^
A
A
A

Acid Skin Mantle

 
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 20.11.2021
 
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Povrch normálnej kože má kyslú reakciu a jej pH je 5,5 (neutrálne pH je 7,0 a pH krvi je 7,4). Takmer všetky živé bunky (vrátane väčšiny bakteriálnych buniek) sú veľmi citlivé na zmeny pH a dokonca aj malé okyslenie je pre nich smrteľné. Iba pokožka, pokrytá vrstvou mŕtvych keratinizovaných buniek, si môže dovoliť, aby bola oblečená do kyslého plášťa (nazýva sa to aj Marcioniniho plášť).

Kyselinový plášť kože je tvorený zmesou mazu a potu, v ktorej sú pridané organické kyseliny - mliečna, citrónová a iné. Tieto kyseliny sa vytvárajú ako výsledok biochemických procesov, ktoré prebiehajú v epidermis. Kyselinový kožný plášť je prvým článkom ochrany proti mikroorganizmom, pretože väčšina mikroorganizmov nemá rád kyslé médium. A napriek tomu existujú baktérie, ktoré neustále žijú na koži, napríklad Staphylococcus epidermidis, laktobacily. Radšej žijú v kyslom prostredí a dokonca vytvárajú samotné kyseliny, čo prispieva k tvorbe kyslého plášťa kože. Bakterie 5. Epidermidis nielen neškodia pokožke, ale dokonca vylučujú látky, ktoré majú antibiotický efekt a inhibujú životne dôležitú aktivitu patogénnych mikroorganizmov.

Časté umývanie alkalickým mydlom môže zničiť kyselinový plášť. Potom sa "dobré" baktérie, ktoré milujú kyselinu, ocitnú v nezvyčajných podmienkach a "zlé", citlivé na kyseliny budú mať výhodu. Našťastie sa kyselinový plášť zdravého kože spája pomerne rýchlo.

Kyslosť pokožky je narušená určitými kožnými chorobami. Napríklad, hubové choroby, pH sa zvýši na 6 (slabo kyslej reakcie), ekzém -1 až 6,5 (takmer neutrálna reakcia), s akné - až 7 (neutrálna).

Je zaujímavé, že pH sa postupne zvyšuje, keď sa epidermis "prehĺbi" na úrovni bazálnej vrstvy epidermis, kde sú umiestnené zárodočné bunky, sa rovná pH v krvi - 7,4. Aktivita enzýmov pôsobiacich na rôznych úrovniach epidermy výrazne závisí od kyslosti ich prostredia. Takže enzýmy, ktoré sa podieľajú na zostavení lipidovej bariéry v stratum corneum, budú horšie, keď sa zvýši pH v dôsledku častého mycania mydla. Ďalšou zaujímavou skutočnosťou je, že ak sa pH mení z 5,5 na jednu alebo druhú stranu, organizácia lipidových vrstiev trpí: v nich sa vyskytujú nedostatky, ktorými sa môže voda odparovať. Preto, ak zneužijete prací prostriedok (vrátane najbežnejšieho - hrudkujúceho mydla), pranie pre a bez dôvodov, potom bariérová funkcia pokožky bude slabá, pretože. Stratum corneum nebude mať čas na zotavenie.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.