^

Diéta pre žalúdočné vredy

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 19.10.2021
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Aby bolo možné plne liečiť a predísť opakovaniu ochorenia, je nevyhnutné prispôsobiť svoju stravu a vzdať sa zlých návykov: jednou z najdôležitejších zložiek terapeutických intervencií je diéta pre žalúdočný vred.

Žalúdočný vred je bohužiaľ pomerne častým ochorením tráviaceho traktu. Ročné miery celosvetového výskytu peptického vredu sú 0,10–0,19%, diagnostikované lekármi a 0,03–0,17% pre údaje o hospitalizácii.[1]  

V Spojených štátoch trpí každoročne približne 4,5 milióna ľudí chorobou peptického vredu. Približne 10% populácie USA má príznaky dvanástnikového vredu. Len asi 10% mladých ľudí má infekciu H. Pylori, ale podiel ľudí s infekciou Helicobacter pylori sa s vekom stále zvyšuje. [2]  Infekcia H. Pylori môže byť diagnostikovaná u 90-100% pacientov s dvanástnikovým vredom au 60-100% pacientov s žalúdočným vredom.[3]  

Vznik tejto patológie úzko súvisí s našimi návykmi vo výžive, životnom štýle. Nepravidelné jedenie, prejedanie, hladovanie, stravovacie návyky, fajčenie a alkohol, stresové situácie vyvolávajú zmeny v žalúdočnom sliznici.[4]

trusted-source[5], [6], [7], [8] [9], [10], [11]

Jedlo pre žalúdočné vredy

Jedna z hlavných úloh pri liečbe peptického vredového ochorenia hrá plne vyvážené jedlo, ktoré musí byť sledované počas vývoja patologického procesu. [12], [13]

Jedlá by mali byť väčšinou zlomkové: musíte jesť často, ale porcie jedla by nemali byť veľké.

Nemali by ste jesť horúce jedlo alebo príliš chladno: potraviny z chladničky sa musia zohrievať a čerstvo varené potraviny sa musia ochladiť.

Jedlo smažte alebo pečte až do zlatohnedej - bohužiaľ to nie je možné. Teraz musíte jesť varené, dusené alebo varené v dvojitej kotle riadu, rovnako ako výrobky, ktoré spôsobujú zvýšenie tvorby plynu (kapusta, hrášok).

Slané potraviny, ako vyprážané potraviny, sú tiež tabu. Denný príjem soli by sa mal znížiť na 10 g.[14]

Ak nie sú žiadne problémy s močovým systémom a štítnou žľazou, denné množstvo spotrebovanej tekutiny by sa malo zvýšiť na 2 litre. To môže byť odvar z liečivých bylín (harmanček, šípky, mäta), nie veľmi silný zelený čaj, alebo len čistá voda. Sýtené nápoje, alkohol a fajčenie sú prísne vylúčené.[15], [16]

Väčšina dennej dávky pacienta by mala pozostávať z mliečnych výrobkov. Mlieko má tendenciu obaľovať žalúdočné steny a znižovať škodlivé účinky žalúdočnej šťavy. Mliečne výrobky by mali byť čerstvé a nie peroxid. Povolené použitie čerstvého mlieka na varenie obilnín, polievok, želé. Užitočné je aj čerstvo zomletý tvaroh, sójové mlieko.[17], [18], [19]

Čo sa môže jesť so žalúdočným vredom?

 • Chlieb z kvalitnej múky z dvojdňového pečiva, čerstvé sušienky, sušienky;
 • zeleninový vývar, polievka s obilninami (bez mäsa a kapusty), môže byť s mliekom, malými rezancami, vajcami;
 • karbonátky a hamburgery uvarené alebo parené, vyrobené z chudého mäsa (kuracie mäso, teľa), ryby (vykostené);
 • mliečne polievky (s použitím akýchkoľvek obilnín okrem proso), puding, soufflé;
 • zeleninové pyré (mrkva, zemiaky, cuketa, cukrová repa, tekvica), vaječný bielok vo forme omeliet z dvojitého kotla alebo varenej varenej ryže, kastról s tvarohom s maslom;
 • sladké bobule alebo ovocné pyré, čerstvé šťavy (zriedené vodou), med, marshmallows;
 • Kissel na mlieku, bobule alebo ovocnom základe, čaj s pridaným mliekom.

Čo nemožno jesť s žalúdočným vredom? [20]

 • korenené, korenené, slané a kyslé jedlá;
 • výrobky s konzervačnými látkami a farbivami;
 • bohaté bujóny;
 • údené a údenárske výrobky, sadlo, mastné mäso, vyprážané jedlá;
 • čerstvé pečivo, palacinky, palacinky;
 • kapusta, reďkovky, nakladaná zelenina, nakladaná zelenina;
 • perlivá voda, ľadové koktaily, alkohol, zmrzlina, ovocný ľad, banány. [21]

trusted-source[22], [23]

Čo je diéta pre žalúdočné vredy?

Hlavným cieľom liečby ulceróznej patológie je regenerácia tkanív žalúdka a obnova porúch tráviaceho procesu. Toto je hlavný smer diéty.

V období exacerbácie po dobu 10-20 dní sú pacientom predpísané diéty č. 1a, potom prejdú na predĺženú diétu č. Počas remisie by mal pacient podľa uváženia lekára dodržiavať diétu č. 1 s individuálnym predĺžením alebo diétou č. 5 v závislosti od stavu. V každom prípade je nutné prísne dodržiavať predpísanú diétu.

Diéta 1 pre žalúdočné vredy

Je predpísaný pacientom so žalúdočným vredom v štádiu znižujúcej sa exacerbácie alebo v štádiu zotavenia, trvanie diéty je až 5 mesiacov. Vysokokalorické jedlá - až 3000 kalórií denne. Tento spôsob jedenia zahŕňa jedenie utretých jedál, ktoré nemajú mechanický účinok na žalúdočnú stenu. Výrobky pre diétu 1 sú varené alebo varené v dvojitom kotle. Stravovanie by malo prebiehať každé 2-3 hodiny. Pomer sacharid-proteín-tuk by sa mal pozorovať v rozsahu 5: 1: 1.

Diétne menu zahŕňa použitie zatuchnutého pečiva, nekvasených piškótových tort, nízkotučné varené mäso a vaječné bielkoviny. Uvítacie mlieko a zeleninová polievka (okrem kapusty), ochutené malým množstvom masla alebo rastlinného (rafinovaného) oleja. Povolené varené mäsové kúsky nízkotučných odrôd, ryby bez kostí a kože, varené v dvojitom kotle. Z vedľajších jedál sa dáva prednosť kašovitej kaše, malej vermicelli, zeleninového pyré alebo pudingu. Uistite sa, že prítomnosť v strave mlieka, kysnutého tvarohu a kyslej smotany. Pre dezert môžete piecť alebo zvariť sladké ovocie (jablká, hrušky, jahody), šťavy zriedené vodou, med, marshmallow, non-kyslé džem.

trusted-source[24], [25]

Diéta 1a so žalúdočným vredom

Prísnejší typ diéty 1. Určený spravidla s exacerbáciou peptického vredového ochorenia, s povinným stavom pokoja na lôžku. Vylúčené na maximálne produkty, ktoré zvyšujú produkciu žalúdočnej šťavy a dráždia sliznicu. Pri používaní takejto diéty by ste mali podávať 6-8-krát denne; pomer sacharid-proteín-tuk je stanovený v rozsahu 2: 0,8: 0,8. Príjem kalórií v strave 1a by nemal presiahnuť 2000 kilokalórií denne.

Použitie chleba je úplne vylúčené. Môžete použiť v diéte ovocie souffle, bobule želé a šťavy, želé, med. Základom diéty by mala byť pyré polievka, slizká polievka a ovsená kaša (ovsené vločky, krupica, ryža), s prídavkom vajec, chudé ryby a mäso, mlieko a maslo. Všetky pokrmy pred podávaním sa pretrepú sitom, aby sa znížila trauma žalúdočných stien.

Diéta 5 pre žalúdočné vredy

Táto diéta je určená pre výživu pacienta a vytvára priaznivé podmienky pre obnovu funkcií tráviaceho traktu. Priraďte diéta Pevsner diéta 5 po zmiernení príznakov exacerbácie, vo fáze zotavenia. Diéta znamená príjem kompletného, vyváženého jedla, s výnimkou potravín bohatých na esenciálne látky (cibuľu, cesnak, zázvor), vyprážané jedlá, tuky (refraktérne), potraviny tvoriace cholesterol. V strave by malo byť dosť ovocia a zeleniny. [26]Jedlo je stále varené alebo varené v dvojitom kotle alebo v rúre.

Je možné zahrnúť do kŕmneho chleba (pečený včera alebo sušený), tvarohových koláčov, koláčov a sušienok. Rôzne polievky sú rozšírené: jedlá z kapusty (kapustová polievka, boršč, polievka z červenej repy) sú povolené, korenie, ako je rasca, škorica, kôpor môže byť použitý. Mäkký syr, aspik, kaviár, klobásy s nízkym obsahom tuku, jazyk sú povolené. Kávovar sa pridáva do povoleného zoznamu kvapalín, prirodzene as prídavkom mlieka.

Vylúčené sú huby, šťovík, reďkovky, vyprážané, teplé a studené jedlá.

Vitajte použitie čaju alebo odvar z byliny Hypericum, harmančeka, ľanové semeno, lipový kvet, rebrík. Pomáha pri peptickom vrede, ako aj plantajne, feniklovi, močiarnom slimáku a sladkého drievka.

trusted-source[27]

Diétne menu pre žalúdočné vredy

Rozmanitosť stravy a denné menu sú priamo závislé od štádia vredového procesu. Preto by mali byť všetky otázky týkajúce sa povolených alebo zakázaných jedál vždy koordinované s lekárom, ktorý kontroluje dynamiku ochorenia.

Zoberme si niektoré nuansy stravy, v závislosti na štádiu procesu a forme ochorenia.

Diéta s otvoreným žalúdočným vredom

Prvé 1-2 dni po objavení sa otvoreného vredu sa odporúča zdržať sa akéhokoľvek jedla, nahradiť ho bujóny byliniek, ľanové semienko, mrkvová šťava, zriedená polovica s vodou. Potom, môžete koordinovať svoje kroky so svojím lekárom, môžete ísť na diétu. Najčastejšie je to diéta č. 1a. Potraviny by mali byť časté, frakčné, úplné, chemicky a mechanicky šetrné.

Príklad takejto diéty:

 • Raňajky - ovsená kaša (mletá) na vode a bez soli, harmančekový odvar;
 • Snack - jogurt, sušienky;
 • Obed - mletá zeleninová polievka (minimálna soľ), zemiaková kaša s malým množstvom masla, čaj s pridaným mliekom;
 • Bezpečné, - dusený rybí karbanátek, varená ryža, odvar z lipy;
 • Večera - dve mäkké varené vajcia, ovsené vločky kissel, cracker;
 • V noci - šálka mlieka.

Taká jemná výživa by sa mala dodržiavať pred začiatkom zjazvenia vredu v priebehu 10-12 dní.

Diéta pre akútny žalúdočný vred

Akútny ulcerózny proces je sprevádzaný výrazným syndrómom bolesti, takže všetky potraviny, ktoré vstupujú do žalúdka, by mali byť jemnej a strúhanej textúry a minimálne ovplyvňovať steny žalúdka. Takéto potraviny môžu zahŕňať kašu, polievky s kašou, zriedené bujóny, mliečne polievky, jogurt, kašu cez sito alebo v mixéri. Všetky jedlá sú pripravené s minimálnym množstvom soli (alebo lepšie bez nej), podávané nie horúce alebo studené. V prípade potreby pridajte med alebo maslo (prírodné domáce) do kaše.[28]

Napríklad:

 • Raňajky - proteínová para omeleta, ovsené vločky;
 • Snack - jogurt;
 • Obed - jačmeňová polievka, zemiaková kaša a mrkva, kúsok kuracieho mäsa, čaj s mliekom;
 • Čaj - mliečna polievka;
 • Večera - ovsené vločky s maslom, odvar z harmančeka;
 • Na noc - čaj s mliekom.

Diéta počas exacerbácie žalúdočných vredov

Počas exacerbácie chronického priebehu vredu je výživa rovnaká ako v prípade akútnej formy žalúdočného vredu. Strava kombinuje chemicky, tepelne, mechanicky šetrné zložky: slizová konzistencia polievky, kaše (najmä ryže a ovsených vločiek), zeleninové pyré, želé, bylinné odvar, mliečne výrobky (v neprítomnosti neznášanlivosti mlieka). Postupom času sa so súhlasom lekára diéta postupne rozširovala.

trusted-source[29]

Diéta pre krvácanie žalúdočných vredov

Pokiaľ ide o krvácanie vredov, pokiaľ Váš lekár nenavrhne inak, mali by ste dodržiavať prísne diétu. Tieto sú pyré, neobsahujúce hrubé vlákna, polievky a tekuté kaše (prednostne pohánka, ryža alebo ovsené vločky) na vode alebo mlieku (nie na vývare!), Vaječné bielok (varené alebo vo forme parnej omelety), čajov, odvarov byliniek, želé, mrkvy a zemiaková šťava, zriedená vodou. Tam je potreba o niečo viac! Prečo je potrebné jesť tekuté jedlo? Je potrebné, aby sa vred (rana) sprísnil, a preto by sa mal žalúdok vyhýbať námahe vo forme ťažkého trávenia potravy a pred pretiahnutím z prejedania.

trusted-source[30], [31], [32], [33]

Strava po perforovanom žalúdočnom vrede

Perforovaný vred v žalúdku sa lieči v stacionárnych podmienkach chirurgickým zákrokom. Predoperačné a pooperačné obdobie zvyčajne predpokladá zákaz požitia akejkoľvek potraviny vo všeobecnosti: často sa pacient prenesie na parenterálnu výživu.

trusted-source[34],

Diéta po operácii žalúdočných vredov

Už druhý alebo tretí deň po operácii môže pacient piť destilovanú minerálnu vodu, slabé bylinné čaje alebo čaj. So súhlasom lekára, po niekoľkých dňoch, je pacientovi ponúknutý varený vaječný bielok, kaša slizová polievka alebo ryža, pohánka, dobre uvarená a nasekaná. Môžete piť zriedený zeleninový vývar, mrkvová šťava, suflé z nízkotučné mäsom tvaroh.

Po 10 až 12 dňoch po exacerbácii je preukázaná prísna diéta pre žalúdočný vred. Potom dovolené jesť zeleninové pyré (zemiaky, mrkva, tekvica, cuketa), chudé ryby a mäso, varené v dvojitom kotle. Chlieb sa konzumuje najskôr 30 dní po operácii, v obmedzenom množstve av sušenej forme. Kyslé mliečne výrobky patria do stravy po 60 dňoch po operácii.[35]

Diéta po žalúdočnom vrede by nemala byť rovnaká ako pred ochorením. Ak pacient nechce vyvolať objavenie sa nových exacerbácií a vznik komplikácií (krvácanie, perforácia, peritonitída), bude potrebné dodržiavať určité pravidlá stravovacieho správania.

V prvom rade je potrebné vylúčiť bohaté pekárenské výrobky, vedľajšie produkty  [36](obličky, pečeň, droby, pľúca), údené výrobky, nakladané výrobky, klobásy. Je lepšie odmietnuť kapustu, strukoviny, huby, cesnak, chren, horčicu, cibuľu. Je nevyhnutné zabudnúť na alkohol, fajčiť, piť sýtené nápoje.

Rozšírenie menu po zotavení by malo byť postupne, a nie skôr ako šesť mesiacov po akútnom období ochorenia. Uistite sa, že sa poraďte so svojím lekárom: veľmi často môže bolesť počas vredu ustúpiť len preto, že vred začal krvácať. Navštívte lekára a po liečbe, aby ste zabránili opätovnému výskytu ochorenia a nenechali si ujsť dôležité príznaky a príznaky patológie.

Diétne recepty na žalúdočné vredy sú rôzne, ale nerobte rozhodnutie na vlastnú päsť: ak každý hovorí, že môžete mlieko, a váš lekár tvrdí, že je to nemožné, znamená to, že ho naozaj nemôžete použiť. Väčšina chorôb je individuálna. Liečba aj diétne nuansy sú dojednané oddelene pre každého pacienta.

Diéta pre žalúdočné vredy nenahrádza liečbu, ale bez diéty, liečba neprinesie žiadny účinok. Výživa hrá v našom živote obrovskú úlohu, naše zdravie: s peptickým vredom urýchli hojenie a zabráni vzniku komplikácií.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.