^
A
A
A

Kožný tuk

 
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 20.11.2021
 
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Zariadenia na mazové žľazy možno predstaviť, ak ste psychicky tlak na čom srsti kožu a urobiť z neho prehlbuje, dosiahnutie dermis. Potom budú steny výslednej fossy obložené epidermis. Steny mazovej žľazy skutočne pripomínajú epidermis. To je zrnitá vrstva, v ktorej je kontinuálny proliferáciu buniek, a rovnako ako v epidermis, vrchná vrstva je smrť základná bunka. Len to sa deje nie na povrchu kože, ale v potrubí mazovej žľazy. Na rozdiel od keratinocytov, ktorý, ako sa pohybujú smerom nahor hromadiť keratín, mazové žľazy bunky sa hromadia tuku tajomstvo pozostávajúce iztverdyh žiaruvzdorných tukov. Keď je bunka zničená, jej obsah vyteká do lumenu mazovej žľazy. Tak mazu obsahuje žľazy buniek mazu a mazových fragmenty.

Kedysi v dávnej minulosti, keď sme boli pokryté vlasmi, sa okolo vlasov zhromaždili mazové žľazy. Vlasy, tuk mazané, získané lesk, vodoodpudivosť, menej poškodené slnkom a vetrom, a okrem toho, mazu, tečúca pozdĺž vlasov, čistí ju od prachu a nečistôt. Tieto funkcie sú stále vykonávané kožným mazom našich menších bratov. Každý milovník maznáčikov vie, že mačka alebo pes nie je potrebné umývať (samozrejme s výnimkou špeciálnych prípadov), ale stačí ich pravidelne čistiť štetcom alebo škrabkou. U ľudí je väčšina mazových žliaz umiestnená na báze redukovaných vlasových folikulov, ktoré produkujú kanylu, takže mast sa z nich väčšinou dostáva na povrch kože.

Normálne vylučujúce mazové žľazy poskytujú zmäkčenie hornej vrstvy kože, antimikrobiálnu ochranu a čiastočne pomáhajú vrchnú vrstvu, aby obsahovala odparovanie vody. Účinok mazu a kozmetiky s podobným mechanizmom pôsobenia na vzhľad pokožky je ľahko pochopiteľný, ak si predstavíte hornú vrstvu kože so silným nárastom. Tu sú horny váhy už pripravené na lietanie z povrchu kože. Špeciálne enzýmy zničili väzby medzi nimi a teraz váhy ležia voľne na povrchu kože. Neexistujú prakticky žiadne epidermálne lipidy - príliš veľa faktorov (počnúc denným mydlom mydlá) prispieva k ich zničeniu. Preto povrch pokožky vyzerá sucho a nudný (to nemusí nutne znamenať skutočnú suchú pokožku). Koža vyhladzuje horné váhy, vytvára rovnomerný povrch. Z vonkajšieho hľadiska je koža mäkšia, pružnejšia a zvlhčená.

Rovnaký účinok možno dosiahnuť použitím špeciálnych látok nazývaných zmäkčujúce látky (z anglického zmäkčujúceho - zmäkčujúceho). Emolienty sú dôležitými zložkami kozmetických krémov, ale ich účinok na pokožku je často krátky. Kozmetický priemysel v súčasnosti vytvára kompozície, ktoré obsahujú určité zložky mazu, ktoré majú užitočné vlastnosti, najmä skvalenové a voskové estery.

Produkcia kožného mazu je regulovaná mužskými pohlavnými hormónmi - androgénmi. Čím vyššia je hladina androgénov v koži, tým rýchlejšie sa bunky mazovej žľazy reprodukujú a čím viac mazu sa uvoľňuje na povrch kože. Koža dospievajúcich, ktorí trpia hormonálnymi búrkami počas puberty, preto často trpí nadmernou tvorbou kožného mazu. Rovnaká nešťastia prenasleduje ženy, ktorých telo produkuje príliš veľa mužských pohlavných hormónov.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.