Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Doktor podľa znamienka

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 23.02.2020

Krtka (alebo nevus) je akumulácia dendritických pigmentových buniek pokožky melanocytov, ktorá sa deje ako vrodená, tak získaná. Tieto pigmentové formácie sa nachádzajú na koži, v latinčine - dermis. A všetky problémy súvisiace s pokožkou, ako je známe, sa zaoberajú špeciálnou časťou medicíny - dermatológia.

To znamená, ako sa nazýva doktor podľa materského znamienka? To je pravda, to je dermatológ. Vyvstáva však otázka: ako o estetickej medicíne a celej armáde kozmetikov ponúkajúcich odstránenie krtkov, ktoré ľudia považujú za zlé pre ich vzhľad a niekedy vytvárajú značné nepríjemnosti ...

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Poradenstvo lekára o materských znamienkach

Mole sú na každom a odborné rady alebo rady lekára na rodinki budú užitočné pre všetkých.

Dermatológovia hovoria opatrne zaobchádzať materské znamienka, a to najmä ak máte veľa z nich, a tam je krtek v "nepohodlných miestach": na rukách a dlaní, do slabín, krku, v podpazuší, ale skalp. To je presne lokalizácia molí prispieva k ich trauma, trauma a moľami môže začať proces malígny transformácie.

Nezabudnite pravidelne kontrolovať znamienka a keď zistíte nejaké zmeny, obráťte sa na lekára. Pokiaľ došlo k zmene štruktúry kože okolo mol, boli vločky alebo praskliny, a ona materské znamienko rástla a zameriava sa na hustý a asymetrické, čo spôsobuje svrbenie alebo bolesť - je alarmujúce faktory. A pochopiť príčiny toho, čo sa deje, môžu len lekári.

A nesnažte sa odstraňovať krtky domácimi metódami: to je život ohrozujúce. A ak náhodou zraníte materské znamienko s krvácaním, mali by ste využiť obvyklý peroxid vodíka (ktorý by mal byť v každej domácej kabíne) a zastaviť krv navlhčenú tampónom v ňom. A neodkladať ísť do lekárskej inštitúcie. Doktor podľa znamienka - dermatológ - vie, čo má robiť ďalej.

trusted-source[7], [8], [9]

Dermatológ alebo kozmetička: k akému lekárovi sa pri príležitosti rodinok?

Premena normálnych kožných buniek na melanocyty je dôsledkom akumulácie tmavého pigmentového melanínu, ktorý chráni pokožku pred UFO. A keď rastú krvné cievy na obmedzenom priestore dermy, objavujú sa znaky červenej farby nazývané vaskulárne nevy.

Cez rozšírenú mol, podľa MKN-10, sú vrodené chyby, deformácie a chromozómové abnormality (kombinovaná skupinám ochorení XVII) a sú zahrnuté v kategórii Q82.5 - vrodené nenádorových névu, tj nenádorových vrodených névus. Je zrejmé, že je to spôsobené tým, že melanogenézy a proces ľudskej pigmentáciu kože je upravený gény. Súčasne porušenie kože pigmentácia, vrátane tmavé škvrny z tejto kategórie sú vylúčené a patria do triedy I (ochorenie kože a podkožného tkaniva).

Ak chcete pochopiť všetko toto, preskúmať pacienta (vrátane použitia dermatoskopu) a určiť typ krtka a jeho štruktúra môže len dermatológ - hlavný lekár podľa znamienka.

Teraz je potrebné objasniť, že dermatológia, dermatokosmetológia a kozmetológia založená na dermatológii, liečia pacientov a tu pôsobia dermatológovia. Zatiaľ čo úlohou estetickej kozmetológie je zlepšiť vzhľad prostredníctvom správnej starostlivosti o pleť pomocou rôznych kozmetických prípravkov a niektorých postupov. A tu ľudia často pracujú bez lekárskej výchovy a slúžia nie pacientom, ale klientom.

Problémy súvisiace s močami sú v prvom rade zdravotné problémy, pretože nevi môžu byť poškodené v dôsledku rôznych faktorov a degenerované do melanómu - rakoviny kože, na ktorej sa zaoberajú onkológovia. Podľa amerického Národného onkologického inštitútu (NCI) sa až 25% malígnych melanómov vyvíja špecificky z dostupných neví (najmä pigmentovaných nevolí pozostávajúcich z melanocytov).

Mimochodom, ako to poznamenali dermatológovia, melanocyty v krtkoch sú určitým vývojom a takmer všetky pigmentové nevy - vrodené aj získané - sa časom menia. Týka sa to veľkosti a tvaru krtkov (od plochého náplaste po papuli, ktorá je vyvýšená nad povrchom kože), ako aj ich farby. A len dermatológ môže rozoznať normálny proces od patologického procesu. Preto odpoveď na otázku lekára, ktorý sa uchádza o lóry, má jedinečnú odpoveď: dermatológovi!

A doktor pre odstránenie krtkov je tiež dermatológ, ktorý sa špecializuje na kožnú chirurgiu a vlastní všetky metódy odstraňovania krtkov (od skalpelu po laser a rádioterapiu). Treba mať na pamäti, že pri odstraňovaní materského znamienka je jeho histologické vyšetrenie povinné.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.