Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Prírodná kozmetika?

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Mnoho etikety moderných kozmetických výrobkov je teraz možné vidieť slová "všetky prírodné" (alebo "všetky prírodné" v prípade zahraničných kozmetiky). Toto označenie vždy priťahovala sympatie spotrebiteľov kozmetických prípravkov - v skutočnosti v mysliach väčšiny ľudí, "prírodné" znamená "bezpečné" a "užitočný" (čo je zvláštne, zvažuje, ako veľa rastlín v prírode sú jedovaté a koľko tvorovia sú nebezpečné pre človeka). Zdá sa, že ľudská snaha o prírodnej kozmetiky je stelesnený a jej túžba po prírode, z ktorého je stále viac vzďaľuje, a strach z nežiaducich syntetických účinkov liečiv (rovnako ako predtým všadeprítomné karcinogény), a viera v liečivú silu prírody - posledné nádeje všetkých, ktorí trpia.

Medzitým nie každý dokáže predstaviť, aké zložky kozmetiky sú prirodzené, ktoré by mali byť súčasťou prírodnej kozmetiky, je to vždy "prirodzené", že je lepšie ako "syntetické" a ako realistické je tvorba úplne prírodnej kozmetiky.

Prírodné a ekologické produkty, ktoré v roku 2000 US Department of Agriculture (US Department of kultúry) identifikovanej bioprodukty ako "potrava pestuje bez použitia pesticídov, rastových stimulátorov, minerálnych hnojív a iných látok, ktoré môžu mať negatívny vplyv na ľudské zdravie." Očakáva sa, že niektoré organické kozmetické prípravky budú v blízkej budúcnosti formulované a legislatívne schválené v Spojených štátoch.

Termín "prírodné" je oveľa horšie. Kozmetické spoločnosti môžu s ňou zaobchádzať podľa vlastného uváženia a nemusia dokazovať prirodzenosť svojich výrobkov. Preto môže kozmetická spoločnosť v zásade používať termín "prírodný", aj keď je prírodná vo svojej kozmetike len jedna zložka. Ak obsahuje napríklad prírodný včelí vosk alebo prírodné esenciálne oleje. A dokonca aj pokiaľ ide o jednu zložku, význam slova "prirodzený" sa môže meniť.

To môže znamenať:

  • Látka získaná z prírodných zdrojov.
  • Látka získaná z prírodných zdrojov, ktorá nie je vystavená významným zmenám.
  • Látka získaná z prírodných nekontaminovaných zdrojov, ktorá neobsahuje umelé prísady (pesticídy, rastové stimulátory, minerálne hnojivá), ktorá neprešla významnými úpravami, je dobre kompatibilná s pokožkou. Najčastejšie spotrebitelia v prírodnej kozmetike znamenajú presne poslednú skupinu látok. Zároveň chcú, aby všetky zložky kozmetiky boli prirodzené.

Preto by z hľadiska spotrebiteľa by úplne prírodné kozmetické prostriedky mali obsahovať:

  • Rastlinné oleje namiesto silikónov, petrolatum, estery mastných kyselín atď.
  • Prírodné polyméry (napr., Kyselina hyaluronová, chitosan) namiesto sinticheskih zahusťovadlá, prírodné emulgátory (proteíny, fosfolipidy, ľubovoľný škrob) miesto syntetické emulgátory, esenciálne oleje miesto parfumy, prírodné antimikrobiálne látky (kyselina benzoová) miesto syntetických konzervačných látok.
  • Rastlinné výťažky, prírodné vitamíny a iné zložky namiesto syntetických analógov.

Existuje otázka: či je potrebné nahradiť všetky prírodné kozmetické prípravky iba z marketingových dôvodov alebo že takáto kozmetika bude skutočne užitočnejšia a bezpečnejšia?

trusted-source[1], [2]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.