Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Tvrdenie predškolských detí: princípy, prostriedky, typy, metódy

Lekársky expert článku

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 25.06.2018

Tvrdenie detí predškolského veku je jedným z najdôležitejších úloh pre rodičov, ak chcú v budúcnosti vidieť svoje dieťa zdravé. K dnešnému dňu sa počet často chorých detí postupne zvyšuje, takže v popredí rôznych metód prevencie chorôb u detí. Kalenie je jednou z najstarších metód, ale je veľmi efektívne.

Indikácie postupu

Kalenie je starý spôsob liečenia tela, ktorý je známy už dlhú dobu. Teraz je veľa ľudí s touto metódou skeptickí, pretože ľudia sú zvyknutí na liečbu chorôb a nie na to, aby zabránili ich rozvoju. K dnešnému dňu je lekárstvo známe ako vytvrdzovanie ako metóda prevencie ochorení. Účinnosť metódy možno vysvetliť vedeckými faktami a konceptmi.

V ľudskej fyziológii existuje koncepcia reaktivity organizmu. Tento koncept znamená, že ľudské telo môže reagovať na akékoľvek poškodenie alebo chorobu špecifickou odpoveďou. Napríklad, keď vírus vstupuje do ľudského tela, najprv sa zadržiava na sliznici horných dýchacích ciest kvôli pôsobeniu cilia epitelu. Toto je reakcia tela na penetráciu niekoho iného agenta, to je reaktivita. Ale často vírus môže ísť ďalej kvôli skutočnosti, že na jeho penetráciu nie je dostatočná odpoveď, čo spôsobuje vývoj choroby. Kalenie je jednou z metód, ktoré umožňujú zvýšiť reaktivitu tela dieťaťa, to znamená, že zvyšuje ochranné sily. Preto hlavným cieľom temperovania detí v predškolskom veku je zvýšiť imunitnú a neimunitnú obranu, aby sa zabránilo častým chorobám.

Hovorí sa, že keď je dieťa vychované, v ňom sa formujú zvyky, ktoré potom tvoria základ jeho života. To platí pre zdravie a zvyk "nie je chorý". Preto sa dieťa musí zmierniť bezprostredne po narodení, ale hmotnosť sa má používať s vedomím a mierou.

Teraz existuje veľa metód na najskorší vývoj dieťaťa ako jednotlivca, začínajúc po narodení. A zatvrdnutie malých detí je jedným z bodov takéhoto skorého vývoja. Samozrejme, nie každý ukáže túto metódu, ale dá sa presne povedať, že nikomu neublíži. Existujú určité indikácie, keď je potrebné vykonať takúto metódu obnovy. A indikácie na vykonávanie temperovania pre deti sú obmedzené na tie prípady, keď je dieťa často choré. Zdá sa, že ide o nezlučiteľné pojmy, pretože ak už je dieťa choré, ďalšie rizikové faktory v podobe studenej vody alebo vzduchu mu nebudú mať prospech. Ale nie je to tak. Hlavnou úlohou vytvrdzovania pre často choré deti je znížiť počet epizód ochorenia a uľahčiť ich. To sa dá dosiahnuť zvyknutím dieťaťa na teplotu, ktorú vydržia, a potom sa nepoškodí. Existujú aj indikácie na vedenie - ide o deti s častou obštrukčnou bronchitídou, ktoré následne hrozia rozvojom bronchiálnej astmy. Je dôležité, aby v tomto prípade bola hypotermia spúšťacím faktorom ďalšieho zhoršenia alebo komplikácie choroby. Treba si všimnúť aj jednu z indikácií - je to detská dedičnosť. Ak má matka alebo otec patriť k skupine často chorých detí, potom je pravdepodobnejšie, že dieťa bude mať podobné problémy. Preto je potrebné zvyknúť dieťa na činnosť nepriaznivých environmentálnych faktorov, ktoré môžu ovplyvniť morbiditu.

Ako to funguje? Často sa stáva, že prvé dieťa v rodine je veľké šťastie, s ktorým matka nevie, čo má robiť. A tu je otázka "obliekania" dieťaťa veľmi dôležitá. Mama si môže byť istá, že by mala obliecť dieťa na ulici, takže hlavným princípom je "nemrznúť". Tým sa začína výchova a zdravie dieťaťa. Koniec koncov, ak je dieťa zvyknuté na konštantný obal, potom najmenší vánok alebo dúšok studenej vody môže neskôr spôsobiť maximálny výskyt. Ak je dieťa temperované a matka je schopná to urobiť, poveternostné podmienky nie sú schopné zvýšiť výskyt dieťaťa. Takže kalenie proces funguje - to učí ako matka a dieťa organizmus k podmienkam vonkajšieho prostredia.

Existujú niektoré princípy temperovania detí predškolského veku, ktoré musia byť dodržané pre úspech. Po prvé, začať vytvrdzovať len vtedy, ak je dieťa úplne zdravé, pretože potom má telo dieťaťa veľa potenciálnych síl. Ďalšou zásadou je systematické opakovanie postupov s postupným zvyšovaním zaťaženia. Iba v tomto prípade vyvinie telo zvyk a správnu reakciu. Je veľmi dôležité spustiť proces temperovania na minimálne 14 opakovaní, iba v tomto prípade je možné zvýšiť reaktivitu organizmu. Dôležitým princípom procesu vytvrdzovania je aj individuálny prístup. Koneckonců, pre každé dieťa sú vhodné rôzne typy procedúr a ak sa tomuto dieťaťu nepáči proces, neprinesie očakávaný výsledok. Preto musí byť vždy zohľadnený súhlas dieťaťa a jeho osobná účasť. Koniec koncov, samotný proces vytvrdzovania môže byť organizovaný formou hry. Ak sa s dieťaťom zúčastňujú rodičia, toto zvýši jeho túžbu a bude vynikajúcim príkladom.

Hlavná vec, ktorú si musíte pamätať - môžete byť temperovaný a potrebný pre takmer všetky deti, pretože je to skvelý spôsob, ako byť zdravý.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7]

Technika utvrdenie detí predškolského veku

Vytváranie predškolských detí doma je najpohodlnejším spôsobom. Dokonca aj dieťa v uvoľnenom domácom prostredí na to lepšie reaguje. Samozrejme, musíte začať hovoriť so svojím dieťaťom o tom, čo to je a prečo sa musíte zaoberať vytvrdnutím. Príprava na vytvrdzovanie by mala začať konzultáciou s lekárom. Musíte sa uistiť, že dieťa je v súčasnosti zdravé a zoznámi sa s hlavnými metódami a technikami vytvrdzovania. Preto sa môžete obrátiť na lekára a fyzioterapeuta.

Technika vykonávania rôznych metód sa líši, ale existujú všeobecné zásady, ktoré treba dodržiavať. Podľa teplotných charakteristík vzduchu existujú tri varianty - nad 25 stupňov od 15 do 25 a pod 15 stupňov. Ak ide o temperovanie slnka, musíte začať s teplotným režimom druhej možnosti a postupne prejsť na teplotu vyššiu ako 25. Ak chcete dieťa spustiť, musíte ho priviesť na miesto, kde je rozptýlené slnečné svetlo po dobu desiatich minút. Hlava musí byť zakrytá. Počas nasledujúcich piatich zasadnutí by sa čas strávený na slnku mal zvýšiť o dve minúty. A pre siedmu lekciu musíte zmeniť teplotný režim o viac ako 25 stupňov. Rozdiel by však nemal byť veľmi ostrý, nie viac ako sedem stupňov. Vystavenie slnku by malo začať aj desať minút a postupne sa zvyšovať podobným spôsobom. Vo všeobecnosti môže byť kurz od dvoch týždňov až po minimálne tri týždne. Pre dosiahnutie čo najlepšieho výsledku je potrebné opakovať kurzy dvakrát alebo trikrát ročne.

Technika vytvrdzovania vody má aj niektoré vlastnosti. Existujú trochu odlišné teplotné režimy - 35-37 stupňov, 20-25 a pod 20 stupňov. Spustenie tvrdnutia vodou je lepšie s jednoduchým stieraním. Musíte začať pri teplote vody 35-37. Aby ste to urobili, musíte dieťa zložiť a utrieť takou vodou. Je veľmi dôležité, aby teplota vzduchu v miestnosti alebo na ulici bola v rozmedzí 17-19 stupňov. Po dvoch postupoch by mala byť teplota vody znížená na 20 stupňov a po ďalších dvoch postupoch - na 15. Ďalej musíte prejsť na utesnenie s vodou o 20 stupňov. Táto starostlivosť by sa mala opakovať každý druhý deň a po piatich až šiestich procedúrach môžete ísť na denný spánok. Sprcha sa môže používať po každodennom spenení, najmä kontrastnej sprchy. Ak to chcete urobiť, musíte zmeniť teplotu z vysokej na nízku. Táto metóda je vhodná, pretože môže byť použitá kedykoľvek počas roka, a to aj počas kúpania dieťaťa.

Vytvrdzovanie v zime má svoje vlastné zvláštnosti, tu je veľmi dôležité zaobchádzať s teplotným režimom. Musíte začať s ľahkým oblečením a chodiť pri teplote najmenej 5 stupňov. Potom môžete postupne znižovať množstvo oblečenia, ale súčasne necháte klobúk. Potom sa môže teplota znížiť na 0, pri chôdzi na ulici alebo pri cvičení, ale nie len v chlade. Dieťa by malo v tomto čase dýchať cez nos a môže vydychovať cez ústa. Klobúk je potrebný, ale oblečenie môže byť v podobe jesennej bundy, ktorá nedovolí, aby vietor prešiel. Zhoršená deťmi pri nižšej teplote sa neodporúča.

Vytvrdzovanie predškolských detí v materskej škole sa vykonáva častejšie vo forme denných prechádzok na ulici. V detských zariadeniach nie sú žiadne špeciálne programy na temperovanie, pretože existuje veľa často chorých detí a je ťažké ich zjednotiť do jednej skupiny, ktorá by sa zaoberala týmto problémom. Na žiadosť rodičov je však možné organizovať prechádzky a cvičenie s deťmi ráno, keď prichádzajú len do materskej školy.

Spôsoby vytvrdzovania a spôsob ich použitia

Existuje niekoľko spôsobov vytvrdzovania a používajú sa v rôznych prípadoch a pre rôzne deti. Najčastejšie metódy sú vytvrdzovanie vzduchom, vodou a slnkom. To sú faktory, ktoré môžu ovplyvniť zdravie dieťaťa a tento vplyv sa dá zmeniť.

Tvrdenie detí predškolského veku sa môže uskutočniť niekoľkými spôsobmi. Dýchací systém detí reaguje na akýkoľvek vzduch pomocou adaptačných mechanizmov. Jedným takýmto mechanizmom je pohyb ciev epitelu nosovej sliznice, ktoré sú zamerané na otepľovanie vzduchu, ak je chladné. Z tohto dôvodu je možné vytvrdzovanie vzduchu vykonávať pomocou studeného vzduchu. Po ukončení postupu sa zvyšuje počet ciev epitelu, ich aktivita a funkcia, čo umožňuje v budúcnosti lepšie reagovať na studený vzduch.

Chladenie s vodou sa používa najčastejšie, pretože sa predpokladá, že účinok na telo, zatiaľ čo systémový. Spôsoby popúšťania detí predškolského veku sú rôzne a môžu sa použiť pri zvyšovaní zaťaženia. Používajte sprchu, utierajte, sprchujte vodou s rôznymi teplotami. Môžete začať jednoduchým utieraním a až potom sa môžete dostať do sprchy. Pri použití tejto metódy postupné znižovanie teploty prispieva k tomu, že vnútorné orgány zvyknú pracovať v tomto režime. Imunitný systém detí najprv prudko reaguje na takéto zmeny a môže dokonca byť exacerbáciou choroby. Po niekoľkých zasadnutiach sa vytvorí reakcia, ktorá vám umožní reagovať pri nízkych teplotách na ochrannú reakciu, ako aj normálnu teplotu "zvyčajnú pre tela". Tvrdenie detí predškolského veku sa môže použiť aj v zime, potom sa môže použiť sneh namiesto vody. Nesmieme však zabúdať na postupnosť takýchto aktivít.

Tvrdenie detí predškolského veku na slnku je rovnako efektívna metóda ako iné metódy. Účinok tohto procesu je syntéza mnohých vitamínov a biologicky aktívnych látok pod vplyvom slnečného žiarenia. Detská pokožka nielen chráni telo pred škodlivými látkami, ale má tiež bunky, ktoré syntetizujú aktívne formy vitamínov. Napríklad pod vplyvom slnka sa syntetizuje vitamín D. Tento vitamín nielen zabezpečuje rast dieťaťa, ale aj rast a vývoj mnohých buniek v tele. Imunitné bunky a bunky nešpecifickej obrany tiež závisia od vitamínu D. Preto sú slnečné kúpele pre dieťa veľmi dôležité a musia byť prítomné, ale len v miernom úsilí. Dieťa sa nemôže opaľovať na priamom slnku ako dospelý. Na vytvrdzovanie sa môže používať iba rozptýlené slnečné svetlo a iba počas minimálnej rádioaktivity slnečného žiarenia - to je pred 11.00 hod. A po 16.00 hod.

Existujú aj netradičné metódy temperovania detí predškolského veku, ktoré zahŕňajú použitie fyzickej aktivity. Samozrejme, jednoduché tance alebo zápas nemusia tak výrazne zapadať do konceptu vytvrdzovania ako na vážnejšie zaťaženie. Dnes je možné vidieť niektorých rodičov, ktorí nútia deti, aby sa venovali profesionálnemu športu. Športové tóny krvných ciev, zlepšuje srdce a iné svaly, zlepšuje koordináciu a dýchanie. To všetko prispieva k prispôsobeniu tela mnohým nepriaznivým podmienkam. Nadmerné športy vyčerpávajú dieťa a nie naopak posilňujú. Preto takéto činnosti nemožno nazvať spevňovaním, ak ide o opatrenie.

Kontraindikácie postupu

Kontraindikácie správania môžu byť všeobecné a dočasné. Dočasné kontraindikácie - v súčasnosti ide o akútnu patológiu alebo chorobu dieťaťa. Napríklad, ak dieťa má infekciu dýchacích ciest, črevnú infekciu alebo inú chorobu, potom by sa tvrdnutie malo odložiť. Ak je v priebehu kurzu dieťa choré, mali by sa hodiny prerušiť a potom znova začať, nie od chvíle, keď sú prerušené. K dočasným kontraindikáciám je aj nedostatočná hmotnosť dieťaťa, obdobie po očkovaní.

Všeobecné kontraindikácie sú stavy, ako sú imunodeficiencie, leukémia, ťažká anémia, vrodené malformácie. Takéto závažné a chronické ochorenia sa nevyhnutne musia prejednať s lekárom o takýchto vymenovaniach.

trusted-source[8], [9], [10], [11]

Dôsledky po postupe

Dôsledky po postupe môžu byť nesprávne. Často môže dôjsť k akútnemu ochoreniu v podobe bronchitídy, zápalu pľúc v prípade nesprávneho použitia rôznych teplôt. Komplikácie po postupe môžu byť vo forme exacerbácie chronických ochorení.

trusted-source[12], [13], [14], [15], [16]

Starajte sa o postup

Starostlivosť po procese vytvrdzovania je utieranie dieťaťa suchým uterákom a nasadenie suchého oblečenia v prípade, že došlo k procedúram s vodou. Ak má dieťa opaľovanie, potom po takom postupe potrebujete dať dieťaťu nápoj na obnovenie rovnováhy vody. Starostlivosť po vzduchových kúpeľoch je jednoducho zvlhčiť pokožku, aby sa zabránilo vysušeniu po vetre. Je dôležité po akomkoľvek spôsobe vytvrdzovania, aby dieťa jedlo, aby obnovilo silu a syntetizovalo energiu. 

Zhrňujúc všetky metódy, indikácie a kontraindikácie k vytvrdzovaniu zostáva len poradiť rodičom o temperovaní predškolských detí.

  1. Pred začiatkom je potrebné vysvetliť dieťaťu, čo by sa mal zaoberať vytvrdením, o tom, že vyrastie zdravý a silný.
  2. Musíte začať iba vtedy, keď je dieťa zdravé.
  3. Je potrebné poradiť sa s lekárom o hlavných pravidlách postupu.
  4. Musíme neustále chváliť dieťa za pokrok.

Vytvrdzovanie detí predškolského veku je jedným z mála prostriedkov prevencie chorôb, ktoré sú dostupné doma. Takéto cvičenia nie sú komplikované v technológii a vyvíjajú v dieťati nielen silnú imunitu, ale aj disciplínu. Je veľmi dôležité vniesť do detí nielen lásku k knihám a učenie, ale aj zdravý životný štýl. 

trusted-source[17], [18], [19], [20]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.