Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Čo je prostatitída?

Lekársky expert článku

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 25.06.2018

K dnešnému dňu je prostatitída najčastejšou chorobou mužskej sexuálnej sféry. Narušenie sa prejavuje vo forme zápalu prostaty a je sprevádzané opuchom tkanív. Podľa štatistík počet mužov, ktorí prekročili 30 rokov a ktorí trpia touto chorobou, je 30%, viac ako 40 rokov stará linka - 40%, 50-ročná linka - 50% atď.

Ohnisko náklonnosti

Prostatická žľaza u mužov je prezentovaná vo forme žľaza-svalnatého orgánu umiestneného pod močovým mechúrom v malej panve. Žľaza je v tesnom kontakte s močovou trubičkou, počiatočnou oblasťou močovej trubice. Hlavnou a veľmi dôležitou funkciou prostaty je vývoj tajomstva, ktoré je zmiešané so semennou tekutinou, v dôsledku čoho podporuje aktivitu spermií a zvyšuje ich odolnosť voči rôznym nepriaznivým faktorom. Pod vplyvom rôznych faktorov je aktivita prostaty (prostaty) narušená - dochádza k prostatitíde.

Čo spôsobuje prostatitídu?

Existujú 4 kategórie prostatitídy: akútna bakteriálna, chronická bakteriálna, non-bakteriálna a prostatodynia.

Akútna bakteriálna prostatitída sa vyskytuje v dôsledku infekcií v tele. Patria medzi ne trichomoniáza, chlamydia, kvapavka, gardnerellez. Baktérie vstupujú do prostaty cez močový mechúr, konečník, močovú rúru, lymfatické a krvné cievy malej panvy.

Príčiny ne-bakteriálnej prostatitídy ešte neboli presne stanovené, ale existuje názor, že prítomnosť baktérií s touto formou ochorenia nie je úplne vylúčená. Výskumníci veria, choroba, že faktory, ktoré spôsobujú zápal prostaty, môže byť spustený a nevylieči infekčné ochorenia, poruchy krvného obehu v prostate dôsledku sedavého spôsobu života, poruchy nervovej regulácie panvových orgánov a tak ďalej.

Prostadonia je neurovegetatívna porucha prostaty. Rovnako ako non-bakteriálna prostatitída, prostatodynia sa vyskytuje za ešte konkrétne neznámych dôvodov. Bakteriálny faktor je takmer vylúčený z dôvodu neuspokojivých dôsledkov liečby ochorenia antibakteriálnymi látkami. Existuje niekoľko názorov na zdroje prostatodynie, a to:

 • psychologický faktor;
 • abnormality hrdla močového mechúra;
 • Dysfunkčná močová trubica vyskytujúca sa pod vysokým tlakom;
 • striktúra močovej trubice;
 • poruchy v neuromuskulárnom aparáte panvovej membrány a perineálnych svalov;
 • spätný prúd tajomstva, ktorý nepresahuje prostatu, ktorá vznikla ako dôsledok anatomických vlastností tela, vysoký tlak počas močenia, turbulentný tok moču.

Ako sa prejavuje prostatitída?

Hlavnými príznakmi non-bakteriálnej prostatitídy sú bolestivé močenie, bolestivý syndróm v oblasti slabín, panvy a genitálnej oblasti, znížené libido, impotencia atď.

Symptómy prostatodynie sú bolestivá ejakulácia, bolesť v perineálnej oblasti, časté močenie, poruchy v procese močenia.

Aké sú dôsledky prostatitídy?

Neuvedené včas a neošetrená prostatitída je plná nasledujúcich dôsledkov:

 • neplodnosť;
 • tok akútnej prostatitídy do chronickej formy;
 • recidivujúca cystitída;
 • obštrukcia močového mechúra s retenčným faktorom moču (vyžaduje sa chirurgický zákrok);
 • zúženie, zjazvenie močovej trubice;
 • supresia (absces) prostaty (vyžaduje sa chirurgický zákrok);
 • ochorenie obličiek, pyelonefritída;
 • sepsa je obzvlášť nebezpečná u pacientov s renálnou insuficienciou, diabetes mellitus).

Ako sa lieči prostatitida?

Ak akútna bakteriálna prostatitída nie je podrobená dôkladnej a závažnej liečbe, potom môže prechádzať do chronickej bakteriálnej formy. Liečba v tomto prípade bude dlhšia a neposkytuje záruku na úplné zotavenie. Ako liečba je predpísaná antibiotická terapia, ktorej cieľom je eliminovať infekciu, a potom - s imunoterapiou na obnovenie tela po užití lieku. Lekár urológ určuje dávku a schému prijímania prípravkov individuálne, v závislosti od prítomnosti konkrétnej infekcie a stupňa zanedbania ochorenia.

Ako liečba pre pacientov s touto formou ochorenia predpíšte antibiotiká, a to aj napriek tomu, že tento typ prostatitídy je nezvyčajnou infekčnou stranou. Najefektívnejšou liečbou je použitie alfa-blokátorov - sú schopné uvoľniť svaly prostaty. Navyše, takáto prostatitída je vyliečená rektálnymi liekmi, ktoré majú protizápalové vlastnosti - znižujú rast žalúdočných tkanív a zlepšujú pohodu pacienta.

Často, v kombinácii s liečbou liekov, urológ predpisuje obnovu tela pacienta pomocou imunomodulátorov, sedatív, činidiel, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu a tak ďalej.

Prostatitída tohto typu je oveľa zložitejšia než iné formy, ktoré sa majú liečiť, pretože presné príčiny ochorenia neboli objasnené. Antibiotická liečba je v tomto prípade neúčinná a je veľmi zriedka predpísaná. Častejšie používané alfa-blokátory, protizápalové lieky, vitamíny, svalové relaxanty.

Niekedy lekári radia svojim pacientom, aby prestali užívať vyprážané, korenené jedlá, alkohol, fajčenie, určité aktivity, ako je jazda na bicykli - lekári majú tendenciu si myslieť, že tieto a mnoho ďalších faktorov môže zhoršiť chorobu.

Ako zabrániť prostatitíde?

Každá choroba môže byť upozornená, ak dodržiavate jednoduché pravidlá. Prostatitis tam nie je človek, ktorý neumožňuje sám sedieť na chladných kameňoch alebo železo, nie zneužívať alkohol a fajčiť, nemajú konzumovať príliš korenené, údené, konzervované a vyprážané potraviny, kedy mala pohlavný styk, chránené proti promiskuite, často vo svojom strava zeleniny a ovocia, sa venuje športu a pravidelne aspoň raz ročne navštevuje kanceláriu urológov.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.