Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Meď

Lekársky expert článku

Internistické infekčné ochorenie
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 01.06.2018

Prečo telo potrebuje meď (Cu)? Bez nej jednoducho nemôžeme žiť. Podieľa sa na metabolizme organizmu, pomáha vytvárať červené krvinky a hemoglobín, zásobuje bunky kyslíkom. Poďme zistiť, akú inú úlohu zohráva meď pre ľudské telo.

trusted-source[1], [2]

Základné informácie o medi

V ľudskom tele je 75 až 150 mg medi. Z nich je 45% súčasťou svalového tkaniva, 20% - v pečeňových bunkách, ďalších 20% v kostnej tkanive, zvyšok je rozložený po celom tele.

trusted-source[3], [4], [5], [6], [7]

Potreba medi za deň

Každý deň má človek užívať 1,5-3 mg medi, ale neprekračuje hornú prípustnú hladinu 5 mg.

Za akých podmienok sa zvyšuje dopyt po medi?

Spotreba viac medi je potrebná pre tehotné ženy a dojčiace ženy.

Priaznivý účinok medi na telo

Hemoglobín a myoglobín sa syntetizujú kvôli interakcii medi a železa (Fe) a vďaka nim sa vytvárajú nové bunky erytrocytov. Meď sa podieľa na riadení respiračných procesov a nervovej činnosti organizmu, pomáha syntetizovať proteíny, aminokyseliny a ATP. Výmena železa sa nevyskytne bez účasti medi.

Meď produkuje kožné pigmenty a podieľa sa na tvorbe elastínu a kolagénu. Meď pomáha rozvíjať endorfíny a tento dobre známy hormón radosti zbavuje bolesť a zvyšuje náladu.

Medené interakcie s inými prvkami tela

Ak telo obsahuje príliš veľa medi, potom môže byť znížená absorpcia zinku (Zn). Pri prebytku železa (Fe) dochádza k zhoršeniu výmeny medi a molybdén (Mo) môže odstrániť príliš veľa medi z tela. Meď oxiduje vitamín C, po ktorom nasleduje produkcia kolagénového proteínu.

trusted-source[8], [9], [10], [11]

Známky nedostatku medi v tele

S nedostatkom medi v tele, vlasy a koža trpia značne: koža stráca pigmentáciu a vlasy často vypadávajú. Ľudia s nedostatkom medi často ochorejú na infekčné ochorenia, často majú hnačku, vyrážku, nevoľnosť. Depresia a pretrvávajúca únava spolu s anémiou sú jasnými príznakmi nedostatku medi. Ak je nedostatok medi významný, môže sa u človeka objaviť vnútorné krvácanie, dochádza k narušeniu spojivového a kostného tkaniva a hladiny cholesterolu stúpajú.

Známky nadbytku medi

Nadbytok medi nie je menej nebezpečný ako jeho nedostatok. Pri nadmernom množstve medi dôjde k rýchlemu starnutiu vlasov, vypadnú vlasy, ľudia trpia nespavosťou, môže sa vyvinúť epilepsia a môže dôjsť k mentálnej retardácii. U žien nadmerné množstvo medi ovplyvňuje menštruačný cyklus.

Prečo môže dôjsť k nedostatku medi v tele?

Absorpcia medi v žalúdku môže byť ovplyvnená vaječným žĺtkom a fytovými látkami. Alkohol tiež prispieva k slabému vstrebávaniu medi organizmom.

Výrobky obsahujúce meď

Zvýšenie hladiny medi v tele môže byť, jesť bravčové alebo hovädzie pečeň, pretože obsahuje od 3000 do 4000 μg medi. Krevety doplnia vaše telo o 850 μg medi, chobotnicu na 435 mkg, šošovku a pohánku - na 650 mcg, arašidy a lieskové orechy pri 1250 mcg.

Významne zvýšiť hladinu medi v tele pomôže cestoviny, pohánka a ovsené vločiek, respektíve 700, 660 a 500 mcg. Fanúšikovia vlašských orechov a pistácií dostanú počas používania týchto výrobkov približne 500 až 600 μg medi.


Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Meď" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.