Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Dazolik

Lekársky expert článku

Internista, pulmonológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Vo svete existuje viac ako päťdesiat typov prvotných mikroorganizmov, ktoré môžu u ľudí spôsobiť ochorenie. Rozsah porážky takýchto infekcií je pomerne široký: aspoň jeden z desiatich ľudí je nositeľom protozoálnych infekcií.

 Jedným z liekov, ktoré potláčajú životnú činnosť prvokov, je Dazolik.

Klasifikácia ATC

P01AB03 Ornidazole

Aktívne zložky

Орнидазол

Indikácia Dazolik

Účinok lieku Dazolik je účinný proti amébám, trichomonádam, anaeróbnym baktériám, lambliám a jednotlivým grampozitívnym mikróbom. Tieto mikroorganizmy spôsobujú nasledujúce ochorenia, ktoré sú dôkazmi pre vymenovanie Dazolik:

 • amébiáza - intestinálne a extraintestinálne prejavy amébyázy, rôzne formy amébovej dyzentérie, amébová choroba zahŕňajúca pečeňový proces (abscesing);
 • trichomoniáza je bežná infekcia, ktorá sa prenáša cez pohlavné orgány partnerov;
 • giardiáza;
 • prejavy bakteriálnej vaginózy;
 • anaeróbnych infekcií, ktoré vznikajú v dôsledku brušných operácií na brušných orgánoch alebo na prevenciu takýchto ochorení.

Formulár uvoľnenia

Dazolik je dostupný vo forme zaoblených, konvexných z oboch strán, vyhladených okolo okrajov tabliet. Tablety sú chránené svetlom zafarbeným povlakom a majú deliacu čiaru na zníženie dávkovania na jednej strane. Zloženie jednej tablety - 0,5 g účinnej látky ornidazolu.

Sprievodnými zložkami prípravku sú prvky mikrokryštalickej celulózy, škrobové častice, vyčistený mastenec, zlúčeniny oxidu kremičitého, stearan horečnatý, polyetylénglykol atď.

Farmakodynamika

Dazolik má antimikrobiálny a antiprotozoálny účinok, toxické účinky na mikrobiálnu bunku a interferuje s respiračnými procesmi bakteriálnych buniek.

Účinok liečiva je určený možnosťou redukcie nitroskupiny molekuly účinnej látky. Tento proces je spôsobený aktivitou bakteriálnych enzýmov, čo vedie k tvorbe komplexných zlúčenín redukovanej nitroskupiny a bakteriálnej DNA. V dôsledku toho sa porušujú procesy samo-hojenia buniek DNA a biosyntézy RNA.

Údaje vedeckého výskumu nám umožňujú hovoriť s dôverou o baktericídnej a bakteriostatickej účinnosti lieku.

trusted-source[1], [2]

Farmakokinetika

Ornidazol je účinná látka lieku Dazolik, pri perorálnom podaní preniká bez straty do tráviaceho traktu. Stanovenie najvyššej koncentrácie v sére znamená 1-2 hodiny. 15-20% látky viaže sérové proteíny. Stupeň biologickej dostupnosti liečiva dosahuje 90%.

Dazolik sa určuje vo všetkých tkanivách tela, ľahko preniká cez krvno-mozgové a placentárne bariéry. Metabolizoval sa v obličkách (65%) a pečeni (25-30%). Zvyšok lieku sa vylučuje nezmenený.

Používajte Dazolik počas tehotenstva

Použitie lieku Dazolik počas tehotenstva sa neskúmalo

Kontraindikácie

Medzi kontraindikáciami používania tejto drogy môžu byť:

 • alergická predispozícia na niektoré zložky lieku alebo lieky odvodené od ornidazolu;
 • organické lézie centrálneho nervového systému;
 • deti do troch rokov;
 • zneužívanie alkoholických nápojov, vážne poškodenie pečene a tvorba krvi, duševné poruchy;
 • Neodporúča sa užívať liek starším osobám, ako aj vodičom dopravy a tým, ktorých profesionálne činnosti súvisia s priamym riadením akýchkoľvek mechanizmov.

Používanie Dazoliku počas tehotenstva je vylúčené v prvom trimestri. Potreba predpisovania lieku v druhom a treťom trimestri je stanovená lekárom, a to komenzáciou rizika pre rastúce embryo a možnými prínosmi pre očakávanú matku.

V období laktácie môže byť použitie lieku možné len vtedy, ak je dojčenie prerušené. Po ukončení liečby liekom Dazolik môže dojčenie pokračovať, ale nie skôr ako dva dni po ukončení liečby antibiotikami.

Vedľajšie účinky Dazolik

Vedľajšie účinky sa môžu vyvinúť s použitím veľkého množstva lieku a dlhým priebehom liečby.

 • Tráviaci systém: dyspeptické javy, smäd, chuťové poruchy, citlivosť v žalúdku, chuť kovu v ústach;
 • Nervový systém: bolesť v hlave, frustrácia, trasenie v končatinách, poruchy funkcie motora, kŕče;
 • Obehový systém: fenomény agranulocytózy a leukopénie;
 • Imunitný systém: alergická reakcia, dermatóza, angioedém.

trusted-source[3], [4]

Dávkovanie a podávanie

Spôsob podania lieku závisí od konkrétnej choroby, ktorá sa má liečiť:

 • liečbu trichomonálnej infekcie. Priraďte 0,5 g dvakrát denne počas jedného týždňa. Pre deti sa dávka vypočítava z výpočtu 25 mg na kilogram telesnej hmotnosti raz denne.
 • liečba amébovej infekcie. Dospelí užívajú 3 tablety raz denne po dobu troch dní. Deti vypočítavajú dávku v závislosti od hmotnosti - 40 mg na kilogram hmotnosti. Lekár môže podľa svojho uváženia zmeniť dávku a frekvenciu príjmu.
 • liečba Giardiózy. Dospelí určujú 3 tablety dvakrát denne, liečba trvá maximálne 1-2 dni.
 • preventívne opatrenia zamerané na prevenciu anaeróbnej infekcie. Pred operáciou užívajte 1-2 tablety raz, po operácii užívajte 1 tabletu dvakrát denne po dobu 5 dní.
 • liečba bakteriálnej vaginózy. V závislosti od predpisu lekára sa užívajú 1 až 3 tablety jedenkrát denne. Trvanie liečby je jeden týždeň.

Tablety sa užívajú ihneď po jedle so sklenenou tekutinou.

trusted-source[5], [6]

Predávkovať

V prípadoch predávkovania liekmi sa môžu vyskytnúť nasledujúce príznaky:

 • ospalosť;
 • bolesť v hlave;
 • dyspeptické poruchy;
 • trasenie v rukách;
 • slabosť svalov;
 • motorické poruchy;
 • zhoršené vedomie;
 • konvulzívne stavy;
 • porušenie enzymatickej aktivity pečene.

Lekárske opatrenia v prípade predávkovania zahŕňajú zrušenie lieku, výplach žalúdka, symptomatickú liečbu. Konvulzívne stavy sa môžu ukončiť použitím diazepamu.

Interakcie s inými liekmi

Liečivo je schopné aktivovať účinok nepriamych antikoagulancií (ktoré môžu vyžadovať nižšiu dávku antikoagulancií), predlžuje dobu expozície virkuróniumbromidu (svalový relaxant).

Kombinácia lieku Dazolik a konzumácia alkoholu môže vyvolať vznik násilných nežiaducich reakcií.

Dazolik zvyšuje účinnosť liekov používaných v anestéziológii.

trusted-source[7], [8], [9]

Podmienky skladovania

 Liečivo sa môže skladovať na tmavom, suchom mieste, teplote skladovacej miestnosti. Je potrebné zabezpečiť nedostupnosť lieku pre deti.

Čas použiteľnosti

Doba skladovania Dazolik v podmienkach skladovania je najviac tri roky.

Nepoužívajte Dazolik po dátume exspirácie.

trusted-source[10]

Farmakologická skupina

Противоглистные средства

Farmakologický účinok

Противопротозойные препараты
Антибактериальные препараты

Populárni výrobcovia

Сан Фармасьютикал Индастриз Лтд, Индия

Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Dazolik" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.