^

Záď s pankreatitídou

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 24.10.2022
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Obilné jedlá sa objavujú v strave pacienta s pankreatitídou medzi prvými: od druhého alebo tretieho dňa po odstránení akútneho záchvatu. A potom neustále prítomný na stole. Väčšina cereálnych jedál je dobre absorbovaná tráviacim systémom, bez toho, aby zaťažovala pankreas, ktorý v tomto čase nie je schopný pracovať. Aký druh obilnín pri pankreatitíde by mal pacient zásobiť a sú všetky obilniny rovnako užitočné?

Čo je možné a čo nie?

Keď už hovoríme o obilninách, netreba zovšeobecňovať, že všetky sú vhodné do jedálneho lístka pacienta. Hoci vo všeobecnosti správne varené obilniny majú pozitívny vplyv na pankreas, nie všetky sú vnímané zvyškom tráviacich orgánov. Čo môžu a čo nemôžu určiť odborníci na výživu vo svojich odporúčaniach a pacient je povinný sa ich radami riadiť.

Z obilnín s pankreatitídou sa pripravujú tieto obilniny:

 • ryža;
 • krupice;
 • pohánka;
 • ovsené vločky;
 • jačmeň.

V akútnom období sú proso, jačmeň, pšenica, kukurica, fazuľové kaše kontraindikované. Počas remisie prídu vhod jačmeň a pšenica, ktoré sa občas objavia na stole a zvyšok uvedených druhov by nemal byť prítomný v strave ani počas neúplnej, ani stabilnej remisie.

 • Prvé jedlo z ryže sa objaví na stole chorého - už 2-3 dni. Počas týždňa strava zahŕňa pohánku, ovsené vločky, jačmeň, krupicu.

V akútnej fáze sú užitočné viskózne tekuté obilniny - na vode alebo v extrémnych prípadoch napoly s mliekom. Bez cukru, masla, soli. Varená hmota sa utrie alebo zrazí mixérom, až kým nebude hladká. Na tento účel môžete vopred pomlieť suché obilniny a uvariť z nich tekutú misku.

Počas remisie nie je potrebné mlieť obilniny ani mlieť obilniny. Prestáva sa šetriaca diéta, kaše sa drobia, ich chuť sa zlepšuje cukrom a maslom. Takéto jedlá majú viac výživných zložiek ako viskózne. Ak na ne pankreas reaguje normálne, potom je dovolené jesť kašu s mliekom.

Pohánka s pankreatitídou

Tradičnou obilninou pri pankreatitíde je pohánka. Odborníci na výživu a gastroenterológovia ho často zaraďujú do diét, je vhodný v každodennej strave starších ľudí a detí. Produkt je jedinečný, pretože obsahuje celý rad aminokyselín, ktoré umožňujú vyváženie stravy bez mäsa.

 • Existuje veľa pohánkových diét, ktoré podporujú chudnutie. Pohánka na pankreatitídu je tiež užitočná, pretože obsahuje železo, vlákninu, vitamíny B.

Zvyčajne sa pohánka predpisuje od piateho dňa, po ukončení bolesti a nepohodlia spôsobeného exacerbáciou procesu. Krúpy sa uvaria a rozotrie bez toho, aby sa pridalo čokoľvek iné, dokonca ani soľ. Na konci druhého týždňa sa odporúča výživnejšie jedlo – pohánkové pyré a zeleninová polievka.

V chronickom procese sa pripravuje slaná drobivá kaša obohatená o olej, med alebo cukor v minimálnom množstve. Pohánka je vhodná aj ako príloha k mäsu alebo fašírkam. Mäso sa dusí alebo varí, rezne sa dusia. S týmto produktom sa kombinuje aj zelenina, zelenina.

 • Pre človeka s problémami pankreasu sa pohánka pripravuje podľa špeciálnej technológie: vyberie si drvené zrno alebo vločky, uvarené musí utrieť.

Celé zrná sa užívajú po vymiznutí všetkých príznakov ochorenia. Krúpy sa triedia, umyjú, namáčajú niekoľko hodín alebo cez noc. Vďaka tomuto prípravku si produkt zachováva maximum užitočných látok. Čerstvo uvarené jedlo sa konzumuje pri teplej a pohodlnej teplote.

Ryža na pankreatitídu

Dôležitou vlastnosťou ryže pri pankreatitíde je jej obalovacia schopnosť. Chráni sliznice tráviacich orgánov pred agresívnymi faktormi a tiež absorbuje a odstraňuje toxíny. Ryžové krúpy pri pankreatitíde sa odporúčajú aj preto, že sú ľahko stráviteľné, poskytujú dlhodobú sýtosť a nedráždia ani choré, ani zdravé orgány.

Opatrnosť pri konzumácii je potrebná len preto, že ryža má neodmysliteľný fixačný účinok a ak zápal pankreasu sprevádza zápcha, potom je ryža na jedálnom lístku nevhodná. Naopak, ak je pacient trápený hnačkou, potom ryža urobí dobrú prácu pri jej odstránení.

Ryža sa môže konzumovať už druhý deň po diagnostikovaní pankreatitídy.

 • Najprv je to tekutá kaša s mliekom a vodou na polovicu.
 • Po chvíli sa v ponuke objaví ľahký slepačí vývar s ryžou.
 • O pár dní neskôr sa z týchto obilnín pripravuje príloha na fašírky a ryžové nákypy.

Všetky recepty používajú rýchlovariaci biely leštený produkt. Neleštené odrody sú zložením zdravšie, ale hrubá škrupina ich robí nežiaducimi v strave pacienta s problémami pankreasu. Povolenie pre takúto ryžu sa získa iba v štádiu stabilnej remisie.

Hrach na pankreatitídu

Hrášok je veľmi chutný, nie náhodou je dôležitým produktom mnohých národných kuchýň. Vysoká nutričná hodnota, sýtosť, lahodnosť z neho robí nenahraditeľný produkt v strave väčšiny rodín. Za predpokladu, že sú všetci v rodine zdraví, najmä nemajú problémy s tráviacimi orgánmi.

 • Aby váš obľúbený hrášok s pankreatitídou nespôsobil škodu, musíte vedieť, kedy a koľko sa môže konzumovať.

Rovnako ako iné obilniny s pankreatitídou, hrach nejedia pacienti, u ktorých sa pozorujú príznaky akútnej fázy. Prečo nie? Pretože strukoviny obsahujú hrubú vlákninu, ktorá môže vyvolať ďalšie problémy - hnačku, nadúvanie, črevnú koliku.

 • Pri miernych formách chronického zápalu je niekedy pacientom dovolené jesť zelený hrášok. Je to spôsobené prítomnosťou proteínu v ňom - stavebného materiálu na obnovu tkanív chorého orgánu. Kalórie sú užitočné aj pre telo, vyčerpané podvýživou a bolesťou.

Hrášok uvaríme a zmiešame s mrkvou, karfiolom, tekvicou alebo rozmixujeme na pyré vo forme zeleninovej polievky. Toto jedlo pomáha zbaviť sa prejavov zápchy. Okrem vysokého percenta bielkovín hrášok obsahuje draslík, selén, horčík, železo, jód, zinok, síru, vitamíny a sacharidy.

Po potvrdení remisie je povolený netrený suchý hrášok, vopred namočený v studenej vode. Výrobok sa používa na prílohy alebo polievky, plnené rolkami, pečené vo forme pudingov. Dávkovanie hotového jedla nastavuje odborník na výživu.

Ovsené vločky na pankreatitídu

Pacienti by nemali zneužívať jedlo pripravené z obilnín s pankreatitídou. So všetkou užitočnosťou obilnín pre zdravých ľudí môžu ľuďom s pankreatickými patológiami priniesť výhody aj škody. Dokonca aj diétne ovsené vločky pri pankreatitíde nie sú vždy vhodné v strave. Minimálne v prvých dňoch akútnej fázy sa ovsené vločky vylučujú a pri ich zaradení do stravy sa odporúča zrno najskôr pomlieť na mlynčeku na kávu.

 • V tomto stave získa varený obilný výrobok jednotnú konzistenciu a tráviaci systém ho ľahko spracováva.

Celé zrná nie sú pre pacientov gastroenterológov. Instantné obilniny sú v ich strave tiež nevhodné: obsahujú prísady, ktoré nie sú ani zďaleka užitočné.

Ovsená kaša je bohatá na sacharidy, bielkoviny, škrob, vitamíny viacerých skupín, minerály, mono- a disacharidy. Poskytuje nasledujúce výhody:

 • obaľuje a chráni vnútornú výstelku tráviaceho traktu;
 • znižuje hladinu cholesterolu;
 • zlepšuje náladu vďaka serotonínu;
 • obsahuje enzýmy podobné tým, ktoré produkuje chorá žľaza.

Kaša je chutná, zasýti, v kombinácii so sušeným ovocím a ďalšími prísadami a v kombinácii s mliekom podporuje oslabenú imunitu pacienta.

Prvá vec, ktorú lekári povoľujú, je tekutá vodná hmota bez akýchkoľvek aromatických prísad. Základom pre slizkú polievku môže byť odvar z ovsených vločiek. Potom sa pre zmenu pripravuje želé, suflé, puding na báze ovsených vločiek. Ako sa liečia, ovsené vločky sa stávajú chutnejšie a hustejšie, vďaka oleju a nahradeniu vody mliekom.

Proso s pankreatitídou

Proso, alebo proso, obsahuje vlákninu, vitamíny, minerály, tuky. Kaša z takejto obilniny sa považuje za pomerne ťažké jedlo. Preto diétna výživa naznačuje proso na pankreatitídu, ale s výhradami: nie vo všetkých obdobiach a správne varené.

 • Kašu z prosa nemôžete počas exacerbácie, podobne ako iné obilniny s pankreatitídou, ako aj v situáciách, keď je choroba sprevádzaná zápalom žlčníka a ulceróznymi léziami gastrointestinálneho traktu.

Keď nastane útlm, teda remisia, proso sa stáva užitočným. Mimochodom, je tiež súčasťou diabetického menu, a to aj pre deti. Recept na kašu je nasledujúci:

 • Očistené umyté zrná sa zalejú vodou v pomere 1:3.
 • Hrniec je umiestnený na miernom ohni.
 • Kaša je hotová, keď zväčšené zrná naplnia misku.
 • Krúpy nemiešajte, inak budú tvrdé.
 • V prípade potreby sa opäť pridá voda.
 • Do hotového jedla dáme cukor, maslo alebo mlieko.
 • Bez mlieka dostanete prílohu k zelenine, rybám, mäsu.

Dôležitým bodom je výber kvalitných surovín. Z vylešteného prosa vychádza chutnejšia kaša; viskózna - zo svetložltej, drobivá - z hnedých zŕn.

Proso, ktoré dlho ležalo, žlukne, čo znepríjemňuje chuť kaše. Na odstránenie horkosti sa obilnina pred varením naleje vriacou vodou.

Jačmeň s pankreatitídou

Medzi obľúbené obilniny pri pankreatitíde je indikovaný aj perličkový jačmeň. Pripravuje sa z jačmenného zrna, ktoré má celý rad úžitkových vlastností. Jačmeň najmä odstraňuje toxíny, spevňuje kosti, normalizuje metabolizmus, činnosť štítnej žľazy a obranyschopnosť organizmu.

 • Jačmeň s pankreatitídou pomáha eliminovať zápalové procesy v pankrease a patológie iných tráviacich orgánov.

Perlový jačmeň obsahuje komplex vitamínov a minerálov, vlákniny, bielkovín, aminokyselín. V závislosti od spôsobu spracovania sa predáva niekoľko odrôd produktu vrátane jačmenných krúp - to je názov pre drvené jačmenné zrná. Je viac žiadaný: ženy v domácnosti ho často používajú na výrobu obilných polievok, plnenie rýb.

Pozitívnou vlastnosťou perlového jačmeňa je jeho obaľujúci a zmäkčujúci účinok na sliznice tráviacich orgánov. To pomáha odstrániť zápal a dysfunkciu týchto orgánov. Správne uvarené jedlo z tejto obilniny podporuje regeneráciu zapálených tkanív pankreasu.

 • Kaša sa pripravuje podľa špeciálnej receptúry, pomerne dlho. Toto je ťažké jedlo, takže pre normálnu asimiláciu musí byť dobre prevarené.

Obilniny umyté v niekoľkých vodách sa cez noc namočia vodou alebo sa nalejú produktom kyseliny mliečnej (kefír, jogurt). Pomery sú pohár na liter tekutiny. Ráno sa tekutá časť vypustí, pridá sa vriaca voda alebo mlieko (1: 3) a varí sa alebo sa udržiava vo vodnom kúpeli 6 hodín. Na tento čas môžete panvicu vložiť do rúry. Jedia horúce, pretože vychladnutá kaša je bez chuti.

Kuskus na pankreatitídu

Možno nie každý vie, čo je kuskus a čo kuskus konzumuje pri pankreatitíde. Ide o jeden z nových produktov, pre Európanov málo známy. Kuskus pochádza z oblastí severnej Afriky a Stredomoria. Pripravuje sa špeciálnou technológiou – pôvodne z pšenice, na báze krupice, dnes – z ryže, prosa, jačmeňa.

 • V niektorých arabských krajinách sú bežné okrúhlice rovnakej veľkosti národným jedlom.

Kuskus je bohatý na vitamíny, dokáže prečistiť tráviaci trakt, znížiť hladinu cholesterolu v krvi, zvýšiť imunitu, posilniť srdcový sval. Obilná kaša s pankreatitídou je neprijateľná v štádiu exacerbácie procesu. Rovnako ako ostatné potraviny, všetky obilniny sú v tomto čase zakázané.

 • O dva týždne neskôr, keď bolesti ustúpia a situácia sa stabilizuje, sa na jedálnom lístku objaví kuskus, dva- až trikrát týždenne. Fáza remisie nekladie obmedzenia na používanie kaše.

Je dôležité pripraviť produkt tak, aby ho chorý orgán mohol ľahko vnímať a stráviť. Ak za normálnych okolností stačí obilninu jednoducho naliať vriacou vodou, potom pri pankreatitíde by sa mala variť 5 minút. Ešte lepšie je pomocou mixéra urobiť kuskusovú hmotu homogénnu. To je ideálna konzistencia pre chorý pankreas.

Bez obilnín na pankreatitídu, z ktorých sa pripravuje jemné jedlo, ktoré obaľuje a chráni tráviace orgány, je ťažké si predstaviť jedálny lístok pacienta. Rôzne obilniny sú prijateľné rôznymi spôsobmi, každá má výhrady. V súlade s diétnymi pravidlami prípravy a konzumácie sú tieto známe jedlá plnohodnotnou zložkou liečby, nie menej dôležitou ako lieky proti pankreatitíde.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.