^

Jód

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 20.11.2021
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Jód je jedným z najdôležitejších chemických prvkov nášho tela. Štítna žľaza riadi náš rast a vývoj, a to je to, v ktorom jód "pomáha". Ako presne to ovplyvňuje naše telo, nie je ťažké uhádnuť, ale je lepšie vedieť s istotou.

Jód je jedným z najdôležitejších chemických prvkov

trusted-source[1], [2], [3]

Čo potrebujem vedieť o jóde pre všetkých?

Ľudské telo obsahuje asi 25 gramov jódu. Približne 15 gramov jódu je v štítnej žľaze a zvyšných 10 gramov je v rôznych orgánoch nášho tela. Časť z nich je obsiahnutá v pečeňových bunkách, trochu vo vlasoch a nechtoch, zvyšok je množstvo jódu koncentrovaného v obličkách, prostatickej žľaze mužov a vaječníkov žien.

Jód sa dá nájsť v absolútnom všetkom: tak v organických zlúčeninách, ako aj v anorganických zlúčeninách. Okrem toho je v prchavom stave vo vzduchu, takže počas zrážok môže spadnúť späť do pôdy vodou.

Koľko potrebujeme jód denne?

Pre každú osobu je nevyhnutné prijať približne 100-150 μg jódu denne. Bohužiaľ, nie všetci počúvajú túto radu.

Kedy sa zvyšuje potreba jódu?

Potreba jódu je veľmi vysoká (až 200-300 μg) u žien počas tehotenstva alebo počas dojčenia. Pri väčšej fyzickej námahe sa tiež odporúča zvýšiť dennú dávku jódu na 300 mcg. Ak pracujete v podniku, kde môže byť činnosť štítnej žľazy depresívna, určite potrebujete konzumovať viac morských plodov a jódovanej soli.

Ako urobiť jód lepšie stráviteľný?

Najlepšie je trávenie jódu z potravín, nie z chemickej zbierky minerálov. Napríklad morský kale alebo coelacanth (vedecký jazyk) je dokonale absorbovaný ľudským telom a pokrýva všetky jeho náklady na jód denne.

Užitočný účinok jódu na telo

Úloha jódu v ľudskom tele je jednoducho obrovská! Vďaka nemu sa v štítnej žľaze produkujú hormóny obsahujúce jód - tyroxín alebo trijódtyronín. Regulujú vývoj tela ako celku, "sledujú" výmenu tepla a metabolizmus. Na bunkovej úrovni jód zvyšuje sacharidy, proteíny a oxidy tukov. Tyroxín a trijódtyronín sú veľmi dôležité pre centrálnu nervovú sústavu, pomáhajú rozpúšťať cholesterol a tak chránia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami! Aj jód je silný biostimulátor, stimuluje prácu imunity a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín.

Čo sa stane, keď je v tele nedostatok jódu?

Keď je v tele nedostatočný jód, človek sa cíti veľmi unavený, môže mať poruchu pamäti, pravdepodobne zhoršenie zraku alebo sluchu. Môže byť mučený dlhotrvajúcimi bolesťami hlavy, zápcha a sucho v ústach. Tiež ľudia s nedostatkom jódu v tele automaticky spadajú do rizikovej skupiny ľudí s nadváhou. Prudký pokles tlaku, pokles počtu srdcových úderov (až 60-50), prerušený menštruačný cyklus u žien a strata sexuálnej túžby u mužov sú jasným znakom nedostatku jódu.

Endemický chudák je dôsledkom nedostatku jódu v tele. Táto choroba sa vyskytuje u ľudí, ktorí žijú v oblastiach s nízkym obsahom jódu v potravinách.

Množstvo jódu v rastlinných a mäsových výrobkoch na takých miestach je 3 až 7 krát nižšie ako normálne.

U detí sa nedostatok jódu v tele prejavuje mentálnym a fyzickým zaostávaním, porušením nervového systému. Nadmerné slinenie, nespavosť a vyrážka sú tiež jasnými príznakmi nedostatku jódu.

Čo sa stane s prebytkom jódu v tele?

Hlavné príznaky presýtenia tela jódom sú zvýšené potenie - hyperhidróza - a hnačka. Jód v čistom stave jesene je toxický! Preto pri "predávkovaní" jódu môže človek zomrieť na šok, pretože všetky nervové zakončenia sú veľmi podráždené. Prekročenie úrovne jódu v tele spôsobuje chorobu nazývanú Gravesovu chorobu.

Čo ovplyvňuje množstvo jódu vo výrobkoch?

Jód moc je stratená počas produkty tepelného spracovania, takže pri pečení chleba, môžete prísť až o 80% jódu, pri varení zemiakov - až 32%, pri varení obilniny - 65%, pri smažení mäsa a rýb - až do výšky 50% jódu. Toto je potrebné vziať do úvahy pri výpočte dennej dávky jódu.

Aké sú dôvody nedostatku jódu?

Množstvo jódu v zelenine a v mäsových výrobkoch závisí od toho, koľko jódu je vo vode alebo v pôde v regióne, kde táto zelenina a zvieratá rastú a žijú. Preto, ak chcete zachovať svoje zdravie a viete, že množstvo tohto prvku máte obmedzené, uistite sa, že máte zásobu jódovej soli. To pomôže udržať rovnováhu jódu vo vašom tele.

Výrobky obsahujúce jód

K výrobkom obsahujúcim jód patrí morská kel, chobotnice, krevety. Množstvo jódu v nich sa pohybuje od 80 do 300 mikrogramov. Morské plody obsahujú veľa jódu, takže merlúza, polkruh, tuniak, platýs a iné morské ryby obsahujú od 50 do 150 mcg tohto prvku. Použitie morských živočíchov nielen pomáha zvyšovať množstvo jódu v tele, ale aj trávenie.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.