Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Chemická, tepelná, opálená koža na nohy: stupeň, prvá pomoc, ako sa liečiť

Lekársky expert článku

Plastický chirurg
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Burn je otvorená kožná lézia spôsobená vonkajšími faktormi. Popáleniny sa môžu vyskytnúť na ľubovoľnej časti kože, vrátane nohy.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Príčiny spálenie nohy

Hlavné faktory, ktoré spôsobujú popáleniny, sú:

 • Tepelne otvorený oheň, kontakt s horúcimi predmetmi alebo horúcimi tekutinami, trenie.
 • Elektrický - oblúk vznikajúci z vysokonapäťového prúdu, nízkonapäťových prúdov v elektrických spotrebičoch, bleskových výbojov.
 • Studená - silná mráz, styk s kovovými predmetmi pri silnom mrazu, styk so studenými plynmi (kvapalný kyslík).
 • Chemikálie - chemikálie pre domácnosť (bielidlo, kyselina, alkálie atď.)
 • Radiačné popáleniny spôsobené dlhým pobytom na slnku; dlhodobé vystavenie ultrafialovému žiareniu; vplyv rádioaktívneho žiarenia.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10]

Rizikové faktory

Faktory prispievajúce k výskytu popálenín na nohy sú:

 • Vek detí.
 • Nedostatok dohľadu nad deťmi.
 • Nízka sociálno-ekonomická kultúra.
 • Škodlivé návyky (fajčenie, alkohol alebo drogová závislosť).
 • Kvalita, vek obytných alebo kancelárskych priestorov.
 • Vadné elektrické spotrebiče.
 • Prítomnosť otvorených zdrojov ohňa.
 • Práca v horúcich predajniach, zváranie, výroba súvisiaca s varením, stavebnými prácami atď.
 • Použitie vody s teplotou nad 50 stupňov.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17]

Patogenézy

Bolestivé impulzy s popáleninami vedú k zmene regulačnej funkcie nervového systému so zmenami v činnosti respiračných a cievnych systémov. Výsledkom je zníženie vaskulárneho tonusu, pokles permeability kapilár s poklesom objemu plazmy, zhrubnutie krvi, hypoproteinémia, hypochlémia.

Vyskytuje sa pokles krvného obehu denaturovaného proteínu, čo vedie k intoxikácii tela. Ďalšie hnisavé otravy organizmu sa vyvíjajú spôsobené patogénnou mikroflórou s akumuláciou toxínov.

U pacientov s ťažkými léziami sa porušujú všetky typy metabolických procesov, čo vedie k hypoproteinémii, azotemii, hyperkaleémii a acidobazickému stavu.

Všeobecné prejavy závisia od postihnutej oblasti. Pri popálení až do 10% lézie sa vyskytujú len miestne prejavy s krátkou reakciou na telo - bolesť v mieste lézie, hypertermia, cefalgia, leukocytóza, zhoršenie blahobytu.

Ak oblasť horíka pokrýva plochu až do 30% povrchu tela, môže dôjsť k ťažkým popáleninám.

Percento poranení oboch končatín dospelého človeka zodpovedá 38% celého tela.

Ak je horieť je povrchné a zaberá plochu> 10% ľudského tela u dospelých a 5% detí, a s hlbokými léziami od 5% u dospelých a 2,5% v uvedenom poradí, k deťom po poskytnutí prvej pomoci je nutná povinná lekára pomôcť s ďalšou hospitalizáciu. Takéto popáleniny vedú k zhoršeniu celkového stavu, ohrozujú život pacienta a môžu vyžadovať chirurgickú intervenciu.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26], [27]

Príznaky spálenie nohy

Prvým príznakom pálenia je silná bolesť a opuch v oblasti lézie. V závislosti od činidla, ktoré zapríčinilo popáleniny, pľuzgiere alebo erozívne, sa vytvárajú vredovité útvary. Pri ťažkých léziách dochádza k nekróze tkaniva. Popáleniny sú rozdelené na hlboké a povrchné. Priebeh ochorenia horieť úzko súvisí s oblasťou a hĺbkou poškodenia tkaniva. K dnešnému dňu je obvyklé klasifikovať popáleniny na základe patologických anatomických zmien v postihnutých tkanivách.

trusted-source[28], [29], [30]

Etapy

Popáleniny chodidiel, podobne ako ostatné časti tela, sú rozdelené do týchto stupňov:

 • Napáliť nohy o 1 stupeň. Prvý stupeň poškodenia je charakterizovaný sčervenaním a opuchom miesta kontaktu s látkou alebo predmetom, ktorý zapálil. Môžu byť prítomné malé blistre, vo vnútri ktorých je tekutina.
 • Horiace nohy 2. Stupňa. Charakteristické znaky - sčervenanie, opuch, rôzne veľkosti otvárajúce sa pľuzgiere, suché kôry (škrabka) na vredovanom povrchu.
 • Vypnite nohy o 3 stupne. K dispozícii môžu byť súčasne znaky 1 a 2 stupne. Charakteristickým znakom je hlboká lézia postihujúca kožu, svalové vlákna a kosti s tvorbou chrastí. Popáleniny tejto kategórie sú rozdelené na popáleniny 3 a 3 stupne.
 • 3. Stupeň - vážne poškodenie kože, ale nie v celej hrúbke. Udržujte ich vitalitu hlboké vrstvy kože, potu a mazových žliaz, vlasové tašky.
 • Stupeň 3-b - nekróza kože s tvorbou nekrotického výbežku.
 • Horiaci štvrtý stupeň je považovaný za najsilnejší z popálenin, ktorý je sprevádzaný nielen smrťou kože, ale aj nekrózou svalových vlákien, šliach a kostí.

Vzhľadom na zvláštnosti liečby popálenín nohy sú rozdelené do dvoch skupín:

 • k prvému patrí ľahké povrchové popáleniny 3. Stupňa, charakteristickým znakom ktorého je smrť horných vrstiev kože. Tieto popáleniny podliehajú terapii konzervatívnymi metódami;
 • druhá skupina zahŕňa popáleniny 3-b a 4-stupňové, ktorých liečba je možná bez chirurgických metód.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35], [36]

Formuláre

Typ spálenia priamo závisí od príčiny, ktorá vyvolala jeho vzhľad.

Tepelné popáleniny sú spôsobené kontaktom s rôznymi zdrojmi tepla - horúcimi tekutinami, plameňmi, parou, horúcimi predmetmi.

Prvé miesto, podľa štatistík, zaberá popáleniny plameňmi.

Príčinou spálenia nohy je ultrafialové žiarenie dlhých a stredných vĺn (typ A alebo B). V oblasti lézií vznikajú: svrbenie, začervenanie, opuch, pľuzgiere rôznych veľkostí, infekcia kože.

Znaky takéhoto popálenia sa môžu objaviť do pol hodiny. V prvý deň sa objavujú typické symptómy. Existuje sekundárna infekcia postihnutého povrchu spolu s bolesťou. Sčervenanie sa objavuje niekoľko dní po lézii a začervenanie začne za 4-6 dní.

Pálenie nohy z vriacej vody je druhom tepelného popálenia. Stupeň poškodenia závisí od lokalizácie. Spálenie nôh sa uzdraví rýchlejšie ako stehno. Vypálenie stehna je nebezpečnejšie, pretože poškodenie bude hlbšie aj pri krátkom vystavení horúcej vode. Ak popálenina neprešla od 3 hodín, je potrebné pálit 'nohu pod prúdom studenej vody (nenechávajte ľad).

Horiace nohy s ohňom. Pri neopatrnej manipulácii s otvoreným ohňom, kontakte s horúcimi predmetmi, pri hasení požiaru bez pracovných odevov dochádza k tepelným popáleninám končatín. Ak by došlo k popáleniu nohu v dôsledku kontaktu s otvoreným ohňom, musíte najprv uhasiť oheň, starostlivo uvoľniť pacienta zo zvyškov odevu, ale škvrny tkaniva z povrchu rany nevyníma. V najkratšom čase odovzdajte obeť do lekárskej inštitúcie, ak má hlboké poškodenie tkaniva alebo rozsiahly povrch rany.

Popáleniny zo zvárania na nohe sa dajú získať pre akékoľvek formy (plynový alebo elektrický oblúk), vzhľadom na to, že. Všetci vydávajú teplo. Počas zvárania je osoba vystavená iným typom žiarenia (infračervené, ultrafialové).

Profesionálni zvárači vedia, čo sa stane, keď sa nedodržia bezpečnostné pravidlá. Existujú okolnosti, ktoré môžu spáliť špecialisti. Ak prácu vykonávajú amatérski zvárači, často zanedbávajú ochranné zariadenia a nosia jednu ochrannú masku. Treba poznamenať, že tieto pracovné miesta poškodzujú nielen oblasť očí, ale aj iné časti tela.

Popáleniny získané v dôsledku zváracích operácií môžu mať nasledujúci pôvod: tepelný, ľahký, chemický alebo zložitý. Pri zváraní môže trpieť akákoľvek časť tela, ktorá nie je chránená ochranným odevom.

Chemické popálenie chodidla. Ak je popálenina dosiahnutá pri kontakte s roztokom obsahujúcim kyselinu alebo s alkalickým roztokom, v mieste poškodenia sa objaví škrabka. Bude to mäkké a drobné, belavé farby, ktoré sa nerozlišujú hranicami zdravých tkanív. Keď sa kyselina dostane do styku s pokožkou, horícia bude povrchná a ak sa alkalis dostane hlbšie.

Pri vystavení rôznym chemickým zloženiam sú lézie farbené v rôznych farbách. Na základe toho je možné určiť, ktorá kyselina bola príčinou popálenia: dusičnan má žltozelenú, hnedo-žltú farbu; octová - špinavá hnedá; soľ - žltkastá; koncentrovaný peroxid vodíka - sivý; pri kontakte s kyselinou karbolickou sa poškodená oblasť najskôr zmení na bielu a potom sa stáva hnedá. Pri chemickom spálení chodidiel je dôležitý moment, že aj keď je provokačné činidlo odstránené, telo po určitý čas absorbuje toxické látky. Vzhľadom na uvedené skutočnosti nie je možné určiť nebezpečenstvo popálenia počas prvých hodín. Správne diagnostikovať závažnosť lézie a stanoviť presnú diagnózu môže byť do jedného týždňa. Po tejto dobe bude charakteristickým znakom chemického popálenia hojenie kôry. Stupeň závažnosti popálenia je spojený s nepružnosťou povrchu lézie a jeho prenikaním do hlbších tkanív. Čím je postihnutá oblasť hlbšia a väčšia, tým nebezpečnejšie pre ľudské zdravie je horieť. Prvá preventívna pomoc s chemickým popálením znižuje pranie postihnutej oblasti o päťhodinovú dobu s chladnou tečúcou vodou. Výnimka - chemické popáleniny pomocou vápna a / alebo zlúčenín hliníka. V takýchto prípadoch nepovoľte kontakt s vodou.

Vyhoďte nohy benzínom. Podľa štatistických údajov je v 50% prípadov popáleniny u ľudí spôsobené pôsobením plameňa s dostatočne vysokou teplotou. Toto je oheň ohňa, plameň pece, neopatrné zaobchádzanie s pochodeňom, počas požiaru, spaľovanie benzínu alebo jeho výparov. Spaľovanie chodidla benzínom nastane, keď sa nádoba náhodne prevráti s horľavou kvapalinou v blízkosti otvorených zdrojov ohňa. V tejto situácii je nutné plameň rýchlo zhasnúť. Niv v žiadnom prípade nemôže rýchlo uniknúť, pretože plameň bude zapálený viac. Je potrebné naliať miesto horiacej vody. Pri absencii vody môžete zakryť končatinu hustou handričkou alebo prikrývkou, aby ste zabránili prístupu kyslíku k ohňu. Rýchlosť prednemocničnej starostlivosti závisí od stupňa horľavosti. Ak ide o stupeň I-II, mal by sa to urobiť do 20 minút. Umyte miesto poškodenia vodou a vytvorte sterilné, nepriepustné obväz. Ak dôjde k závažnému popáleniu, obeť by mala byť odvezená do nemocnice.

Popáleniny z betónu na nohách. Pri príprave a práci s betónovými zmesami obsahujúcimi chemikálie by sa mali dodržiavať bezpečnostné opatrenia a popáleniny a vyhnúť sa otravám. Nedovoľte, aby osoby s kožnými léziami (odreninami, poškriabaním, podráždením) pracovali, aby sa vyhli komplikáciám s týmito léziami a popáleninami. Niektorí začiatočníci stavitelia pracujú naboso. To je prísne zakázané, pretože betónové zmesi môžu obsahovať vápno a alkalické prísady, ktoré môžu spôsobiť ťažké popáleniny. Preto pri príprave betónových zmesí alebo pri kladení betónu musia byť pracovníci v kombinéze, okuliaroch a gumených čižmách.

Horiace nohy s trávou. Často na dovolenke v lese, v parku, na chate nájdete rastlinu, ako sú žihľavy. Odlišuje sa od iných bylín a burín v tom, že má schopnosť spôsobiť popáleniny na nohách, rukách a iných častiach tela, ktoré nie sú chránené odevom alebo obuvou.

Horiace horieť spôsobuje nepríjemné pocity a u ľudí s precitlivenosťou a alergickými reakciami. Existuje asi 45 druhov tejto bylinnej rastliny. Distribúcia žihľavy žihľavy so stredne teplým podnebím. Taktiež sa nazýva jaluga, strelkanka, costaraka.

Pálenie tejto rastliny je spôsobené tým, že žihľava obsahuje vo svojej štruktúre škvrny bunky obsahujúce knedociles (špeciálne tvrdé štetiny). Dotknutím sa spôsobí explóziu klietky a zložené bodavé pramene narovnávajú a zasiahnu obeť a vstrekujú jedovatú látku. V hornej časti tejto bunky sú soli kremíka a vnútri kyseliny mravčej cholín a histamín. Práve s prienikom týchto látok do ľudského tela vzniká pocit pálenia.

Ak chcete pomôcť obeti horiacej žihľavy, musíte horiť miestom chladenia pomocou studenej vody alebo ľadu. Potom mazať chladiacimi masťami (Fenistil, Psychalamzam). Ak sa vyskytla alergická reakcia, je potrebné užívať antihistaminiká Zodak, Loratodin a iné podľa pokynov. V prípade závažných alergických reakcií (napr. Edému Quinckeho), mali by ste okamžite kontaktovať nemocnicu najbližšej nemocnice.

Ďalšia rastlina, ktorá môže spôsobiť popáleniny na nohách a iných častiach tela, je krava. Existuje asi 70 druhov tejto rastliny umbelliferous rodiny. Rastá pozdĺž brehov riek, ciest, na pustatinách. Všetky časti rastliny sú jedovaté. Na rozdiel od kopytníkov, pri kontakte s tým, ktoré popáleniny sa vyskytujú okamžite, reakcia tela na jedovatú látku furokomarin obsiahnutú v borsheviku neprichádza okamžite asi o deň neskôr. Oblasť tela postihnutého popáleninou môže byť pomerne veľká s ulceróznymi oblasťami. Silný pocit pálenia sa objaví až po tom, čo slnečné lúče zasiahli časti tela vystavené šťave rastliny. Existuje zodpovedajúca fotochemická reakcia vyvolávajúca alergiu.

Ak potrebujete poskytnúť prvú pomoc pred tým, ako lekár príde do takejto situácie, potrebujete:

 • opláchnuť postihnuté miesto mýdlom a vodou;
 • dezinfikovať alkoholom alebo slabým roztokom manganistanu draselného, fukracilínu;
 • tuk s pantenolom;
 • dať obeti antihistaminikum;
 • Nevystavujte pálenú pokožku slnečnému žiareniu.

trusted-source[37], [38], [39], [40]

Komplikácie a následky

Pri popáleninách rôzneho stupňa sa vyskytujú komplikácie. Povrchové popáleniny sa vyznačujú miernym priebehom, rýchlo sa liečia jeden až tri týždne a mierne ovplyvňujú celkové zdravie. Najzávažnejšia je popálenina, ak je poškodená hlboká tkanivá. Porážka tkanív viac ako 10% u dospelých a 5% u ľudí zo stacionárneho a detského veku je sprevádzaná zmenou vo fungovaní tela. Silné bolesti a veľká plocha vypáliť vedenie na prepätia vyčerpanie nervového systému, ktorý má vplyv na prevádzku týchto systémov sú:. Kardiovaskulárne, imunitný a ďalších hemodynamických pacientov porušil redox a metabolické procesy.

Po celú dobu horieť pacienti sa zotavili nasledujúce kroky: šok (závažná porucha telesných funkcií) toxémie (otrava krvi), septicotoxemia (hnisanie rán) pre obnovu (regeneráciu).

Štádium šoku je reakcia organizmu na intenzívny bolestivý stimul, ktorý vedie k narušeniu hemodynamických procesov, činnosti nervového systému a metabolizmu v tele pacienta. Toto obdobie sa prejavuje popáleninami, ktorých plocha zaujíma> 10-15% povrchu celého tela. Trvanie tohto štádia je 1-4 dni.

Vypáliť toxémia. Ukazuje sa na 2. Alebo 3. Deň po lézii a trvá 7-8 dní. Toto obdobie je charakterizované ťažkou intoxikáciou v dôsledku jedovatých látok pochádzajúcich z rozkladajúcich sa spálených tkanív, toxínov baktérií, produktov rozpadu bielkovín. Závažnosť tohto obdobia je ovplyvnená povahou poškodenia tkaniva (s ľahkou nekrózou je ľahšie a vlhkou ranou v dôsledku intenzívneho hnisania, je ťažšie). Koniec tejto fázy sa zhoduje s výskytom hnisania v rane.

Perioda septicotoxémie. Jeho začiatok sa považuje za 10. Až 12. Deň choroby. Toto obdobie je charakteristické: vývoj infekcie a hniloby na povrchu rany, absorpcia toxínov mikroorganizmov a produkty rozkladu mŕtvych tkanív do krvného obehu. Burn povrch rany môže infikovať: kože a oblečenie pacienta, nozokomiálne infekcie.

Fáza obnovy, podobne ako vyššie opísané obdobia, nemá presný časový rámec. Rekonvalencia kože, normalizácia mobility a účinnosť dolných končatín sú začiatkom fázy obnovy.

trusted-source[41], [42], [43], [44], [45], [46], [47]

Diagnostika spálenie nohy

Diagnostické opatrenia na popáleniny nohy zahŕňajú vizuálne vyšetrenie a zber podrobnej anamnézy.

Počas rozhovoru s pacientom je potrebné určiť typ a trvanie kontaktu s činidlom vyvolávajúcim popáleniny, aby sa zohľadnili príčiny, ktoré môžu zvýšiť alebo znížiť silu reakcie, vek a pohlavie pacienta.

Po vyšetrení lekár upozorňuje na: farbu kože; prítomnosť a typ opuchu; povaha pľuzgierov; porušenie prietoku krvi; prítomnosť mŕtveho tkaniva a jeho stav.

Niektoré z týchto funkcií sú určené vizuálne, iné sú výsledkom diagnostických testov.

Posúdenie citlivosti na bolesť sa uskutočňuje: pichnutím ihly, dotykom s bavlnou alebo gázovými tampónmi, navlhčeným alkoholovým roztokom, na povrch rany a vytiahnutím chĺpkov. Štúdia zohľadňuje stupeň vedomia pacienta a možnosť zníženia citlivosti v dôsledku používania anestetík.

Na určenie oblasti lézie používajú odborníci rôzne metódy:

 • Pravidlá sú "deväť" a "palmy";
 • Metódy - Dolinin, Lend and Browder, Arieva, Schéma Vilyavina.

Hĺbka lézie závisí v podstate od teploty činidla, ktoré spôsobilo horľavosť a jej vystavenie.

Na diagnostiku popálenin sa nohy široko používajú pomocou inštrumentálnych metód:

 • Zuby s ihlou. Prípadne sa dotýkajte postihnutých oblastí pokožky tupými a ostrými koncami ihly na injekciu, aby ste určili, či má pacient pocit rozdielu v dotyku. Ak horí druhý stupeň, zvýši sa citlivosť (keď sa tupá časť dotkne ihly, pacient pocíti bolesť). Ak dôjde k poškodeniu tretieho stupňa, citlivosť sa zníži. Pri hlbokom spálení kože dochádza k väčšiemu stupňu porúch citlivosti, injekcie do celej hrúbky kože nespôsobujú bolesť.
 • Použitie farbív. Na stanovenie hĺbky rany sa na ranu aplikuje špeciálny prostriedok. V tomto prípade sú horiace škvrny 1 a 2 stupne ružové, ak je poškodenie hlboké, farba sa zmení na žltú. Ak dôjde k ovplyvneniu tretieho stupňa, dosiahnu sa stredné odtiene farby.
 • Scintigrafická metóda. Jeho princíp je podobný vyššie opísanému, ale namiesto farbív sa používajú rádioaktívne izotopy.
 • Impedanometria (zaznamenávajúce odpor striedavého prúdu s odlišnou frekvenciou a stanovenie polarizačného koeficientu). Pri prítomnosti deštruktívnych javov v tkanivách sa polarizačný koeficient znižuje, čo umožňuje určiť hĺbku lézie.
 • Termografia, vykonaná pomocou termovízneho snímača, umožňuje rozlíšiť medzi hlbokými popáleninami a povrchovými popáleninami.
 • IR zvuk je založený na získaní a zaznamenávaní odrazeného svetelného toku infračerveného spektra a umožňuje rozlíšiť hĺbku pálenia.

trusted-source[48], [49], [50]

Odlišná diagnóza

Horiace lézie kože sa musia odlišovať od iných ochorení a tiež presne určiť stupeň popálenia, pretože taktika liečby závisí od toho.

Diagnostika popálenín stupňov 3 a a 3 b je dosť ťažká a stane sa možná v neskoršom štádiu, a to keď dôjde k odmietnutiu mŕtveho tkaniva.

Je dosť ťažké vykonať presnú diferenciálnu diagnostiku hlbokých popálenin v počiatočných štádiách, je to hypotetická povaha.

Diferenciálna diagnostika by mala byť založená na hodnotení lokálnych klinických prejavov. Zvážte pôvod agens a podmienky, za ktorých sa horľavosť získala. Neprítomnosť reakcie na bolesť u ihličiek, epilačný test, zmiznutie vasamie po krátkom pritlačovaní prstov a podobne svedčí o tom, že horieť nie je menšie ako stupeň 3-b. Ak pod suchou škvrnou uvidíte obrázok trombóznych subkutánnych žíl, potom je lézia hlboká (stupeň 4).

Pri chemických popáleninách sú obrysy rany jasné, často sa vyskytujú pruhy. Vzhľad popálenia závisí od typu chemickej látky.

Červená škvrna na nohe ako spálenie

Ak sa zistí červené škvrny na dolných končatinách, je potrebné určiť príčinu ich výskytu, aby sa neprehral nástup vážnej choroby.

Bodky môžu byť umiestnené na rôznych miestach - na holeniach, kolenách, bokoch atď.

Obrys a rozmery môžu byť odlišné. Niekedy sa vyskytujú škvrny so zaobleným tvarom, ktoré zaberajú veľkú plochu a niekedy je tam malá vyrážka. Hranice nových formácií sú rozmazané a jasne vymedzené, konvexné, hladké, ploché.

Farba - od ružovej po karmínovú.

Úzkosť a / alebo pálenie.

Zvýšená telesná teplota, zimnica alebo horúčka.

Zhoršenie celkového stavu.

Príčiny tvorby červených škvŕn na jednom alebo oboch koncoch môžu byť:

 • alergické reakcie,
 • vírusové ochorenia,
 • plesňové lézie,
 • problémy s prietokom krvi,
 • podráždenie spôsobené mechanickými a chemickými účinkami,
 • diabetes mellitus,
 • gemangioma.

Na jednej alebo oboch nohách sa môže vytvoriť škvrna (a / alebo škvrny) červenej farby podobnej popáleniu, je celkom možné, že ide o benígny nádor. Hemangióm nespôsobuje svrbenie a nepríjemné pocity. Vzniká v dôsledku prepojenia krvných ciev a okrem estetických problémov nepoškodzuje ľudské telo.

Liečba spálenie nohy

Výsledok spálenia nohy závisí od primeranosti zdravotnej taktiky počas celého obdobia ochorenia.

Pri popáleninách o 1 stupeň stačí ochladiť miesto zranenia a dezinfikovať ho (jodinol, panthenol). Obnova trvá 3-5 dní.

Pri popáleninách o 2 stupne sa rana ošetruje analgetikami (promedol atď.). Rany sa liečia do dvoch týždňov.

Pacienti s popáleninami 3 a 4 stupňami, ktorí potrebujú hospitalizáciu. Všetky obete s rozsiahlymi popáleninami potrebujú liečbu infúziou a transfúziou. Pre realizáciu purifikovať a Antishock organizmus používajú rr zvonenie plazmy gemodez, et al., S popáleninami liekov šok, ktoré sa zameriavajú na analgéziu a prevenciu nedostatku kyslíka. Podávajú sa antibiotiká. Podľa údajov možno vykonať chirurgické opatrenia.

Pomoc pri popáleninách nohy

Keď je noha spálená, sekvencia prvej prvej pomoci je nasledovná:

 • je potrebné vytvoriť podmienky, ktoré zakážu prístup agenta, ktorý spôsobil popáleninu (uhasenie plameňa, uvoľnenie obete pred účinkom prúdu a podobne);
 • odstráňte kúsky oblečenia, ktoré sú mimo rany;
 • aby objasnili okolnosti, za ktorých bola noha spálená
 • pri všetkých popáleninách, s výnimkou chemických látok (spôsobených vápnom alebo zásadou), je potrebné udržiavať postihnutú končatinu v studenej vode (10-20 minút) a potom vytvoriť suchý sterilný obväz;
 • s popáleninami nôh s veľkou léziou, je nevyhnutné upevnenie končatiny pneumatikou alebo improvizovaným prostriedkom;
 • pri popáleninách, ktoré zaberajú veľkú plochu, môže dôjsť k požiaru. V takejto situácii sa odporúča dať postihnutým osobám dostatok vody (voda, čaj, mor, atď.). Veľké množstvo tekutiny pomôže odstrániť intoxikáciu, ku ktorej dochádza pri objavení sa toxínov v krvnom obehu v dôsledku rozkladu pokožky, svalov, vlákien.
 • zmierniť silnú bolesť aplikáciou analgetík (analgin, ibufen, nurofen, paracetamol atď.);
 • s hlbokými a rozsiahlymi popáleninami nôh, je potrebné zavolať sanitku, ak to nie je možné, a potom dopraviť obeť do najbližšej nemocnice akoukoľvek dopravou.

Antibiotiká na popáleniny nôh

Pri popáleninách nôh, na zabránenie šírenia infekcie krvou v tele, sa podávajú antibiotiká.

Aby sa zabránilo vzniku komplikácií spôsobených bakteriálnou infekciou, pacienti sú liečení v štádiu výbochu, toxémie, septicotoxémie. V týchto štádiách sa používajú lieky, ktoré vyvíjajú lokálne aj systémové účinky.

Antibiotiká sú vybrané s prihliadnutím na charakteristiky tela pacienta a procesy, ktoré sa vyskytujú v postihnutej oblasti. Najčastejšie používané lieky obsahujúce striebro sulfadiazín, aplikácie alebo obväz s r-iodovidónom, 1% koncentrácia, aqua-match, gély a masti obsahujúce levomycetin. Výber antibakteriálnej terapie so systémovými účinkami je prísne individuálny a vo väčšine prípadov sa odporúča pacientom s hlbokými léziami a plochou 10% povrchu tela. Ak sú dôsledky infekcie ľahké, injekcie sa podávajú intramuskulárne s antibiotikami a vo vážnych prípadoch sa používajú intravenózne infúzie.

V prípade postihnutia kostného tkaniva lekári odporúčajú používať linkomycín. Počas liečby popálenin po nohách sa môže zistiť hnilobná infekcia. Aby ste to vylúčili, použite metronidazol. Môže sa tiež zistiť mykologická mikroflóra. Na boj proti plesňovým infekciám sa predpisuje nystatín alebo flukonazol.

Infekčný proces, ktorý sa objaví v rane, môže spôsobiť vážne komplikácie:

 • systémová zápalová reakcia, keď cudzie mikroorganizmy (sepsa) vstupujú do krvi;
 • zápalový zápal kĺbu;
 • lymfadenitída;
 • limfangit;
 • zápal močového traktu.

V boji proti šíreniu infekcie pri popáleninách nohy sa hlavné miesto podáva antibakteriálnej liečbe, čo naznačuje týždenné mikrobiologické pozorovanie. Závažný priebeh ochorenia vyžaduje použitie kombinovanej terapie s antibiotikami pri súčasnom podávaní 2 alebo 3 liekov.

trusted-source[51], [52], [53], [54], [55], [56], [57]

Vitamíny

Príjem vitaminových doplnkov vitamínu A, B, C, B sa odporúča pri popáleninách nôh.

Vitamín E podporuje hojenie kože bez tvorby jaziev. Okrem vnútorného použitia sa môže použiť aj na aplikáciu priamo na ranu po ochladení spáleného povrchu. Olejová oblasť vitamínu E by mala byť aplikovaná na horľavý povrch. Dávky: deti - 100-300 jednotiek, dospelí: 200-800 jednotiek. Toto množstvo vitamínu sa odporúča používať denne až do fázy obnovy.

Vitamín A sa musí užívať na asimiláciu vit. E. Odporúčané dávky sú 25 000 až 5 000 000 jednotiek. Za deň.

Vitamín C. Na odstránenie stresu, zníženie infekcie a stimuláciu obnovenia postihnutého tkaniva odporúčame príjem 100-1000 mg vitamínu C.

Vitamíny skupiny B majú utišujúci účinok. Denná norma je 10-50 mg B, B2 a B6.

Fyzioterapeutická liečba

Fyzioterapeutické metódy sú zahrnuté do komplexu terapeutických opatrení na popáleniny nôh. Fyzioterapeutický účinok umožňuje:

 • inhibovať životne dôležitú aktivitu mikroorganizmov;
 • urýchliť zotavenie epitelových tkanív;
 • zvýšenie prietoku krvi v mieste vystavenia;
 • zabrániť pošpineniu jaziev;
 • stimulujú imunitu.

UV ožarovanie sa používa na popáleniny nohy stupňa I-II.

 • Diadynamické prúdy. Tieto aktivity sa vykonávajú na úľavu od bolesti.
 • Elektrolightové kúpele v komplexe s aerionizáciou negatívne nabitých častíc sa odporúčajú počas otvoreného režimu terapie.
 • Zábaly z parafínového oleja prispievajú k rýchlej regenerácii tkanív. Vezmite jednu časť bavlníkového oleja alebo rybieho oleja a tri časti parafínu. Vyhrievaná zmes sa aplikuje na rannú horľavinu. Potom zakryte gázovou obrúskou a obväzom. Nechajte pár dní. Postup, vďaka tepelným a kompresným účinkom, podporuje rýchle hojenie rany.
 • UZT (ultrazvuková terapia). Používa sa na zlepšenie odolnosti tela a resorpciu pošpinavých jaziev.
 • IR-ožarovanie stimuluje krvný obeh v dôsledku výskytu tepelného účinku. Táto terapia znižuje zápal a podporuje regeneráciu tkaniva.
 • Radónové a sulfidové kúpele sa používajú na resorpciu jaziev a kontraktúr.
 • Masáž. V akútnom štádiu sa odporúča segmentálna reflexná masáž, ktorá má analgetický účinok, ktorý odstraňuje pýchu, čo znižuje acidózu tkaniva. Počas tvorby jaziev sa odporúča masáž rany horieť. Po olejových parafínových kúpeľoch alebo aplikáciách sa používajú trenie, hladenie, rozťahovanie, pílenie, šrafovanie. Trvanie procedúry je od 5 do 20 minút. Periodicita - každý deň alebo každý druhý deň.
 • Masáž sprchou zlepšuje krvný a lymfatický tok, zvyšuje imunitu, má tonizujúci účinok, znižuje bolestivý syndróm, ktorý je potrebný pri rekonvalescencii popálenín.

Alternatívna liečba

Alternatívne činidlá sú obzvlášť účinné pri tepelných popáleninách domácností. Aby sa takáto horúčka hojila rýchlejšie a nezanechala stopy na koži, je potrebná včasná a adekvátna pomoc.

Pri tepelných popáleninách slabého stupňa sa môže použiť zemiakový škrob. Na postihnutú oblasť naneste silnú vrstvu škrobu, kryt s bavlnou a netkaný obväz.

Efektívne, s popáleninami nôh vriacou vodou, listy čerstvej kapusty. Pripojí sa k poškodenej oblasti a pribintujú končatiny. Bolesť bude postupne prechádzať.

Alternatívne lieky pomáhajú nielen so znížením bolesti. Sú tiež účinné, pretože neumožňujú vývoj opuchov a pľuzgierov. Aby ste zabránili výskytu pľuzgierov na spálenej pokožke trikrát denne, naneste silnú vrstvu zubnej pasty na 60 minút. Okrem zubnej pasty je tiež vhodný zubný prášok, zriedený vodou do krémového stavu. Ak bol spálenie nohy malý, výsledok sa po prvej aplikácii stane viditeľným.

Účinné pri spaľovaní nohy s vriacou vodou, strúhané surové zemiaky. Kashitsu položil na postihnuté miesto a upevnil obväzom. Zmena by sa mala vykonať pri zahrievaní hmoty.

Propolis a ľubovník bodkovaný majú pozitívny účinok s plytkými popáleninami nôh. Propolis (20 g) sa ochladí na pevný stav a nasekané, nalejte 1 polievková lyžica. 96% s lekárskym liekom. Trvajte 10 dní, trúcajte denne. Na konci procesu, kmeň. Nalejte 2 polievkové lyžice. Slnečnicový olej (nerafinovaný) 4 lyžice. Lyžice kvetov ľubovníka bodkovaného. Zmes nechajte na slnku dva týždne bez toho, aby ste zabúdali zmiešať zmes. Tinktura propolisu je kombinovaná s olejom z ľubovníka. Prostriedok sa má aplikovať na sterilnú bavlnenú tkaninu fixovanú obväzom. Zmeniť obväz po 4 hodinách.

Účinným prostriedkom na liečenie spálených nôh je cibuľa s púpavou kvetinou. Stredná cibuľa jemne rozpadne, pridajte 20 ks. Púpava kvety. Zmes zmiešajte s nerafinovaným slnečnicovým olejom. Varte 20 minút. So slabým vrieť a napätie. Uložte výrobok do chladničky. Použiť na poškodené miesta každú hodinu.

trusted-source[58], [59]

Homeopatie

Lekári - homeopati s popáleninami po nohách odporúčajú účinné prípravky na báze rastlinných zložiek, ako sú:

 • Komplex Arnica 30 (Arnica) a Aconite 30 (Aconit). Najväčší účinok je pri popáleninách prvého stupňa.
 • Komplex Arnica 30 (Arnica), Aconit 30 (Cantharis 30) podporuje rýchle hojenie popálenin druhého stupňa a pľuzgierov, ktoré sa objavujú.
 • Opium 1M (Opium 1M) sa odporúča použiť, ak je pacient v šoku a nie je citlivý na bolesť.
 • Sulfuricum acidum 30 (Sulfuricum acidum 30) je výborným prostriedkom na popáleniny v domácnostiach.

Operatívna liečba

Pri závažných hlbokých popáleninách nohy môžu byť ako súčasť terapie použité nasledujúce typy operácií:

 • necrotomy;
 • nekrektomie;
 • amputácia končatiny;
 • transplantácia kože.

Nekrotomia je excízia výslednej šupky v prípade hlbokej lézie. Nekrotomia sa urýchlene vykoná na obnovenie dodávania krvi do tkanív. Takýto zásah umožňuje kvalitatívne vyčistiť ranu a minimalizovať riziko hnisania, čo následne pomôže urýchliť zotavenie.

Necrosectomy. Táto intervencia sa uskutočňuje v niekoľkých štádiách s rozsiahlymi a hlboko horiacimi ranami. Je to jemná metóda, pretože tkanivo, ktoré stratilo vitalitu, sa vykonáva pre niekoľko operácií.

Amputácia končatiny je extrémny spôsob liečenia ťažkých popálenin. Odporúča sa, ak sa nedosiahne žiadny pozitívny terapeutický účinok inými spôsobmi, alebo sa začala nekróza s nevratnou zmenou v tkanivách.

Opísané typy intervencií sú prvou fázou chirurgickej liečby. Potom, čo ide do ďalšieho štádia - transplantácia kože.

Transplantácia kože je nevyhnutná na uzavretie rany, ktoré majú veľkú plochu. Najčastejšie sa vykonáva autoplastika - transplantácia vlastnej kožnej chlopne pacienta z iných častí tela.

Transplantácia kože by sa mala vykonať, aby sa uzavrela veľká rana. Najčastejšie sa uskutočňuje autoplastika, t.j. Vlastná pleť pacienta je transplantovaná z iných častí tela. V modernom svete sa rozšírili tieto metódy transplantácie:

 • plastom okolitých tkanív, ktorý je vhodný na horenie horenie malých rozmerov. V tomto prípade z priľahlých zdravých oblastí prijať malé oblasti pokožky a zakryť ich povrchom rany;
 • voľný kožný plast sa vykonáva s veľkými ranami. Pomocou špeciálneho zariadenia je pacientovi vyrezaná kožná chlopňa zo zdravých častí tela (brucho, hýžď) a zatvorená postihnutá oblasť.

Prevencia

Preventívne opatrenia na popáleniny po nohách obsahujú nasledovné:

 • dodržiavanie bezpečnostných pravidiel so zdrojmi požiaru, opatrnosť pri varení, s domácimi spotrebičmi s horúcou vodou;
 • používanie elektricky ovládateľných elektrospotrebičov, elektrických rozvodov a tiež zabránenie hry malých detí s elektrikárom;
 • aby sa pri práci s horľavými, horúcimi, chemickými látkami, elektrickými spotrebičmi atď.
 • skladovanie chemikálií v tesne uzavretých nádobách v špeciálnych miestnostiach, chemikálie pre domácnosť by mali byť uskladnené na miestach, ktoré sú pre deti neprístupné.

trusted-source[60], [61]

Predpoveď

Prognóza výsledku poranenia horíka závisí od aktuálnosti poskytovania pred-lekárskej a lekárskej starostlivosti, taktiky liečby, prítomnosti sprievodných ochorení, imunitných síl tela. Komplexné posúdenie stavu pacienta so spáleným chodidlom umožní určenie vhodnej liečby, prevenciu alebo zníženie rizika komplikácií. Priaznivá prognóza závisí od oblasti a hĺbky spálenia nohy. Čím je oblasť a hĺbka lézie menšia, tým rýchlejšie sa pacient vráti do normálneho života.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.