^

Bran na diétu pre chudnutie

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 19.10.2021
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Mnohí počuli o otrubách, ale nie každý vie, čo sú otruby. Jedná sa o produkt spracovania obilia, odpadu vzniknutého jeho mletím. Majitelia tento odpad nikdy nevyhodili, ale nakŕmili ho dobytkom. A keď sa zistilo, že otruby majú veľa užitočných vecí, začali sa o nich zaujímať ľudia vedúci zdravý životný štýl. Ukázalo sa, že otruby pomáhajú pri úprave hmotnosti a liečbe niektorých chorôb. Odvtedy diétny produkt pevne vstúpil do stravy nielen zvierat, ale aj ľudí, ktorí sa starajú o zdravé stravovanie.

Je možné otruby pri diéte?

Na otázku: „Je možné otruby pri diéte?“ - nie je možné jednoznačne odpovedať. Závisí to od toho, aká strava. Ak je to lekárske, potom sa akcie musia dohodnúť s lekárom. Ak sa otrubová strava používa výlučne na chudnutie, potom je vhodné brať do úvahy aj zdravotný stav, aby sa nezhoršili existujúce problémy, napríklad s tráviacimi orgánmi.

 • Otruby sú dodávateľom vlákniny av tomto zmysle dobrou alternatívou k strave ovocia a zeleniny. Bez vlákniny leží obsah čreva vo vnútri a nespôsobuje najpríjemnejšie pocity a následky: ťažkosť, zápcha, nevoľnosť.

Otruby, navlhčené vodou a žalúdočnou tekutinou, napučiavajú, vyplňujú lúmen črevných dutín a všetko, čo je tam, k východu. Po vyprázdnení zmizne problém so zápchou - spolu so všetkými sprievodnými prejavmi nepohodlia.

 • Toto nie je jediná výhoda otrúb používaných na stravovacie účely.

Produkt tiež podporuje chudnutie, pretože potláča chuť do jedla. Mechanizmus je jednoduchý a jasný: žalúdok naplnený otrubami odoláva potrebe naliať do neho ďalšie jedlo alebo „hodiť ho“. Človek preto žerie menej ako obvykle a ešte viac sa neprejedie.

Produkt je tiež zdrojom užitočných zložiek - stopových prvkov a vitamínov, ktoré sú dôležité pre akúkoľvek stravu. Normalizačný účinok na metabolizmus zvyšuje rýchlosť chudnutia.

Ako jesť otruby pri diéte?

Spracované potraviny, ktoré si každý vychutná, slúžia chudobnému modernému človeku. Sú chudobní na látky, ktoré stimulujú črevá, ale obsahujú niečo, čo zvyšuje telesnú hmotnosť. Používajú otrubovú diétu na aktiváciu peristaltiky, odstránenie prebytku z čriev, ako aj z tukových zásob a na chudnutie.

 • Najužitočnejšie sú tri druhy otrúb: z ovsa, pšenice a raže. Môžu byť zmiešané alebo striedané, podľa vkusu.

To, ako sa otruby konzumujú v potrave, závisí od vkusu a účelu. Takže pre postupnú adaptáciu na stravu a schudnutie, začnite lyžicou a dajte porciu na 3. Nemá zmysel konzumovať viac ako 30 g, aby nespôsoboval nadúvanie alebo zhoršovanie črevných chorôb.

Na potlačenie chuti do jedla: 15 minút pred večerou zjesť porciu otrúb s malým množstvom vody, vypiť pohár vody.

 • Na zmiešanie chutí pridajte lyžicu otrúb do šalátov, polievok, mäsa.

Ďalším spôsobom je zmiešanie produktu napučaného s vodou alebo mliekom s tvarohom a sušeným ovocím. Alebo nahradiť raňajky, večere zmesou kefír-otruby. Počas stravovania nezabudnite piť denne až 3 litre vody.

Nápoj zdravej výživy sa vyrába z pohára otrúb a litra vody. Všetko varíme spolu štvrtinu hodiny na miernom ohni, stojte a preceďte. Pred každým jedlom vypite pol šálky.

Indikácia

Hlavnou vecou v technike výživy otrúb je dôkladné vyčistenie od balastu, liečenie a omladenie tela. Trosky, tekutiny, toxíny - všetky zbytočné, znečisťujúce a otravné orgány a systémy, ktoré znižujú vitalitu a účinnosť tela, zmiznú.

 • Preto indikácie pre vymenovanie: objavujú sa spolu s potrebou očistenia, uvoľnenia a zlepšenia tela.

Otruby pôsobia ako druh kefy na črevo, uvoľňujú ju z produktov hniloby, fekálnych kameňov, urýchľujú metabolizmus a tukové procesy, vykladajú po „prázdninách obžerstva“ a pravidelnej potravinovej intemperancii. Obzvlášť užitočné pri chronickej zápche.

Ako ďalšia zložka sa produkt používa v proteínových diétach, napríklad v Ducane, keď množstvo proteínov inhibuje trávenie a peristaltiku, vyvoláva gastrointestinálne preťaženie.

 • Bez vyčisteného čreva vám žiadna diéta nemôže pomôcť schudnúť.

Otruby odstraňujú stagnáciu, latentné a viditeľné opuchy, pomáhajú schudnúť až 4 kg týždenne bez zdravotných rizík. Sú predpisované nielen gastroenterológmi, ale aj dermatológmi - na odstránenie kožných problémov spôsobených poruchami tráviaceho traktu.

Chudnutie otrúb

Účinnosť otrubovej stravy sa hodnotí podľa výsledkov. Pred rozhodnutím o postupe je však vhodné predpovedať pravdepodobné výsledky, ako aj to, či je taký produkt vhodný na chudnutie pre vás osobne.

 • Otruby sa používajú na dietetické účely, pretože absorbujú tekutinu a napučiavajú v žalúdku lepšie ako všetky ostatné nízkokalorické potraviny.

Odpad z mletia múky pozostáva výlučne z vlákniny, ľahko stráviteľný a prospešný pre tráviaci trakt. Vytvárajú pocit sýtosti a obohacujú vitamíny osoby, ktorá je na diéte.

 • Chudnutie tiež nastáva v dôsledku poklesu chuti do jedla.

Zníženie samotných porcií prispieva k chudnutiu a stimulácia metabolizmu, ku ktorej dochádza v dôsledku čistenia čriev, pôsobí rovnakým smerom.

 • Môžete schudnúť jednoduchým spôsobom bez toho, aby ste sa uchýlili k prísnym stravovacím požiadavkám.

Stačí jesť lyžicu otrúb zakaždým pred hlavným jedlom. Potom veľa pite, aby jedlo absorbovalo maximum tekutiny. V opačnom prípade nedôjde k opuchom a necíti sa nasýtenie. Mali by ste nielen piť produkt, ale tiež piť veľa vody po celý deň, čistiť vysoko kvalitnú vodu.

Zvyšok stravy nepodlieha radikálnym zmenám alebo obmedzeniam. Stačí znížiť počet múky a sladkých jedál, ako aj odstrániť alkohol. Namiesto toho v ponuke ponúkajte tvaroh, čerstvé šaláty, ovocie.

Všeobecné informácie otruby

Základom otrúb je okrem samotných otrúb aj prírodné výživové mäso a mliečne výrobky, nesladené ovocie a zelenina. Múčka z múky, mastné mäso, cestoviny, pečivo sú vylúčené. Obmedzené na kávu: pre milovníkov kávy, ktorí ju nemôžu úplne opustiť, - v 2 porciách. Pre tých, ktorí viac nepijú, to nie je obmedzenie, preto na tom nezáleží.

 • Táto technika neznamená prísne zákazy.

Systém je navrhnutý na 5-15 dní a závisí od toho, aký výsledok potrebujete. Podstatou stravy je pri každodennom používaní otrúb trikrát, zníženie obsahu kalórií a veľkosť porcií. Priemerná denná dávka je až 1300 - 1500 kcal, príjem potravy - 5-6 krát denne, v malých dávkach. Počas práce spojenej so zvýšeným zaťažením sa kalorický obsah zvyšuje na 1700 kcal. Kvalita otrúb je dôležitá.

 • Skutočná črta - prvý deň nemôžete nič z kyslých výrobkov používať.

Faktom je, že otruby sa nekombinujú s kyslými mliečnymi mikroorganizmami, ktoré sú na tieto výrobky bohaté. Spôsobujú aktívnu fermentáciu, nadúvanie, nepohodlie a potrebu neustále sa zdržiavať pri záchode. Čo nefunguje vždy, ak ste v práci alebo mimo domova.

Neskôr možné fermentované pečené mlieko, kefír, jogurt na pitie je nielen možné, ale aj žiaduce. (Zákaz sa nevzťahuje na samostatnú verziu stravy s kefírom a otrubami.)

Výhody

Ako každá špeciálna diéta, otruby sa používajú na špecifický účel. Na aký druh stravovania môže človek, ktorý sa rozhodne zmeniť spôsob stravovania, počítať?

Štúdia z roku 2013, ktorú vypracovali Lawton CL a kol., Sa stanovila, že krátkodobá (14 dní) konzumácia nerozpustných cereálií obsahujúcich vlákna z pšeničných otrúb zlepšuje subjektívne zažívacie pocity, celkovú pohodu a funkciu čriev. [1]

Spotreba cereálnych vlákien, zmesí celých zŕn a otrúb, ako aj celých zŕn znižuje riziko cukrovky 2. Typu, obezity a kardiovaskulárnych chorôb. [2], [3]

Výhody možno získať v bodoch:

 1. Čistenie tráviaceho traktu.
 2. Dodávka vitamínov a minerálov.
 3. Potlačenie chuti do jedla.
 4. Normalizácia metabolizmu.

Pravidlá stravovania sú jednoduché, ale dôležité. Otruby bez ohľadu na spôsob použitia vyžadujú dostatočné množstvo vody. Bez neho produkt nebude napučiavať a nebude pracovať správnym smerom.

 • Prínos sa zvyšuje, ak je normálne menu upravené na zdravú stránku a škodlivé jedlo a alkohol sú úplne, najmenej dočasne opustené.

Odborníci na výživu odporúčajú nevyberať si jeden, ale miešať rôzne druhy otrúb. Pripomeňme, že toto je odpad zo spracovania rôznych plodín. Pšenica, raž, ovos - iba najslávnejšie, ale sú proso, pohánka a ryža.

Ryžové otruby obsahujú aminokyseliny, vitamíny a kofaktory, ako aj fytochemikálie s liečivými a výživovými vlastnosťami. [4]

Otruby z ryže v strave môžu mať priaznivé účinky na určité typy rakoviny, ako je rakovina prsníka, pľúc, pečene a kolorektálneho traktu. Chemoprofylaktický potenciál je spojený s biologicky aktívnymi fytochemikáliami prítomnými v ryžových otrubách, ako je kyselina ferulová, tricín, p-sitosterol, y-oryzanol, tokotrienoly / tokoferoly a kyselina fytová. Štúdie ukázali, že protinádorové účinky bioaktívnych zložiek získaných z ryžových otrúb sú sprostredkované ich schopnosťou indukovať apoptózu, inhibovať proliferáciu buniek a meniť postup bunkového cyklu v malígnych bunkách. Biologicky aktívne zložky ryžových otrúb chránia pred poškodením tkaniva odstránením voľných radikálov a blokovaním chronických zápalových reakcií. Ukázalo sa tiež, že fytochemikálie ryžových otrúb aktivujú protinádorové imunitné reakcie a tiež ovplyvňujú mikroprostredie nádoru hrubého čreva v prospech zvýšenej chemoprofylaxie kolorektálneho karcinómu. To sa dosiahne moduláciou črevných mikroflórových spoločenstiev a reguláciou enzýmov. Nízke náklady na výrobu ryže a dostupnosť ryžových otrúb z nej robí atraktívneho kandidáta na profylaxiu výživy na celom svete. Vytvorenie ryžových otrúb z potravy ako praktickej chemoprofylaktickej látky na báze potravín môže mať významný vplyv na prevenciu rakoviny pre celú populáciu na svete. [5]

Ovesné otruby priaznivo ovplyvňujú saturáciu, ako aj metabolizmus uhľohydrátov a lipidov po jedle. [6] Ovsené otruby významne znižujú celkový cholesterol, lipoproteínový cholesterol s nízkou hustotou a apolipoproteín B. [7]

Fyziologické účinky pšeničných otrúb sa dajú rozdeliť na nutričné účinky (z prítomných živín), mechanické účinky (hlavne na gastrointestinálny trakt, v dôsledku obsahu vlákniny) a antioxidačné účinky (vyplývajúce z prítomnosti fytonutrientov, ako je kyselina fenolová a alkylresorcinoly). ). [8]

Štúdie preukázali, že pšeničné otruby môžu mať priaznivý vplyv na prevenciu chorôb, vrátane určitých druhov rakoviny (najmä rakoviny hrubého čreva a konečníka), kardiovaskulárnych chorôb,  [9]obezity a určitých gastrointestinálnych chorôb vrátane divertikulárnych chorôb, zápchy a syndrómu dráždivého čreva (IBS). ). [10]

 • Koľko druhov obilia - toľko rôznych otrúb.

Výhody závisia od dĺžky stravovania. Jednorázové, trojdňové, dvojtýždňové, ťažké - možnosti pre všetky príležitosti. Aby nedošlo k poškodeniu prínosu, mali by ste postup správne pristupovať: nepoužívajte, ak existujú kontraindikácie, a nepreháňajte ho, ak neexistujú. Predávkovanie vláknami spôsobuje nadúvanie, oslabuje vstrebávanie liekov, niektorých kovov vrátane železa.

Čo môže a čo nemôže?

Čo môžem okrem otrúb aj jesť? Otázka nie je nečinná: často je to odpoveď na ňu, ktorá určuje výber človeka v prospech akejkoľvek stravy (alebo naopak). Počas otrúb sa odporúča opierať sa o sezónnu zeleninu, kyslé ovocie, chudé mäso a ryby, nízkotučné kyslé mliečne výrobky vrátane nápojov.

 • Aby ste predišli stresu spôsobenému potravinovými obmedzeniami, potešte sa čerstvým ovocím a ovocnými šalátmi, obľúbenými jedlami z povolených prísad.

Preferované sú rastlinné tuky: olivový, ľanový, kukuričný olej. Sú ochutené šalátmi. Medzi nápoje patrí predovšetkým vysoko kvalitná voda, nesladené škvrny a kompoty, ovocné nápoje, zelený čaj. Kvapalina je nevyhnutná, preto sa pije viac ako inokedy: od 2 do 3 litrov denne.

Takéto jedlo sa odporúča pri dvojtýždňovej diéte, keď sa lyžička otrúb musí jesť trikrát denne, pričom sa vypije tromi šálkami vody. Všeobecne sa denne získajú 3 lyžice otrúb a 9 porcií tekutiny. Potom môžete jesť až po 3 hodinách.

 • Druhá možnosť je navrhnutá na tri mesiace a sľubuje stratu hmotnosti 10 kg.

Strava sa príliš nemení, otruby sa jednoducho pridávajú k obvyklému jedlu: polievky, nápoje. Prvé dva týždne, porcia - 1 lyžička, Zvyšok dní - 1 lyžica. Lyžica trikrát denne. Nezabudnite piť veľa vody, inak otruby nebudú fungovať správnym smerom.

Navrhovaná strava okrem toho zahŕňa použitie ďalších látok: jablčný ocot s medom. Nápoj sa pripravuje nasledovne: lyžičku octu a trochu medu vezmite do pohára s vodou, premiešajte a vypite dvakrát denne (to znamená dve poháre denne).

Čo sa nedá jesť pomocou otrúb? Čo môže negovať úsilie o chudnutie a dôsledne dodržiavať odporúčania odborníka na výživu?

 • Charakteristickou črtou otrubovej stravy je absencia prísnych obmedzení a súvisiace nepohodlie s potravinami.

Odporúča sa, aby sa to ukázalo hlavne z potravín uznaných ako nezdravé: buď v kvalite alebo spôsobom varenia. Vyprážané, mastné, príliš slané a sladké jedlá, alkoholické nápoje rôznej sily sa nezmestia do žiadnej stravy a za žiadnych okolností nie sú vítané.

 • Človek ich zje, výhradne si oddáva svoje výživové slabosti a nezdravú chuť k jedlu.

Stačí aspoň mierne zredukovať porcie, znížiť obsah kalórií a skontrolovať menu tak, aby časť váhy zmizla „bez obzretia“. Nevyžaduje sa ani špeciálna strava.

Strava je oslobodená od údeného mäsa a rýb, konzervovaného tovaru a nakladaných výrobkov, skvelej múky a pečiva s krémmi, sladkosťami a sladkým ovocím, zemiakmi. Kulinárske spracovanie - jemné: pomalý sporák, dvojitý kotol, vrenie vo vode. Obväzy - s prírodnými olejmi, nízkotučným kefírom alebo jogurtom namiesto kyslej smotany a majonézy.

Vyššie uvedené odporúčania platia pre všetky konzumné otruby na stravovacie alebo terapeutické účely. Nezáleží na tom, ktoré z nich: pšenica, ovos alebo zmesi rôznych odrôd, ako odporúča väčšina odborníkov v oblasti výživy.

Kontraindikácie

Bran je kontraindikovaný u ľudí s chronickými gastrointestinálnymi patológiami, adhéziou, vredmi a vysokou citlivosťou na lepok. Iné kontraindikácie - užívanie liekov: nie je možné kombinovať otruby s vitamínmi, výživovými doplnkami a liekmi. To znamená, že potravinový výrobok a všetko ostatné by sa malo nariediť v čase, pretože otruby sa viažu nielen na toxíny, ale aj na užitočné zložky. Súhlasíte s tým, že je ťažké očakávať od spoločnej identifikácie užitočného a škodlivého produktu.

Z toho istého dôvodu sa neodporúča nepretržité používanie: odstraňovanie nečistôt, otrúb začne adsorbovať a odstraňovať užitočné látky, rovnaké zásoby minerálov a vitamínov alebo živiny potrebné pre organizmus mimo tela.

Možné riziká

Predávkovanie, nekontrolované použitie je spojené s vedľajšími účinkami otrúb. Riziká spojené s diétou vyplývajú z porušenia pravidiel, najmä z nedostatočného pitia tekutín, ako aj z kombinácie otrúb s príjmom vitamínu a farmakologických prípravkov. Hrubá textúra s ostrými prvkami nespracovaného odpadu môže poškodiť sliznicu tráviacich orgánov, počnúc ústnou dutinou.

Komplikácie po postupe

Frekvencia možných komplikácií na prvom mieste - plynatosť, hnačka. Pri otrube otruby dochádza k opuchom. Užitočné zložky vrátane vápnika sa odstránia spolu so troskami. Hrubé vlákna môžu poškodiť steny pažeráka a žalúdka.

Spätná väzba a výsledky

V modernom svete je ťažké niečo prekvapiť, vrátane množstva rôznych stravovacích návykov. Zdá sa, že na akomkoľvek produkte sa dá vytvoriť diétny systém.

 • Ale podľa počtu ľudí s nadváhou nie je výstredná strava všeliekom. Starajú sa o ľudí alebo sú príliš leniví na to, aby opustili zónu pohodlia? Alebo sú diéty neúčinné?

V posudkoch a výsledkoch sa o tom ľudia hádajú a sťažujú si, že často sa nechcené kilogramy vracajú na svoje „oprávnené“ miesta. Chudnutie a chudnutie ochotne zdieľajú skúsenosti a recepty na otruby. Väčšina si všimla zlepšenie zdravia a pohody.

Keby neexistovali žiadne otruby, mali by sme za to prísť. Výrobok dodáva telu takú nevyhnutnú látku, ako je prírodné vlákno. Vďaka nej otrubová výživa normalizuje hmotnosť a tráviace procesy, odstraňuje zápchu a obnovuje krásu pokožky. Spolu s korekciou stravovania v smere znižovania obsahu kalórií a primeraného zadržiavania otrúb pôsobí účinne a efektívne vo všetkých prípadoch, keď neexistujú kontraindikácie.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.