Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Ako rozpoznať komplikácie po očkovaní?

Lekársky expert článku

Reumatológ, imunológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Komplikácie po očkovaní sa zriedkavo vyskytujú u detí v prvých šiestich mesiacoch ich života, tým viac ich možno maskovať inými chorobami tohto veku. Je však takticky správne zamyslieť sa najprv nad inými typmi patológie, len vylúčením, ktoré je možné nastoliť otázku prepojenia komplikácií po očkovaní. Je obzvlášť dôležité vylúčiť meningitídu, pneumóniu a núdzovú chirurgickú patológiu, pretože oneskorenie ich liečby ohrozuje život.

Na riešenie tohto problému je dôležité zvážiť čas vývoja ochorenia.

„Komplikácie po očkovaní“ neznamená vždy „očkovanie“. Takže teplota stúpne neskôr ako druhý deň po inokulácii inaktivovanými liekmi alebo pred 5. Alebo 15. Dňom od podania živých vakcín zvyčajne nie je spojená s jej realizáciou (po injekcii HPV, k rozvoju meningitídy dochádza až do 25. Dňa, a orchita - až do 42. Dňa). Ale aj v prípade teploty, vyrážky v stanovenom čase, ich uchovávania po dobu viac ako 2 - 3 dni a / alebo pridania nových príznakov (vracanie, hnačka, meningeálne príznaky), je nepravdepodobné, že ich spojenie s ich realizáciou. Takéto situácie si vyžadujú hospitalizáciu a históriu treba starostlivo zozbierať, najmä pokiaľ ide o kontakty dieťaťa, ktoré sú choré na životné prostredie alebo alergény.

Neexistujú žiadne patognomické symptómy, ktoré by umožnili jednoznačne zvážiť prípad komplikácie po očkovaní, takže toto je vždy pravdepodobnostné vyjadrenie aj po vylúčení všetkých ostatných možných príčin.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Infekčné ochorenia

SARS je najčastejšie mylne považovaná za komplikácie po očkovaní, vrátane po DTP, hoci katarálny syndróm nie je typický pre komplikácie DTP.

Horúčka bez viditeľného zamerania infekcie (LBOI) a bez katarálnych fenoménov u dojčiat nesie 10-15% riziko bakteriémie s rizikom meningitídy, pneumónie atď. Tieto príznaky sa veľmi podobajú komplikáciám po očkovaní. V prítomnosti leukocytózy nad 15x10 9 / l, neutrofília nad 10x10 9 / l, CRP nad 70 g / l - ukazujúci podávanie ceftriaxónu (w / w 80 mg / kg / deň).

Infekcia močových ciest je častou príčinou komplikácií po očkovaní, diagnostika je ťažká, ak nie je prítomná dyzúria. Analýza moču (lepšie očkovanie) - povinná pre horúčku neznámeho pôvodu.

Enterovírusová infekcia je bežnou príčinou LBOI, niekedy s meningizmom a kŕčmi. Je ľahko rozpoznateľný v prítomnosti herpanginy, charakterizovanej makulopapulárnou vyrážkou (ECNO exanthema) na pozadí poklesu teploty po 4-5 dňoch.

Infekcia herpes vírusmi typu 6 a typu 7 sa tiež vyskytuje s vysokou horúčkou. Vyrážka (náhla vyrážka) sa objaví v 3-4 dňoch, v prvých dňoch diagnostika komplikácií po očkovaní.

Akútna pneumónia sa považuje za „reakciu na vakcínu“ z dôvodu nedostatku fyzikálnych príznakov v dôsledku nedostatočného hlásenia bežných príznakov (febrileitída> 3 dni, dýchavičnosť v neprítomnosti bronchiálnej obštrukcie); X-ray potvrdzuje diagnózu komplikácií po očkovaní.

Meningitída v prvých 3 až 5 dňoch od zavedenia mŕtvych vakcín je často mylne považovaná za encefalitídu alebo encefalopatiu po očkovaní. Vzhľad po kŕče kŕčov, meningeálne príznaky, najmä na pozadí febrilného a opakovaného vracania, vyžaduje okamžité držanie lumbálnej punkcie na vylúčenie meningitídy. Hnisavá meningitída ako komplikácia po očkovaní nie je typická; serózna meningitída s dobrou prognózou sa zriedkavo vyskytuje po ZHPV (zvyčajne po 10-25 dňoch).

Črevné infekcie: hnačka a iné črevné symptómy nie sú charakteristické pre patológiu vakcinácie.

Medzi inými bakteriálnymi infekciami v období po očkovaní je potrebné poukázať na angínu pectoris a šarlatovú horúčku spôsobenú hemolytickým streptokokom.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14]

Neprenosné choroby

Febrilné záchvaty často sprevádzajú horúčku po DTP, živých vakcínach, avšak po očkovaní sa nepovažujú za komplikácie, najmä u detí náchylných na tieto ochorenia, zavedením antipyretík.

Spazmofília na pozadí aktívnej krivice s hypokalcémiou môže spôsobiť afebrilné záchvaty ako komplikácie po očkovaní, najmä u detí 3-6 mesiacov. Na jar. Podozrivý spasmophilia umožňuje nadváhu dieťaťa, prevalencia v jeho diétu kaše. EKG dáva orientáciu na hypokalcémiu - špicatý rovnoramenný zub T.

Epilepsia je častou príčinou afebrilných záchvatov ako komplikácia po očkovaní, ktorá sa stanovuje pomocou EEG. Niekedy v prvej epizóde kŕčov, pri absencii epilepsie v rodinnej anamnéze a nejasných údajov EEG, musí byť epizóda rozpoznaná ako komplikácia a iba pozorovanie vám umožňuje urobiť správnu diagnózu.

Mozgový nádor (astrocytóm, ependymóm) môže byť tiež príčinou neurologických porúch po očkovaní. Postupné zvyšovanie symptómov, príznaky intrakraniálnej hypertenzie by mali byť alarmujúce.

Leukodystrofie - skupina dedičných ochorení, ktoré boli v poslednej dobe geneticky dešifrované - sa môžu prejaviť vo veku 3-4 mesiacov. Ich náhoda so zavedením DTP a podobnosť ich príznakov s encefalitídou bola zrejme dôvodom na diskusiu o post-vakcinačnej encefalitíde.

Traumatické poškodenie ischiatického nervu nastáva, keď sa vstrekne do sedacieho svalu. Jeho príznaky (dieťa je nepokojné, nespolieha sa na nohu na strane injekcie) sa objavujú okamžite ako komplikácie po očkovaní, čo ich odlišuje od neuritídy (prechodná slabosť končatiny s hyporeflexiou), ku ktorej dochádza po niekoľkých dňoch a je výsledkom podozrenia na enterovírusovú infekciu; vyžadujú diferenciálnu diagnostiku s VAP, pacienti by mali byť vyšetrení programom pre AFP. Na rozdiel od VAP a poliomyelitídy spôsobenej divokým vírusom tieto neuritídy nezanechávajú žiadne následky počas vyšetrenia po 2 mesiacoch.

Polyradikuloneuritída (Guillain-Barreov syndróm) sa považuje za komplikáciu po očkovaní vakcínou proti DPT a chrípkovej vakcíne; jeho priebeh sa však nelíši od klasickej choroby, ktorá sa netýka vakcíny. Deti, ktoré mali Guillain-Barreov syndróm mimo vakcinácie, môžu byť bezpečne očkované (DTP + OPV) po 6 mesiacoch. Po obnovení. Všetci pacienti sú vyšetrení v rámci programu AFP.

Trombocytopenická purpura sa často pozoruje 3-4 dni po podaní DTP a po očkovaní sa zvažujú komplikácie; následný a priaznivý výsledok sa nelíši od výsledkov detí v rovnakom veku, ktoré nedostávali vakcínové prípravky, čo potvrdzuje prítomnosť len dočasného združenia. Recidívy boli opísané s následným zavedením LBV, čo je dôkazom jeho pravdepodobného spojenia s očkovaním proti osýpkam.

trusted-source[15], [16], [17]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.