Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Prečo telo potrebuje síru?

Lekársky expert článku

Internistické infekčné ochorenie
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Síra, šestnásty najbežnejší prvok vo vesmíre, je známy už od dávnych čias. Okolo roku 1777 bol francúzsky Antoine Lavoisier, zakladateľ modernej chémie, presvedčený, na rozdiel od zvyšku vedeckej obce, že síra je chemický prvok. Síra je súčasťou mnohých bežných minerálov, ako je galena, sadra a iné. Prečo je síra ľudským telom?

Prečo je síra ľudským telom?

Čo je síra?

Síra je prírodný minerál, ktorý sa vyskytuje hlavne v blízkosti horských prameňov a sopečných kráterov. Má výrazný zápach "zhnitého vajíčka" spôsobený zápachom oxidu siričitého, ktorý je v kontakte s kyslíkom. Okrem toho je síra dostupná v dvoch formách: dimetylsulfoxid (DMSO) a metylsulfonylmetán (MSM). Približne 15% dimetylsulfoxidu sa v tele rozkladá na stav metylsulfonylmetánu. Obe formy síry sú vhodné na liečbu akéhokoľvek druhu bolesti.

Síra sa vyskytuje prirodzene v niektorých rastlinách, ako napr. Prasliak, ovocie a zelenina, niektoré zrná a mlieko. Síra hrá dôležitú úlohu v zdraví kĺbov a napomáha zdraviu spojivového tkaniva - chrupavky, šliach a väzov. Môže tiež spomaliť nervové impulzy, ktoré prenášajú signály bolesti a znižujú bolesť.

Priemyselná síra

Síra je vedľajším produktom výroby chemického papiera a používa sa ako priemyselné rozpúšťadlo, ako aj pre lieky. Síra sa tiež používa v krémoch a užíva sa interne s bolesťou. Na rozdiel od prvej formy síry - MSM sa jej druhá forma - DMSO - absorbuje cez kožu.

Nikdy nepoužívajte priemyselnú formu síry ako doplnok liekov, pretože môže obsahovať nebezpečné nečistoty. Mali by ste sa porozprávať so svojím lekárom skôr, než začnete užívať síru, či už interne alebo externe

Bahenné kúpele so sírou

Bahenné kúpele obsahujúce síru - táto metóda sa často nazýva balneoterapia - môže pomôcť pri liečení kožných ochorení a artritídy. Balneoterapia je jednou z najstarších foriem liečby bolesti u ľudí s artritídou. Termín "balneoterapia" pochádza z latinského slova a znamená namáčanie v tepelnej alebo minerálnej vode. Niektorí ľudia tvrdia, že tieto kúpele sú užitočné pri alergiách a ochoreniach dýchacích ciest, ale na to neexistujú žiadne vedecké dôkazy.

Ľudia tiež používajú na ošetrenie pokožky liečbu akné a iných kožných ochorení.

Mnohé - ale nie všetky - štúdie ukazujú, že existuje súvislosť medzi plynmi síry, ktoré sa uvoľňujú do životného prostredia, a zhoršujúcimi sa alergiami a ochoreniami dýchacích ciest, najmä astmou.

Kožné ochorenia

Síra aplikácie a ďalšie síra obklady aplikuje na kožu na pomoc pri liečbe lupienky, ekzémov, lupín, folikulitída (zápal vlasových vačkov), bradavice, a multi-farebný lišajníkov - chronické kožné ochorenie charakterizované škvrny rôznych farieb od normálneho pleti ,

Artritída

Balneoterapia - dobre navrhnuté štúdie, z ktorých väčšina sú vykonávané v Izraeli ukazujú, že balneoterapia môže pomôcť pri liečbe rôznych typov artritídy, vrátane osteoartritídy (OA), reumatoidnej artritídy (RA) a psoriatickej artritídy. Ľudia, ktorí sa sírne kúpele a používajúce iné terapie zažívajú menšiu ranná stuhnutosť, majú lepšiu schopnosť chodiť, sa znížili zápalové procesy, opuch a bolesť v kĺboch, najmä v krku a chrbta.

Bahenná terapia a soli z Mrtvého mora rozpustené v konvenčnom kúpeli zlepšili aj príznaky artritídy, ale nie tak efektívne ako odpočívanie na Mŕtvom mori.

trusted-source[1], [2]

Alergická rinitída (senná nádcha)

Štúdie ukázali, že 2600 mg síry denne počas 30 dní môže znížiť príznaky sezónnych alergií. Je však potrebný čoraz väčší výskum, aby sme si boli istí, či existuje skutočný účinok síry.

trusted-source[3], [4], [5], [6], [7], [8]

Pásový opar

Jedna forma síry, dimetylsulfoxid, bola navrhnutá ako liečba na zníženie bolesti a zápalu pri herpes zoster (herpes zoster). Niektoré dôkazy naznačujú, že síra môže skutočne znížiť množstvo poškodenia a zápalu, ale je potrebný ďalší výskum na presné pochopenie tejto skutočnosti.

Intersticiálna cystitída

Lekári tiež veria, že dimetylsulfoxid je vhodný na liečbu intersticiálnej cystitídy, chronického zápalu močového mechúra, čo vedie k častému nočné močenie, ako aj bolesti. Keď sa síra vo forme dimetylsulfoxidu používa na liečbu intersticiálnej cystitídy, lekár injekčne vpichuje kvapalný roztok priamo do močového mechúra.

Môže byť potrebná celková anestézia, pretože postup môže byť bolestivý a môže spôsobiť kŕče močového mechúra.

Amyloidóza

Niekoľko štúdií nás môže viesť k názoru, že síra, ktorá sa používa v krémoch alebo perorálne, môže pomôcť pri liečbe amyloidózy, čo je stav, v ktorom sa proteín nahromadzuje v orgánoch a poškodzuje ich. Keďže sa to však zriedka vyskytuje, neexistuje žiadny vedecký výskum účinku síry na amyloidózu. Používajte síru v krémoch len pod lekárskym dohľadom.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15]

Potravinové zdroje síry

Potravinové zdroje síry

Síra sa nachádza v potravinách bohatých na bielkoviny, ako sú vajcia, mäso, hydina, ryby a strukoviny. Ďalšími dobrými zdrojmi síry sú cesnak, cibuľa, ružičkový kel, špargľa, kapusta a pšeničné klíčky.

Nižšie sú uvedené informácie o obsahu síry v niektorých produktoch:

výrobok Obsah, mg / 100 g
bravčové 220
hovädzie mäso 230
Ryba - stavrida ostroboká 210
Ryby - morská vlna  210
Treska ryby 202
Ryby - chum 205
brojlery 180
Polievkové kurčatá 184
Vajcia kurčiat 177
Mliečne výrobky 28
Zmrzlina 37
Syr holandský 25

trusted-source[16], [17], [18]

Síra pre deti

Nie sú k dispozícii údaje o účinku síry na detské tela

Síra pre dospelých

Neexistujú žiadne odporúčané dávky síry, ktoré je potrebné zahrnúť do stravy, pretože väčšina ľudí dostáva tento minerál v plnej dávke z ich stravy.

Artritída. Štúdie preukázali, že dávky síry, ktoré sa pri tejto chorobe interne uvoľňujú, predstavujú 500-3000 mg MSM denne alebo sa topicky aplikuje dávka krému alebo gélu s 25% DMSO topicky 1-3 krát denne

Horúčka sena. V jednej štúdii sa pri tejto chorobe používalo 2600 mg denne.

Amyloidóza. Perorálne dávky síry pri tejto chorobe sú 7-15 g DMSO denne alebo topické dávky 50 až 100% DMSO, ktoré sa aplikujú 2-krát týždenne.

Bezpečnostné opatrenia pri príjme síry

Vzhľadom na možné vedľajšie účinky a interakcie s liekmi by ste mali užívať lieky so sírou iba pod dohľadom vyškoleného lekára.

Výskumníci sa domnievajú, že jedna forma síry - MSM - je bezpečná. Avšak, predtým, než začnete užívať veľké dávky tohto alebo iného lieku, poraďte sa so svojím lekárom.

Neberte si formu síry - DMSO - vnútorne bez dohľadu lekára. Vedľajšie účinky užívania DMSO vnútorne zahŕňajú bolesti hlavy, závraty, ospalosť, nevoľnosť a vracanie, hnačku alebo zápchu. Pri lokálnom použití môže DMSO spôsobiť podráždenie pokožky.

Ak máte cukrovku, astmu alebo pečeň, obličky alebo srdcové choroby, nepoužívajte síru vo forme DMSO. Nikdy nepoužívajte síru vo forme priemyselného stupňa DMSO.

DMSO - forma síry - by nemali užívať tehotné a dojčiace ženy.

Zaujímavé fakty o síre

Síra je takmer 3% hmoty Zeme. Ak si myslíte, že to nie je tak veľa, nabudúce, keď sa pozriete na oblohu a uvidíte mesiac, premýšľajte nad tým: Zem obsahuje dostatok siry, ktorá neobsahuje ani jeden mesiac, ale dve!

Čistá síra necíti, ale mnohé z jej zlúčenín sú veľmi škaredé! Napríklad zlúčeniny síry umožňujú skunkám preukázať ich strašné vône. Zhnité vajcia (a väčšina zápachu) sa cítia vďaka vôňu sírovodíka, H2S

Oveľa viac síry v jadre Zeme ako v jej kôre je asi 100-krát väčšie.

Penicilín je prirodzene sa vyskytujúce antibiotikum založené na síre.


Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Prečo telo potrebuje síru?" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.