Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Ako nikel ovplyvňuje telo?

Lekársky expert článku

Gastroenterológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Slovo "nikel" znamená - nikdy hádať! - zlý. Tento mikroelement dostal svoje meno z nemeckého slova Nickel - to bolo meno horského zlého ducha, ktorý pravdepodobne hodil medené rudy baníkom. Keď bola táto ruda tavená v taviacich zariadeniach, z nej sa uvoľnili jedovaté plyny arzénu, a preto sa veľmi dlhý nikel považoval za veľmi škodlivú látku. Ako nikel skutočne ovplyvňuje telo?

trusted-source[1], [2], [3]

Je to skutočne nebezpečný nikel?

Tento mikronutrient bol objavený v roku 1751 Krondstedtom, švédskym minerolónom. Ale žiadna dobrá pre ľudské telo z niklu sa nenašla až do sedemdesiatych rokov minulého storočia. Neskôr, ako sa ukázalo, nikel ešte potreboval telo, len vo veľmi malých množstvách. Nikel dlho nepoznal, pretože má veľmi vysokú toxicitu, to znamená, že môže mať vážne vedľajšie účinky na zdravie. Prídavné látky s dodatočnými dávkami niklu sa preto zriedka vyžadujú a zvyčajne dostanú dostatok potravy v obvyklom menu.

Ako vyzerá nikel?

Nikel je kov, ktorý je zvyčajne namaľovaný v striebornej bielej farbe. Nikel sa často kombinuje s inými kovmi, tvoriacimi zmesi, známe ako zliatiny. Nikel je obsiahnutý v zemskej kôre, čo znamená, že určité množstvo sa nachádza vo vode, v pôde, v ovzduší av potravinách. Väčšina niklu v našom tele pochádza z potravín, ktoré obsahujú tento stopový prvok. Môžete tiež dostať dávku niklu ako vedľajší účinok fajčenia tabaku.

Nikel v potravinách

Nikel sa nachádza v niektorých potravinárskych výrobkoch, ale vo veľmi malých množstvách. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb, Američania denne konzumujú okolo 170 μg niklu, keď jedia bežné potraviny. Potraviny s najvyššou koncentráciou niklu sú čokoláda, sója, orechy, ovsené vločky. Voda z vodovodu a cigaretový dym tiež obsahujú malé množstvo niklu. Spracovanie mincí zahŕňa aj malé množstvo niklu, keď si vezmete mince v ruke, nikel preniká do krvi cez kožu.

Užitočné vlastnosti niklu

Nikel je súčasťou každej bunky nášho tela. Zohráva dôležitú úlohu v metabolizme určitých proteínov a môže prispieť k produkcii hormónov, lipidov a bunkových membrán. Nikel sa tiež používa na to, aby naše telo premenilo glukózu na energiu.

Podľa knihy Zdravá výživa, fitness a šport môže malé množstvo niklu pomôcť nášmu telu tvoriť enzýmy, ktoré urýchľujú chemické reakcie v tele, najmä na pomoc pri tvorbe nových nukleových kyselín a DNA.

Toxicita niklu

Príliš veľa niklu sa považuje za veľmi toxické a môže mať negatívne účinky na zdravie. Najčastejším vedľajším účinkom niklu sú alergické reakcie na neho registrované podľa Centra pre kontrolu chorôb. Získanie príliš veľa niklu v tele môže spôsobiť gastrointestinálne poruchy, zvýšená červených krviniek, stres obličiek, chronickej bronchitídy, znížená funkcia pľúc, a v niektorých prípadoch, a rakovina pľúc.

Toxické účinky niklu

Pitná voda, ktorá má veľké množstvo niklu, asi 250 z jeho častíc na milión, môže spôsobiť problémy s obličkami a krvnými bunkami, ale je to zriedkavý fenomén. Vdychovanie dymu alebo prachu, ktoré obsahujú zlúčeniny niklu, sa môže vyskytnúť, ak pracujete v rizikových odvetviach alebo v oblastiach, ktoré sú nepriaznivé pre životné prostredie. To môže viesť k zníženiu funkcie pľúc, bronchitíde a zvýšenému riziku rakoviny pľúc a rakoviny.

Ako nikel skutočne ovplyvňuje telo?

Diétne odporúčania

Vysokokvalitná strava, ktorá obsahuje nikel, môže zvýšiť riziko vedľajších účinkov spojených s vysokou hladinou príjmu niklu. Ak ste alergický na nikel, vyvarujte sa jedla a šperkov, ktoré obsahujú nikel. V súčasnosti neexistuje odporúčaná denná dávka niklu, avšak podľa Národnej poľnohospodárskej knižnice je horná prípustná hladina príjmu niklu 1 mg u dospelých.

Malé dávky niklu v tele - je to normálne, ale jeho zvýšená úroveň môže byť spojená s potenciálne škodlivými účinkami na životné prostredie.

trusted-source[4], [5], [6], [7]

Fyziologické využitie niklu

Nikel je pre mnohé zvieratá dôležitý. Napríklad potkany a kurčatá musia obsahovať nikel v strave, aby sa zabránilo ochoreniu pečene. Ešte nie je známe, či je nedostatok niklu dôležitý pre ľudské zdravie. Podľa informačného ústavu USA je nízka hladina niklu v tele asociovaná s ochorením obličiek a pečene. Nikel môže tiež hrať úlohu vo fungovaní špecializovaných proteínov, známych ako enzýmy.

Alergia na nikel

Najbežnejším spôsobom negatívneho vplyvu niklu na ľudské telo sú alergické reakcie. Alergia na nikel často spôsobuje kontaktnú dermatitídu, čo je vyrážka na koži. Stane sa to, keď sa dotknete niklu. Táto reakcia sa zvyčajne vyskytuje medzi 12 a 48 hodinami po vystavení niklu. Môže ovplyvniť ľudí v akomkoľvek veku. Vaša pokožka sa môže stať červená, suchá a svrbiaca a potenie môže spôsobiť alergickú reakciu na nikel. Alergiu na nikel možno liečiť OTC liekmi.

Alergia na nikel sa prejavuje ako kontaktná dermatitída, zvyčajne na rukách. Nickel postihuje osoby z kontaktu s klenotmi, gombíky, pracky, kozmetiky a čistiacich prostriedkov, ale niektoré potraviny si obsahujú nikel a môže spôsobiť zhoršenie keď konzumujú. Väčšina potravín obsahujúcich nikel, s výnimkou slávok, je zrná, orechy a strukoviny, ktoré absorbovali nikel z pôdy. Strava s nízkym obsahom niklu môže byť zdravšia a vyvážená.

Výrobky s nízkym obsahom niklu

Je dôležité zahrnúť do menu zdroje potravín s nízkym obsahom niklu a vyhýbať sa potravinám s vysokým obsahom niklu. Výrobky s nízkym obsahom niklu zahŕňajú hovädzie mäso, šunka, kuracie mäso, uhorky, syr, mlieko, jogurt, cibuľa, kapusta, špenát, šalát, kukurica, tekvica, mrkva, jablká, hrušky a jahody.

Ďalšie potraviny s nízkym obsahom niklu zahŕňajú pečeň, obličky a párky, ale tieto potraviny by sa nemali konzumovať okamžite, ale v malých porciách, ak sa chcete držať zdravého stravovania. Tieto zdroje bielkovín s vysokým obsahom nasýtených tukov a cholesterolu by sa mali konzumovať v miernom množstve.

Čokoláda / kakaový prášok

Podľa Agentúry pre toxické látky a choroby v USA je čokoláda jednou z potravín s vysokým obsahom niklu. Horká čokoláda obsahuje koncentráciu niklu 2,6 g / g, mliečna čokoláda obsahuje koncentráciu niklu 1,2 g / g a čistý kakaový prášok obsahuje koncentrácia niklu 9,8 ug / g, obsah niklu čokolády je vysoká, pretože mocného procesu premeny a konštantný kontakt s nerezovými strojmi.

trusted-source[8], [9]

Oriešok kešu

Kešu tiež obsahujú relatívne vysokú koncentráciu niklu. Koncentrácia niklových kazových orechov je 5,1 μg / g. Spotreba orechov kešu môže priniesť zdravotné výhody, ako je prevencia žlčových kameňov, rozvoj kardiovaskulárnych ochorení a udržiavanie zdravia kostí a svalov.

trusted-source[10], [11]

Fazuľa

Červené fazule sú ďalším dieteticky bohatým zdrojom s obsahom niklu. Koncentrácia niklu v červených zrnách je 0,45 μg / g. Fazuľa je tiež veľmi dobrým zdrojom bielkovín, vlákniny, folátu a horčíka, čo môže mať pozitívny vplyv na zdravie. Spotreba fazule je prínosom pre zdravie srdca a reguláciu hladiny cukru v krvi.

trusted-source[12], [13]

špenát

Špenát obsahuje veľké množstvo prírodného niklu, 0,39 μg / g. Špenát je tiež výborným zdrojom mnohých vitamínov a minerálov, ako je vitamín K, vitamín A, vápnik a draslík. Spotreba špenátu prináša veľa užitočných vlastností, ako je protizápalová aktivita tela a prevencia rakoviny, ako aj následky spojené s vysokou koncentráciou antioxidantov v ňom.

Nikel je prvok, ktorý sa prirodzene nachádza v pôde av mnohých potravinách a nápojoch. Podľa amerického inštitútu pre nikel je určité množstvo niklu dôležité pre klíčenie semien a správny rast.

Inštitút Nickel USA tiež uvádza, že nikel hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní správnych živín v pôde Zeme. Môžete byť alergický na nikel, ktorý môže viesť ku kožným reakciám. Ak máte túto alergiu, možno budete musieť monitorovať príjem niklu. Množstvo niklu v potravinách závisí od pôdy, v ktorej táto potravina rástla, a pesticídov používaných v potravinárskom zariadení. Niektoré potraviny a nápoje, ktoré konzumujete, môžu obsahovať nikel.

Ovesné vločky, orechy a sušené ovocie

Nikel sa nachádza v produktoch, ako sú ovsené vločky, orechy a sušené ovocie, ako napríklad marhule. Tieto výrobky obsahujú malé množstvo niklu. Štúdie naznačujú, že prítomnosť niklu v tele môže pomôcť udržať zdravú hladinu vápnika v krvi. MayoClinic.com hlási, že ak ste alergický na nikel, možno budete musieť obmedziť spotrebu výrobkov obsahujúcich nikel. Poraďte sa so svojím lekárom, aby ste prerokovali vhodnú dávku niklu.

Nápoje s niklom

Pivo, čaj, káva a to všetko spolu môžu byť zdrojom niklu. Spotreba niklu z potravinových zdrojov môže spôsobiť exacerbáciu dermatitídy. Aby ste tomu zabránili, alebo akékoľvek možné alergie na nikel, môžete kontrolovať alebo obmedziť spotrebu týchto nápojov obsahujúcich nikel.

trusted-source[14]

Konzervované potraviny

Konzervy sú zdrojom niklu. Konzervované potraviny môžu obsahovať fazuľa, zeleninu, ovocie a ryby. Ak ste alergický na nikel, stojí za to obmedziť spotrebu konzervovaných výrobkov obsahujúcich nikel.

trusted-source[15], [16]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.