Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Diéta pre osteochondrózu

Lekársky expert článku

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Sme zvyknutí na zmenu našej stravy, najčastejšie, pri riešení obezity alebo ochorení tráviaceho systému. Ale málokto vie, že pri liečbe osteochondrózy osteochondrózy tiež potrebujú diétu. Diéta pre osteochondrózu je menovaná, predovšetkým, aby nedošlo k zhoršeniu priebehu ochorenia.

trusted-source[1]

Aká je diéta pre osteochondrózu chrbtice?

Táto diéta je pomerne jednoduchá a nevyžaduje veľké diétne obmedzenia. Jedinou požiadavkou je neprítomnosť nadmernej hmotnosti. Ak sú k dispozícii ďalšie libry, prvé etapy diéty by mali byť zamerané na ich odstránenie a na zníženie hmotnosti na normálnu úroveň.

Prebytok hmotnosti - je obrovská záťaž na chrbticu, a osteochondróza v tomto stave je len zhoršuje. Aby ste sa zbavili takého zaťaženia, mali by ste si vytvoriť nízkokalorickú diétu, kde bude dostatok bielkovinových potravín, rastlinných vlákien, ako aj komplexných sacharidov (obilnín, obilnín). Mali by ste byť vylúčení z ponuky:

 • cukor, sladkosti;
 • krátke pečivo, biely chlieb;
 • živočíšny tuk (hovädzí a bravčový tuk, sadlo, maslo, margarín, olej na varenie);
 • alkohol (silné a nízkoalkoholické nápoje, pivo);
 • voda nasýtená oxidom uhličitým, Coca-Cola, limonáda;
 • solené orechy, hranolky, pochutiny;
 • tuky, údené mäso.

Jedzte viac ovocných a zeleninových jedál, bieleho mäsa a zelených. Užitočné mliečne výrobky.

Pite veľa vody, asi 2 litre denne. Čistá voda nielenže pomôže rýchlo sa zbaviť kíl navyše, ale aj očistí telo toxických látok, trosk a metabolických produktov, čo je dôležité pre osteochondrózu.

Strava pre osteochondrózu krčka maternice

Dôležitým bodom v diéte pre osteochondrózu krčka maternice je obmedzenie soli a cukru v potrave. Pri varení by mali byť všetky jedlá trochu slane nasolené: najprv sa vám nemusí páčiť chuť nesolených potravín, ale časom si na to zvyknete, akoby to bolo vždy takto. S cukrom je jednoduchšie - môže byť nahradený medom (ak nie je alergia).

Medzi nežiaduce produkty patrí aj silný čaj a káva. Faktom je, že kofeín neumožňuje stráviť v tele veľa užitočných a potrebných látok: draslík, vápnik, horčík a sodík, čo prispieva k rozvoju problémov s pohybovým aparátom. Aby sa tomu zabránilo, čaj je potrebné piť slabé, a miesto kávy piť čakanku, alebo pridať mlieko alebo smotanu na slabú kávu.

Diéta pre osteochondrózu krčka maternice by mala poskytnúť pacientovi všetky potrebné živiny a hodnotné látky, najmä minerály (draslík, horčík) a vitamíny C, P, PP, B¹, B². Jedálny lístok obsahuje bielkoviny vysokej kvality (85 g denne), tuky do 40 g (väčšinou rastlinné) a tiež sacharidy (komplexné sacharidy do 400 g / deň).

Jedzte počas diéty by mala byť 5-6 krát denne. Celkové denné množstvo kalórií je 2500 kcal. Výrobky sa môžu variť, piecť, ale je vhodnejšie používať parník.

trusted-source[2], [3], [4], [5]

Diéta pre osteochondrózu krčka maternice

Snáď najdôležitejšia vec, ktorá musí byť nevyhnutne prítomná v dennej ponuke krčka maternice, a iné osteochondrózy sú proteíny. Nachádzajú sa v značnom množstve v hovädzom, bravčovom, hydinovom, rybom a mliečnom produkte, pohánke, hubách a strukovinách. Tieto produkty by mali byť vo vašom dennom menu vo forme 2-3 porcií: zvyšok stravy by mal byť obsadený ovocím a zeleninou. Takáto výživa, s dôrazom na bielkovinové a rastlinné zložky, môže byť bezpečne použitá pri prevencii osteochondrózy.

Už sme hovorili o prínosoch vitamínov a mikroelementov pri ochorení chrbtice. Ale mnohí môžu mať logickú otázku: prečo zmeniť obvyklú diétu, ak môžete jednoducho vziať nejaké komplexné lieky s obsahom všetkých vitamínových látok. Navyše, teraz farmaceutická sieť predstavuje mnoho takýchto liekov a niektoré z nich sa dokonca odporúčajú na choroby pohybového aparátu.

Takže to určite môžete urobiť. Je však potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že syntetické vitamíny sú v našom tele vnímané oveľa horšie ako prírodné, preto ich prínosy sú nedostatočné. Okrem toho, bez zmeny stravy a životného štýlu, naďalej zhoršujeme stav chrbtice: nadváha, slané potraviny, polotovary, zhoršený metabolizmus. To znamená, že naša choroba ostane a my sa ju snažíme „osladiť“ niektorými tabletkami.

Zmenou diéty eliminujeme zlé návyky v strave, ktorá po mnoho rokov pôsobila deštruktívne na naše orgány a podporné prístroje. Zastavujeme patologické procesy v chrbtici, postupne odstraňujeme poškodenia a obnovujeme tkanivo.

Obmedzením potravín zo škodlivých sladkostí, pečením, prebytkom soli, v krátkom čase sa človek bude cítiť omnoho lepšie, pretože zlepšenia prídu nielen v chrbtici, ale aj v tele ako celku.

trusted-source[6], [7], [8], [9]

Diéta pre osteochondrózu bedrovej chrbtice

Najdôležitejšou potravou pri osteochondróze a pri niektorých iných ochoreniach chrbtice je vápnik.

Aké potraviny obsahujú tento prvok a aké sú normy jeho používania?

 • Vek detí - od 600 do 1000 mg.
 • Dospievanie - 1200 mg.
 • Dospelí od 16 do 45 rokov - 1000-1200 mg.
 • Tehotné ženy a staršie osoby - od 1400 do 2000 mg.

A koľko vápnika možno nájsť v potravinách?

 • pohár mlieka alebo kefíru - 220 - 240 mg;
 • plátok tvrdého syra (asi 10 g) - 103 mg;
 • kus syra (asi 10 g) - 50 mg;
 • skladujte jogurt (pol šálky) - 80 mg;
 • prírodný tvaroh (100 g) - 150 mg;
 • rybie výrobky (100 g) - 50 mg;
 • varené vajcia (kúsky) - 55 mg;
 • varené fazuľa (100 g) - 120 mg;
 • Ovsené vločky (100 g) - 65 mg;
 • orechy (100 g) - 260 mg.

Aby sa kompenzovala strata vápnika, je potrebné konzumovať aspoň dve porcie mliečnych výrobkov denne, aby sa do jedálneho lístka zahrnuli strukoviny. Ráno začať s ovsené vločky alebo iné kaše (môžete pridať orechy na to), alebo s vaječnými jedlami. Snack na ovocie, tvaroh, orechy. Na obed, namiesto cestovín, môžete variť zeleninu (dusená, dusená, alebo vo forme zemiakovej kaše), a nezabudnite na šaláty.

Deň dokončiť pohár kefíru alebo ryazhenka.

Takéto jednoduché spôsoby zmeny výživy nie sú zaťažujúce, ale pomôžu zlepšiť metabolické procesy v tele a chrbtica sa bude cítiť ľahšie.

Áno, a pridajte do menu prírodné arthroprotective riad: želé a želé. Tieto jedlá obsahujú prírodný kolagén, ktorý je jednoducho potrebný pre našu chrupavku a šľachy. Nedostatok kolagénu vedie k strate elasticity tkanív, vrátane chrupavky, a to tak v kĺboch, ako aj v chrbtici.

trusted-source[10], [11]

Ryžová diéta s osteochondrózou

Jedným z najobľúbenejších diét pre osteochondrózu je ryžová diéta. Samozrejme, je to dosť prísne, ale nie menej účinné. Podľa tých, ktorí už túto diétu vyskúšali, diéta s ryžou pomáha zbaviť telo nadbytku soli a dokonca odstraňuje kilá, čo je tiež dôležité pre osteochondrózu.

Trvanie diéty ryže s osteochondrózou je 42 dní.

Berieme 6 prázdnych pohárov 0,5 l, ich počet v poriadku (samolepky možno vložiť), a dať ich do pohárov 2 polievkové lyžice. L. Surová ryža. Ďalšie vo všetkých nádobách pridáme vodu a prikryjeme gázovými obrúskami.

Presne o deň neskôr vylejte vodu z nádoby 1. Vložíme ryžu do misky, zalejeme vriacou vodou a varíme 5-8 minút. K ryži nič nepridávame! Varená ryža sa musí jesť. Po týchto raňajkách, nemôžete jesť ani jedlo alebo vodu po dobu 4 hodín.

Jar číslo 1 potom, čo znovu naplniť ryžou a vodou a dať po jar číslo 6. Nasledujúci deň sa rovnaký postup vykonáva s pohárom číslo 2 a potom - podľa logickej schémy.

Ryžová diéta v osteochondróze môže ovplyvniť činnosť obličiek, takže spolu s použitím ryže sa odporúča piť čaj z listov brusníc.

Ak vám z akéhokoľvek dôvodu diéta nevyhovuje, môžete ju kedykoľvek zastaviť.

trusted-source[12], [13], [14]

Diétne recepty na osteochondrózu

Pseudo-majonéza z fazule (výborná náhrada za majonézu).

Budeme potrebovať: 1 džbán fazule, 300 ml rafinovaného oleja, 1 lyžičku varenej horčice, pol lyžičky cukru, rovnaké množstvo soli, 2 tabuľky. Lyžice citrónovej šťavy.

Z pohára fazule nalejeme trochu vody, dáme fazuľu, pridáme olej, metla. Potom pridajte zvyšné prísady a porazte trochu viac. Majonéza je pripravená.

trusted-source[15], [16]

Jelenový dezert "vtáčie mlieko"

Potrebujeme: kakaový prášok 2 lyžice. Lyžice, granulovaný cukor 1 šálka, trochu vanilky, dva žĺtky, 200 g džemu, 0,5 l kyslej smotany, 3 polievkové lyžice. Lyžice želatíny, 3 šálky vody, šťava z polovice citróna.

Želatína zaspať v studenej vode v troch samostatných pohárov 1 polievková lyžica. Lyžicu, a počkajte, kým sa zväčší. Potom sa mierne zahrejte.

Poraziť žĺtky s cukrom, kým biele vrcholy. Pridáme citrónovú šťavu, vanilín a premiešame. Do hmoty pridajte pohár kyslej smotany a prvé pohár želatíny, premiešajte. Nalejte do formy a vložte do chladničky nastaviť.

Varenie druhej vrstvy. Ďalšie pohár kyslej smotany zmiešané s 2 lyžice. L. Cukor. Pridáme teplý džem do kyslej smotany, premiešame a pridáme druhý šálku želatíny. Miešajte znova.

Už vychladenú prvú vrstvu vyberieme z chladničky a nalejeme na ňu druhú. Opäť vložte do chladničky.

Pre tretiu vrstvu pridajte polovicu šálky cukru a kakaového prášku do zvyšnej kyslej smotany. Zmiešajte, pridajte tretiu šálku želatíny, znova premiešajte a nalejte do predchádzajúcich 2 vrstiev. Do chladničky vložte chladničku.

Tvarohový puding

Budeme potrebovať: 220-240 g tvarohu, 40 g krupice, asi 100 ml vriacej vody, 2 vajcia, 70 g granulovaného cukru, 40 g roztaveného masla, rovnaké množstvo hrozienok, vanilkový cukor, lyžicu kyslej smotany a rafinovaný olej a trochu drvenie. Práškový cukor a soľ.

Mankou zalejeme vriacou vodou a necháme pod vekom. Medzitým sa žĺtky oddelia a šľahajú bielym cukrom. Pridajte syrový cukor do tvarohu, hnetenia a vanilkového cukru, rozpusteného masla, hrozienok a napučanej krupice.

Bielkovinový šľahač oddelene s niekoľkými kryštálmi soli na biele vrcholy. Opatrne pridajte do cesta. Rozotreté vo forme, namazané a posypané strúhankou (môže byť v jednej veľkej forme). Top lubrikované kyslou smotanou (pre kôru).

Pečeme asi pol hodiny pri teplote 220 ° C. Po ochladení vyberte z formy, ak je to potrebné, posypeme sladkým práškom.

trusted-source[17]

Diétne menu pre osteochondrózu

Diétne menu pre osteochondrózu by malo byť nekalorické, vyvážené, s obohateným vitamínovým a minerálnym zložením. Odporúča sa jesť jedlo varené v dvojitom kotle, asi 6-krát denne av malých porciách.

Aké produkty by mali byť zahrnuté do ponuky:

 • mliečne výrobky (plnotučné mlieko a mliečne výrobky);
 • zeleninové jedlá, zelené. Osobitný dôraz by sa mal klásť na kapustu, uhorky, reďkovky, zeler, repu;
 • jedlá z ovocia a bobuľovín, vrátane želé a kompótov;
 • rastlinné oleje;
 • mäso s nízkym obsahom tuku;
 • aspic, rôsolovité mäso;
 • tmavé chleby, suché sušienky, muffiny;
 • vajec;
 • orechy, semená, sezamové semená;
 • obilniny;
 • morské plody (ryby, krevety, kale, mušle);
 • voda.

Približné diétne menu pre osteochondrózu môže vyzerať takto:

 • Raňajky. Tvaroh, syrové koláče alebo len tvaroh so zakysanou smotanou a ovocím, šípkový čaj.
 • Predkus. Niektoré zrelé ovocie, alebo hŕstka zmesi orechov, alebo pár sušeného ovocia.
 • Obed. Zeleninová polievka, môžete fazuľa alebo hrášok, kus mäsa z dvojitého kotla, zeleninový šalát, kompót.
 • Vysoký čaj Šálka jogurtu s košíčekom alebo sušienkami, alebo ovocná zmes s jogurtovou náplňou.
 • Večera. Varené rybie filé s cereálnou oblohou, alebo kurča s paradajkovo-uhorkovým šalátom, slabý čaj.

V noci by ste mali určite piť pohár kefíru alebo ryazhenky.

trusted-source[18], [19]

Recenzie stravy s osteochondrózou

Podľa mnohých recenzií na internete diéta pre osteochondrózu nelieči chorobu okamžite a po dlhú dobu, ale prinesie viditeľné zmeny v blahu a stave pacienta.

Osteochondróza je dystrofická zmena, ktorá sa vytvára po dlhú dobu, niekoľko desaťročí, takže nie je možné sa ich zbaviť v okamihu. Samozrejme, ak správne kombinujete vyváženú stravu, fyzioterapiu, vodu a fyzické procedúry, udržiavate normálnu váhu a často venujete pozornosť svojej polohe a polohe tela, najmä počas cvičenia, potom sa váš stav zlepší, môžete povedať, pred vašimi očami.

Samozrejme, v žiadnom prípade by sme nemali zabudnúť na obmedzenia. Zakázané výrobky zahŕňajú alkohol, soľ, korenie, živočíšny tuk, cukor a nakladané a údené výrobky.

Strava s osteochondrózou je základom hlavnej liečby, pretože výživa môže nielen zvýšiť účinok lekárskej liečby, ale aj znížiť nepriaznivé účinky liekov.

trusted-source[20], [21], [22], [23], [24]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.