Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Metódy terapeutického pôstu

Lekársky expert článku

Gastroenterológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Liečba hladu v skutočnosti nie je novou témou. Zmienka o tejto praxi sa nachádza v dielach starých mudrcov, ktorí sa venovali vede a medicíne. Aby sme tvrdili, že starí grécki vedci sa obrátili na pôst ako liečebný postup, môžeme na základe artefaktov, ktoré sa k nám dostali. To však vôbec neznamená, že v čase, keď písanie ešte nebolo vo vlastníctve človeka, nemal príležitosť zažiť zázračnú silu hladu.

Vo svojej knihe Hviezda pre zdravie, Yu.S. Nikolaev poznamenáva, že v období paleolitu a o niečo neskôr bol hlad prirodzeným stavom pre ľudí. To bol jeden z dôležitých faktorov, ktoré pomáhali starovekému človeku prispôsobiť sa meniacim sa podmienkam životného prostredia, prežiť v drsných podmienkach a spoliehať sa na zásoby svojho tela. A ak sa pozeráte kriticky, starí Cro-Magnons vyzeral navonok ešte silnejšie ako súčasní športovci, napriek tomu, že jedlo starých ľudí v porovnaní s nami v tej dobe nazývalo hladné prídely.

Americký paleontológ D. Simpson tvrdí, že päťsto miliónov druhov živých tvorov, ktorí žijú na Zemi počas paleolitu, len dva milióny prežili dodnes. Medzi týmito dvoma miliónmi a mužom, ktorý sa zmenil navonok a podarilo sa mu získať veľa chorôb. To bolo vo veľkej miere spôsobené zmenou preferencií a zvyklostí v potravinách.

Ale teraz. Ak predtým človek konal intuitívne a sústredil sa na skutočné potreby svojho tela, teraz nevenujeme veľkú pozornosť tomu, čo signalizuje, a kontrolujeme a diktujeme telu, čo chce. Sme zvyknutí na excesy vo všetkom, a to najmä v potravinách.

Keď si človek začal uvedomovať nekonzistentnosť svojho správania, objavili sa prvé opodstatnené nutričné teórie, ktoré našli svoje posilnenie v lekárskej praxi. Tak sa objavili terapeutické diéty, ktoré boli podporované špecialistami tradičnej medicíny, pretože skutočne pomohli urýchliť zotavenie pacientov.

Ale ako priaznivci sýtosti a nasledovníci teórie racionálnej výživy nechceli uznať skutočnosť, že starovekí ľudia boli oveľa zdravší, a to najmä vďaka hladu. Dôsledky hladomoru v rokoch 1932-33. A obliehanie Leningradu počas Veľkej vlasteneckej vojny len posilnilo ľudstvo v myšlienke, že hlad je nebezpečný pre život. A v takýchto podmienkach  bolo potrebné preukázať prínos  terapeutického pôstu takmer päsťami.

Už v minulom storočí sa však dôsledne objavovalo niekoľko rôznych metód lekárskeho pôstu, ktoré sa naďalej zlepšujú. Prvé pozitívne skúsenosti majú záujem ľudia, ktorí dlhodobo a neúspešne bojovali s rôznymi chorobami. Čoraz viac ľudí sa začalo snažiť liečiť hladom. Pravda, veľa z praxe self. Je to hlavne kvôli nedostatku informácií o zdravotníckych centrách, kde ľudia praktizujú pôst. A takéto centrá a sanatóriá nie sú také, ktoré mnohí dostali skepticizmus k tejto praxi tradičnej medicíny.

A dokonca aj tí lekári, ktorí súhlasia s tým, že v terapeutickej schéme pre niektoré choroby zahrnú kontrolovaný hlad, často nemajú úplné vedomosti o existujúcich metódach terapeutického pôstu, a preto ich nemôžu uplatňovať všade vo svojej praxi. Hovoríme o vedecky podložených metódach s dobre vyvinutými liečebnými režimami, pretože hovoríme o ľudskom zdraví.

Zvážte, aké dnes existujú osvedčené metódy terapeutického pôstu. A začneme náš prieskum s populárnou metódou RTD, ktorú pôvodne predstavil jej tvorca Yu.S. Nikolajev.

Lekársky pôst pre Orlovú

 Ľudmila Alexandrová Orlová je vedúcou centra RTD v Rostove na Donu, ktorá existuje viac ako pol storočia (bola otvorená v roku 1962). Nie je cudzia medicíne. Táto žena, ktorá je lekárom najvyššej kategórie, psychoneurológom, psychoterapeutom a odborníkom na výživu, napriek tomu aktívne podporuje teóriu liečby hladom.

Myšlienka stať sa nasledovníkom učenia Yu.S. Nikolaev prišiel do Orlovej po vedení Jurija Sergejeviča, ktorý podstúpil 32-dňový cyklus liečby hladom v súvislosti so začiatkom cirhózy pečene (výsledok vírusovej hepatitídy) a bol úplne vyliečený. Orlova sa nakazila myšlienkou liečenia cieleného hladovania.

Neskôr viedla vyššie spomenuté centrum pre vykladanie a diétnu terapiu, ktorá má atraktívny názov Aktívna dlhovekosť, pomáhala liečiť iných ľudí a praktizovala pravidelné zlepšovanie zdravia s hladom pre seba. Tento posledný okamih možno nazvať rozhodujúcim faktorom vo vynikajúcom zdraví 78-ročnej Lyudmily Alexandrovna Orlovej. Napriek jej úctyhodnému veku je aktívna, veselá, štíhla, veselá a vyzerá oveľa mladšie ako jej vek.

Počas existencie Centra aktívnej dlhovekosti, Orlova a jej zamestnanci pomohli desiatkam tisíc pacientov z rôznych častí sveta zbaviť sa ich chorôb.

Centrum vykonáva metódu RTD Nikolaev. Kurzy nalačno môžu byť rôzne, ale zvyčajne je to dlhý čas od 21 do 40 dní, počas ktorých je pacient v nemocnici pod dohľadom lekárov. Počas liečby sa pacient pravidelne podrobuje RTD monitorovaniu, ktoré zahŕňa klinické a biochemické analýzy, hardvérovú diagnostiku práce rôznych orgánov, čo umožňuje sledovať najmenšie zmeny v stave pacienta, upraviť vzorec nalačno a vyhnúť sa možným komplikáciám. V budúcnosti takéto štúdie umožňujú vytvoriť optimálny výživový program v období obnovy, vybrať správne vitamínové a minerálne komplexy atď.

Počas liečby v aktívnom stredisku dlhovekosti sa pacient podrobí úplnému očisteniu tela v dôsledku dodatočných purifikačných postupov:

  • črevo (hydrokoloterapia),
  • pečeň (rehabilitácia žlčových ciest),
  • obličky (sanitácia močových ciest),
  • lymfatická (endoekologická rehabilitácia),

Súčasne sa telo čistí od parazitov, obnovuje sa normálna mikroflóra a následne sa obnovuje zloženie vitamínov a minerálov.

Priebeh terapeutického pôstu môže byť produktívnejší elektrofyzioterapiou, hydromasážou a termálnymi procedúrami v centre. K dispozícii aj pacientom centra RTD sú: mini-sauna, posilňovňa, jaskynná komora (soľná jaskyňa), kozmetický salón, kde sa vykonáva omladzujúca kozmetická masáž tváre.

Dá sa teda povedať, že Orlova lekársky pôst je komplexný systém hojenia a omladenia tela, postavený na základe teórie RTD Yu.S. Nikolaev. Je pravda, že dobré záväzky, ktoré sa netýkajú tradičnej medicíny, nie sú dostatočne podporované ruskou vládou a príslušnými orgánmi, o čom svedčí spätná väzba od mnohých pacientov o stave centra aktívnej dlhovekosti. Zdá sa, že ministerstvo zdravotníctva Ruska (a na Ukrajine veci nie sú o nič lepšie) a organizácie spojené s tým sú jednoducho nerentabilné pre ľudí, aby mali dobré zdravie a dlhovekosť.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Lekársky pôst pre Neumyvakin

Ivan Pavlovič Neumyvakin - lekár medicíny, autor mnohých vývojových trendov v oblasti vesmírnej a alternatívnej medicíny. Žil dlhý, zaujímavý život, keď sa nedávno rozlúčil s týmto svetom vo veku 89 rokov, predtým ako dosiahol párdesiat rokov svoje 90. Výročie, čo hovorí o sile jeho tela. Neumyvakin Endoecology of Health a peroxid vodíka sa stal bestsellerom a bol publikovaný nielen v našej krajine, ale aj v Európe.

Neumyvakin bol zástancom prirodzeného liečenia tela. A hoci on sám na základe už existujúcich metód nevyvinul metódy terapeutického hladovania, vytvoril komplexný systém liečenia tela bez prostriedkov podpory drog. Jednoduchý a cenovo dostupný systém sa ukázal byť natoľko efektívny, že v ZSSR bol použitý na prípravu astronautov na let.

Podstatou všeobecného liečebného systému Neumyvakin je maximálne čistenie tela pred škodlivými látkami nahromadenými v priebehu jeho životne dôležitej činnosti. Je to tento odpad v tele, podľa vedca, ktorý ovplyvňuje biochemické procesy a provokuje všetky druhy chorôb.

Hlad Ivan Pavlovič považovaný za jednu z najsilnejších metód prirodzeného čistenia tela. Ale predtým, ako sa pustil do lekárskeho pôstu, Neumyvakin, ako Yu.S. Nikolaev alebo jeho nasledovník LA Orlova, odporúča sa najprv očistiť telo akýmkoľvek spôsobom. V tomto prípade by sa mali čistiť nielen črevá (to je samozrejme počiatočná úloha), ale aj obličky, pečeň, pankreas, kĺby, krv a cievy. V tomto prípade je žiaduce dodržať presne toto poradie čistiacich orgánov Okrem toho musíte viesť udalosť, ako sa zbaviť parazitov.

Čistenie Neumyvakin odporúča používať rôzne klystýry (napr. Sódu alebo peroxid vodíka), navyše na jeho klinike sa jeden z čistiacich postupov považuje za požitie peroxidu vodíka (existuje určitá schéma) a roztokov sódy. Táto metóda sa vedcovi zdala byť ešte efektívnejšia ako monitorovanie črevného čistenia.

Takéto dôkladné čistenie tela, podľa teórie Neumyvakin, pomáha kvalitatívne pripraviť na pôst a uľahčiť jeho prúdenie.

Ako mnohí iní autori rôznych systémov zlepšovania zdravia, I.P. Neumyvakin považuje za potrebné postupne prechádzať od krátkych kurzov pôstu k dlhším. Odporúča sa začať s 1-3 dňami pôstu a keď sa telo použije, prejsť na dlhšie.

Neumyvakin je adherentom úplného hladovania, t.j. Keď je v strave pacienta len voda. Zároveň uprednostňuje nie prevarenú alebo destilovanú vodu, ale čistenú špeciálnym spôsobom. Ide o protiovú vodu, ktorej príprava je podobná rozmrazenej vode. Súčasne sa však z vody odstránia ťažké izoméry a najprv sa zmrazia pri teplote 3,8 ° C nad nulou. Odstránenie prvého ľadu na vode, sme preto odstrániť z vody látky, ktoré nie sú užitočné pre telo. Zostávajúca voda by sa mala zmraziť pri teplote 0 ° C a nižšej a potom sa vrátiť do pôvodného stavu.

Lekársky pôst, podľa teórie Neumyvakina, by sa mal vykonávať v úzkom vzťahu s miernou fyzickou prácou a aktívnymi prechádzkami na čerstvom vzduchu. Vedec tiež uvažuje o užitočných cvičeniach, ktoré zahŕňajú zadržiavanie dychu a dýchanie v plastovom vrecku, čo prispieva k akumulácii oxidu uhličitého v tele, čo zvyšuje zdravotné účinky hladu.

Neumyvakin odporúča odísť z pôstu podľa štandardnej schémy, počnúc konzumáciou ovocných a zeleninových štiav a postupným obracaním sa na konzumáciu rôznych potravín v malých množstvách.

Neumyvakin venuje osobitnú pozornosť konzumácii tekutín počas pôstu aj v každodennom živote. Počas pôstu musíte piť vodu podľa ľubovôle a na konci musíte dodržiavať túto schému: piť tekutinu najneskôr 20 minút pred jedlom, nepiť počas jedla a ďalšie 2 hodiny. Vedec odporúča brúsiť akékoľvek jedlo v ústach do takého stavu, že sa prakticky nelíši od tekutiny.

trusted-source[10]

Lekársky pôst pre Voroshilov

 Technika Alexandra Pavloviča Voroshilova, lekára najvyššej kategórie a autora programu Zdravie a hmotnosť, sa môže zdať trochu nezvyčajná. Cyklické pôst pre Voroshilov možno nazvať prerušovaným pôstom na základe kurzov s priemernou dĺžkou trvania (7 dní).

Ide o relatívne mladú metódu, ktorá môže spôsobiť určité pochybnosti z toho dôvodu, že lekár ponúka pacientom hladovať doma, keď sa to naučil vo svojom programe. Napriek tomu, Alexander Pavlovich verí, že so správne nastaveným týždenným pôstom bez kontraindikácií nie je potrebné sedieť v nemocnici „uzamknuté“. Hodina hygienické postupy, pacient je schopný stráviť na vlastnú päsť, a zvyšok času jeho úlohou je odpočinok a chôdza.

Cyklus, podľa Voroshilovej metodiky, je komplexom „jedlo-pauza“, inými slovami, ide o obdobie jedného pôstu. Môže však existovať niekoľko takýchto kurzov. 6. Cyklus pôstu teda vedie k obnove buniek tela (pečeň - 40%, srdce - 20%).

Existujú 3 varianty programu, ktoré umožňujú výber potrebnej metodiky v súlade s ich potrebami. Variant s 1 cyklom pôstu (1 mesiac, 1 týždeň pôstu) sa teda vykonáva skôr ako preventívne opatrenie. Variant 3 cyklov pôstu (3 mesiace, 3 týždne nalačno) je vhodný pre tých, ktorí majú malú nadváhu a nemajú povolené ochorenia. Pôst na 6 cyklov (6 mesiacov, 6 týždňov nalačno) pomôže tým, ktorých hmotnosť je vyššia ako 20 kg, ako aj tých, ktorí trpia chronickými ochoreniami.

Počas rýchleho vjazdu Voroshilov nezakazuje pitnú vodu, chodiť do práce, hrať šport v rozumnej miere a spoliehať sa na svoju pohodu.

trusted-source[11], [12], [13]

Suchý pôst Shchennikov

Táto technika sa môže zdať menej nezvyčajná. Ale ona bola testovaná na seba svojím autorom naturopatický lekár Leonid Aleksandrovich Schennikov, ktorý vo svojom roku 86 zmenil na 86 rokov.

Práca v nemocnici (sanitkou) a štúdium anatómie Shchennikov prišli k záveru, že taký krátky život človeka a prítomnosť jeho mnohých chorôb má jeden koreň - nedostatok jednoty mysle a tela. Jednoducho nepočúvame to, čo nám hovorí naše telo, ignorujúc jeho potreby, nahrádzajúce ich vlastnými vymyslenými.

Po získaní mnohých chorôb sme ešte stále neprišli na to, ako ich účinne liečiť, a medicína stále nie je schopná poskytnúť odpovede na mnohé otázky týkajúce sa ľudského zdravia. Takže Leonid Alexandrovič dospel k záveru, že odpovede na tieto otázky by sa mali hľadať v rámci seba, počúvať svoju prirodzenosť.

Testovanie rôznych zdravotných metód pre seba, Shchennikov zastavil na suchom pôste, vzhľadom k tomu, že je najvhodnejšou potrebou pre zotavenie vo väčšine chorôb. Nebol však obmedzený na 3-dňový pôst, ktorý bol považovaný za jediný bezpečný, zatiaľ čo dlhšie obdobia suchého pôstu boli považované za potenciálne nebezpečné pre život a zdravie.

Leonid Šchennikov dokázal vo svojej skúsenosti, že so správnym prístupom k pôstu ani 11-dňové absolútne hladovanie nepoškodí. Jeho technika, nazvaná "Healing abstention", znamená úplné odmietnutie používania jedla a vody počas 5 až 11 dní.

Napriek tomu, že autor navrhuje už známy spôsob suchého hladovania, jeho realizácia má svoje vlastné charakteristiky už v prípravnej fáze. Leonid Aleksandrovich je silne proti očisteniu tela v predvečer a počas pôstu s pomocou klystýrov. Ponúka čistenie pomocou rastlinnej potravy: zeleniny a ovocia, postupne sa prechádza na surovú stravu a nemieša rôzne druhy ovocia s jedlom.

Je to veľmi dôležitý naturopath, ktorý berie do úvahy psychologický postoj človeka, bez ktorého nie je možné dlhé suché pôst. Ak človek už naladil na suchý pôst, potom musíte začať s krátkymi obdobiami (1-1,5 dní) raz týždenne, a výstup a následné jedlá znamenajú spotrebu mliečnych a zeleninových potravín.

Keď sa telo používa, môžete vyskúšať dlhšie kurzy (3 - 5 dní) s intervalom 2-3 mesiacov a na liečbu závažných ochorení prejsť rýchlo na 9-11 dní.

Suché hladovanie pre Schennikov má ďalšie vlastnosti. Napríklad nie je potrebné obmedziť kontakt s vodou: sú povolené hygienické procedúry, kúpele, doing, sprchy, kúpanie v nádržiach. To všetko prispieva k udržaniu vodnej rovnováhy. Okrem toho, denný režim počas pôstu je špeciálny (opäť absorbovať večernú a nočnú vlhkosť zo vzduchu). Takže spať L. Schennikov ponúka od 6 do 10 hodín ráno, po ktorom nasleduje aktívna prechádzka k jednému v popoludňajších hodinách, intelektuálna práca na 2 hodiny a konzultácie so špecialistom do 18 večer. V 18:00 je nevyhnutné ísť do postele až do 22 hodín, po ktorej musí byť ráno ráno, musí sa pohybovať, aktívne dýchať, byť nasýtený vlhkosťou.

Počas celého obdobia pôstu nemožno preťažiť, ale tiež viesť k pasívnemu životnému štýlu je tiež nežiaduce. Priaznivá bude stredná pracovná terapia.

Pôst až 5 dní, podľa Shchennikov, môže byť vykonaná doma, s dlhším odmietnutím z jedla a vody, odborná kontrola je nutná.

Výstup zo suchého vyhladovania trvá podľa Schennikovovej metódy len 4 dni. Pitie je povolené od prvého dňa zotavenia, ale toto opatrenie musíte dodržiavať. Prvý deň pôstu je povolený šalát z čerstvej zeleniny, rozomletý na strúhadle. Na druhý deň sú povolené zeleninové šťavy a varená zelenina. Tretí deň už môžete jesť zeleninu, ovocie, chlieb, malú pohánkovú kašu alebo kašu. Štvrtý deň sú povolené: nonfat bujón, proteínové produkty, ovocie a bobule, okrem ťažko vstrebateľných, a tie, ktoré spôsobujú fermentáciu a tvorbu plynu v gastrointestinálnom trakte.

Počnúc piatym dňom sa môžete vrátiť k obvyklej strave, ale ryby a mäso sa môžu vrátiť do stravy len týždeň po skončení.

trusted-source[14]

Lekársky pôst pre Malachov

Na rozdiel od metód popísaných vyššie, systém obnovy Gennadij Petrovič Malakhov (spisovateľ, ktorý je hostiteľom televíznych programov o rôznych spôsoboch liečenia tela, autor knihy „Hladovanie. Autorova učebnica“) nie je vedecky podložený. Malachovský systém zahŕňa aj lekársky pôst, ale v tomto prípade nejde o novú techniku, ale o mozaiku vytvorenú z výsledkov vedcov a netradičných metód liečby určitých chorôb (napríklad urinoterapia).

G. Malachov skúma rôzne metódy terapeutického pôstu, vrátane tých, ktoré boli testované na sebe. Sú kratšie (7-10 dní) a dlhé (až 40 dní). Ale v jeho prístupe k pôstu sú niektoré funkcie, ktoré nie sú vždy podporované lekármi.

Na samom začiatku pôstu, Gennady Petrovich trvá na úplnom očistení tela: nielen čreva, ale aj pečene, žalúdka, lymfy, kĺbov atď. Rovnako podporuje plné a absolútne hladovanie v Nikolaev. Ale priamo počas pôstu, ponúka robiť klystír nie s čistou vodou, ale s močom (moč).

Ešte viac pobúrenie lekárov (aj netradičné oblasti), takže táto rada uprostred pôstu aplikovať významné fyzické námahy a rôzne postupy, ako je kvapkanie, kalenie, kontrast sprcha, masáž s močom a prijímanie moču vnútri, cvičenie jogy a oveľa viac.

Považuje to za užitočné najmä pri veľkých nákladoch počas pôstu počas 1-1,5 týždňa. Odporúča nahradiť vodu močom, čo údajne poskytuje najlepší výsledok pri liečbe rôznych ochorení.

Ako sme už povedali, takýto prístup k pôstu nemá vedecký ani fyziologický základ a možno ho uplatniť len na vlastné riziko. Lekári a tak skeptickí voči myšlienke liečby hladom, nie každý sa rozhodne viesť pacienta, hladovať klasickou metódou, nehovoriac o systéme, ktorý môže poškodiť zdravie, len mučiť telo.

trusted-source[15], [16], [17]

Existujú iné metódy terapeutického pôstu? 

Na internete dnes nájdete mnoho rôznych metód čistenia a hojenia tela pomocou vedomého hladu. Niektoré z nich možno považovať za celkom rozumné, iné nie sú podporované ničím, čo ich z nejakého dôvodu neznižuje. Ešte iní môžu byť vnímaní viac ako dni pôstu, ale nie úplný zdravotný systém.

Niektoré systémy hladovania možno považovať za potenciálne nebezpečné, ale väčšinou sú to úplne neškodné systémy, najmä ak hovoríme o krátkodobom alebo neúplnom odmietnutí potravín.

Napríklad, sotva možno považovať hladovanie šťavy za násilie proti svojmu telu, čo pomáha obnoviť telo znížením zaťaženia tráviaceho systému a jeho nasýtením základnými vitamínmi a minerálmi.

Zdravotné pôst na šťavy  možno vykonávať až 60 dní a niekedy aj viac. Jedlo celé toto obdobie bude čerstvo pripravené zeleninové šťavy plus 1 šálka ovocnej šťavy denne. Okrem toho môžete piť čistenú alebo pramenitú vodu, ktorá prispeje k efektívnemu očisteniu tela.

Alebo napríklad terapeutický pôst podľa lunárneho kalendára. Treba povedať, že nemá terapeutický účinok sám o sebe, ale ako všeobecný liečebný postup sa dokonale hodí. Okrem toho táto technika, ktorá znamená striedanie dní suchého a mokrého vypúšťania, pomáha zbaviť sa 3-5 libier za mesiac.

Je pravda, že príprava na takéto hladovanie má svoje vlastné charakteristiky. Po prvé, budete potrebovať lunárny kalendár po ruke. Po druhé, všetky vaše kroky v priebehu mesiaca budú musieť byť overené s ním.

Na prvý lunárny deň ráno, musíte vyčistiť črevá s klystír a harmanček infúzie a jesť skromne, zníženie obvyklé porcie takmer 2 krát. Vo večerných hodinách, harmanček klystír znova, po ktorom nemôžete jesť.

Druhý lunárny deň, niektorí ponúkajú robiť počas dňa suchého pôstu, keď sa musíte vzdať jedla a vody. V skutočnosti sa takýto test najlepšie vykonáva na takzvaných Ekadashiho dňoch (dni 11 a 26 lunárneho cyklu). To bolo v týchto dňoch, že mudrci z východu považovali za najpriaznivejšie pre čistenie a obnovu zdravia.

V intervaloch medzi týmito dňami budú tie, keď sa potrebujete vzdať len jedla, zatiaľ čo môžete piť vodu v dostatočnom množstve (8,10,12, 18, 20, 25 a 29 lunárnych dní), alebo jesť podľa obvyklej schémy (2). -7, 9, 13,15, 16-17, 19, 21-24, 27, 28, 30 lunárny deň).

V dňoch, keď nie je potrebné hladovať, je dôležité si uvedomiť, že s rastúcim mesiacom nemôže byť žalúdok preťažený, preto by porcie mali byť dvakrát menšie a večera by mala byť úplne opustená. Ale keď mesiac klesá, neexistujú žiadne obmedzenia na jedlo, len na noc je lepšie sa prejedať.

Lekársky pôst nie je bežnou metódou. Nie je praktizovaný všade na liečbu pacientov, a dokonca ani so všetkou túžbou nie je vždy možné nájsť špecialistu, ktorý by vás pri pôste sprevádzal. Bude to však prekážka pre toho, kto sa takto rozhodne zlepšiť svoje zdravie a bol inšpirovaný príkladom lekárov a naturopatov, ktorí praktizujú pôst, a to najmä preto, že mnohí z nich môžu závidieť - závidia ich zdravie a dlhovekosť priateľským spôsobom.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.