Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Blistre po páde: ako sa uzdraviť a ako s nimi zaobchádzať

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 01.06.2018

Mnohí ľudia aspoň raz v živote čelia problému popálenia kože. Najčastejšie sa to stane v každodennom živote v kuchyni po kontakte s horúcim sporákom, rúrou, kvapalnou parou a horúcou žehličkou počas žehlenia. Ak v dôsledku toho došlo len k zaočkovaniu, potom horieť nie je silné, 1. Stupeň a to bude trvať 2-3 dni. Ak sa tvoria pľuzgiere, znamená to vážnejšiu kožnú léziu - spálenie druhého stupňa, ktoré môže byť oneskorené 10-12 dní v malých oblastiach lézie, inak to vyžaduje liečbu.

trusted-source[1]

Príčiny blister po spálení

Príčinou tvorby blistra po spálení je porážka zkorodovaného epitelu k rastovej vrstve, v dôsledku čoho dochádza k jeho oddeleniu. Všeobecne je možné klasifikovať vplyvy vedúce k výskytu pľuzgierov:

  • tepelná (vysoká teplota);
  • chemické látky (kyseliny, chemikálie, zásady);
  • elektrický (elektrický prúd);
  • lúč (slnko).

trusted-source[2], [3], [4]

Patogenézy

Patogenéza popálení pozostáva z patologických zmien kožného tkaniva zodpovedajúcich popáleninám druhého stupňa so zčervenaním postihnutých oblastí a výskytu malých vezikúl. Majú charakter lokálneho procesu, ich liečenie závisí od času od zranenia, prítomnosti sekundárnej infekcie atď.

Po otvorení pľuzgierov sa odkryje červený erozívny povrch bez kože. Spravidla sa takéto popáleniny vyskytujú v priebehu 1 - 2 týždňov bez toho, aby došlo k zjazveniu. Liečenie sa vyskytuje pod chrastavou, t.j. Prvý exsuduje tekutinu (exsudácia), potom sa regeneruje kožné tkanivo, tvorí hrubšiu štruktúru - kožu, ktorá postupne klesá, začína fáza epitelizácie. Keď sa infikujú pľuzgiere, namiesto prvej fázy sa objavuje purulentno-nekrotický, ktorého odstránenie je dlhý proces.

Po purifikácii z infekcie dochádza ku granulačnému štádiu - tvorbe mladých buniek. V tejto fáze je potrebné dbať na to, aby sa zabránilo opätovnej infekcii a nevráti sa do purulentno-nekrotického štádia. Ak všetko prebehne dobre, granulačné tkanivo bude nahradené epitelom. Pri infekcii horiacich rán sa vytvára jazva.

trusted-source[5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Príznaky blister po spálení

Symptómy pľuzgier po vypálení je začervenanie kože v dôsledku prítoku krvi do postihnutých oblastí (giperamii), opuch, bolesť na pečenie v mieste lézie a počas niekoľkých hodín - pľuzgiere naplnené serózna nažltlé priehľadné kvapaliny.

trusted-source[13]

Blister po spálení detí

Popáleniny u detí sú celkom bežné. V každodennom živote je ťažké sledovať hádky. Pre nich je veľmi nebezpečné blízkosť vykurovacích zariadení, zahrnuté žehličky, horúce pokrmy v bezstarostnom prístupe, elektrické zásuvky bez zástrčiek, dlhé vystavenie slnku. Ak je kontakt s termálnym zdrojom ukončený len sčervenaním, je to priaznivý výsledok, ale ak sú pľuzgiere, musia sa prijať mimoriadne opatrenia.

Pri rovnakom stupni popálenia sú lézie u detí omnoho väčšie ako u dospelých a ťažšie sa s nimi zaobchádza. Aj pri malých zraneniach môže dôjsť k požiaru. V prípade veľkých škôd ohrozuje život dieťaťa. Preto je potrebné okamžite konzultovať s lekárom poskytujúcim prvú pomoc doma. Takéto opatrenia zahŕňajú odstránenie kontaktu so zdrojom, ktorý spôsobil popáleniny, odstránenie oblečenia okolo lézie, chladenie studenou tečúcou vodou, prípadne anestéziu.

trusted-source[14], [15]

Komplikácie a následky

Popáleniny 2. Stupňa, ktoré sa vyznačujú vzhľadom na pľuzgiere, majú povrchnú povahu, takže často nezanechávajú zjazvenie. Nepríjemné následky a komplikácie pri popáleninách sú spojené s infekciou v rane. Prenikanie baktérií sa môže prejaviť roztrhnutím blistra alebo cez mazové a potné žľazy. Po prijatí popáleniny človek stratí imunitu, mikróby sa rýchlo rozmnožia, zapáli sa zápalové, purulentné procesy. Súčasne dochádza k nárastu sčervenania, objavuje sa otupenie a teplota môže stúpať. Bez pomoci lekára to nedokáže, hojenie sa môže spomaliť na šesť mesiacov.

Veľkou komplikáciou je vývoj popálenín. Môže sa vyskytnúť pri popáleninách druhého stupňa, ak je oblasť poškodenia u detí väčšia ako 10% a pre dospelých presahuje 20% povrchu. Spúšťacím mechanizmom je strata krvnej plazmy, účinok tkaniva na telo, ktorý má škodlivý účinok na obličky a spôsobuje ich nedostatočnosť.

trusted-source[16], [17], [18], [19], [20], [21]

Diagnostika blister po spálení

Úlohou diagnostiky blistra po spálení je určiť tepelné činidlo, oblasť poškodenia, lokalizáciu a hĺbku. Pri popáleninách 2. Stupňa nie sú charakteristické hlboké škody. Na vytvorenie oblasti sa často používa tzv. Pravidlo deviatich, podľa ktorého každá časť tela má určité percento. Napríklad hlavy a krku, ruky, holenie, stehno sa rovnajú 9% tela, perineum - 1%, predný a zadný povrch kmeňa - každá 18% atď. Diagnóza obsahuje zlomok, ktorého čitateľ je celková plocha lézie v percentách, oblasť hlbokého poškodenia v zátvorkách, menovateľ - stupeň popálenia a postihnutú časť tela. Tieto parametre sú potrebné na posúdenie závažnosti poranenia, potreby hospitalizácie, výberu vhodného dopravného prostriedku, taktiku prednemocničnej liečby. Pri infekcii hornej rany, teplota stúpa, krvný test ukazuje zvýšený obsah leukocytov (viac ako 8 tisíc).

trusted-source[22], [23], [24], [25], [26], [27]

Odlišná diagnóza

Diferenciálna diagnóza zahŕňa odber vzoriek. Takže test bolesti, ktorý sa dotýka povrchu horíka, pomáha určiť jeho hĺbku: s hlbokými popáleninami, bolesť nie je citlivá, s povrchovou bolesťou. S rovnakým účelom sa vykoná vzorka "vlasov". Extrakcia vlasov s plytkými léziami sprevádza bolestivé pocity. Táto skúška je najviac indikatívna pre popáleniny s vriacou vodou a parou.

Komu sa chcete obrátiť?

Liečba blister po spálení

Čo mám robiť, ak sa po páde vytvorí blister? Liečba by mala začať lokálnymi terapeutickými opatreniami: zastavenie kontaktu s agresívnym faktorom, odstránenie cudzích telies, oblečenie z poškodeného povrchu, chladenie ľadom alebo tečúcou vodou a anestézia. Upokojte bolesť lepšie ako malé dávky liekov proti bolesti, ale často. Ak sú zranenia na končatinách, najlepšie je udržiavať ich vo vyvýšenom stave. Koža okolo horíka je ošetrená antiseptikom. Hlavnou úlohou v tejto fáze nie je infikovať infekciu, zlepšiť lokálny krvný obeh a vytvoriť metabolické procesy. Pomoc pri liečení pľuzgierov po spálení špeciálnych aerosólov, masti, roztokov, hydrofóbnych povlakov s parafínom a voskom. Ak oblasť popálenia prevyšuje veľkosť dlaní, alebo oblasť tváre, krku a slabín utrpela, je potrebné kontaktovať lekársku inštitúciu po prvých naliehavých opatreniach.

Môžem prepáliť blister po popálení?

Ak je to malé, potom je najlepšie, aby sa ho nedotkli. Veľká bublina môže byť prepichnutá dezinfikovaným ostrým predmetom alebo orezaná, ak ste si istý sterilitou, ale v žiadnom prípade ho nerezajte. Exfoliovaná koža je ochrana rany pred prenikaním infekcie.

trusted-source[28], [29], [30]

Lekárstvo

Prvé kroky sú horieť po spracovaní poškodené plochy s užívaním drog: antiseptík a hypertonických roztokov, ako je fyziologický roztok. Antiseptiká inhibujú rast baktérií a mikroorganizmov a tým aj tvorbu hnisajúce. Keď môže byť použitý peroxid vodíka, kyselinu boritú, slabý roztok manganistanu draselného, dusičnanu strieborného, striebornej sulfadiozin, furatsilina roztoku, a podobne, pre liečbu bolesti, môže byť aplikovaný analgetiká:. Ibuprofén, Nurofen, tsitromon, tsitropak, Ketonal, ANALGIN inj, paracetamol a ďalšie.

Nurofen sa týka nesteroidných protizápalových liekov s výrazným protizápalovým a analgetickým účinkom. Vyrába sa na perorálne podávanie vo forme tabliet, žuvacích tabliet pre deti, kapsúl, suspenzie a sirupu na vonkajšie použitie - ako masť a gél. Orálna denná dávka 0,2 - 0,8 g pre 3-4 dávky, zvonka - miesto postihnutia namažte 3-4 krát denne. Liek je kontraindikovaný na žalúdočné vredy, kolitídu, vysoký krvný tlak, zlyhanie srdca, tehotenstvo v 3. Trimestri. Nepoužívajte na otvorenú ranu. Existuje nežiaduca reakcia: nevoľnosť, vracanie, nadúvanie, útlak krvotvorby, zvýšený tlak, alergie.

Ako po pálke spracovať pľuzgiere? Normalizovať tkaniva zasiahnuté popálenie, používať špeciálne masti, gély, roztoky, aerosóly: linkotsel, Levosin, protselan, nitatsid, miramistin, olazol, panthenol, atď možno odporučiť nasledujúce masť z pľuzgiere po popálení.:

Lincocele - je k dispozícii v mastiach a géloch. Liečivo je antibiotikum, linkomycín, ktorý určuje antimikrobiálny účinok lieku. Používa sa predovšetkým na tepelné popáleniny. Aplikujte tenkú vrstvu pod bandážou raz denne. Vedľajšie účinky sa vyskytujú zriedkavo vo forme alergií. Kontraindikované s precitlivenosťou na liek.

Nitakid - masť na vonkajšie použitie, kombinované liečivo, ktoré má v jeho zložení antibiotikum, má protizápalové a antibakteriálne účinky. Aplikujte pod bandážou 2-3 krát týždenne. Kontraindikované u detí, tehotných, dojčiacich matiek a osôb náchylných na alergie na liek. Môžu sa vyskytnúť nežiaduce reakcie vo forme kožných vyrážok. Pri dlhodobom používaní vo veľkých oblastiach môžu byť bolesti hlavy, ťažkosti s dýchaním, nevoľnosť.

Úspešne sa aplikuje a spreje na hojenie rany.

Panthenol Spray - aplikovaný raz alebo dvakrát denne na miesto, ktoré vyžaduje liečbu. Ak je tvár poškodená, nestriekajte ju priamo, musíte najskôr na ruku aplikovať a potom ho pokryť popáleninou. Použitie panthenolu môže spôsobiť podráždenie pokožky, svrbenie. Tehotné a dojčiace ženy môžu byť používané iba podľa predpisu lekára, ak prínos presahuje riziko poškodenia dieťaťa. Kontraindikované s precitlivenosťou na liek.

V ďalšom štádiu liečby popálenin sa používajú masti stimulujúce regeneráciu pokožky, ktoré obnovujú metabolické mechanizmy v bunkách kožných tkanív a zvyšujú silu kolagénových vlákien. Patrí sem metyluracil, beponen, streptopitol a ďalšie.

Bepantene masť - sa aplikuje na pozemné plochy. Dĺžku liečby určuje lekár v závislosti od zložitosti lézií. Vedľajšie účinky sú možné ako kožné vyrážky, svrbenie. Nemá žiadne kontraindikácie pre tehotné ženy a deti. V zriedkavých prípadoch spôsobuje alergické prejavy.

Aby nedošlo k poškodeniu novovytvoreného epitelu pri obaľovaní, použite sieťové hydrofóbne povlaky s parafínom a voskom.

Čo keď blistre exploduje po spálení?

Ak po vypálení pľuzgier sám praskne, je potrebné vykonať všetky vyššie opísané úkony, aby ste zabránili vniknutiu infekcie do rany a v žiadnom prípade nerežili kožu, ktorá tvorila močový mechúr. Bude slúžiť ako ochranná fólia proti penetrácii baktérií. Ako spracovať vypálený blister po spálení? Algoritmus účinkov je rovnaký: liečba antiseptickým roztokom, anestézia, aplikácia masti, spreje. Potrebujete obväz pre roztrhnutý blister po popálení? Áno, je lepšie obväz. Existuje nová generácia špeciálnych obväzov, ktoré poskytujú vlhkosť pre životné prostredie, odstránenie sérovej tekutiny a nekrotického tkaniva, udržiavanie stabilnej teploty, ochrana pred vonkajšími infekciami. Tieto obväzy sa liečia liekmi (gély, masti, spreje) a ich nahradenie je bezbolestné a môže sa vykonať iba raz za dva týždne. Dobre zavedený granuflex, aquasel, merlex, combinox, diosep atď.

Vitamíny

Ak chcete urýchliť hojenie rany a zvýšiť jej imunitu, je potrebné brať vitamíny. To si vyžiada vitamín C, ktorý prispieva k tvorbe kolagénu - vlákna vláknitej časti bachoru. Vitamín D, A, skupina B pomôže tiež pri hojení.Vitamín E pomáha uzdraviť hojenie.Počas to musí byť brané interne, a keď je rana utiahnutá, masť s jeho obsahom sa môže použiť na mazanie horiaceho povrchu.

Fyzioterapeutická liečba

Pri drobných zraneniach sú s najväčšou pravdepodobnosťou nevyžadované fyzioterapeutické metódy. V prípade vážnych popálenin sú dobrým postupom na urýchlenie regenerácie pokožky, zlepšenie krvného zásobovania postihnutých oblastí tela, odstránenie zápalu, anestéziu, zníženie jaziev. K tomu hodí také fyzioterapeutických metód, ako je ultrafialové žiarenie, elektro a ultrazvuk, UHF, laser, magnetoterapia, darsenval, aeroionotherapy.

Alternatívna liečba

Alternatívna liečba sa môže uplatniť, ak dôjde k malému poraneniu v dôsledku popálenia. V receptoch alternatívnej medicíny sa často stretávame s použitím rôznych olejov, tukov živočíšneho pôvodu. Oficiálny liek je kategoricky proti. Preto sa v mojich odporúčaniach obmedzujem na oleje z liečivých rastlín: jedľa, rakytník, makrela - niekoľkokrát denne mazať ich poškodeným povrchom. Môžete tiež použiť umývaný list z kapusty, strúhané surové zemiaky, strúhaná mrkva, kúpele v slabom fyziologickom roztoku. Aloe, Kalanchoe - všetky známe rastliny, ktoré stáli na takmer každom okennom parapete a teraz, nanešťastie, sú nahradené módnejšími. Po roztrhnutí listu je potrebné odstrániť hornú kôru a vystaviť mäso, ktoré bude v kontakte s ranou, zabezpečené obväzom. Podobne môžete použiť zlatý fúzy. Odporúča sa tiež použiť čerstvý moč na dezinfekciu rany.

trusted-source[31], [32], [33], [34]

Bylinné ošetrenie

V prírode existuje množstvo bylín, ktoré možno použiť na popáleniny. Pre ľudí, ktorí vyrastali "na zemi", najpopulárnejším liekom na rôzne rany je listan plantain. Ak to chcete nájsť, stačí ho skloniť a roztrhnúť, je to všade okolo nás. Mala by sa dobre opláchnuť, aplikovať na ranu a aplikovať obväz. Calendula má povesť liečivých rastlín. Z jeho tinktúry, v kombinácii s vazelínou (1: 2), môžete tiež pripraviť liek na popáleniny. Posúvanie na mlynčeku opustí lopúch, môžete použiť ich buničinu na pleťové vody. Rovnakým spôsobom sa pridajú stopky rebarbory s medom, pridá sa k poškodenému povrchu.

Homeopatie

Pri popáleninách, ktoré spôsobujú výskyt pľuzgierov, použite homeopatické prostriedky cantaris, urnický urens, apis, rus toxus, sulfururicum acidum.

Kantaris - používa sa na popáleniny akéhokoľvek pôvodu. Prípravok je vyrobený z španielskej mušty tŕtaním na prášok. Používa sa ako na vonkajšie použitie, tak aj na vnútorné použitie, počínajúc šiestym a niekedy aj dvoma riedeniami. Pri vonkajšom použití sa niekoľko kvapiek liečiva riedi vo vode s poškodeným povrchom.

Urnica Urens je liek, ktorý sa vyrába z kvetov horiaceho žihľavy. Z neho robia pleťové vody v oblasti spaľovania. Pri vysychaní sa opäť navlhčia. Táto droga sa najčastejšie používa na popáleniny s vriacou vodou so silnou bolesťou, svrbením. Výrazne urýchľuje čas liečenia.

Apis je prípravok vyrobený na základe včelieho jedu. Pri liečbe pľuzgierov pred popáleninami sa používa masť s prídavkom belladóny.

Rus tox - účinný pri nákaze infekcie v rane, hnisavosti. Je vyrobená z rastlinného toxodendronu a používa sa ako homeopatické riedenie.

Sulfuricum acidum - používa sa predovšetkým na chemické popáleniny, na ktorých je založená kyselina sírová. Používa sa v riedeniach od 3 do 30.

Všetky vyššie uvedené homeopatické lieky majú kontraindikácie pre precitlivenosť na liek, nežiaduce pre tehotné a dojčiace ženy, malé deti. Vedľajšie účinky môžu byť vo forme sčervenania, pálenia, svrbenia, keď sa dostanú na kožu v koncentrovanom stave.

Operatívna liečba

Spálenie druhého stupňa, ktoré sa vyznačuje výskytom pľuzgierov, spravidla nespôsobujú hlboké poškodenie dermis, preto nevyžadujú chirurgickú liečbu. Blistre môžu byť jednoducho otvorené, aby urýchlili hojenie, aby sa umožnilo vypúšťanie sérovej kvapaliny.

Prevencia

Najlepšou prevenciou popálenín je dodržiavanie pravidiel správania rôznych elektrických spotrebičov, požiaru, vriacej vody, domácnosti a iných chemikálií. Mala by tiež obmedziť čas strávený na slnku. Dospelí ľudia potrebujú, aby sa cítili zodpovední za deti a nevynaložili žiadnu snahu na ochranu pred nebezpečnými kontaktmi s poškodzujúcim agentom.

trusted-source[35], [36], [37]

Predpoveď

Prognóza liečby pľuzgierov po nerovnomernom spálení je priaznivá, liečenie trvá až dva týždne. Rozsiahle lézie spôsobujú popáleniny, ktoré vedú k patológii iných orgánov a systémov, znižujú imunitu. To všetko môže mať iný výsledok s priaznivým výrazne zvýšeným časom obnovy.

trusted-source[38], [39]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.