^

Plantain pre vlasy: liečivé vlastnosti a výhody

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 10.08.2022
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

V čase, keď ľudstvo nevedelo syntetizovať chemické zlúčeniny, ľudia venovali veľa času štúdiu okolitého sveta. Vďaka tomu liečitelia vedeli o vlastnostiach liečivých rastlín v staroveku a s vynálezom písma sa podelili o tieto poznatky v dielach, ktoré sa dnes nazývajú pojednania a rukopisy. Najmä starodávne knihy hovoria o jedinečnosti plantajnu pre vlasy. Táto bylinka zostáva obľúbeným alternatívnym liekom dodnes.

Výhody plantajnu pre vlasy

Veľa sa vie o silnom pôsobení skromne vyzerajúcej rastliny zvanej skorocel. Listy a semená obsahujú vitamíny, fytoncidy, triesloviny, enzýmy. Hlavnou výhodou plantajnu pre vlasy je schopnosť obnoviť driek a poškodené končeky vlasov, stimulovať rast a výživu žiaroviek. Zelená hmota obsahuje látky, ktoré urýchľujú regeneráciu všetkých druhov tkanív, vďaka čomu je rastlina veľmi užitočná na liečenie poškodenia kože a hlbších vrstiev. [1]

Výhody plantajnu pre vlasy sa prejavujú aj nasledovne:

 • regulácia tvorby kožného mazu;
 • normalizácia mikroflóry;
 • zlepšený krvný obeh;
 • dezodorácia;
 • dezinfekcia.

Na starostlivosť o pokožku hlavy sa používajú semená a listy plantajnu. Vyrábajú sa z nich odvary, oleje, džúsy. Doma si pripravia masky alebo opláchnu vrkôčiky po umytí čerstvým vývarom z plantajnu. Po takomto postupe sa stávajú čistejšie, silnejšie a príjemne voňajú. Opláchnutie si pripravte vopred tak, aby do času procedúry vychladlo.

V profesionálnej kozmetológii sa účinné látky plantajnu používajú na výrobu šampónov, masiek, máchacích prostriedkov a krémov na vlasy a pokožku.

Indikácia Plantain vlasy

Alternatívna medicína považuje veľa chorôb za indikáciu použitia bylín, koreňov alebo semien plantain. Neoficiálne názvy závodu sú sedembytový, spoločník, červotoč, krajnica. [2]

 • Semeno sa používa na liečbu zápchy a keď je potrebné zmäkčenie stolice.
 • Šťava sa používa na ošetrenie rán rohovky, na zničenie patogénnej mikroflóry.
 • Extrakt zastavuje krv, dezinfikuje a hojí rany.
 • Infúzie odstraňujú hlien, upokojujú, znižujú krvný tlak.

O týchto a ďalších vlastnostiach boli liečitelia rôznych krajín, kde nenáročná rastlina rastie, známe už od nepamäti, boli o nich spísané teoretické a praktické príručky. Po čase boli bohaté informácie použité v oficiálnej medicíne, ako aj vo farmakológii, veterinárnom lekárstve, kozmetológii - na vytvorenie receptov na lieky a prípravky určené pre pokožku, vlasy a jednotlivé časti tela. Mladá zelenina sa používa aj ako potravina - ako obohatená zložka do šalátov, príloh, dochucovadiel. [3]

Plantain na vlasy sa používa nie menej aktívne. Suché, poškodené, oslabené, lámajúce sa, padajúce vlasy s rôznym obsahom tuku potrebujú masky a opláchnutie.

 • Výrobky na báze plantajnu normalizujú tvorbu tuku, robia vrkôčky zdravé a svieže.

Ich použitie sa zvlášť ukazuje na farbené, po trvalej, dlhodobej liečbe liekmi, ktoré zhoršujú stav vlasov. Plážová sezóna tiež nepriaznivo ovplyvňuje vzhľad kudrliniek a prospeje im cyklus masiek alebo výplachov. 

Farmakodynamika

Plantain pre vlasy obsahuje komplex biologicky aktívnych zložiek. Pri vnútornom užívaní liekov dochádza k zvýšeniu sekrečnej funkcie žalúdka, k zlepšeniu chuti do jedla. Farmakodynamika na topickú aplikáciu nebola opísaná. [4]

Farmakokinetika

Farmakokinetika plantajnu pre vlasy sa neskúmala.

Dávkovanie a podávanie

Úlohou prípravkov z plantajnu na vlasy je čo najlepšie využiť jedinečné príležitosti, ktoré sú vlastné prírode. Pôsobia blahodárne na pokožku a vlasy: stimulujú rast, posilňujú, vyživujú, opravujú poškodenia, dezinfikujú a dezodorujú. Pri správnom spôsobe aplikácie a dávkach je účinok zaručený. Dávkovanie závisí v prvom rade od formy, v ktorej sa používa liečivý prípravok.

 • Čerstvo pripravený vývar sa používa na opláchnutie vlasov umytých bežným šampónom. Vysychá na vrkočoch, zvyšuje jeho účinok. Kvapalina sa buď naleje na vlasy, alebo sa zriedi v umývadle a umyje sa v takej vode.

Na rozdiel od vývaru sa šťava kupuje v lekárni. Toto je takmer hotová maska: pred jej nanesením ju stačí zriediť na polovicu vodou. Ak sú vaše vlasy mokré, s vysokým obsahom tuku, nemusíte ich riediť. Neriedenú tekutinu treba vtierať masážnymi pohybmi, spojiť vrkoče a nasadiť teplý klobúk. Alebo si hlavu zabaľte do vlneného šálu. Sprchovací čiapka zvýši účinnosť a vytvorí jedinečný zážitok zo sauny.

 • Výživná maska na obnovu vlasov sa pripravuje zo 100 g listov a olejov (lopúch, ľanové semienko, každý po 50 ml) pripravených podľa špeciálnej receptúry. Hotový výrobok sa uchováva v chladničke, pred aplikáciou sa zahreje. Rozotrite po pokožke a vlasoch, zabaľte na 2 hodiny igelitom alebo sprchovacou čiapkou a šálom. Priebeh liečby je dva až tri mesiace, 1-2 masky týždenne.

Oplachovanie vlasov vývarom z plantajnu

Akýkoľvek recept na plantain na vlasy sa dá ľahko pripraviť v domácej kuchyni. Šťava, maska, odvar, olej sa pripravujú zo semien a zelenej hmoty. Oplachovanie vlasov odvarom z plantajnu je najdostupnejšou možnosťou starostlivosti. Za týmto účelom si pred umytím vlasov zakaždým pripravte čerstvý produkt.

Umyté semená s listami sa rozdrvia, dajú sa do sklenených alebo keramických riadov, zalejú sa vriacou vodou, privedú sa k varu a horák sa vypne. Na 1 liter vody je potrebných 20 g rastlinného materiálu. Pripravte tekutinu vopred tak, aby sa počas umývania ochladila na optimálnu teplotu.

 • Umyte si hlavu obvyklým spôsobom a prostriedkami. Potom opláchnite vývarom z plantajnu.

Za týmto účelom buď vylejte vývar priamo na vlasy bez opláchnutia, alebo ich opláchnite v malom umývadle. Bujón zriedime malým objemom vody (približne na polovicu). Dôkladne opláchnite, aby ste opláchli zvyšky čistiacich prostriedkov, premasírovali pokožku a vlasové korienky.

Pravidelné vyplachovanie pomáha normalizovať rovnováhu tukov, obnovuje štruktúru, podporuje pružnosť, lesk, nádheru a pevnosť každého vlasu. Procedúra trvá trochu času a efekt určite nesklame!

Aplikácia pre deti

Účinok použitia plantajnu na vlasy na telo dieťaťa ešte nebol študovaný. V tejto súvislosti je ťažko vhodné pravidelne používať odvar alebo detskú šťavu z rastlín. Na druhej strane je nepravdepodobné, že by jednorazové použitie u detí poškodilo vlasy alebo pokožku.

Aplikácia spočíva v opláchnutí hlavy po umytí detským šampónom. Je vhodné pripraviť si výrobok vopred a uložiť ho v mrazničke vo forme kozmetického ľadu. Pripravte to takto:

 • S horúcou minerálnou vodou bez plynu, ale nie s vriacou vodou, nalejte listy rastliny, trvajte na tom počas dňa, prefiltrujte. Nalejte do misky na kocky ľadu alebo podobnej nádoby. Proporcie - 1 polievková lyžica. Lyžicu surovín v pohári vody.

Pre suché a lámavé končeky vlasov je užitočné kombinovať plantajn s lipou v pomere 1: 1. Lipová farba slúži ako prírodný zvlhčovač jemných detských vláskov. Okrem týchto zložiek sú na zmrazenie vhodné okvetné lístky ruží alebo jazmínové lístky, zelený čaj, lúhovaný a zmrazený rovnakým spôsobom. Vhodné sú čerstvé aj suché suroviny.

Podľa potreby sa používa ľad. 2 kocky sa hodia do horúcej vody a po rozpustení opláchnite umyté vlasy. To je najlepší spôsob, ako ich posilniť bez použitia komerčne dostupných produktov pre dospelých. Aby sa umyté detské kučery dobre rozčesávali a vyzerali zdravo, mali by ste ich česať špeciálnymi hrebeňmi a každý deň sa o ne správne starať.

Nie všetky ženy sú pripravené vyrábať vlastné bylinné produkty starostlivosti. Ľahšie nakupovanie hotových, inzerovaných. Ale tí, ktorí vyskúšali plantain pre vlasy, potvrdzujú jeho účinnosť. Lacný a efektívny prírodný liek poskytuje bezplatne svoju odmenu osobe, ktorá neoceniteľne prispieva k vylepšeniu ženskej krásy, ktorá dominuje v tomto kontroverznom svete.

Používajte Plantain vlasy počas tehotenstva

Existuje veľa výrobkov, ktorých použitie počas tehotenstva je upravené samostatnými pravidlami. Platí to najmä pre chemikálie - na farbenie, starostlivosť, odstraňovanie lupín a stimuláciu rastu vlasov.

Plantain na vlasy môže byť príliš dráždivý, aj keď je aplikovaný lokálne. Pretože vplyv jeho zložiek na plod nebol podrobne skúmaný, je pre budúcu matku lepšie neriskovať a neskôr, po úspešnom pôrode, nájsť neutrálny liek alebo vlasy obnoviť.

Kvôli zachovaniu krásy a zdravia kozmetológovia napriek tomu odporúčajú tehotným ženám opláchnuť si vlasy prírodnými infúziami alebo odvarmi, v závislosti od typu. Sú presvedčení, že takéto postupy sú pre matku a plod bezpečné.

Plantain je vhodný pre mastný typ, rovnako ako ľubovník bodkovaný, lipa, rebríček. Opláchnite suché vlasy infúziou listov mäty alebo brezy, normálne - harmanček, vres, koreň lopúcha.

Kontraindikácie

Rastlina je klasifikovaná ako bezpečná a netoxická, najmä pri vonkajšej aplikácii. Každá výkonná zložka má však kontraindikácie pre použitie, pretože nesprávne dávkovanie alebo metóda je spojená s opačným účinkom. Výnimkou nie sú ani biologicky aktívne prípravky z plantajnu.

 • Používanie plantajnu na vlasy je extrémne zriedkavé, ale môže byť škodlivé - predovšetkým môže vyvolať alergickú reakciu. Obzvlášť vysoké riziko až do angioedému a kómy u ľudí s autoimunitnými ochoreniami.

Rastlina sa neodporúča používať pre tehotné ženy a deti. U prvých pacientov sa môžu vyskytnúť komplikácie, v prípade tých druhých nebol účinok banánu na rastúci organizmus dostatočne študovaný. Preto je lepšie, ak vhodnosť použitia plantajnu určí kvalifikovaný odborník.

Vedľajšie účinky Plantain vlasy

Miestna aplikácia plantajnu na vlasy je skutočne bezpečná. Pri individuálnej neznášanlivosti alebo predávkovaní sú možné vedľajšie účinky. Píšu dokonca aj o Quinckeho edéme, ktorý predstavuje vážne ohrozenie zdravia.

Pri vlastnom výbere rastliny je dôležité vedieť, že je schopná akumulovať olovo a kadmium (ak rastie pozdĺž ciest, kde je vzduch znečistený výfukovými plynmi). Suroviny by sa preto mali obstarávať v ekologicky čistých priestoroch alebo nakupovať v lekárni so zaručenou kvalitou.

Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Plantain pre vlasy: liečivé vlastnosti a výhody" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.