Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Diéta na ovsené vločky pre chudnutie: účinnosť, recepty

Lekársky expert článku

Gastroenterológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 10.09.2019

Vyvinutý veľa diétnych systémov, čo umožňuje zbaviť sa nadváhy, vrátane mono stravy, na základe spotreby jedného výrobku. Účinný, nízkotučný a zároveň trvalo uspokojujúci hlad a dávajúci pocit plnosti je ovsená kaša. Ovsené vločky sú komplexné sacharidy, ktoré prechádzajú dlhý reťazec transformácií, v ktorých sa glukóza uvoľňuje postupne, dáva viac energie a nevedie k ostrým skokom inzulínu.[1]

Môžem si sadnúť na diétu z ovsených vločiek?

Správny prístup k chudnutiu na ovsených vločkách je sprevádzaný dobrými výsledkami a nemá negatívny vplyv na zdravie. A spočíva v jeho krátkom trvaní (nie viac ako týždeň) a nie príliš častej zmienke o ňom (strava v ovsených vločkách sa nesmie uchovávať viac ako dvakrát ročne).

Indikácia

Po prvé, ovsené vločky stravy sa používa na chudnutie. Pomôže to nielen ľuďom s obezitou, ale aj pomerne štíhlych žien, ktoré chcú stratiť niekoľko kilogramov v určitom termíne alebo na pláži.

Je tiež nepostrádateľný pre gastritídu, pretože vytvára ochranný film na vnútorných stenách žalúdka, ktorý zabraňuje poškodeniu orgánov a zápalu a zlepšuje trávenie.

Všeobecné informácie ovsené vločky

Diéta na ovsených vločkách alebo ovsených vločkách vyžaduje dodržiavanie určitých pravidiel. V prvom rade ide o denné hlavné jedlá s prítomnosťou kaše v menu. Toto jedlo nemôže byť dlhé a je vhodné len na niekoľko dní nalačno, maximálne päť.

Varenie kaše je lepšie z celých zŕn na vode, a nie z vločiek, bez pridania masla, soli a cukru. S nedostatkom času môžete použiť aj instantné ovsené vločky. Jeho konzistencia by nemala byť veľmi likvidná, inak hlad príde rýchlo. Müsli obsahujúce rôzne prísady nie sú vhodné. Koľko ovsených vločiek potrebujete jesť na diéte? Jedna dávka sa zvyčajne pripravuje zo 60 g obilnín a 150 ml vody. Akákoľvek strava vyžaduje prítomnosť veľkého množstva tekutiny a táto nie je výnimkou. Je dobré použiť ako nápoj zelený čaj, vývar boky, minerálnu vodu.

Diéta na ovsené vločky umožňuje týždeň stratiť päť alebo viac libier hmotnosti. Jeho ďalšie varianty, zriedené prídavnými diétnymi výrobkami, môžu trvať dlhšie a sľubujú dodanie do mesiaca až do 10 kg.

Ako variť ovsené vločky na vode pre diétu?

Spravidla sa ovsené zrná predávajú v sploštenej forme. Po odmeraní porcie, napríklad skla, je potrebné ich umyť, naplniť vodou v pomere 1: 2 a dať na pomalý oheň, variť do varu.

Ovsené vločky môžu jednoducho naliať vriacu vodu, zakryť a čakať na chvíľu

Možnosti stravy v ovsených vločkách

Nedostatok bielkovín, tuku, nízky obsah sacharidov môže nepriaznivo ovplyvniť zdravie. Preto je najlepšie kombinovať ovsenú stravu s proteínovou diétou ako proteín s použitím:

  • tvaroh;
  • vajec;
  • kura.

Kaša a tvaroh

Táto kombinácia prináša určitú rozmanitosť do stravy. Tvaroh je ľahko stráviteľný proteín, ktorý zlepšuje metabolizmus tukov. Nízkotučné (bez tuku) nepridajú váhu, ale obohatia telo vápnikom a inými minerálmi, s mnohými vitamínmi potrebnými pre život. Dôležité je, že tvaroh je jednou zo zložiek protirakovinovej diéty.[2]

Bežná diéta tejto diéty sa skladá z ovsených vločiek na raňajky a večere a obed je doplnený 150-200 g tvarohu. Medzi tým pite veľa tekutiny.

Ovsené vločky a vajcia

Jesť vajcia je ďalší proteínový doplnok. Užitočný produkt vďaka obsahu kyseliny listovej, biotínu, cholínu, selénu, draslíka, horčíka, nenasýtených mastných kyselín. Výhodou takejto diéty je jednoduchosť prípravy dvoch kľúčových zložiek, nízka cena.

Denná strava sa vykonáva podľa nasledujúcej schémy: ráno časť cereálií, 1 vajce; popoludní - 2 vajcia a kaša; večerná kaša. Tekutiny musia piť veľa a najlepšie pred jedlom, alebo nie skôr ako pol hodiny po.

Nedávna štúdia v roku 2017 ukázala, že konzumácia dvoch vajíčok denne v porovnaní s ovsenými múčkami znižuje hladinu ghrelínu v krvi pri zachovaní pomeru LDL / HDL, čím sa zvyšuje pocit sýtosti počas dňa. [3]

Kuracie a ovsené vločky

Pre tých, ktorí majú ťažkosti so životom bez mäsa, je vhodnejšia potrava s obsahom ovsených vločiek s kuracím mäsom. Kuracie mäso, riadne varené, v kombinácii s obilninami dokonale uspokojí hlad. Najlepšie je použiť filé, koža je odstránená, mäso je uvarené, dusené alebo pečené. Na varenie je možné variť aj mleté kurča.

Kaša sa nepoužíva ako príloha, ale ako samostatné jedlo. Ráno je dobré začať s ovsené vločky, na obed variť mäso, dokončiť deň obilnín. Povolené sú odchýlky, pokiaľ dodávka energie nepresiahne 1300 kcal za deň. V intervaloch medzi jedlami sa odporúča piť veľa tekutín, v tomto prípade je veľmi vhodné variť a piť odvar zo šípok, kompenzovať nedostatok vitamínov, posilňovať imunitný systém.

Diéta na ovsené vločky a kefír

Kefír je fermentovaný mliečny výrobok obsahujúci unikátny súbor baktérií a húb. Je to prirodzené probiotikum, ktoré priaznivo ovplyvňuje črevnú mikroflóru, metabolické procesy v tele, stimuluje imunitný systém. Je tiež bohatý na vitamíny A, E, D, K, obsahuje fluór, železo, horčík, fosfor.

Kefír-ovsená kaša diéta zahŕňa ako vziať kefír z obilnín oddelene a namáčanie ovsené vločky v ňom. Denná spotreba by nemala prekročiť 800 g kaše v hotovej forme a liter nápoja kyseliny mliečnej.

Ovsené a jablkové diéty

Jablká obsahujú pektíny, vlákninu a prispievajú k odstraňovaniu toxínov, trosky, zlepšujú črevnú motilitu. Jablká - zdroj fytochemikálií, majú veľmi silnú antioxidačnú aktivitu, inhibujú proliferáciu rakovinových buniek, znižujú oxidáciu lipidov a hladiny cholesterolu v krvi.[4]

Strava sa skladá zo 4 jedál: raňajky, obed, popoludňajšie občerstvenie a večera, občerstvenie nie je zabezpečené. Všetky tri hlavné jedlá pozostávajú z porcie ovsených vločiek na vode a niekoľkých jabĺk, niektorých jabĺk na obed.

Táto diéta sa môže líšiť podľa tretieho produktu - tvaroh. V tomto prípade sa denná dávka trochu zmení: Na obed, okrem kaše, môžete jesť 100 g tvarohu a niekoľko jabĺk, popoludňajšie občerstvenie sa skladá z jabĺk, večere - tvarohu. Medzi nimi pijú vodu, čaje, odvar byliniek.

Bunting a pohánka

Diéta na týchto dvoch zŕn saturuje telo rastlinnými proteínmi a komplexnými sacharidmi. To vám umožní očistiť toxíny, toxíny a zároveň necítiť pocity hladu.

Oves-pohánková diéta má v porovnaní s mono-diétou tú výhodu, že pohánka je veľmi užitočná, pretože obsahuje aminokyseliny (lyzín a arginín), ktoré zlepšujú metabolizmus, minerály (draslík, jód, vápnik, zinok, kobalt, železo, atď.). Kyselina citrónová, kyselina šťaveľová, kyselina jablčná, vitamíny A, E, PP, skupina B. Pohánková kaša obsahuje vysoké množstvo rutínu a quercetínu, má antioxidačnú aktivitu. Znižuje hyperlipidémiu, krvný tlak a reguluje hmotnosť.[5]

Odborníci na výživu odporúčajú striedanie týchto dvoch kaziet cez deň, ak je niekto prijateľnejší na ich zmenu počas dňa, mali by ste začať ráno s ovsenými vločkami.

Ovsené vločky stravy s ovocím, zeleninou

Udržať dlhšiu diétu ako niekoľko dní umožní zahrnutie diétnych výrobkov, ako je ovocie a zelenina. Deň môže byť usporiadaný nasledovne: v dopoludňajších hodinách môžete piť len nesladený čaj (najlepšie zelený) alebo časť ovsených vločiek na vode, na čerstvé raňajky môžete uprednostniť čerstvé ovocie (okrem banánov, hrozna, figy) alebo zeleniny. Na obed, kašu, v popoludňajších hodinách - non-tuk fermentovaných mliečnych výrobkov, večera opäť s kašou a dusenou zeleninou (zemiaky vylúčené), vývar boky. Niekoľko hodín pred spaním, nízkotučné kefír.

Môžete tiež kombinovať diétu na ovsené vločky oddelene s ovocím alebo zeleninou. [6]

Ovsené vločky s medom

V predchádzajúcich receptoch jednou z podmienok nebolo použitie soli, cukru alebo medu vo varnej kaši. Ale existuje možnosť, keď môžete sladiť jedlo s lyžičkou medu. To je veril, že prírodný produkt má mnoho prospešných vlastností pre telo a nemôže zabrániť chudnutie.

Zvýši hladinu energie a vitalitu, ktorá trpí nutričnými obmedzeniami. Zložky medu majú antioxidačné, antimikrobiálne, protizápalové, antiproliferatívne, protinádorové a antimetastatické účinky. [7]  Hoci ide o vysokokalorický produkt (priemerný index je 329 kcal), účinne rozkladá tuky, najmä jeho ľahké odrody.

Diéta na ovsené vločky s mliekom

Pitie mlieka a mliečnych výrobkov prispieva k redukcii hmotnosti, znižuje riziko vzniku diabetu 2. Typu a kardiovaskulárnych ochorení, najmä mŕtvice. [8], [9]Tam je tiež ovsené vločky stravy na mlieko. Tí, ktorí sa snažili túto potravu sami, sa rozdelia na polovicu vody s polovičným množstvom mlieka. Takéto ovsené vločky sú mäkšie, jemné a príjemné. Mlieko sa používa s nízkym obsahom tuku. Výsledok nebol horší ako na vode.

Ovsené vločky a ryža

Jesť ryžu zlepšuje indexy kvality spánku. Strava na báze ryže ovplyvňuje duševné a fyzické zdravie. [10]Ryža-ovsené vločky stravy je 2-stupňový úbytok hmotnosti každý týždeň, z ktorých prvý je čistenie gastrointestinálneho traktu s ryžou, a druhý s ovsené vločky.

Hlavným tromfom prvého týždňa sú raňajky ryžového bozku, ktorý sa večer pripravuje namočením 4 polievkových lyžíc obilnín v litri vody na noc a varením v dopoludňajších hodinách počas 40 minút. Ďalšie jedlo sa vykonáva až po 5 hodinách, používajú sa nízkokalorické potraviny.

Druhý týždeň stravy je založený na ovsených vločkách stravy: kaša na vode 3 krát denne, vrátane večer. Musíte piť veľa, a so silným pocitom hladu, jesť ovocie.

Ovesné sušienky pre diétu

Zdá sa, že žiadna diéta pre chudnutie nemôže byť založená na cookies, dokonca aj ovsené vločky. Ale tam je systém chudnutie pre amerického výživu Seagal, v ktorom ponúka svoj recept na raňajky a obed cookies (1-2 kusov), ktorý zahŕňa ovsené vločky, nízkotučné mlieko, med, vaječné bielky, prášok do pečiva. Na večeru je povolené jesť mäso, zeleninu, trochu prílohu.

V lekárskej diéte č. 5, ktorá bola vyvinutá na obnovenie porúch pečene, žlčových ciest, existujú pečivo z včerajšieho pečiva a niektoré cukrárne vrátane ovsených vločiek.

Domáce varenie je užitočnejšie, najmä preto, že je veľmi ľahké urobiť, existuje mnoho takýchto receptov na internete.

Tu je jeden z nich: ľahko opečené ovsené vločky v suchej panvici, nakrájajte ich mixérom, porazte 1-2 vajcia, malý med na sladkosť, škoricu, trieť citrónovú kôru, pridajte trochu nízkotučného tvarohu. Je dobré všetko zmiešať, tvoriť koláče a piecť v rúre, predhriate na 180 ° C.

Strava na ovsených otrubách

Všetky predchádzajúce typy diét boli založené na ovsených vločkách, t.j. Odlúpnuté od šupky a sploštených zŕn. Ale v skutočnosti, najúčinnejšie pre chudnutie sú ovsené otruby.[11]

Štúdie ukázali, že znižujú hladinu cholesterolu, sú dobrou prevenciou diabetu, dokonale čistia telo toxínov, zvyšujú črevnú motilitu, okrem sacharidov v nich sa pomaly rozkladajú, po dlhú dobu vytvárajú pocit sýtosti. [12], [13]

Predávajú sa vo forme výživových doplnkov. Denná konzumácia 2 - 3 polievkových lyžíc (umývaných veľkým množstvom vody alebo pridávaných do potravín, nápojov, ako je kefír) bude zohrávať pozitívnu úlohu pri chudnutí.

Čo môže nahradiť ovsené otruby v strave? Najviac ovsené vločky alebo otruby iné zrná.

Diéta na ovsené vločky

Populárna diéta a ovsené vločky želé. Odporúča sa piť namiesto raňajok alebo večere. Pohár takéhoto nápoja poskytne organizmu dennú potrebu vlákniny. Ďalšími produktmi tejto diéty sú diétne mäso, ryby, zelenina, surové a varené, ovocie, nízkotučné tvarohy.

Pripravte ho na miernom ohni, rozdrvte pohár vločiek v mlynčeku na kávu a naplňte ich dvoma pohármi vody a jedného odstredeného mlieka. Po vybratí z tepla nechajte stáť a vychladnite.

Oatmeal Diet

Jesť 4-5 krát týždenne ovsené vločky polievka môže tiež pomôcť pri odstraňovaní tukových zásob. Polievka môže byť veľmi chutná, aj keď okrem ovsených zŕn môžete pridať mrkvu, papriku, cibuľu, kôpor, petržlen a niekoľko lyžičiek olivového oleja.

Výhody

Okrem uvedených v ovsených vločkách, je tu ešte mnoho užitočných vlastností a sú vybavené chemickým zložením obilnín: 100 g ovsených vločiek obsahuje 23% dennej potreby bielkovín, 8% tuku, 21% sacharidov. Je bohatý na vitamíny A, E, B, obsahuje množstvo fosforu, draslíka, horčíka, vápnika. Výhody pre telo sú nasledovné:

  • zlepšuje sa metabolizmus;
  • podporuje črevnú funkciu;
  • zabraňuje rozvoju kardiovaskulárnych ochorení;
  • čistí telo toxínov;
  • normalizuje hladiny cholesterolu;
  • podporuje zdravie kostí;
  • urýchľuje regeneráciu buniek.

Obsahuje viac ako 20 unikátnych polyfenolov, avenanthramidov, ktoré vykazovali silnú antioxidačnú aktivitu in vitro a in vivo. Nedávno sa tiež ukázalo, že ovsené polyfenoly vykazujú protizápalové, antiproliferatívne a antipruritické účinky, ktoré zabraňujú vzniku koronárnych srdcových ochorení, rakovine hrubého čreva a kožných ochorení a [14]  môžu mať potenciálne prebiotické vlastnosti [15].

Raňajky obilnín môže byť dôležitou súčasťou zdravej detskej výživy. [16]

Ďalšou dôležitou pozitívnou kvalitou ovsených vločiek je priaznivý vplyv na pokožku. Je to spôsobené biotínom, ktorého nedostatok v tele vedie k suchu, nezdravej farbe pleti, peelingu. [17], [18]Ovsené vločky stravy s chudnutie bude poskytovať dobré služby na kožu, vlasy, nechty. 

Nevýhody a poškodiť ovsené vločky stravy

Vynára sa otázka, prečo by všetka užitočnosť takejto diéty mala obmedziť čas jej aplikácie? A to všetko preto, že ovsené vločky má svoje nevýhody. Preto obsahuje kyselinu fytovú, ktorá pomáha prepláchnuť vápnik z tela. Poškodiť aj ľudí trpiacich neznášanlivosťou obilnín (celiakia), môže priniesť jednu zo zložiek - glutén. Od roku 2009 (ES 41/2009) a 2013 (FDA) sa však ovsené výrobky môžu predávať ako bezlepkové v niekoľkých krajinách za predpokladu, že úroveň kontaminácie gluténom nie je vyššia ako 20 ppm. Zavedenie ovsa v bezlepkovej diéte pacientov s celiakiou sa odporúča po obnove čreva. Vplyv konzumácie ovsa na zdravie sa odráža v Európskom úrade pre bezpečnosť potravín (EFSA) av Úrade pre potraviny a liečivá (FDA).[19]

Kontraindikácie

Akákoľvek strava je nebezpečná nerovnováha a je najlepšie sa uchýliť k ľuďom s chronickými ochoreniami. Existuje riziko, že kyselina fytová v zložení ovsa umyje vápnik z tela, čo povedie k krehkým kostiam.[20]

Možné komplikácie sú spojené s alergickou reakciou na glutén, čo môže byť spôsobené kontamináciou ovsa pšenicou. [21]

Trvanie diéty z ovsených vločiek

Už bolo spomenuté, že strava na ovsené vločky by mala byť krátkodobá. Toto je s najväčšou pravdepodobnosťou výtok po dobu 2 dní. Diéta s ovsenými vločkami na týždeň, 10 dní, mesiac je doplnená o ďalšie diétne výrobky, vitamínové komplexy.

Čo môžete jesť? Kuracie mäso, morka, teľacie mäso, chudé ryby, zelenina, okrem zemiakov, nízkotučné mliečne výrobky, tvaroh, sušené ovocie.

Čo nemôže jesť? Klobásy, pečivo, rôzne sladkosti, uhorky, údené mäso. Prílohy sú najlepšie nahradené čerstvými zeleninovými šalátmi a múčnymi dezertmi s ovocím, bez použitia banánov, fíg, dátumov, hrozna.

Dostať sa z ovsených vločiek stravy

Rovnako ako cesta von z akejkoľvek diéty, malo by dôjsť postupne. Nemôžete okamžite vrhnúť na akékoľvek jedlo a vo veľkých množstvách. Jesť niekoľko týždňov po ovsených vločkách je tiež druh diéty. Menu by malo byť ovládané tekutým riadom, musíte jesť v malých porciách, ale často. Najlepšie je naučiť sa a následne sa vyhnúť mastnej, vyprážanej, múke. Trochu úsilia na seba a bude to zvyk.

Spätná väzba a výsledky

Každý organizmus je individuálny a vyhovuje tomu, že jedna osoba „nepracuje“ vo vzťahu k iným. Existujú recenzie, ktoré nemajú chudnúť na ovsené vločky stravy. Iní tvrdia, že sa ukázalo, že stratili až 10 kg. V komentároch sú spory, ktoré sú lepšie, pohánka alebo ovsené vločky? Všetko, čo musíte vyskúšať, a iné skôr monotónne, ale dobre vyčistiť telo. Každá obilnina obsahuje svoje vlastné živiny, musíte sa spoliehať na svoje preferencie.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.