagnostika hematocele

Pri diagnostikovaní hematokély najčastejšie znamenajú patologické nahromadenie krvi medzi viscerálnymi a parietálnymi listami, lokalizované v blízkosti vaginálnej membrány semenníka. Okrem toho môže byť v miešku prítomná aj krv. V prvom prípade hovoria o intravaginálnej patológii a v druhom o extravaginálnej patológii.

Akumulácia krvi - semenníkovej hematokély - vyžaduje starostlivú diferenciálnu diagnostiku, a najmä ak nie je možné zistiť príčiny patológie. Aj pri minimálnom podozrení na nádorový proces alebo pri najmenších pochybnostiach by mal lekár odporučiť pacienta k úzkym odborníkom na ďalšiu podrobnú diagnostiku. Čím skôr sa identifikuje príčina ochorenia alebo nádorového procesu, tým bude prognóza priaznivejšia a liečba bude jednoduchšia.

Rýchle diagnostické schôdzky zbavia muža nadmerného neuropsychického stresu z dôvodu dlhého čakania.

V súčasnej dobe je ultrazvuk považovaný za najoptimálnejší spôsob diagnostiky hematocele. Tento postup je neinvazívny, rýchly a bezbolestný, pomáha posúdiť štrukturálne a funkčné zmeny a môže sa vykonať niekoľkokrát bez poškodenia pacienta. Akákoľvek štúdia sa však vykonáva až po dôkladnom odobratí anamnézy, posúdení symptómov ochorenia, vyšetrení a palpácii oblasti patologického zamerania.

Na ultrazvukovú diagnostiku sa používajú snímače s vyžarovanou frekvenciou najmenej 5-10 MHz. Ak je oblasť mieška prudko bolestivá (s orchitídou, epididymitídou), môže byť potrebná lokálna povrchová anestézia. Cievne štúdie sa vykonávajú pomocou farebného dopplerovského zobrazovania. Na posúdenie stavu semenníkového parenchýmu sa používa Power Doppler.

Echografia je predpísaná pre poranenia mieška, pre akékoľvek zvýšenie veľkosti a porúch konfigurácie, s lokálnym zvýšením teploty, so zmenou farby pokožky, s bolesťou, s detekciou atypických hmatateľných útvarov, s podozrením na hematocele a iné podobné patológie. Okrem toho je možné predpísať ultrazvuk prietoku krvi cievami semenníka a pozdĺž jeho parenchýmu.

Na ultrazvuku majú zrelé semenníky zvyčajne hladký zaoblený povrch, homogénnu jemnozrnnú štruktúru s priemernou hustotou ozveny. Mediastinum je jasne vnímané ako línia vysokej echogenity v sagitálnej rovine. Nadsemenník je lepšie definovaný pozdĺžnym skenovaním: nachádza sa pozdĺž zadného okraja a má tvar palice. Definuje hlavu, telo a chvost bez jasne definovaných anatomických hraníc. Telo nadsemenníka je sploštené a jeho chvost tečie do vas deferens. Ultrazvukové vyšetrenie pomáha odhaliť nádorové procesy, zápalové reakcie, hydro a hematocele. Zdravé semenníky a nadsemenníky sú obklopené proteínovou a seróznou membránou. Albumínová membrána je reprezentovaná tenkým súvislým pásikom s odrazeným echo signálom s vysokou intenzitou. Fyziologická tekutina v miešku má objem 1-2 ml a má formu echo-negatívnej konzoly s veľkosťou 1 až 3 mm v oblasti horného semenníkového pólu. [8]

Pri asymetrickej lézii diagnóza začína referenčným bodom na zdravej strane. Nezabudnite preskúmať oblasť miešku spredu a zozadu.

Na diagnostiku a predpísanie vhodnej terapie zvyčajne postačí ultrazvukové vyšetrenie. Len v niektorých prípadoch na objasnenie niektorých bodov spájajú počítačové a magnetické rezonančné zobrazovanie s dopplerovským skenovaním ciev semenníkov.

Pri ťažkých zraneniach, ktoré vyvolali výskyt hematokély, je často potrebné odporučiť pacienta na operáciu na revíziu semenníka.

Analýzy

Pri hematokéle nie sú potrebné všeobecné klinické laboratórne testy. Ale umožňujú lekárovi diagnostikovať sprievodnú patológiu v tele, sledovať priebeh liečby.

Tento materiál je možné vziať na analýzy:

 • krv;
 • moč;
 • ejakulát;
 • náter z močovej trubice.

Informácie získané v priebehu všeobecnej klinickej diagnostiky často nenaznačujú žiadne konkrétne ochorenie, ale ukazujú stav tela ako celku, pomáhajú zúžiť diagnostické vyhľadávanie.

S hematocele je možné vykonať tieto laboratórne testy:

 • všeobecná analýza moču;
 • štúdium výtoku z genitourinárnych orgánov;
 • mikroskopia výtoku z genitourinárnych orgánov;
 • všeobecná klinická analýza sekrécie prostaty;
 • spermogram (analýza spermy);
 • krvný test (obsah hemoglobínu, množstvo a kvalita erytrocytov a leukocytov, rýchlosť sedimentácie erytrocytov, hodnotenie kvality zrážania krvi atď.).

Na posúdenie stavu genitourinárneho systému sa berú do úvahy tieto ukazovatele:

 • fyzikálne vlastnosti močovej tekutiny (farba, hustota, transparentnosť, zápach);
 • prítomnosť bielkovín v moči (rovnako ako urobilín, hemoglobín, glukóza, acetón);
 • štúdia sedimentov.

Inštrumentálna diagnostika

Pri traumatických poraneniach, ktoré vyžadujú naliehavý chirurgický zákrok (napríklad prasknuté semenníky, rozsiahly hematóm), včasná diagnostika pomáha predchádzať takýmto pretrvávajúcim komplikáciám, ako je ischemická atrofia a infekčné procesy.

Poškodenie mieška na echografii vykazuje znaky hematocely - niekedy vo forme posttraumatickej epididymitídy, epididymického hematómu, infarktu semenníka alebo hematómu, semenníkovej hyperémie, opuchu a prasknutia. Ak dôjde k prasknutiu, potom echograficky ukazuje „zlomenú“ čiaru, fragmentáciu semenníkov, porušenie konfigurácie a hustotu ozveny. Pri rozsiahlom krvácaní je na posúdenie stavu vaskulatúry a určenie taktiky chirurgickej intervencie potrebné použitie farebného dopplerovského mapovania.

Na echografii s hematocele je zaznamenaná heterogenita tekutín, v lúmene je určený veľký počet malých pohyblivých echogénnych štruktúr.

Echografia pre poranenia mieška je predpísaná na charakterizáciu poškodenia, na potvrdenie alebo vylúčenie prasknutia semenníkov (čo ďalej pomáha posúdiť prognózu patológie), na odlíšenie hematokély od hematómu mäkkých tkanív, na sledovanie dynamiky zotavenia pacienta po chirurgickom zákroku alebo na určenie indikácií na liečbu drogovej závislosti. [9]

Odlišná diagnóza

Hematocele by sa malo odlišovať od iných benígnych formácií (cysty, hydrokéla, spermatocele, tuberkulózna alebo netuberkulózna epididymo-orchitída, varikokéla, inguinálna hernia, syfilitická guma) a od malígnych procesov (karcinóm, lymfóm).

Epididymálne cysty sa nachádzajú hlavne u pacientov stredného veku. Takéto cysty sú viacnásobné a často dvojstranné. Navonok sú definované ako kolísavé prvky, ktoré je možné nahmatať v zadnej časti semenníka, oddelene od neho. Stáva sa, že cysta je posunutá dopredu: u takýchto pacientov sa cíti pred semenníkom.

Spermatocele má veľa spoločného s cystickými formáciami. Je charakterizovaná umiestnením nad semenníkmi v oblasti vaginálnej membrány.

Hydrocely vznikajú nahromadením tekutého obsahu v dutine vaginálnej membrány. Takáto choroba môže byť primárna alebo sekundárna: primárna patológia je najčastejšie idiopatická (bez zjavnej príčiny) a sekundárna sa zvyčajne stáva dôsledkom nádorových procesov, traumy a infekčných chorôb. Klinický obraz hydrokély je nasledujúci: edematózna oblasť okolo semenníka je hmatná, v niektorých prípadoch nie je semenník hmatateľný. Keď je semenník priesvitný, svetlo sa prenáša.

Hematocele je akumulácia krvi v dutine vaginálnej membrány. Patológia môže byť dôsledkom traumy, alebo môže ísť o komplikáciu karcinómu semenníka. Hematocele je symptomaticky podobná hydrokéle, avšak keď je semenník priesvitný, neprechádza ním žiadne svetlo. Pri absencii liečby sa hematokéla následne zmenšuje a stáva sa hustejšou: v tomto štádiu by sa choroba mala odlišovať od rakoviny semenníkov.

Tuberkulózna forma epididymo-orchitídy je pomerne zriedkavá. Hlavnými prejavmi tejto patológie je tvorba hustého, nie veľmi intenzívneho edému nepravidelnej konfigurácie, zhrubnutie vas deferens. Pohyb semenníkov v miešku je často obmedzený.

Pri netuberkulóznej forme dochádza k generalizovanému edému nadsemenníka a semenníka. Ale bez ohľadu na prítomnosť bolesti má taká choroba mnoho klinických príznakov nádorového procesu, ktorý si tiež vyžaduje diferenciáciu.

Varikokéla je sprevádzaná aj rozšírením semenníka, ale jeho príčina spočíva v rozšírení uviformných vetiev vnútornej spermatickej žily alebo samotnej cievy spermatickej žily. Varikokéla je lepšie diagnostikovaná, keď je pacient vzpriamený. Ak je vývoj takéhoto procesu príliš rýchly, potom môžete premýšľať o existencii karcinómu obličkových buniek. [10]

Inguinálna kýla sa líši od hematokély v nemožnosti sondovania hornej hranice a pozitívneho rozpadu kašľového impulzu.

Pokiaľ ide o zhubné nádory, najčastejšie sa vyskytujú u mužov od 20 do 40 rokov. Najbežnejší vývoj takýchto procesov prebieha zo zárodočných buniek, v dôsledku čoho sa vytvorí teratóm alebo seminóm. Nádory sú zosilnený edém, ktorý pokrýva všetky časti semenníka. Mnoho pacientov sa sťažuje na silnú bolesť.

Lymfóm je bežnejší v starobe.

Zväčšený, bolestivý a začervenaný miešok môže tiež naznačovať poškodenie iných orgánov, dokonca aj tých, ktoré sú umiestnené relatívne ďaleko od vonkajších genitálií. Krv môže napríklad prúdiť do mieška v dôsledku traumy brucha a u novorodencov v dôsledku krvácania do nadobličiek.

Ak muž vyhľadá lekársku pomoc s príznakmi hematokély, potom musí lekár starostlivo urobiť anamnézu a absolvovať všetky fázy miestneho a všeobecného vyšetrenia. To pomôže sebavedomo stanoviť správnu klinickú diagnózu.

Liečba hematocele

Pri malej hematocele môže byť liečba obmedzená na konzervatívne opatrenia:

 • prikladanie ľadových obkladov, suchého ľadu do oblasti mieška;
 • užívanie analgetík, protizápalových liekov;
 • poskytnutie absolútneho odpočinku niekoľko dní, úplné odmietnutie fyzickej aktivity po celú dobu liečby.

Ak existuje riziko sekundárnej infekcie, potom je predpísaná antibiotická terapia. Po normalizácii stavu pacienta a vymiznutí akútnych prejavov hematocely je možné využiť fyzioterapiu, ktorej pôsobenie je zamerané na vyriešenie problematického hromadenia krvi (magnetoterapia, ultra vysokofrekvenčná terapia).

Ak sa konzervatívna technika ukáže ako neúčinná, uchýlia sa k chirurgickej liečbe. Typ chirurgického zákroku a technika jeho vykonávania sa vyberajú v závislosti od veľkosti hematómu, veku pacienta a prítomnosti komplikácií. [11]

Konzervatívna terapia pozostáva z nasledujúcich činností:

 • použitie suspenzora;
 • aplikácia chladu na miešok;
 • užívanie analgetík a nesteroidných protizápalových liekov;
 • prísny odpočinok v posteli najmenej dva dni;
 • predpisovanie antibiotickej terapie, ak máte podozrenie na vývoj epididymitídy alebo infekčného procesu v genitourinárnom systéme;
 • ak je konzervatívna liečba neúčinná, je potrebný opakovaný ultrazvuk a dopplerovský ultrazvuk.

Revízia mieška je priradená:

 • ak nie je možné určiť diagnózu;
 • ak existujú príznaky poškodenia semenníkov;
 • keď je proteínová škrupina zničená;
 • s rozširujúcim sa zameraním hematokély alebo s rozvojom masívneho krvácania;
 • pri absencii prietoku krvi podľa informácií z ultrazvuku s farebným Dopplerovým mapovaním.

Prvá pomoc pri hematocele pozostáva z nasledujúcich činností:

 • Na poškodenú oblasť sa aplikuje chlad (ľad zabalený v uteráku, aby sa zabránilo omrzlinám), aby sa zúžili cievy a inhiboval zápalový proces. Studený obklad sa aplikuje každé 3-4 hodiny, pričom sa drží asi 15-20 minút.
 • Podajte pacientovi analgetikum (Ibuprofen, Analgin, Nimesil).
 • Poskytnite obeti maximálny odpočinok vo vodorovnej polohe.

Muž s hematokélou musí byť vyšetrený lekárom. Po diagnostikovaní predpíše potrebné terapeutické opatrenia. [12]

Lieky

Lieky sú predpísané v súlade s príčinou vzniku hematocely, ktorú určí odborník počas diagnostiky.

S infekčnou povahou patológie sa používajú antibakteriálne alebo antivírusové lieky, berúc do úvahy odolnosť mikroorganizmov. Ak sa zistí sexuálne prenosná infekcia, potom je predpísaná liečba v závislosti od patologického patogénu. Nešpecifická povaha hematokély vyžaduje použitie antibiotík širokého spektra účinku s výberom z niekoľkých skupín. [13]

Ibuprofen

Nesteroidné protizápalové činidlo, zmierňuje bolesť a inhibuje vývoj zápalového procesu. Tablety sa užívajú perorálne v celku s vodou, 1-2 tablety nie viac ako trikrát denne. Je nežiaduce užívať liek viac ako päť dní za sebou, pretože má dráždivý účinok na sliznicu tráviaceho traktu.

Nimesulid

Protizápalové a analgetické liečivo určené na orálne podanie (doba liečenia Nimesulidom nie je dlhšia ako 15 dní). Spravidla sa 100 mg lieku užíva dvakrát denne po jedle. Možné vedľajšie účinky: bolesť brucha, nevoľnosť, hnačka, závrat.

Actovegin

Liek, ktorý stimuluje metabolické procesy v tkanivách, zlepšuje trofizmus a regeneráciu tkaniva. Užíva sa perorálne pred jedlom - v priemere 2 tablety trikrát denne. Liečba môže byť dlhá - až niekoľko mesiacov. Možné vedľajšie účinky: alergické reakcie.

Dipyridamol

Protidoštičkové činidlo, antitrombotické liečivo, ktoré sa používa vo fáze obnovy po úraze. Ak existuje tendencia ku krvácaniu (hemoragická diatéza), potom liek nie je predpísaný. Užíva sa perorálne medzi jedlami, bez žuvania, s vodou, 1-2 tablety trikrát denne. Trvanie terapie sa určuje individuálne (od niekoľkých týždňov do šiestich mesiacov). Možné vedľajšie reakcie: alergie, bolesť hlavy, chvenie, tachykardia, brušné ťažkosti.

Troxerutin

Angioprotektívne, kapilárne stabilizujúce liečivo. Užíva sa perorálne po jedle, v priemernej dávke 2 kapsuly denne. Liečba môže byť zdĺhavá. Možné vedľajšie účinky: alergické reakcie, bolesť hlavy, poruchy spánku, bolesť brucha, nevoľnosť.

Konzervatívna liečba vo všeobecnosti zahŕňa:

 • odstránenie symptómov (najčastejšie sa pacient sťažuje na silnú bolesť, ktorá je celkom efektívne „odstránená“ analgetikami);
 • odstránenie bezprostrednej príčiny porušenia (ak je to možné);
 • vytvorenie podmienok vedúcich k terapii (odpočinok v posteli, obmedzenia pohybu, aplikácia obväzu alebo suspenzora, použitie angioprotektorov);
 • používanie fyzioterapie.

Liečba fyzioterapiou

Fyzioterapia môže byť účinnou doplnkovou metódou na liečbu hematokély spolu s liekovou terapiou, ako aj prostriedkom na urýchlenie obnovy tela po operácii.

Medicína dnes ponúka množstvo procedúr a liekov, ktoré je možné pri hematocele použiť. Mnoho liekov však vyvíja na telo pomerne silné zaťaženie a spôsobuje vývoj vedľajších účinkov. Je tiež možné, že pacient má kontraindikácie používania určitých liekov. Účinok liekov navyše nemusí byť dostatočne účinný, pretože účinná látka s krvným obehom sa nemôže dostať v potrebnom množstve do postihnutých tkanív. Ak kombinujete konzervatívnu liečbu s fyzioterapiou, potom vďaka integrovanému prístupu môžete dosiahnuť výrazné zlepšenie pohody a kvality života muža a s minimálnym možným zaťažením tela liekom. Fyzioterapeutické postupy zlepšujú krvný obeh, lymfatický obeh, urýchľujú metabolizmus v oblasti expozície.

Účinok fyzioterapie je založený na absorpcii fyzickej energie tkanivami tela a jej transformácii na biologické reakcie. Optimálne je absolvovať kurz elektrickej, radiačnej alebo magnetickej terapie, aby ste dosiahli požadovaný úspech. Ak pacient súčasne s postupom dostane liek, hromadí sa hlavne v patologickom zameraní a dostáva sa priamo do chorého orgánu.

Počas obdobia zotavenia po hematocele (vrátane chirurgického zákroku) je pacientovi predpísaná fonoforéza terapeutického bahna, elektroliečba pulznými prúdmi, intersticiálna magnetická laserová elektroforéza enzýmových prípravkov.

Liečba bylinami

Ľudia často používajú alternatívne metódy na urýchlenie hojenia hematocelov. Predstavujeme vám najobľúbenejšie recepty:

 • Čerstvý list bielej kapusty sa zbije kladivom na mäso, nanesie sa na miešok a uchováva sa najmenej 1,5-2 hodiny. Hárok môžete zafixovať kompresným spodným prádlom.
 • Infúzia arniky sa používa na vnútorné použitie a na prípravu obkladov. Nálev sa pripraví nasledovne: jedna čajová lyžička kvetov sa zaleje horúcou vodou a dve hodiny sa vylúhuje. Namiesto kvetov môžete použiť aj koreň rastliny. Tento nástroj sa používa na chladné obklady a užíva sa tiež perorálne, 50 ml trikrát alebo štyrikrát denne medzi jedlami.
 • Čerstvý list plantain sa umyje, ľahko rozdrví prstami a aplikuje sa na poškodenú oblasť (miešok), je to možné v noci. Okrem toho si môžete do lekárne vziať tinktúru plantain (podľa pokynov).
 • Kompresia z listov aloe a medu sa pripraví nasledovne: listy aloe sa pomelú alebo prechádzajú mlynčekom na mäso zmiešané s medom. Používa sa na kompresie v noci, raz denne.
 • Čerstvé uhorky sú nakrájané na kruhy a nanesené na miešok, fixované obväzom alebo kompresným plátnom. Minimálne zadržanie produktu na postihnutom mieste je 30 minút. Procedúru môžete opakovať niekoľkokrát denne.
 • Čerstvá banánová šupka sa aplikuje na miesto hematokély, vnútornou stranou na kožu. Tento liek pomáha odstrániť bolesť a urýchliť resorpciu akumulácie krvi.

S malou hematokélou alternatívne metódy nepomáhajú horšie ako moderné lieky a bez vedľajších účinkov. Väčšina navrhovaných receptov je pomerne jednoduchá a cenovo dostupná.

Chirurgia

Minimálny objem hematocely, pri ktorom je indikovaná operácia, špecialisti neurčili. Väčšina chirurgov sa však domnieva, že ak veľkosť patologického zamerania nepresiahne 1/3 priemernej veľkosti semenníka, potom je možné použiť taktiku čakania a sledovania s lekárskym manažmentom patológie. Ak je toho málo, nie je potrebná operácia

Hematocele bez obrázku prasknutia semenníkov. Kombinácia hematokély (bez ohľadu na jej veľkosť) s intra-testikulárnym hematómom sa vždy považuje za indikáciu prasknutia semenníka, aj keď neexistujú žiadne echografické známky prasknutia.

Existujú však dôkazy o nedostatočnom informačnom obsahu echografie. Napríklad prasknutie semenníkov bolo presne identifikované ultrazvukovým skenovaním iba v 50% prípadov. Aby sa zabránilo chybám, odborníci odporúčajú včasnú operáciu, ak existuje podozrenie na prasknutie semenníkov.

Operácia je predpísaná s veľkým objemom krvi, ktorá tečie von, s rozvojom purulentného procesu alebo kalcifikácie. Optimálne je vykonať intervenciu čo najskôr: čím menej času uplynie od vývoja hematokély, tým väčšie sú šance na zachovanie samotného semenníka a jeho funkcie. V starých prípadoch musí chirurg vykonať orchiektómiu - operáciu na odstránenie semenníka. [14]

Chirurgické manipulácie môžu byť nasledujúce:

 • zastavenie krvácania, odstránenie odtekajúcej krvi;
 • odstránenie nekrotických oblastí;
 • nanášanie švov na tkaninu škrupiny;
 • vrátenie semenníka späť do mieška;
 • korekcia krútenia, uvoľnenie zadržiavacieho zariadenia;
 • šitie tkanív s narušenou integritou, poškodené cievy;
 • v niektorých prípadoch čiastočné alebo úplné odstránenie semenníka.

Po operácii môže byť muž ponechaný v nemocnici po dobu 5 až 8 dní, čo závisí od zložitosti porušenia a od objemu operácie. Odtoky sa odstránia po niekoľkých dňoch. Pacient je prepustený domov s podmienkou povinnej opakovanej návštevy špecialistu na vyšetrenie a konzultáciu.

Prevencia

Hematocele je vážna patológia, ktorá si vyžaduje naliehavú lekársku pomoc a komplexnú diagnostiku. Dlhodobými dôsledkami nediagnostikovanej hematocely môžu byť abscesy, iné zápalové a atrofické procesy, erektilná dysfunkcia atď.

Porušeniu je možné zabrániť, ak:

 • chrániť genitálie počas traumatických športov;
 • zvýšiť úroveň sexuálnej kultúry a sexuálnej výchovy;
 • buďte opatrní s domácimi zvieratami;
 • vyhnúť sa traumatickým sexuálnym polohám;
 • zverte vykonávanie terapeutických a chirurgických zákrokov iba kvalifikovaným skúseným odborníkom.

Rovnako dôležité je dodržiavať jednoduché preventívne pravidlá, aby boli pohlavné orgány a obehový systém zdravé:

 • byť fyzicky aktívny, vyhýbať sa fyzickej neaktivite;
 • správne jesť, zahrnúť do dennej stravy potraviny bohaté na minerály, vitamíny, užitočné mikroelementy, bielkoviny;
 • okamžite liečiť všetky patológie infekčnej a zápalovej povahy;
 • prestať fajčiť a piť alkohol;
 • viesť pravidelný sexuálny život s dôveryhodným partnerom, vyhýbať sa nechránenému sexu a prerušovanému pohlavnému styku;
 • zabrániť prehriatiu alebo podchladeniu tela.

Ak budete postupovať podľa všetkých navrhovaných odporúčaní, môžete minimalizovať riziko vzniku hematocely a iných lézií genitourinárneho systému. Nesmieme však zabúdať, že pri akomkoľvek podozrení na patológiu je dôležité navštíviť lekára čo najskôr. Včasná diagnostika a správna liečba pomôžu vyhnúť sa komplikáciám.

Predpoveď

Prognóza ochorenia ako celku a úplne závisí od trvania jeho priebehu. V počiatočnom štádiu lekár určí iba krvnú zrazeninu a v neskoršom štádiu je zaznamenaná prítomnosť tuleňov, ktoré sú v priebehu času štruktúrované. V kombinácii so zvyšujúcim sa objemom tkanív má patologický proces za následok zhoršenie prívodu krvi do semenníka, čo môže následne viesť k jeho úplnej atrofii. [15]

Predtým, ako budete pokračovať v liečbe hematokély, musíte pochopiť, že u niektorých pacientov môže akumulácia krvi zmiznúť sama bez akéhokoľvek zásahu. Nie vždy to však platí. Mnoho mužov musí vykonávať celý rad aktivít vrátane drogovej terapie. Na miešok sa aplikuje ľadový obklad, predpisujú sa analgetiká a protizápalové lieky. Pacientovi je predpísaný jemný odpočinok v posteli, úplný odpočinok s maximálnym možným obmedzením motorickej aktivity. Pri výraznej hematocele sa vykoná punkcia, ktorá je často neúčinná a ešte horšie - môže vyvolať opakované krvácanie alebo vývoj hnisavého procesu. Ak nie je možné odstrániť krv, ktorá sa naliala do dutiny, uchýlia sa k chirurgickému zákroku, aby sa vyhli atrofii semenníkov. Pri správnej včasnej liečbe sa prognóza považuje za priaznivú.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.