Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Kofeín v tabletách - na chudnutie

Lekársky expert článku

Endokrinológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

V návode na inštrukcie používanie kofeínu v pilulkách na chudnutie chýba: tento purín metylxantínový alkaloid patrí do skupiny psychostimulačných látok ovplyvňujúcich centrálny nervový systém.

Použité názvy kofeínu sú: 1,3,7-trimetylxantín (chemický); kofeín-benzoát sodný alebo kofeín sodný benozoát (farmaceutický); alternatíva - metylteobromín, theine, guaranin.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Klasifikácia ATC

N06BC01 Кофеин

Aktívne zložky

Кофеин

Indikácia Kofeín vo pilulkách na chudnutie

Indikácie benzoát kofeín sodného zahŕňajú spektrum ochorení centrálneho nervového a kardiovaskulárneho systému s kŕčmi, zníženie cievneho tonusu a krvného tlaku, rovnako ako narkolepsia a astenické stavy únavy, ospalosti a všeobecné strate pevnosti.

Navyše, benzoan kofeín-sodný (kofeín tablety) sa stali použité na zníženie telesnej hmotnosti, pretože jeho mechanizmus účinku sa vzťahuje nielen na určité funkcie autonómneho nervového systému, ale aj na metabolických procesov, ktoré - cez neurotransmitery (netarifikovat Chemicals) - kontroly mozgu.

Formulár uvoľnenia

Tablety s obsahom sodnej soli kofeín-benzoát sodný, prášok, injekčný roztok (10 a 20%) v ampuliach.

trusted-source[5], [6], [7], [8]

Farmakodynamika

Farmakodynamika: Ako kofeín pomáha spáliť tuk

Mechanizmus účinku, tj farmakodynamika sodného kofeín-benzoátu, je založený na niekoľkých biochemických procesoch. Po prvé, kofeín inhibuje enzým fosfodiesterázy efektorové bunky reguláciu intracelulárnu signalizáciu, a to sa odráža vo zvýšení koncentrácie hormónu generujúce cAMP - cyklického AMP. V dôsledku toho cAMP zvyšuje aktivitu enzýmov tukových buniek (adipocytov), ktoré rozkladajú triglyceridy, a tým sa zvyšuje intenzita lipolýzy v bunkách viscerálneho tukového tkaniva.

To zohráva dôležitú úlohu podobnosti kofeín chemickej štruktúry (purínový báza methylata xantín), ktoré majú molekulárnu štruktúru, ktorý sa v tele adenozín - purínové neurotransmiteru, odľahčovacích stimulácia mozgu. Molekuly kofeínu sa môžu viazať na adenozínové receptory v mozgových bunkách a neumožňujú im aktiváciu, to znamená, že pôsobia ako konkurenčný antagonista. Pre proces spaľovania tukov je však dôležité, aby tento antagonizmus podporoval uvoľňovanie a aktiváciu katecholamínových neurotransmiterov, vrátane adrenalínu.

Adrenalín pôsobí na membránové adrenoreceptory buniek tukového tkaniva a tiež stimuluje enzýmy zapojené do štiepenia triglyceridov.

Okrem toho účinok kofeínu v pilulkách na chudnutie je spojený s jeho diuretickým účinkom, ktorý vyplýva z inhibície reabsorpcie vody v renálnych tubuloch. Avšak zvýšenie objemu moču sa pozoruje len pri dávke kofeínu vyššej ako 300 mg.

Kofeín, podobne ako väčšina psychostimulantov, potláča chuť do jedla, to znamená oneskorenie signálu hladu, ale mechanizmus tohto účinku ešte nie je známy.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13]

Farmakokinetika

Benzoan sodný kofeín dobre absorbuje v zažívacom trakte (počas 30-45 minút), vstupuje do systémovej cirkulácie (pripojenie na sérové proteíny, je väčšia ako 15%) a distribuovaných v tkanivách a intersticiálnej tekutina; preniká cez BBB.

Viac ako 90% kofeínu sa metabolizuje enzýmovým systémom pečene demetyláciou a oxidáciou na aktívne a neaktívne metabolity. Medzi primárnymi aktívnymi dimetylxantínmi hrá paraxantín zvláštnu úlohu pri aktivácii lipolýzy a obsah glycerolu a voľných mastných kyselín sa zvyšuje v krvnej plazme.

Liek nie je kumulovaný. Polčas biotransformácie sodného kofeín-benzoátu je v priemere 4,5-6 hodín; vylučovanie - cez obličky (močom) a cez črevá (s výkalmi).

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18]

Používajte Kofeín vo pilulkách na chudnutie počas tehotenstva

Kofeín preniká do placenty a vstupuje do materského mlieka, z tohto dôvodu je jeho použitie počas tehotenstva a počas laktácie kontraindikované.

Kontraindikácie

Kofeín-benzoát sodný kontraindikované aplikovať precitlivenosť s históriou kofeínu, CNS hyperexcitabilitě, epilepsia, kardiovaskulárnych patológií organické povahy, infarkt myokardu, tachykardia, hypertenzia, chronická nespavosť, glaukóm. Liek sa nepoužíva u starších ľudí a detí do 12 rokov.

trusted-source[19], [20], [21], [22]

Vedľajšie účinky Kofeín vo pilulkách na chudnutie

Hlavné vedľajšie účinky kofeínu tabliet sú vyjadrené vo forme nervozity, tras, bolesť hlavy, poruchy spánku, poruchy srdcového rytmu, zvýšený krvný tlak, nevoľnosť, bolesť v nadbrušku oblasti. Alergické reakcie s urtikáriou a pruritusom kože sú možné.

Významné zvýšenie diurézy môže viesť k dehydratácii tela. Pri dlhodobom používaní sodného kofeín-benzoátu existuje riziko závislosti - kofeín. A s ostrým prerušením príjmu môže zvýšiť ospalosť a depresívnu stagnáciu.

trusted-source[23], [24]

Dávkovanie a podávanie

Kofeín v tabletkách na chudnutie sa užíva perorálne, ale existujú rôzne prístupy k jeho dávkovaniu.

Podľa jedného odporúčania je potrebné užívať 100 mg na každých 30 kg telesnej hmotnosti a iba pred telesným tréningom (40-45 minút); iní tvrdia, že optimálna dávka je 10-20 mg na kilogram telesnej hmotnosti.

Niektoré zdroje naznačujú maximálnu jednorazovú dávku kofeínu v tabletách - 400 mg a denne - 1 g.

Špecialisti Americkej lekárskej asociácie zvažujú miernu dávku kofeínu 200-300 mg denne. Polovica tejto sumy sa odporúča na štvrťhodinu pred raňajkami (zníženie chuti do jedla najmenej pol dňa), druhý príjem - 15-20 minút pred obedom (ale nie neskôr ako 16 hodín).

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29], [30]

Predávkovať

Nadmerná dávka sodíka kofeín-benzoátu vedie k bolesti v žalúdku, nauzeu, zvracaniu, nadmernej nervozite, zvýšeniu srdcovej frekvencie, teplu, tremorom a kŕčom.

V prípade predávkovania je potrebné umyť žalúdok, odobrať aktívne uhlie: pri kŕčoch sa podáva intravenózna injekcia antikonvulzív, najmä benzodiazepínov.

trusted-source[31], [32]

Interakcie s inými liekmi

Kofeín-benzoát sodný zvyšuje účinok analgetík (nie opiátov), antipyretických látok, alfa a beta-adrenomimetiká, tyreotropných liekov.

Kofeín znižuje účinok trankvilizérov, opioidných analgetík, upokojujúcich a hypnotických liekov.

Zvýšiť účinky kofeínu na hormonálnu antikoncepciu; antibiotiká spomaľujú elimináciu kofeínu a zvyšujú jeho koncentráciu v krvnej plazme.

Použitie kofeínu súbežne so srdcovými glykozidmi zvyšuje nielen ich terapeutický účinok, ale aj vedľajšie účinky.

Kofeín je absolútne nezlučiteľný s liekmi, ktoré stlačujú centrálny nervový systém, najmä lieky na celkovú anestéziu.

trusted-source[33], [34], [35], [36], [37]

Podmienky skladovania

Kofeín-benzoát sodný by sa mal skladovať pri izbovej teplote na mieste, ktoré nie je pre deti dostupné.

trusted-source[38], [39], [40], [41], [42]

Čas použiteľnosti

Čas použiteľnosti lieku je 4 roky.

Recenzia

Skutočné názory tých, ktorí schudnú, a výsledky nie sú zverejnené v dostupných zdrojoch, samozrejme kvôli tomu, že farmaceutické podniky, ktoré ich vyrábajú, neuvádzajú sodnú soľ kofeínu-benzoátu.

Niekoľko recenzií lekárov je obmedzené na skutočnosť, že kofeín môže mierne znížiť telesnú hmotnosť alebo zabrániť jej zvyšovaniu, ale "neexistujú presvedčivé dôkazy, že kofeín spôsobuje významnú alebo trvalú stratu hmotnosti."

Farmakologická skupina

Психостимуляторы
Стимуляторы дыхания
Для похудения

Farmakologický účinok

Психостимулирующие препараты

Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Kofeín v tabletách - na chudnutie" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.