Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Odrody vrások a príčiny ich výskytu

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 15.05.2018

Ako viete, pri akomkoľvek starnutí existuje taký jediný znak, ako je vráskavá koža. Preto väčšina metód na korekciu kožných zmien súvisiacich s vekom je priamo alebo nepriamo zameraná na znižovanie hĺbky a závažnosti vrások. Navyše mnohé metódy na posúdenie účinnosti rôznych techník expozície sú založené na posúdení stavu reliéfu kože (metóda "odtlačkov prstov" pokožky), počítanie množstva a meranie rozmerov vrások.

Existujú rôzne typy vrások. Vyznačujú sa lokalizácia na tvári a krku (napr., Vrásky na čele, očné rohy, kruhy v ústach a kol.), Umiestnenie hĺbka (povrchová a hlboká), ako aj mechanizmus vzniku (mimetikum či súvisiace so zmenou tón tvárových svalov a gravitačná ptóza tvárových mäkkých tkanív, tj statických). Chronologická sekvencia tvorby rôznych vrások je dobre známa. Prvé vrásky, ktoré sa môžu objaviť vo veku 20-25 rokov, sú spojené s trvalým kontrakciou tvárových svalov tváre. V priebehu doby, kedy je koža začína trpieť chronologického starnutia, tam sú obaja povrchové i hlbšie vrásky spojené s dehydratáciou pokožky, stenčovanie dermis a zničenie to vláknité štruktúry. Fotografické starnutie, ktoré zosilňuje účinok chronologického starnutia, prispieva k ešte väčšej deštrukcii elastických vlákien. Výsledkom tohto procesu je zlepšiť dostupné vrások a vzhľad charakteristické zvrásnenie pokožky, sú obzvlášť dobre vidieť na lícnej koži. V budúcnosti, keď hormonálne zmeny na pozadí prudkého poklesu hustoty dermis, zmeniť tón tvárových svalov a gravitačné ptózy mäkkých tkanív kmeňa tvár a krk objavia oválnu tvár, očné viečko kožu a ďalšie zmeny. To je sprevádzané prehĺbenie nosoústnych záhybov, vzhľad hlbokých vrások vybiehajúcich z rohov ústia do brady (takzvané "ústa bábky"), červík-chin záhyby a ďalšie vrásky.

Doteraz sa zhromaždili informácie o komplexe morfologických zmien v koži, ktoré sa vyskytujú pri tvorbe vrások. Znalosť mechanizmov tvorby vrások je pre odborníka nevyhnutná na vyriešenie problému riadenej komplexnej korekcie tohto javu.

Mimické vrásky

Viac ako 19 poskytovať svaly mobility človek hovorí, žuvanie, otváranie a zatváranie očí, usmieva sa, mračiť obočie a t. D. Avšak len niektoré pohyby tvárových svalov vedie k vzniku tvárových vrások. K tomu dochádza len v tých miestach, kde sa svaly nachádzajú v blízkosti hornej dermy. Medzi tieto oblasti patria typické šikmé čiary projekcie "vrana k nohám" na kožu v časovej oblasti, vodorovných čiar na čele, medzi obočie zvislých čiar a šikmých čiar v obvode ústí. Až donedávna sa predpokladalo, že ich výskyt bol spôsobený výlučným vytiahnutím dermis v oblastiach s najčastejšou kontrakciou svalov tváre. Nedávne štúdie ukázali, že záhyby sú tvorené nielen pod vplyvom zníženie základnej svaly, ale aj v dôsledku spontánnej kontrakcie fibroblastov dermis. Je známe, že svalová bunka je schopná kontrakcie v dôsledku prítomnosti špeciálneho submembránového komplexu - systému tonofibril a tonofilamentov. Zloženie tonofibrilov zahŕňa fibríny aktínu a myozínu. Pod vplyvom nervového impulzu na svalové bunky sa ukončí ióny vápnika v hladkom endoplamaticheskogo retikule (ER), a tým aj biochemické reakcie začína interakciu aktínu s myozínových. Tvorba aktínu-myosin komplexu je sprevádzané skrátením o svalových vlákien tým, že existuje "vdvizhenie" aktínu myosin vlákna v priadzu a dôjde k svalovej kontrakcie. Bolo preukázané, že dermálne fibroblasty sú tiež schopné takéhoto zníženia v dôsledku prítomnosti malého množstva tonofilamentov v porovnaní s myocyty. Impulz pre ich kontrakciu sa prenáša z kontraktačných svalov tváre. V budúcnosti sa do EPR uvoľní vápnik, v dôsledku ktorého sú fibroblastové fibroblasty znížené. Zníženie fibroblastov uťahuje cez komplexnú sieť z vláknitých štruktúr dermis a epidermis, ktorého výsledok sa neustále rastúcich degeneratívne-dystrofické zmeny v týchto oblastiach kože. Preto je zrejmé, že mimická vráska sa tvorí vďaka druhu konštantného "mechanického namáhania" v dermisovej oblasti. Nie je to náhodou, niektorí vedci identifikujú špeciálny druh starnutia - myostenia.

Tvorba povrchových vrások v dôsledku povrchové zmeny na koži, - na úrovni epidermis a hornej dermis. Hlboké vrásky súvisia nielen s povrchnými, ale aj s hlbšími zmenami - v strednej a dolnej tretine dermis. Je známe, že normálny vzorec a štruktúra povrchu kože je zabezpečená mnohými štruktúrami a fyziologickými mechanizmami. Jedným z týchto mechanizmov je udržanie určitého zvlhčovania stratum corneum. Je známe, že na povrchu pokožky za fyziologických podmienok sa vytvorí jemná rovnováha medzi obsahom vody v stratum corneum a v prostredí. Zmeny v pomere syntézy a vysoko lipidov vedú k narušeniu bariérové vlastnosti kože, a preto strata transepidermálnej vody. Dehydratácia stratum corneum vedie k vzniku povrchných vrások. Takýto jav môže nastať v mladom veku, s konštantným vystavenia kože nepriaznivé faktory životného prostredia (vysoká alebo nízka teplota na vlhkosti a ďalších klimatických faktorov), nerozumné starostlivosť o pleť (agresívnych čistiacich prostriedkov, roztokov obsahujúcich alkohol, nesprávne zvlhčovanie, atď). , ako aj niektoré dermatózy (atopická dermatitída, ichtyóza atď.). Zmeny, ktoré sa vyskytujú v koži, môžu byť kombinované bežným pojmom - "delipidizácia". Dehydratácia stratum corneum, spolu s úbytkom epidermis, je tiež charakteristická menopauzy starnutia hlavný spúšťač týchto zmien je spomaliť rýchlosť bazálnych keratinocytov proliferácie epidermis pod vplyvom zníženie koncentrácie estradiolu. Zmeny v štruktúre kože, ako aj povrchové vrásky môžu byť spôsobené nerovnomerným zhrubnutím stratum corneum. Tento fenomén je typický pre fotografické spracovanie.

Podstatnú úlohu pri výskyte vrások hraje zloženie základnej látky spojivového tkaniva a vláknitých štruktúr dermy. Samozrejme, stav týchto štruktúr závisí vo veľkej miere od funkčnej aktivity dermálnych fibroblastov. Na začiatku minulého storočia vedci poznamenali, že počiatočné príznaky kožných zmien súvisiacich s vekom sú vzájomne prepojené s deštrukciou elastických vlákien a viac oneskorené - ako elastické, tak aj kolagénové. Elastické vlákna oksitalanovye sú najcitlivejšie voči rôznym spúšťacím faktorom životného prostredia a sú prvými, ktorí podstúpia zničenie. Dôsledkom toho sú povrchové vrásky. Keď sú elanínové a zrelé (pravé) elastické vlákna zničené, vytvárajú sa hlbšie vrásky. Je známe, že po 30 rokoch začínajú elastické vláknité štruktúry prechádzať fragmentáciou a dezintegráciou. Navyše, s vekom, depozícia lipidov v dermis aktivuje enzým elastázy a spúšťa proces elastolýzy, to znamená deštrukciu elastických vlákien. Elastické vlákna sú najviac ohrozené ultrafialovými lúčmi, a preto sú opísané zmeny obzvlášť charakteristické pri fotografovaní.

Pokiaľ ide o tallagénové vlákna, poskytujú štruktúru stromy a ich zväzky sú usporiadané v rôznych smeroch. Štúdie v posledných rokoch v oblasti starnutia biológie ukazujú, že po 40 rokoch, nielen znižuje syntézu kolagénu v kožných fibroblastoch, ale tiež k zvýšeniu produkcie týchto buniek je špeciálnych enzýmov - kolagenázy alebo matrix metaloproteinázy (matrix metalo proteináz, MMP). Kolagény ako elastázy prispievajú k zničeniu vlákien. Výsledkom týchto procesov je to, že koža stráca svoju elasticitu a tak sa "prepadá" a vrásky sa prehĺbia. Tento proces je najvýraznejší v deformovaniu typ starnutia, keď tam sú hlboké vrásky spojené so zmenou tónu tvárových svalov a gravitačné ptózy mäkkých tkanív. Takže pri akomkoľvek starnutí sú vlákna dermis zničené.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.