^

Všeobecná analýza krvi počas tehotenstva

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 19.10.2021
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Všeobecná analýza krvi počas tehotenstva je najjednoduchšia analýza, ktorá je predpísaná pre všetky budúce matky. Hlavné ukazovatele tejto analýzy poskytujú informácie o percentách krvi v krvi obsahujúcej krvné doštičky, erytrocyty, leukocyty, hladinu hemoglobínu a ESR. Práve tieto ukazovatele hovoria o zdravotnom stave tehotnej ženy ao tom, ako sa uskutočňuje plodnosť plodu.

Podľa všeobecnej analýzy sa možno dozvedieť o skrytom zápalovom procese v tele, začiatku anémie, alergiách, helminthiázach a ďalších zmenách, ktoré ovplyvňujú percento tvoriacich prvkov v krvi. Ide o najjednoduchší a najrýchlejší spôsob diagnostiky fyziologických zmien v počiatočnom štádiu. Pre tehotné ženy sú takéto normy stanovené pre všeobecnú analýzu krvi:

  • Norma hemoglobínu je 120-150 g / l.
  • Norma leukocytov je 4,0 - 9 n 10 9 buniek / liter.
  • Norma erytrocytov je 3,5 - 4,5 na 10 12 buniek / liter.
  • Norma trombocytov je 150-380 pri 10 9 buniek / liter.
  • Rýchlosť ESR počas tehotenstva je až 45 mm / h.

Ak chcete poskytnúť všeobecnú alebo bežnú analýzu krvi počas tehotenstva, je to potrebné nie menej často trikrát počas celej tehotenstva. Prvýkrát sa zaregistruje žena, potom v 20. A 30. Týždni tehotenstva. Krv je lepšie užívať ráno, pred použitím na raňajky ľahké jedlá.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10]

Komu sa chcete obrátiť?

Vysvetlenie krvného testu počas tehotenstva

Výklad krvného testu počas tehotenstva poskytne informácie o rýchlostiach a odchýlkach. Normou je kolísanie hormonálnej rovnováhy a prvkov v krvi. Glukóza je počas tehotenstva normálna, zostáva na nezmenenej úrovni, niekedy mierne stúpa alebo klesá - je to spôsobené hormónmi produkovanými placentou.

Zvýšený príjem železa počas tehotenstva (zníženie sérového feritínu a krvného železa) môže viesť k vzniku anémie u tehotných žien. Okrem toho sa úroveň vitamínov a minerálov znižuje. Zvlášť potreba vápnika a fosforu sa zvyšuje, v niektorých prípadoch sa môže vyvinúť akútny nedostatok vápnika sprevádzaný hypoproteinémiou.

Počet krvných doštičiek sa môže meniť v rôznych obdobiach tehotenstva v závislosti od fyziologických charakteristík organizmu budúcej matky - 150-380 na 10 9 na liter. Erytrocyty v krvi tehotnej ženy sú zvyčajne obsiahnuté v rozmedzí 3,5-4,5 až 10 12 buniek / liter.

Počet leukocytov v celkovom krvnom teste počas tehotenstva sa môže zvýšiť na 15,0 až 109, tak sa v tele maternice nahromadí množstvo leukocytov, aby sa minimalizovala pravdepodobnosť infekcie plodu. Rýchlosť sedimentácie erytrocytov je tiež zvýšená, zatiaľ čo pre tehotné ženy sú indexy až do 45 mm / h.

trusted-source[11], [12], [13]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.