^

Cibuľu pankreatitídy

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 19.10.2021
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Je nemožné si predstaviť varenie bez cibule, a veľa ľudí to miluje, a to len surové, pokiaľ ide o salónik alebo boršč. Avšak nie všetky zdravotné podmienky vám umožňujú používať túto zeleninu. To platí najmä pre ľudí s ochorením pankreasu. Absolútny zákaz cibule existuje v akútnom období pankreatitídy, pretože obsahuje esenciálne oleje a kyseliny, ktoré zvyšujú syntézu pankreatických enzýmov. V dôsledku toho začínajú rozkladať vlastné tkanivá, čo zhoršuje patologický proces, čo je neprijateľné. Chronický priebeh ochorenia v remisi umožňuje jeho použitie v strave. Preto nie je určite možné odpovedať na otázku, či možno použiť cibuľu na pankreatitídu.

trusted-source[1]

Výhody cibule

Úplne opustiť cibuľu by bola chyba, pretože Výhody tohto systému sú obrovské a sú takéto:

 • glukcín vo svojom zložení znižuje produkciu inzulínu;
 • v dôsledku phytoncidov dochádza k antibakteriálnemu, protizápalovému, protiplesňovému účinku;
 • jeho vlákno zvyšuje črevnú motilitu;
 • normalizuje spánok;
 • dodáva telu vitamíny a minerály;
 • zabraňuje atrofii pankreatického tkaniva;
 • posilňuje imunitný systém vďaka antioxidantom.

Druhy cibule

Existuje mnoho odrôd cibule, od jedlých až po dekoratívne odrody. V našej potravinárskej kultúre sa najviac používa žiarovka, šalotka, pór. Spôsoby ich prípravy sú tiež veľmi rozmanité. Zvážte vplyv jedinca na pankreas, predbežne stanovujúci, že exacerbácia choroby eliminuje akúkoľvek čerstvú cibuľu:

 • varená cibuľa - cibuľka pridávaná do prvej, mäsovej a rybiej kuchyne, omáčok, kde je v podstate varená. To je možné počas obdobia útlmu vypuknutia pankreatitídy, ak je povolená iná zelenina;
 • zelená cibuľa s pankreatitídou - rôzne agresívne esenciálne oleje, čo znemožňuje aj zníženie zápalu. Rozčuľovanie alebo varenie, dostane šancu v malom množstve, aby bol prítomný v jedlách, pretože to znižuje množstvo oleja. Ak sa nevyskytnú žiadne nepríjemné dôsledky, môžete ho naďalej pridávať do stravy, pretože je zdrojom draslíka, kyseliny askorbovej a iných užitočných látok.
 • cesnak v prípade pankreatitídy je ako korenie, je to milované mnohými, ale jeho chemické zlúčeniny nie sú prijateľné pre chorú pankreasu buď vo svojej surovej alebo tepelne spracovanej forme;
 • dusená cibuľa s pankreatitídou - stewing zelenina minimalizuje negatívny vplyv na telo a zároveň si zachováva mnoho svojich vlastností. Primerané dávky nepoškodzujú pankreasu;
 • pečená cibuľka pre pankreatitídu - je mu priradená úloha liečiteľa: jesť jednu hlavu pečúcu v rúre ráno pred jedlom po dobu jedného mesiaca, môžete výrazne zlepšiť svoj stav.

Ďalším receptom je príprava cibuľového sirupu: nasekaná cibuľa, pokryté cukrom a umiestnená v rúre, aby sa získala hnedá hmota (pre 1 kg cibule 2 šálky cukru). Polievková lyžička trikrát denne prinesie terapeutický účinok na chorý orgán;

 • pór s pankreatitídou je cenným výživným produktom, ktorý obsahuje vitamíny B1, B2, C, E, kyselinu listovú, karotén, soli horčíka, železa, draslíka, sodíka. Má dobrý močový a choleretický účinok, zabraňuje tvorbe plakov cholesterolu, znižuje riziko rakoviny, má priaznivý vplyv na zrak. Pri takýchto vlastnostiach je nemožné odmietnuť pankreatitídu, ale použiť ho len po tepelnom ošetrení, s výnimkou vyprážania.

Kontraindikácie

Cibuľa, väčšinou čerstvá, môže poškodiť iné patológie vrátane tráviacich orgánov: gastritída, vredy, kolitída.

trusted-source[2], [3], [4], [5], [6], [7]

Riziká a možné komplikácie

Použitie cibule môže zvýšiť kyslosť žalúdka, spôsobiť zvýšenie krvného tlaku, vyvolať záchvaty astmy.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.