Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Diagnóza diabetes mellitus u detí

Lekársky expert článku

Endokrinológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Prakticky všetky deti s novo diagnostikovanou chorobou majú určité klinické príznaky. Hyperglykémia a glukozúria potvrdzujú diagnózu diabetes mellitus. Hladina glukózy v plazme žilovej krvi je vyššia ako 11,1 mmol / l. Okrem toho väčšina detí s diagnostikovanou ketonúriou. Niekedy sa deťom diagnostikuje zvýšenie koncentrácie glukózy nad 8 mmol / l pri absencii príznakov diabetes mellitus. V prípade postprandiálnej hladiny glukózy (dve hodiny po jedle), opakovane vyšší ako 11,0 mmol / l, je diagnóza diabetu nie je pochýb a vyžaduje ďalší výskum. Presvedčivé test na potvrdenie diagnózy diabetes typu 1 - autoprotilátkami proti buniek ostrovčekov (1ca) a na proteín ostrovčekov kletkok - sére dekarboxylázy glutámovej.

Na diagnostiku atypických štádií diabetu sa používa štandardný test glukózovej tolerancie. Tolerancia glukózy je narušená, ak jej hladina v celkovej kapilárnej krvi po 2 hodinách po perorálnom zaťažení glukózou (1,75 g / kg telesnej hmotnosti) je v rozmedzí 7,8 - 11,1 mmol / l. V tomto prípade diagnóza diabetes mellitus 1. Typu môže byť potvrdená detekciou autoprotilátok v sére.

Napriek tomu, že príznaky ochorenia sú dobre známe, je často diagnostikovaná diabetes mellitus neskoro. Stav malých detí je ťažké posúdiť rodičov aj lekárov a ketoacidóza u malých detí sa môže vyvíjať podstatne rýchlejšie ako u starších detí. Bolesť brucha u starších detí sa môže mylne považovať za prejav akútnej apendicitídy. Časté a hlboké dýchanie pozorované pri ketoacidóze sa môže mylne považovať za pneumóniu a polyúria ako prejav infekcie močových ciest. Stanovenie diagnózy v tomto prípade je hyperglykémia a glukozúria.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Diagnostické kritériá pre diabetickú ketoacidózu

  • ketóza - hyperglykémia 11,1-20 mmol / l; glukozúria, ketonúria; pH krvi nie je nižšie ako 7,3; BE do -10;
  • prekoma - hyperglykémia 20-40 mmol / l; glukozúria, ketonúria; pH krvi 7,3 - 7,1; BE-10 ... - 20; K + Na + erytrocyty znížené; hemoglobín a hematokrit sa zvyšujú;
  • kóma - hyperglykémia 20-40 mmol / l; glukozúria, ketonúria; PH v krvi je nižšie ako 7,1; BE je pod -20; K a Na erytrocyty a krvné sérum sú znížené, močovina v krvi je zvýšená; hemoglobín a hematokrit, sérová osmolalita je 310-320 mosm / l.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20]

Diferenciálna diagnostika diabetes mellitus u detí

Diferenciálna diagnóza by mala byť vykonaná s diabetes insipidus, spolu u pacientov s normoglykémiou aglyukozuriey a nízkou mernou hmotnosťou moču, polydipsia a polyúria, nechutenstvo, vracanie atsetonemicheskimi u detí s neuro-artritickej diatéza.

trusted-source[21], [22], [23], [24], [25], [26], [27], [28], [29]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.