Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Diagnóza diabetes mellitus

Lekársky expert článku

Endokrinológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

V súlade s definíciou cukrovky ako syndrómu chronickej hyperglykémie, ktorú navrhla WHO v roku 981, hlavným diagnostickým testom je stanovenie hladiny glukózy v krvi.

Hladina glukózy v krvi u zdravých jedincov odráža stav ostrovné aparátu slinivky brušnej, a závisí od metódy analýzy krvného cukru, povahe vzorky krvi odobratej pre štúdie (kapilárnej, žilovej), vek, predchádzajúce diéte, dobe jedla pred štúdií a vplyvov určitých hormónov a liečiv.

Ak chcete študovať cukor v krvi, metóda Somogy-Nelsona, ortotoluidín, glukózo-oxidáza, umožňuje určiť skutočný obsah glukózy v krvi bez redukčných látok. Normálne parametre glykémie v tomto prípade sú 3,33 - 5,55 mmol / l (60 až 100 mg%). (Pre premenu hodnoty cukru v krvi vyjadrenom v mg alebo v mmol / l sa používajú tieto vzorce: mg% 0,055551 = mmol / L mmol / L x 18,02 = mg%.)

Úroveň bazálnej glykémie je ovplyvnená jedlom v noci alebo tesne pred testom; určité zvýšenie hladiny cukru v krvi, môže prispievať k strave s vysokým obsahom tuku, príjmu glukokortikoidov liekov, antikoncepcia, estrogény, diuretiká dihlotiazida skupiny, salicyláty, epinefrín, morfínu, kyselinu nikotínovú, Dilantin.

Hyperglykémia môže byť detekovaná na pozadí hypokalémia, akromegália, ochorenia, glyukosteromy, aldosteroma, feochromocytóm, glukagonom, somatostatinom, toxická struma, trauma a mozgové nádory Cushingov, horúčkovité ochorenia, chronické zlyhanie pečene, a obličky.

Na hromadnú detekciu hyperglykémie sa používa indikačný papier impregnovaný glukózooxidázou, peroxidázou a zlúčeninami farbiva glukózy. Použitím prenosného zariadenia - glukometra pracujúceho na princípe fotolarometra a opísaného testovacieho papiera je možné stanoviť obsah glukózy v krvi v rozmedzí od 50 do 800 mg%.

Zníženie glukózy v krvi v porovnaní s normálnou hodnotou sa pozoruje pri chorobách spôsobených absolútnym alebo relatívnym hyperinzulinizmom, predĺženým hladom a ťažkým "fyzickým stresom, alkoholizmom.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16]

Orálne testy používané na stanovenie tolerancie glukózy

Najčastejšie používaný orálny štandardný test glukózovej tolerancie pri zaťažení 75 g glukózy a jej modifikácie, ako aj test s testovanými raňajkami (postprandiálna hyperglykémia).

Standratny glukózový tolerančný test (SPT), podľa odporúčania WHO (1980) predstavuje štúdiu pôstu a každú hodinu po dobu 2 hodín pri jedinej perorálnej glukózy 75 g. Pre vyšetrované deti sa odporúča zaťaženie glukózy na základe 1,75 g na 1 kg telesnej hmotnosti (ale nie viac ako 75 g).

Nutnou podmienkou pre skúšku je, aby sa pacienti s jedlom po dobu niekoľkých dní pred jeho vykonaním aspoň 150-200 g sacharidov za deň, pretože významné zníženie množstva sacharidov (vrátane ľahko stráviteľné) pomáha normalizovať krivku cukor, čo komplikuje diagnózu.

V tabuľke sú uvedené zmeny krvných indexov u zdravých jedincov, pacientov s poruchou glukózovej tolerancie, ako aj sporné výsledky pri použití štandardného tolerančného testu glukózy.

Glukóza v krvi v perorálnom (75 g) teste glukózovej tolerancie, mmol / l

Podmienky výskumu
Celá krv
Plazma žilovej krvi
žilovej
kapilárnej
zdravý

Na prázdny žalúdok

<5.55

<5.55

<6,38

2 hodiny po zaťažení

<6,70

<7,80

<7,80

Zhoršená tolerancia glukózy

Na prázdny žalúdok

<6.7

<6.7

<7.8

2 hodiny po zaťažení

> 6,7 <10,0

> 7,8 <11,1

> 7,8 <11,1

Diabetes mellitus

Na prázdny žalúdok

> 6,7

> 6,7

> 7,8

2 hodiny po zaťažení

> 10,0

> 11,1

> 11,1

Vzhľadom k tomu, najväčšiu hodnotu za účelom posúdenia glykémie počas ústneho testu tolerancie glukózy majú hladinu cukru v krvi za 2 hodiny po podaní glukózy, Expertné výbor pre diabetes mellitus, ktorý navrhol pre hromadné štúdiu jeho skrátená verzia. Vykonáva sa podobne ako bežné, ale štúdium cukru v krvi sa vykonáva len raz za 2 hodiny po naplnení glukózou.

Na štúdium glukózovej tolerancie v klinických a ambulantných podmienkach sa môže použiť test na záťaž uhľohydrátov. Predmet Preto musí jesť testovací nápoj, ktorý obsahuje aspoň 120 g sacharidov, 30 g, ktorá musí byť stráviteľné (cukor, džem, marmeláda). Štúdia krvného cukru sa uskutočňuje 2 hodiny po raňajkách. Test preukazuje porušenie tolerancie glukózy v prípade, že glykémia presiahne 8,33 mmol / l (čistá glukóza).

Iné testy s glukózovou záťažou majú diagnostické prínosy, podľa expertov WHO nemajú.

Pri chorobách tráviaceho traktu, sprevádzané porušením absorpcie glukózy (postrezektsionny gastrický syndróm, malabsorpcia), sa použije test s intravenóznou glukózou.

Metódy diagnostiky glukozúrie

Moč zdravých ľudí obsahuje veľmi malé množstvo glukózy - 0,001-0,015%, čo je 0,01-0,15 g / l.

Pri väčšine laboratórnych metód nie je uvedené množstvo glukózy v moči určené. Pri novorodencoch počas vlny 2 týždne a starších ľudí nad 60 rokov sa pozoruje mierne zvýšenie glukozúrie, dosahujúcej 0,025-0,070% (0,25-0,7 g / l). Vylučovanie glukózy v moči u ľudí, vdorovyh nie je závislá na množstvo sacharidov v potrave však môže zvýšiť o 2-3 krát v porovnaní s normou na pozadí vysokým obsahom sacharidov stravy shosle dlhotrvajúcemu hladovaniu alebo glukózového tolerančného testu.

V rozsiahlom prieskume populácie na účely identifikácie klinického diabetu používajte metódy, ktoré rýchlo zisťujú glukozúriu. Indikátorový papier Glucotest (výroba Reagentu, Riga) má vysokú špecifickosť a citlivosť. Podobný test paper nechať zahraničných firiem v rámci "test Taip" meno, "klinistiks", "glyukotest", "biofan" a ďalšie. Indikátor papiera impregnovaného s kompozíciou pozostávajúce z oxidázy glukózy, peroxidázy a ortolidina. Pruh papiera (žltý) sa spustí do moču; v prítomnosti glukózy sa papier mení po 10 sekundách v dôsledku oxidácie ortolidínu v prítomnosti glukózy od svetlej modrej po modrej farby. Citlivosť vyššie uvedených typov testovacieho papiera sa pohybuje v rozmedzí od 0,015 do 0,1% (0,15-1 g / l), a to iba glukózy je stanovená bez redukujúcich látok v moči. Ak chcete zistiť glukozúriu, musíte použiť 24 hodín moču alebo zozbierať 2-3 hodiny po testovaní.

Glukozúria, ktorá sa vyskytuje jednou z vyššie uvedených metód, nie je vždy známkou klinickej formy diabetes mellitus. Glykozúria môže byť dôsledkom renálna diabetes, tehotenstvo, ochorenia obličiek (pyelonefritída, akútne a chronické nefritída, nefróza), Fanconiho syndróm.

Glykozylovaný hemoglobín

Spôsoby umožňuje identifikovať prechodné hyperglykémia, glykozylované proteíny zahŕňajú dobu určenia, ktorého prítomnosť v tele, sa pohybuje v rozmedzí od 2 do 12 týždňov. Väzbou s glukózou, ako keby to hromadí, čo predstavuje určitý druh pamäťového zariadenia, ktorý ukladá informácie o obsahu glukózy v krvi hladina glukózy v krvi «pamäti»). Hemoglobín zdravé jedince obsahuje malú časť hemoglobínu A 1c, ktorý obsahuje glukózu. Percentuálny obsah (glykozylovaného hemoglobínu (HbA 1c ) je 4-6% z celkového hemoglobínu. U pacientov s diabetes mellitus a hyperglykémia konštantný Trusheni glukózovej tolerancie (pre prechodné hyperglykémia) sa zvyšuje v procese začlenenia molekúl glukózy hemoglobín, ktorý je sprevádzaný zvýšením podielu hemoglobínu 1c nedávno objavil a ostatné malá časť hemoglobínu - a. 1a a 1b, ktoré tiež majú schopnosť viazať sa od glukózy u diabetických pacientov, celkový obsah hemu. Globinový 1 v krvi vyššia ako 9,10%. - hodnota typická pre zdravé jedince Prechodné hyperglykémia je sprevádzaný zvýšenými hladinami hemoglobín 1 a A 1c po dobu 2-3 mesiacov (po dobu živote erytrocytov) a po normalizácii hladiny cukru v krvi. Pre stanovenie glykovaného hemoglobínu za použitia metód stĺpcové chromatografie alebo kalorimetria.

Stanovenie fruktózamínu v sére

Fruktozamíny patria do skupiny glykozylovaných proteínov krvi a tkanív. Vznikajú v procese neenzymatickej glykozylácie proteínov počas tvorby aldimínu a potom ketoamínu. Zvýšenie obsahu fruktózaamínu (ketoamínu) v krvnom sére odráža konštantné alebo prechodné zvýšenie hladín glukózy v krvi počas 1-3 týždňov. Konečným reakčným produktom je formazan, ktorého úroveň je stanovená spektrograficky. V krvnom sére zdravých ľudí je obsiahnutých 2 až 2,8 mmol / l fruktózamínu a ak dôjde k porušeniu tolerancie glukózy - viac.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28], [29], [30]

Určenie C-peptidu

Jeho hladina v krvnom sére umožňuje posúdiť funkčný stav prístroja p-buniek pankreasu. Stanovte C-peptid testovacími súpravami rádioimunologického testu. Jeho normálny obsah u zdravých jedincov je 0,1-1,79 nmol / l, podľa testu stanoveného spoločnosťou Hoechst alebo 0,17-0,99 nmol / l, podľa Byk-Mallin-crodt (1 nmol / L = 1 ng / mlx0,33). U pacientov s diabetes mellitus typu 1 je hladina C-peptidu znížená, u diabetes mellitus typu II je normálna alebo zvýšená a u pacientov s inzulínom sa zvyšuje. Prostredníctvom hladiny C-peptidu je možné posúdiť endogénnu sekréciu inzulínu, a to aj na pozadí inzulínovej terapie.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35], [36], [37]

Určenie imunoreaktívneho inzulínu

Vyšetrovanie imunoreaktívneho inzulínu (IRI) udáva endogénna sekrécia inzulínu len u pacientov, ktorí nedostávajú inzulínové prípravky a ich predtým liečených ako exogénneho inzulínu produkovať protilátky, ktoré narušujú výsledok stanovenie imunoreaktívneho inzulínu. Obsah imunoreaktívneho inzulínu u zdravých ľudí v sére je 0-0,29 μED / ml. I diabetes mellitus je charakterizovaný znížením hladiny bazálneho inzulínu typu II a normálneho alebo zvýšeného bazálneho hladiny inzulínu.

trusted-source[38], [39], [40], [41], [42], [43], [44], [45], [46], [47], [48], [49], [50], [51], [52], [53]

Skúška s tolbutamidom (podľa Unger a Madison)

Po vyšetrení krvného cukru v krvi sa pacientovi podá intravenózna injekcia 20 ml 5% roztoku tolbutamidu na lačný žalúdok a po 30 minútach sa znovu preskúma cukr v krvi. U zdravých jedincov je hladina cukru v krvi znížená o viac ako 30% a u diabetikov menej ako 30% na základnú líniu. U pacientov s inzulínómom krvný cukor klesá o viac ako 50%.

trusted-source[54], [55], [56], [57], [58], [59]

Glukagón

Obsah tohto hormónu v krvi je stanovený rádioimunologickou metódou. Normálne hodnoty sú 0-60 ng / l. Úroveň glukagónu v krvi rastie s dekompenzovaným cukrovkou, glukagónom, hladom, fyzickou aktivitou, chronickými ochoreniami pečene a obličiek.

Ak choroba vznikla v detstve alebo dospievaní a na dlhú dobu bola kompenzovaná zavedením inzulínu, otázka prítomnosti cukrovky typu I je nepochybná. Podobná situácia nastáva v diagnostike diabetu typu II, ak sa kompenzácia ochorenia dosiahne diétou alebo liekom na zníženie obsahu cukru. Problémy zvyčajne vznikajú, keď pacient, ktorý bol predtým klasifikovaný ako pacient trpiaci cukrovkou typu II, musí byť prenesený na inzulínovú liečbu. Približne 10% pacientov s diabetom typu II má autoimunitnú léziu ostrovej aparatúry pankreasu a otázka typu diabetu je riešená len pomocou špeciálneho vyšetrenia. Metóda, ktorá umožňuje v tomto prípade stanoviť typ diabetu, je štúdium C-peptidu. Normálne alebo zvýšené hodnoty krvného séra potvrdzujú diagnostiku typu II a výrazne nižšieho typu I.

Metódy zisťovania možného porušenia glukózovej tolerancie (NTG)

Pre podmienených jedincov s potenciálom NTG je známe, že patrí deti dva diabetických rodičia, zdravé dvojča dvojice rovnaké, ak je druhý má diabetes (najmä typ II) matky detí s hmotnosťou 4 kg alebo viac, rovnako ako u pacientov s genetickým markerom diabetu diabetes typu I. Prítomnosť vyšetrovaná diabetogenními HLA-histokompatibilný antigénov v rôznych kombináciách zvyšuje riziko výskytu diabetu I. Typu. Predispozície k diabetes mellitus typu II, môžu byť vyjadrené sčervenanie tváre po príjme 40-50 ml vína alebo vodky, pokiaľ mu predchádza (12 h - ráno) dostávajú 0,25 g chlórpropamid. Predpokladá sa, že tí, náchylní k diabetu ľudí pod vplyvom alkoholu a chlórpropamid sú aktivované enkefalíny a expanzných nádob v koži.

Potenciálne poruchy glukózovej tolerancie predpokladá zrejme pripísať syndróm neprimeranej sekrécie inzulínu ", vyjadrené v recidivujúcich klinických prejavov spontánny hypoglykémie, a (prírastku hmotnosti u pacientov, ktoré v niekoľkých málo rokov môže predchádzať rozvoju IGT alebo klinických diabetes. Ukazovatele GTT na skúmané v tejto fáze vyznačujúci hyperinzulinemické krivku typ cukru.

Na detekciu diabetickej mikroangiopatie, životné biopsie kože, svalov, ďasien, žalúdka, čriev, obličiek. Svetelná mikroskopia dokáže zistiť proliferáciu endotelu a perithelu, dystrofické zmeny v elastických a argyrofilných stenách artérií, venulov a kapilár. Pomocou elektrónovej mikroskopie je možné detegovať a merať zhrubnutie základnej membrány kapilár.

Na diagnostiku patológie zraku je podľa metodických odporúčaní Ministerstva zdravotníctva RSFSR (1973) potrebné určiť závažnosť a zorné pole. Pomocou biomikroskopie prednej časti oka je možné zistiť cievne zmeny v spojivke, lymfatickom kanáli, dúhovke. Priama oftalmoskopia, fluorescenčná angiografia umožňuje posúdiť stav retinálnych ciev a odhaliť príznaky a závažnosť diabetickej retinopatie.

Včasná diagnostika diabetickej nefropatie sa dosahuje identifikáciou mikroalbuminúrie a biopsie obličiek. Manifestácia diabetickej nefropatie sa musí odlíšiť od chronickej pyelonefritídy. Najcharakteristickejšie sú: leukocyturia v kombinácii s bakteriúriou, asymetria a zmeny sekrečného segmentu renónu, zvýšenie vylučovania beta- 2- mikroglobulínu v moči. Pre diabetickú nefromikro-angiopatiu bez pyelonefritídy nie je pozorovaný nárast tejto nefrózy.

Diagnóza diabetickej neuropatie je založená na vyšetrení pacienta neurológom so zapojením inštrumentálnych metód vrátane elektromyografie, ak je to potrebné. Autonómna neuropatia sa diagnostikuje meraním odchýlok v kardiochirurgických intervaloch (ktoré sú u pacientov znížené) a vykonaním ortostatického testu, skúmaním vegetatívneho indexu a inými.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.