^
A
A
A

Strata vlasov u žien: ktorý lekár sa má liečiť, ako zabrániť?

 
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 18.10.2021
 
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Strata vlasov je prirodzený proces, ale zvýšenou stratou kudrliniek je patológia. Zvážte typy a príčiny plešatosti u žien, spôsoby liečby a prevenciu alopécie. Zvýšená krehkosť a vypadávanie vlasov je nielen kozmetická chyba, ale aj známka určitých porúch v tele. Problém môže byť spojený s ochoreniami vnútorných orgánov, nedostatkom užitočných látok, chronickými patologiami.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Epidemiológia

Podľa zdravotníckej štatistiky približne 30% žien čelí patologickým vypadávaniu vlasov. Vek alopécie je iný, ale najčastejšie sa problém prejavuje po 40 rokoch.

V 90% prípadov je plešatosť spojená s genetickou predispozíciou a hormonálnymi poruchami v tele. Veľmi často dochádza k alopécii u žien v dôsledku nesprávnej starostlivosti o zámky a ich častého traumu, kvôli stresu, nezdravému životnému štýlu a ako vedľajšiemu účinku farmakoterapie.

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10]

Rizikové faktory

Alopecia u žien sa vyskytuje z rôznych dôvodov, vnútorných aj vonkajších. Existuje tiež niekoľko rizikových faktorov, ktorých účinok prispieva k objaveniu sa problému alopécie, uvažujte o nich:

 • Tehotenstvo a popôrodné obdobie - hormonálne zmeny vedú k nedostatku minerálov, vitamínov a ďalších živín, čo negatívne ovplyvňuje stav zámkov, nechtov a pokožky.
 • Chronické ochorenia - akékoľvek systémové patologické ochorenia (reumatoidná artritída, intoxikácia, endokrinné a infekčné ochorenia) sprevádza strata vlasov a ďalšie poruchy v tele.
 • Polycystický vaječník je ochorenie ženy spôsobené dysfunkciou hlavných pohlavných žliaz. Kvôli nedostatku v produkcii estrogénov a prevalencii testosterónu sa vyskytuje hirsutizmus a problém fokálnej alopécie.
 • Anémia - nedostatok železa v tele vedie k zhoršeniu stavu pokožky hlavy, nechtov a kože. Tento problém sa vyskytuje v dôsledku straty krvi počas menštruácie, so zvýšenou fyzickou námahou, extrémnou stratou hmotnosti, vegetariánstvom.
 • Hypotyreóza - zníženie funkcie štítnej žľazy spôsobuje zriedenie a krehkosť línie. Shevelura sa stáva menej bežným, začínajú poruchy menštruačného cyklu, koža sa stáva suchou. V tomto kontexte je zvýšená únava a depresívny stav.
 • Kožné lézie na hlave - patogénne mikroorganizmy poškodzujú vlasové folikuly, čo vedie k nidóznej plešatosti. Na hlave sa vytvárajú zaoblené prollysiny, na ktorých koryly už nerastú.
 • Stres a emocionálne nadmerné pôsobenie - vedú k rozvoju vegetatívne-vaskulárnej dystónie. Z dôvodu zhoršenia výživy žiarovky vlasov sa objavuje problém s alopéciou.
 • Lieky - dlhodobá liečba alebo nesprávne zvolená dávka liekov vedie k alopécii a mnohým ďalším komplikáciám. Stav vegetácie na hlave je ovplyvnený hormonálnymi liekmi, antidepresívami, laxatívami, perorálnymi kontraceptívami. Strata prameňov je vedľajším účinkom diuretík, antibiotík, antikoagulancií, protinádorových liekov, antidepresív, neuroleptik a mnohých iných liekov.
 • Traumatické a kozmetické faktory sú úzke účesy, styling pomocou laku, gélu a ďalších chemikálií, hrubé česanie, farbenie alebo chemické perm, sušenie pomocou horúcej vlasovej sušičky. Negatívny vplyv má dlhé nosenie parochne a falošných vlákien, nedostatok čelenky v chladnej sezóne, zneužívanie kofeínu a zjazvenie jaziev na pokožke hlavy.
 • Chemoterapia a ožarovanie žiarením - liečba onkologických ochorení spôsobuje anogénnu alopéciu. Nežiaduca reakcia je dočasná.

Okrem vyššie uvedených faktorov by sa mala venovať osobitná pozornosť rôznym prostriedkom na zníženie hmotnosti, pretože môžu obsahovať látky so silným preháňacím účinkom. Ich činnosť narúša absorpciu živín v tele, vedie k chudokrvnosti a nedostatku vitamínov.

Rizikové faktory pre plešatku zahŕňajú genetickú predispozíciu, hormonálne skoky, život v zlé ekologické prostredie, fyziologický proces starnutia. Nebezpečenstvo je tiež nedostatok krvného obehu, keď folikuly nedostanú potrebné množstvo živín pre normálny rast a spadnú do stavu hibernácie.

Ďalšie príčiny plešatosti u žien v tomto článku.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16]

Patogenézy

Vlasy - vláknové keratínové príchytky kože, vytvorené z epitelu. Ľudské telo je pokryté viac ako miliónom chĺpkov, asi 100 tisíc z nich rastú na hlave. Ich dĺžka môže byť od niekoľkých milimetrov až po jeden a pol metra a hrúbku nie viac ako 0,5 mm. Ich rast a strata sú fyziologické procesy, ktoré sa vyskytujú počas celého života.

Napriek skutočnosti, že vlasy sú štruktúrou spojivového tkaniva, majú nervovú inerváciu a zásobovanie krvou a tiež pozostávajú z niekoľkých častí:

 1. Stonka je viditeľná časť, ktorá je nad povrchom kože. Má niekoľko sústredných vrstiev:
  • Vonkajšie (kutikulárna, kryštalická, šupinatá) - vykonáva ochranné a bariérové funkcie. Tvorí ho tucet priehľadných keratínových platní, ktoré sú prepojené priečnymi a lipidovými medzivrstvami. Chráni pred mechanickým a fyzickým nárazom. Reflektuje svetlo, takže pramene sú lesklé a pružné.
  • Cortex (kortex) - to je hlavná látka, je 80-85% z celkového objemu zvlnenia. Skladá sa z mnohých keratínových vlákien, ktoré sú utiahnuté silnými krížovými článkami.
  • Medulárna je centrálna medulla. Naplnené vzduchovými bublinami, ktoré zabezpečujú tepelnú vodivosť. Nepodieľa sa na chemických alebo fyzikálnych procesoch.
 2. Koreň - je v dermis, tvorí vlasový folikul (folikul). Žiarovka je zhutnená konštrukcia, ktorá obsahuje dolnú časť koreňa - papiu vo forme malej kužeľovej elevácie. Vo vnútri papily sú krvné cievy a nervové zakončenia, ktoré sú zodpovedné za rast a obnovu. Prostredníctvom vsuvky dostáva vlasový folikul živiny.

Životnosť vlasov je od 5 do 15 rokov. Tyč zomrie a na svojom mieste sa objaví nový. Ak je žiarovka poškodená, nie je možné obnoviť stonku. Preto po páde sa vytvorí prázdna. Pri rozsiahlej strate vlasov vzniká vážny problém, s ktorým musí trichológ vyriešiť.

Miera vypadávania vlasov u žien

Každá žena, aspoň raz v jej živote, ale čelí problému vypadávania vlasov. Šikovné, husté vlasy sú znakom zdravia a krásy. Štruktúra vlasov, ich hustota a farba sú individuálne pre každú osobu, pretože sú stanovené na genetickej úrovni. To je zvýšiť počet vlasových folikulov prirodzene je nemožné.

Každá žiarovka má vývojový cyklus:

 • Aktualizácia (telogen),
 • Rast (anagen),
 • Dokončenie rastu alebo zániku (katagén).

Trvanie všetkých fáz trvá 2-5 rokov, opakuje sa ich mnohokrát počas celého života. Ak je cyklus počas zvyšnej fázy narušený, výsledkom je hojné kudrlinky a dokonca plešatosť.

Zvyčajne môže žena stratiť 50 až 100 chĺpkov denne. Súčasne v jesennom jarnom období as hormonálnymi zmenami sa proces prelapsu zhoršuje. Ak deň klesne o 15% vlasov, potom je 85% v procese rastu, čo je norma a nespôsobuje obavy. Táto hodnota je však podmienená, pretože štruktúra vlasov a množstvo pigmentu sú dôležité. Napríklad, blondínky majú tenké dokumenty, ale je tu viac ako červené, takže je viac, čo stratiť.

Približná miera vypadávania vlasov u žien:

 • Brunety - 100 ks.
 • Blondínky - 150 ks.
 • Červená - 50-80 ks.

Norma sa mení pod vplyvom rôznych faktorov. Negatívne je stav hlavy vlasov ovplyvnený chronickými chorobami a hormonálnymi poruchami, nesprávnou starostlivosťou o zámky a nevyváženou výživou. Časté experimenty s farebnými zmenami a horúcim štýlom tiež prispievajú k plešatosti.

Mechanizmus alopécie u žien priamo súvisí s príčinnými faktormi a cyklickým rastom vlasov. Vo svojom vývoji folikul nepretržite prechádza cez tieto fázy:

 • rast
 • Dokončenie rastu
 • mier
 • Nový cyklus

V tomto poradí sa opakujú počas celého života a trvanie všetkých fáz je 2 až 5 rokov. Ak sa žiarovka zastaví v pokoji, vlasy zomierajú a nová sa nestane na svojom mieste. To vedie k aktívnej a toľko je dôležité pre jednotnú plešatosť.

Existuje niekoľko typov vypadávanie vlasov u žien.

Patogenéza alopécie sa vyznačuje postupnou tvorbou malých plešatiniek, najčastejšie v korune, hlave alebo rozdelení. Koža v mieste umierania folikulov nadobúda zvláštny lesklý lesk. Jednoduché chĺpky môžu rásť v strede centra atrofie.

trusted-source[17], [18], [19], [20]

Príznaky vypadávanie vlasov u žien

V priemere ženy stratia až 100 vlasov denne, ukazovatele sa môžu meniť pod vplyvom mnohých faktorov. Ale nedostatok vlasov na hrebeň je tiež dôvodom na obavy. To je spôsobené tým, že pramene prestávajú klesať kvôli nedostatku nových vlasov. Akonáhle sa otrosshye kosmy vysadí prirodzeným spôsobom, príde ostrou alopéciu.

Pri normálnom raste na konci vlasov vidíte malé zhrubnutie vo forme bielych koreňov. Trichológovia rozlišujú množstvo príznakov charakteristických pre alopéciu. Zvážte prvé príznaky hroziacej alopécie:

 • Zahustenie na špičke vlasov je tmavé, nie ľahké.
 • Chĺpky nepadnú na koreň - znamenie zastavenia ich rastu a zomieranie folikulu. Absencia koreňov môže byť príznakom zvýšenej krehkosti.
 • Počet chlpov stratených počas dňa výrazne prekračuje normu.
 • Rastúce chĺpky sú na konci rozvetvené.

Veľmi často ženy nesprávne vnímajú zvýšenú krehkosť pre začiatok alopécie. Drobivosť vzniká pri ťažkom vysychaní vlasov, čo sa stáva pri častom používaní sušiča vlasov, curlingov alebo farbenia. V tomto prípade žiarovky fungujú normálne a rozbité vlasy postupne narastajú. Aj strata vlasov u žien môže svedčiť o prítomnosti tejto choroby.

trusted-source[21], [22], [23], [24]

Komplikácie a následky

Alopecia je pomerne závažné ochorenie, ktoré bez riadneho liečenia vedie k závažným následkom a komplikáciám. Zvážte tie hlavné:

 • Psychologické problémy - rozmazané vlasy vytvárajú problémy pri komunikácii s ostatnými. Nespokojnosť s ich vlastným vzhľadom v spojení s odsúdením a výsmechom názorov iných vedie k depresívnemu stavu, neurologickým poruchám. V tomto kontexte dochádza k výraznému zhoršeniu kvality života.
 • Lupiny - môžu sa vyskytnúť súčasne s plešatosťou alebo sa objavia po obnovení prstencov. Lupiny dráždia pokožku, vyschnú ju, spôsobujú svrbenie a pálenie. Mŕtve kožné častice sa odlupujú od ramien, čím sa dodávajú estetické nepohodlie.
 • Solárne popáleniny - intenzívna strata vegetácie na hlave predstavuje vysoké riziko vystavenia ultrafialovému svetlu. Ak chcete chrániť hlavu pred úpalmi a popáleninami, používajte opaľovací krém a noste pokrývku hlavy. Je tiež potrebné minimalizovať vystavenie slnku.

Okrem vyššie uvedených problémov vypadávanie vlasov u žien zhoršuje kvalitu života. Negatívne zmeny vo vzhľade majú negatívny vplyv na proces sebarealizácie a života v spoločnosti.

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29], [30], [31], [32], [33]

Diagnostika vypadávanie vlasov u žien

Pri prvých príznakoch vypadávania vlasov by ste mali vyhľadávať lekársku pomoc a určiť príčinu ochorenia, a tým zabrániť ďalšej alopécii. Diagnóza vypadávania vlasov sa venuje trihologovi, dermatológovi, endokrinológovi, gynekológovi a radu ďalších úzkych špecialistov.

Algoritmus diagnózy ženskej alopécie pozostáva z:

 1. Zber anamnézy a analýza sťažností pacientov.
  • Analýza prípadov familiárnej alopécie na vzostupnej línii.
  • Keď dôjde k zosilneniu / spomaleniu straty kudrliniek (počas prania, pri čistení), dochádza k súbežným príznakom (svrbenie, pálenie, lupiny, podráždenie, vyrážky).
  • Vyskytli sa prípady alopécie v minulosti. Aké faktory môžu spôsobiť problém podľa pacienta.
  • Prítomnosť chronických ochorení a hodnotenie prijatých liekov.
 2. Vizuálne posúdenie stavu vlasov a vlasovej pokožky.
  • Sú identifikované hrudky alopécie a oblasti s rozbitými vlasmi.
  • Vykoná sa test na pevnosti zvlnenia. Chĺpky sú zachytené a mierne oneskorené, slabé pramene sa ľahko oddelia od folikulov.
  • Zisťuje sa štruktúra poškodených chĺpkov.
 3. Laboratórny a inštrumentálny výskum.

Okrem vyššie uvedených diagnostických činností lekár skúma všeobecný stav tela a prácu imunitného systému. Skúmanie kožných a nechtových platní, ktoré sú deformované v ťažkých formách alopécie.

trusted-source[34], [35], [36], [37], [38], [39]

Analýzy na vypadávanie vlasov u žien

Vlasy sú indikátorom zdravia tela. Ich poškodzovanie, zmenšovanie objemu a vypadávanie je skutočným problémom vyžadujúcim dôkladnú štúdiu a liečbu. Osobitná pozornosť sa venuje laboratórnej diagnostike. Analýzy sú zamerané na stanovenie úrovne hlavných hormónov v tele a tiež pomáhajú posúdiť stav vnútorných orgánov.

Požadované testy:

 • Všeobecný krvný test.
 • Biochemické vyšetrenie krvi.
 • Analýza infekcie vrátane STD.
 • Úroveň sérového železa.
 • Úroveň pohlavných hormónov.
 • Hormóny štítnej žľazy: TTG, T3, T4.

Sada laboratórnych testov určuje hladinu hemoglobínu v krvi, s ktorou môžete diagnostikovať anémiu nedostatku železa ako jednu z príčin alopécie. Zvýšené hladiny leukocytov naznačujú zápalové procesy v tele, patológiu gastrointestinálneho traktu a reprodukčné orgány.

Biochemická analýza krvi odhaľuje patologické stavy na obličkách a pečeni, nedostatok užitočných zložiek v tele. Ďalšou dôležitou analýzou je štúdia hormónov štítnej žľazy. Abnormality v ich normálnej úrovni ovplyvňujú nielen stav vlasov, ale aj celkové zdravie.

Zmena úrovne ženských pohlavných hormónov ovplyvňuje aj vzhľad a vnútorný stav tela. Porušenie pohlavných hormónov sa prejavuje nepravidelným menštruačným cyklom, zvyšuje rast vlasov na tele a zvyšuje priemernú vegetáciu na hlave, vyrážky na tvári a iné príznaky.

trusted-source[40], [41]

Norma feritínu u žien s vypadávaním vlasov

Vo vode rozpustný komplex hydroxidu železitého a apoferitín, ktorý sa nachádza v bunkách pečene, kostnej drene, slezine a sére, je feritín (metaloproteín). Štruktúra tejto látky je komplexný proteín a obsahuje 24 zložiek potrebných na normálne fungovanie ženského tela. Je zodpovedný za normálnu asimiláciu železa, proces vytvárania červených krviniek s dostatočným množstvom hemoglobínu.

Zmena kvantitatívneho zloženia hormónu nastáva, keď tieto faktory pôsobia:

 • Zápalové procesy v tele.
 • Posledný trimester tehotenstva.
 • Choroby tenkého čreva.
 • Nevyvážená výživa s nedostatkom užitočných mikroelementov.
 • Veľká menštruácia a silná strata krvi.

Úroveň feritínu závisí od množstva železa v tele. Jeho normou pre ženský organizmus je 15 rokov od 10 do 150 kg / ml. Na štúdium tohto indikátora sa vykoná analýza venóznej krvi. Jedným z príznakov porušenia hladiny feritínu je vypadávanie vlasov. Jeho nedostatok spôsobuje, že kadidlo je krehké a nudné, oslabuje folikuly a urýchľuje ich umieranie.

Na normalizáciu feritínu niektoré kozmetické postupy na starostlivosť o vlasy nestačia. Liečba by mala byť komplexná a pracovať na tele z vnútra. Pacientom je podľa Pevzneru pridelené stravovacie číslo 15, ktoré dodáva telu vitamíny a mikroelementy. Odporúča sa aj dodatočné používanie multivitamínových prípravkov. Kurz terapie by mal byť aspoň 3-4 mesiace, to znamená obdobie priemernej dĺžky života červených krviniek. Na sledovanie účinnosti liečby je potrebné každý mesiac odobrať krv na analýzu.

Inštrumentálna diagnostika

Na posúdenie stavu vlasov a na identifikáciu príčin straty je inštrumentálna diagnostika povinná. Pozostáva z týchto štúdií:

 1. Trihoskopiya

Pomocou špeciálneho trichoskopického prístroja sa skúma stav prstencov. Analýza videa určuje hustotu folikulov na štvorcový centimeter, počet riedených tyčí, ich priemer a celkový počet prameňov. Trichoskopia umožňuje identifikovať príznaky kožných lézií a vypočítať mieru plešatosti denne, individuálne pre každú osobu.

Po diagnostikovaní lekár hodnotí každé prijaté kritérium a jeho odchýlky od normy. Údaje poskytujú príležitosť urobiť konečnú diagnózu alebo slúžiť ako ospravedlnenie pre ďalšiu analýzu.

 1. phototrichogram

Táto štúdia kudrliniek pomocou mikroskopu. Umožňuje rozlíšiť rôzne typy alopécie. Určuje stav prameňov podľa nasledujúcich kritérií:

 • Hustota chĺpkov na 1 km Km. Centimeter.
 • Hrúbka vlasov v rozmedzí od 30 mikrónov do 80 mikrónov a viac.
 • Pomer stavu hlavy hluku a fáz jeho rastu.
 • Anizotrihoz.

V procese diagnostiky sa veľkosť chĺpkov môže zvýšiť 1000 krát. Toto zvýšenie sa zvyčajne používa na posúdenie stavu zvlnené tyčinky. Fototrichogram sa uskutočňuje každý týždeň počas celej liečby. To je potrebné na určenie dynamiky obnovy prameňov.

Okrem vyššie uvedených metód sú pacientom priradené ultrazvukové vyšetrenia vnútorných orgánov: štítna žľaza, brušná dutina a malá panva. Na základe výsledkov diagnózy vypracuje trichológ diagnózu a vypracuje plán liečby.

Odlišná diagnóza

V prípade pochybných výsledkov analýzy ženskej alopécie je potrebná diferenciálna diagnostika. Štúdia je zameraná na porovnanie plešatosti s takými patológiami:

 • Zmeny v skalpe.
 • Dermatózy a plesňové infekcie.
 • Syfilis.
 • Telogénové zrážanie prameňov.
 • Trichotillomania.
 • Nesprávna starostlivosť o vlasy.
 • Anémia nedostatku železa.
 • Užívanie liekov.
 • Slabá výživa a výrazná zmena telesnej hmotnosti.

Na vykonanie diferenciálnej diagnostiky použite súbor takýchto analýz:

 • Mikroskopia patogénnych húb (s podozrením na trichofytózu).
 • Stanovenie hladiny kortizolu (stresového hormónu).
 • Biochemický krvný test: ALT, AST, proteín, bilirubín, cholesterol, cukor, alkalická fosfatáza.
 • Komplexná analýza hormónov štítnej žľazy: T3, T4, TTG, protilátky proti TPO a TG, prolaktín.

Ak chcete vylúčiť psychosomatické faktory bolestivého stavu, poradenstvo naznačuje psychológ.

Komu sa chcete obrátiť?

Liečba vypadávanie vlasov u žien

S problémom vypadávania vlasov, takmer všetky ženy čelia rôznym vekovým obdobiam. Liečba alopécie závisí od faktorov, ktoré ju vyvolali. Na určenie príčin kozmetickej defekty sa uskutočňuje špeciálna diagnóza zameraná na štúdium štruktúry prstencov, prítomnosti hubových lézií a ďalších problémov. Diagnózu a prípravu plánu liečby zaobchádza trichológ, endokrinológ a iní úzke špecialisti.

Algoritmus na liečbu ženských vypadávanie vlasov vyzerá takto:

Zvážte liečbu najbežnejších príčin alopécie:

 1. Kožné lézie na hlave huby (mikrosporia, kandidóza, erytrázma, trichofytóza). Na liečbu sa používa lokálne a interné použitie antifungálnych látok. Najčastejšie sú pacientom predpísané takéto lieky: naftyfín, amfotericín B, flukanazol, tiokonazol. Hlavným mechanizmom účinku liekov je porušenie normálnej štruktúry a fungovania bunkových membrán huby.
 2. Anémia z nedostatku železa - tento problém je založená na nedostatku vitamínu B12. Na použitie ošetrenie dvojmocné soli železa prípravkov (Ferropleks, Ferrogradumet, Sorbifer Durules) a železité (Maltofer, BIOFERM, Venofer, Likferr) a vitamínových prípravkov pre stimuláciu erytrocytov dozrievanie.
 3. Endokrinné poruchy
  • Diabetes mellitus závislý od inzulínu - na normalizáciu glukózy v inzulíne krvného použitia s rôznym trvaním účinku.
  • Diabetes druhého typu - prípravky sulfanylmočoviny, blokátory glykolidázy, tiazolidíndióny a ďalšie činidlá.
  • Choroby štítnej žľazy - porušenie jej funkcií vedie k strate vlasov na hlave a obočiach. Na obnovenie je uvedená hormonálna substitučná liečba analógmi hormónov T4, T3, sodnej soli levotyroxínu a ich kombinácií.
  • Hormonálne poruchy - s poklesom produkcie estrogénov, pacientom sú predpísané finančné prostriedky nahradzujúce prírodné hormóny (Estradiol valerát, Ovestin, Femoston).
 4. ochorenie kože (ekzém, dermatitída, psoriáza, mazotok) - používané na liečbu antihistaminiká (Fenistil, Omer Suprastin) a aktuálne glukokortikoidy (dexametazón, flutikazón, Lokoid).
 5. Poruchy imunitného systému (systémové ochorenie, kožná vaskulitída, obehové poruchy, autoimunitné zápal) - pre ošetrenie pomocou stimulanty týmusu (levamisol, inozín) aktivátory humorálnu imunitu (Veegum, nucleinate sodný, Likopild), aktivátory bunkovo sprostredkovanej imunity (Diutsifon, pentoxy, Biotorin), interferóny (Viferon, IntronA, Gamma Fearon).
 6. Choroby centrálneho nervového systému (neurózy, depresia, stres, zvýšený emočný stres) - na použitie upokojujúcich liekov, trankvilizérov, antidepresív.

Bez ohľadu na príčinu ochorenia začína liečba ženskej alopécie začína normalizáciou životného štýlu a výživy. Je potrebné opustiť zlé návyky, farbiť vlasy a používať stylingové výrobky. Takisto sa vyhýbajte sušeniu a pokrčeniu vlasov pomocou sušiča vlasov, curlingových vlasov, hrubých hrebeňov, vyliečte existujúce choroby.

Lekár, ktorý liečia vypadávanie vlasov u žien

Trichológ sa zaoberá problémami so skalpom. Tento lekár je dermatológ s úzkym zameraním, ktorý študuje výlučne ochorenia vedúceho počutia. Úlohy lekára zahŕňajú liečbu alopécie a prípravu preventívnych opatrení na prevenciu plešatosti a zlepšenie stavu kaderov.

Trichológ sa zaoberá terapiou týchto patológií:

 • Alopecia (difúzna, ohnisková, telogénna, androgenetická).
 • Predčasné šedivenie vlasov.
 • Lupiny.
 • Zmeniť vzhľad kaderov: poškvrna, krehké, suché, rozdelené konce.
 • Atrofia vlasov a ich riedenie.
 • Krúžkové tvary.
 • Hnusný zápal vlasových folikulov.
 • Asbestínové lišajníky.
 • Hirzutizmus.
 • Hypertrichóza.
 • Mykózy.
 • Microsporia.
 • Pásový opar.
 • Pedikulez.

Ale nezabudnite, že veľmi často strata vegetácie je komplikáciou určitej choroby. Preto, okrem pomoci trichlóga, liečba môže vyžadovať poradenstvo iných odborníkov: gynekológ, endokrinológ, dermatológ, imunológ.

Pravidelne pracuje trichológ v špecializovaných kozmetologických klinikách, kožných a venerických dispenzaroch a špecializovaných výskumných ústavoch. Návšteva lekára vyžaduje špeciálne školenie. Predtým, než si ju zoberiete, nemôžete si umyť vlasy. To je potrebné na posúdenie prirodzeného stavu kože a vlasových koreňov. Najintenzívnejšie sú kadečky, ktoré sa umyjú dva dni pred zavolaním lekárovi. Nepoužívajte štýlové výrobky a topické lieky.

Ako zabrániť vypadávaniu vlasov u žien?

Strata vlasov je fyziologický proces, ktorý sa vyskytuje v živote každej osoby. Vlasové folikuly sa obnovia, staré bunky umierajú a sú nahradené novými. Priemerná strata kudrliniek je asi 150 kusov. Za deň a spravidla nepredstavuje hrozbu pre všeobecný stav vedúceho vypočutia. Ak sa však strata vlasov zvýšila, musí sa zastaviť, pretože kozmetický problém môže viesť k vážnym komplikáciám.

Najprv by ste mali konzultovať s lekárom a určiť príčinu ostrých vypadávanie vlasov. Preto je potrebné vykonať niekoľko laboratórnych a inštrumentálnych vyšetrení. Na základe výsledkov diagnózy sa vypracuje plán liečby.

Aby sa zastavil proces alopécie, je potrebné tento problém komplexne riešiť. V prvom rade sú odstránené nepriaznivé faktory, ktoré ovplyvňujú rast kudrliniek, spôsob života a stravovanie, metódy starostlivosti o vlasy sú revidované. Osobitná pozornosť sa venuje miestnym účinkom na stav hlavy vlasov. Lekár vyberá kvalitný šampón a masku. Najčastejšie je to profesionálna kozmetika s keratínom, kyselinou mliečnou a ďalšími vitamínovými doplnkami. V čase liečby zákaz zahŕňa sušenie sušičom vlasov, pevnými vlasmi a inými traumatizujúcimi faktormi, prípadne vymenovaním hormonálnej liečby.

Chirurgická liečba

Radikálna metóda kontroly alopécie, používaná v prípade, že sa konzervatívna terapia ukázala ako neúčinná, je chirurgická liečba. K dnešnému dňu sa tieto typy operácií používajú na obnovenie vlasových folikulov v prípade alopécie:

 1. FUE (bezšvová metóda)

FUE (extrakcia folikulárnych jednotiek) je nová technika na transplantáciu darcovských vlasových štepov z okcipitálnej oblasti a ďalších častí tela. Každý folikul je transplantovaný oddelene, čo zabraňuje vzniku lineárnych jaziev. Po transplantácii zostanú na koži červené mikrosvaly, ktoré za pár dní klesnú. Táto metóda je účinná pre alopéciu z I až V stupňa v Norwoode.

Výhody FUE:

 • Absencia zmien cicavcov u darcu a pacienta.
 • Schopnosť používať vlasy z akejkoľvek časti tela.
 • Nie je potrebné šitie.
 • Presný výpočet vyžaduje počet žiaroviek a ich štruktúru.

Bezproblémová technika sa používa na alopéciu, ktorá je spôsobená post-traumatickým alebo post-požiarnym záznamom, ako aj na obnovenie obočia a rias. S malým darcovským zásobníkom folikulov sa štepy odoberajú z iných oblastí vlasov tela (hrudník, nohy, ramená, pubová oblasť, vousy). Pri jednej operácii trvajúcej 6 až 8 hodín sa môže transplantovať až 2500-3000 folikulárnych asociácií.

 1. STRIP metóda (patchwork)

Transplantácia vlasov touto metódou umožňuje jeden postup na implantáciu z 3500 mikrografov, z ktorých každá pozostáva z 1 až 4 folikulov. Vďaka tomu vzniká účinok prirodzenej hustoty vlasov.

 • Hlavnou nevýhodou metódy STRIP sú viditeľné jazvy, ktoré zostávajú po prerezaní kožných chlopní z výbežku na extrakciu štepov.
 • Táto metóda nezabezpečuje opätovnú výsadbu zámkov z iných častí tela.
 • Je to traumatické, takže si vyžaduje úplné obdobie na zotavenie.

Operácia sa vykonáva pod miestnou anestézou, trvá 2-5 hodín. 3-4 mesiace po začatí postupu rastu nových vlasov a o rok neskôr zámky získajú maximálnu hustotu a objem.

Chirurgická liečba alopécie má množstvo kontraindikácií:

 • Porušenie krvnej zrážanlivosti.
 • Neznášanlivosť na anestéziu.
 • Pacienti mladší ako 15 rokov.
 • Duševné choroby (trichotilománia, obsedantno-kompulzívna porucha, dysmorphofóbia).
 • Diabetes mellitus.
 • Dermatologické ochorenia vo fáze exacerbácie.

S osobitnou starostlivosťou sa operácia vykonáva pre pacientov s vysokým krvným tlakom, ochoreniami kardiovaskulárneho systému, onkologickými patologiami.

Ďalšou nuansou transplantácie vlasov je riziko komplikácií:

 • Pooperačná necitlivosť - vzniká v dôsledku poškodenia nervových zakončení v transplantačnej oblasti darcu. Má dočasný charakter.
 • Scarring - s použitím patchworkových techník zostáva viditeľná jazva u darcu a pacienta.
 • Odmietnutie implantátov.

Úspešnosť chirurgického zákroku ženskej alopécie závisí od zručnosti lekára a zvolenej metódy transplantácie.

Tipy trihologa s vypadávaním vlasov u žien

Aby sme rýchlo a úspešne bojovali proti problémom s alopéciou, je potrebné dodržiavať takúto radu trichlóga:

 1. Starostlivosť o vlasy - umyte hlavu, pretože sa špinavé, časté umývanie môže spôsobiť lupiny a ako jej komplikácie - alopécia. Vyberte si individuálny výrobok starostlivosti o kučery. Je žiaduce, aby šampón obsahoval maximálne množstvo užitočných a prírodných zložiek. Nezabudnite na pleťové vody, toniká, balzamy a masky.
 2. Kombinácia - nikdy neopletené mokré zámky, najmä ak je problém ich vypadnutia a zvýšená krehkosť. Suché krátke prameňové kefy z koreňov na špičky. Dlhé tresky majú najprv tipy, potom korene. Vyberte drevené hrebene a kefy, ktoré nepoškodia pokožku a pramene. Starostlivosť o hrebeň pravidelne omyte teplou mydlovou vodou. Nikdy nepoužívajte ostatné hrebene.
 3. Masáž - skúste 2-3 krát týždenne na masáž pokožky hlavy, pomocou zeleniny a esenciálnych olejov. Aj pri normálnom raste vlasov prejdite kurzorom Darsonval.
 4. Ochrana - s problémom alopécie nepoužívajte termické prostriedky na styling alebo sušenie kordov. Nezabudnite na ochranu hlavy v chladnej sezóne av lete so zvýšenou aktivitou slnka.
 5. Účes - so silným vypadávaním vlasov vlasy by mali byť rezané čo najviac. To urýchli proces ich obnovy a zastaví ďalšiu stratu. Keď krehké pramene sú prísne zakázané chemické perm, stavať, tkanie africké kliešte a ďalšie účesy, traumatizujúci hlavu počuť. Podľa zákazu sa vlasy farbia.
 6. Výživa a liečba vitamínmi - revízia stravy a vyváženie, odstránenie všetkých škodlivých produktov. Zavolajte lekára a vyberte multivitamínový komplex, ktorý kompenzuje užitočné mikroelementy.

Prevencia

Aby ste zabránili akémukoľvek typu alopécie, je potrebné dodržiavať tieto odporúčania:

 • Plné zdravé jedlo.
 • Minimalizácia stresových faktorov a dráždivých látok.
 • Správna starostlivosť o kučery (odmietnutie farbenia, sušenie vlasov a traumatické účesy).
 • Používanie profesionálnej kozmetiky na starostlivosť.
 • Včasná liečba akýchkoľvek ochorení, ktoré môžu spôsobiť alopéciu alebo viesť k jej zhoršeniu.

Zdravý životný štýl, primeraná výživa a pravidelné cvičenia - to je najlepšia prevencia vypadávania vlasov a iných porúch organizmu

trusted-source[42], [43], [44], [45], [46], [47]

Predpoveď

Strata vlasov u žien je spôsobená rôznymi faktormi a existuje niekoľko druhov, ktoré sa líšia v symptomatológii, teda v závažnosti toku. Prognóza plešatosti závisí od týchto faktorov:

 • Alopetsyy forma.
 • Životný štýl pacienta.
 • Včasnosť a naliehavosť predpísanej liečby.

Najlepšou prognózou je geneticky určená alopécia, pretože môže byť korigovaná konzervatívnymi metódami. Jazvecké a ohniskové formy v ich ťažkom priebehu vyžadujú vážnu liečbu a v niektorých prípadoch aj chirurgickú intervenciu.

Ak vypadávanie vlasov je spôsobené poruchami hormonálneho pôvodu, dermatomykózou, trichotillomániou alebo inými ochoreniami, potom po ich korekcii dôjde k úplnej obnove vegetácie.

Vo všeobecnosti výsledok ženskej plešatosti závisí od dodržiavania lekárskych odporúčaní a od fázy choroby, ktorú pacient požiadal o pomoc. Ak je problém ponechaný bez lekárskej pomoci, to znamená zanedbanie, prognóza akejkoľvek formy alopécie je negatívna.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.