Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Antioxidačná ochrana

Lekársky expert článku

Dermatológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Kyslíkový paradox

Každý vie, že kyslík je pre život životne dôležitý, takže sa každý obáva hladovosti kyslíkom. V skutočnosti je nemožné žiť bez kyslíka a dokonca aj mierne zníženie obsahu kyslíka vo vzduchu okamžite ovplyvňuje naše zdravie a zároveň je nebezpečné pre živé veci (to je "kyslíkový paradox"). Rovnaké vlastnosti, ktoré ho urobili takisto nevyhnutné, to tiež robia nebezpečným.

Všetky aeróbne (kyslík-dýchajúce) bytosti dostávajú energiu oxidáciou organických molekúl s kyslíkom a všetky z nich musia byť chránené pred vysokou oxidačnou schopnosťou kyslíka. Presne povedané, oxidácia je rovnaká. Len v tele, látky "horieť" postupne, postupne, uvoľňujú energiu v malých častiach. Ak organické molekuly rýchlo spália, ako drevo v rúre, bunka zomrie v dôsledku tepelného šoku. Potom, čo sa molekula oxiduje, zmení sa. Toto nie je molekula, ktorá bola predtým. Napríklad drevná buničina sa oxiduje na oxid uhličitý a vodu v procese spaľovania dreva - mení sa na dym. Oxidačnú reakciu možno predstaviť ako výber niečoho. Napríklad, ak ste odniesli peňaženku na ulici, potom ste boli "oxidovaní". V tomto prípade ten, kto sa stal držiteľom peňaženky, "sa zotavil". V prípade molekúl oxidujúca látka odoberá elektrón z inej látky a obnoví sa. Kyslík je veľmi silný oxidačný prostriedok. Ešte silnejšie oxidanty sú voľné radikály kyslíka.

Voľné radikály

Voľný radikál je fragment molekuly, ktorá má vysokú reaktivitu. Kyslíkový radikál neobsahuje elektrón a má tendenciu odoberať elektrón z iných molekúl. Keď sa podarí, radikál sa stáva molekulou a opúšťa hru, ale molekula, ktorá je zbavená elektrónu, sa stáva radikálom a vyrazí na cestu lúpeže.

Molekuly, ktoré boli predtým inertné a reagovali, a teraz prišiel k najviac roztodivné chemických reakcií. Napríklad dva kolagénové molekuly, ktoré sa stanú voľné radikály, sa stretávajú s kyslíkovými radikálmi sa tak aktívny, aby vzájomne komunikovať tvorí dimér, zatiaľ čo normálne kolagénové vlákna nie sú schopné vzájomne komunikovať. Zosieťovaný kolagén je menej pružný, ako normálne kolagén, a okrem toho, že nie je k dispozícii pre matrixových metaloproteinázy (enzýmy, ktoré degradujú kolagén starý, jeho miesto odfotil novo syntetizovaný), takže akumulácia kolagénu v koži dimérov vedie ku vzniku vrások a stratu elasticity kože.

V molekule DNA sa radikály môžu stať aj dvoma časťami jedného vlákna DNA - v tomto prípade môžu navzájom komunikovať, vytvárať krížové väzby v rámci jednej molekuly DNA alebo medzi dvoma molekulami DNA. Krížové väzby a iné poškodenia molekúl DNA spôsobujú smrť buniek alebo degeneráciu rakoviny. Stretnutie voľného kyslíkového radikálu s molekulami enzýmu skončí nie menej dramaticky. Poškodené enzýmy už nemôžu kontrolovať chemické premeny a dokončiť chaos v bunke.

Oxidácia peroxidov - čo je to?

Najzávažnejším dôsledkom výskytu voľných radikálov v bunke je oxidácia peroxidov. Peroxid je nazývaný, pretože jeho produkty sú peroxidy. Najčastejšie peroxidový mechanizmus oxiduje nenasýtené mastné kyseliny, z ktorých sú zložené membrány živých buniek. Podobne môže dôjsť k peroxidácii v olejoch, ktoré obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, a potom riedenie oleja (lipidové peroxidy majú horkú chuť). Nebezpečenstvo peroxidácie spočíva v tom, že preteká reťazovým mechanizmom, t.j. Produkty tejto oxidácie nie sú len voľnými radikálmi, ale aj lipidovými peroxidmi, ktoré sa veľmi ľahko premieňajú na nové radikály. Množstvo voľných radikálov a teda rýchlosť oxidácie sa zvyšuje lavínou. Voľné radikály reagujú so všetkými biologickými molekulami, s ktorými sa stretávajú na ceste, ako sú proteíny, DNA, lipidy. Ak sa lavína oxidácie nezastaví, celý organizmus môže zomrieť. To by sa stalo všetkým živým organizmom v kyslíkovom prostredí, ak by príroda nestarala o to, aby im poskytla silnú obranu - antioxidačný systém.

Antioxidanty

Antioxidanty sú molekuly, ktoré sú schopné blokovať reakcie oxidácie voľných radikálov. Stretnutie s voľnými radikálmi, antioxidant dobrovoľne dáva elektrónu a dopĺňa ho na úplnú molekulu. V tomto prípade sa samotné antioxidanty stanú voľnými radikálmi. Avšak vzhľadom na zvláštnosti chemickej štruktúry antioxidantu sú tieto radikály príliš slabé na to, aby odobrali elektrón z iných molekúl, takže nie sú nebezpečné.

Keď antioxidačné činidlo odovzdá svoj elektrón oxidátoru a preruší jeho deštruktívne sprievod, oxiduje sa a stáva sa neaktívnym. Aby sa vrátil do pracovného stavu, musí byť opäť obnovený. Preto antioxidanty, ako skúsení pracovníci, zvyčajne pracujú v pároch alebo skupinách, v ktorých môžu podporovať oxidovaného kamaráta a rýchlo ho obnoviť. Napríklad vitamín C obnovuje vitamín E a glutatión obnovuje vitamín C. Najlepšie antioxidačné príkazy sa nachádzajú v rastlinách. To sa dá ľahko vysvetliť, pretože rastliny nemôžu uniknúť a skrývať sa pred škodlivými účinkami a musia byť schopné odolávať. Najsilnejšie antioxidačné systémy sú rastliny, ktoré môžu rásť v krutých podmienkach - rakytník, borovica, jedľa a iné.

Dôležitú úlohu v tele zohrávajú antioxidačné enzýmy. Jedná sa o superoxiddismutázu (SOD), katalázu a glutatiónperoxidázu. SOD a kataláza tvoria antioxidačný pár, ktorý bojuje proti voľným kyslíkovým radikálom a zabraňuje im začať procesy oxidácie reťazca. Glutathion peroxidáza neutralizuje peroxidy lipidov, čím porušuje peroxidáciu reťazca lipidov. Pre prácu glutatiónperoxidázy je potrebný selén. Preto doplnky stravy s selénom zvyšujú antioxidantovú obranu organizmu. Veľa zlúčenín má v organizme antioxidačné vlastnosti.

Napriek silnej antioxidačnej ochrane majú voľné radikály ešte dostatočne deštruktívny účinok na biologické tkanivá a najmä na pokožku.

Dôvodom sú faktory, ktoré dramaticky zvyšujú produkciu voľných radikálov v tele, čo vedie k preťaženiu antioxidačného systému ak oxidačnému stresu. Najvážnejším z týchto faktorov je UV žiarenie, ale prebytok voľných radikálov sa môže objaviť v koži a v dôsledku zápalu, vystavenia účinkom určitých toxínov alebo bunkovej deštrukcii.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6]

Antioxidanty v kozmetike

Teraz veľmi málo ľudí pochybuje o tom, že pokožka by mala byť chránená pred voľnými radikálmi. Preto sa antioxidanty stali jednou z najpopulárnejších ingrediencií v kozmetike. Ale nie každý krém s antioxidantmi môže chrániť našu pokožku. Vytvorenie dobrého antioxidačného kokteilu je jemná vec, je dôležité vytvoriť zmes, v ktorej sa navzájom obnovia rôzne antioxidanty.

Je známe, že napríklad vitamín C obnovuje vitamín E, ale vytvoriť kozmetickú kompozíciu, v ktorej tento antioxidačný pár bude spolupracovať, nie je tak jednoduché. Vitamín E je rozpustný v tukoch a vitamín C je rozpustný vo vode, takže v živých bunkách vykonávajú komplexné akrobatické triky, ktoré sa stretávajú na okraji membrány a cytoplazmy. Okrem toho je kyselina askorbová veľmi ťažké zaviesť do kozmetických kompozícií, pretože sa ľahko rozpadá. V súčasnosti sa používajú deriváty kyseliny askorbovej, ktoré sú stabilnejšie. Napríklad askorbylpalmitát - rozpustný v tukoch, stabilný, vhodný na zaradenie do formulácie počas prípravy. V koži sa palmitát (mastná kyselina) štiepi enzýmami askorbylpalmitátu a uvoľňuje sa askorbát, ktorý má biologickú aktivitu. Používajú sa tiež ďalšie dve deriváty: askorbylfosfát horečnatý a askorbylfosfát sodný. Obidve zlúčeniny sú rozpustné vo vode a majú dobrú chemickú stabilitu. Jedným zo spôsobov, ako vytvoriť efektívne krémy obsahujúce vitamín C aj vitamín E je použiť lipozómy. V tomto prípade je vitamín C umiestnený vo vodnom médiu vo vnútri lipozómov a vitamín E je vložený do tukovej vrstvy lipozómov.

Kyselina askorbová, ktorá je tak rýchlo zničená v kozmetických krémoch, je uložená v zelenine a ovocí. To isté platí pre iné antioxidanty. To znamená, že antioxidačné kokteily rastlín sú lepšie ako všetky umelé zmesi antioxidantov.

V skutočnosti je súbor antioxidantov v rastlinách oveľa bohatší ako v živočíšnych a ľudských tkanivách. Okrem vitamínov C a E rastliny obsahujú karotenoidy a flavonoidy (polyfenoly). Slovo "polyfenol" sa používa ako generický generický názov pre látky, ktoré majú v benzénovom kruhu najmenej dve susedné hydroxylové skupiny. Vďaka tejto štruktúre môžu polyfenoly slúžiť ako pasca pre voľné radikály. Samotné polyfenoly sú v tomto prípade stabilné vstupom do polymerizačnej reakcie. Flavonoidy majú veľmi silné antioxidačné vlastnosti, a okrem toho, že podporujú aktívne a chrániť proti ničeniu vitamíny C a E. Pretože potrebe bojovať proti voľným radikálom, ktorým čelia všetky rastliny, žiadny takýto rastlinný extrakt, ktorý nevykazuje antioxidačné vlastnosti ( takže je vhodné jesť zeleninu a ovocie). A napriek tomu existujú rastliny, ktoré obsahujú najúspešnejšie antioxidačné súpravy.

Pred niekoľkými rokmi sa ukázalo, že pravidelná konzumácia zeleného čaju významne znižuje riziko malígnych nádorov. Vedci, ktorí urobili tento objav, boli tak šokovaní, že odvtedy začali piť niekoľko šálok zeleného čaju denne. Nie je prekvapujúce, že výťažok zo zeleného čaju sa stal jedným z najobľúbenejších bylinných antioxidantov v kozmetike. Najvýraznejší antioxidačný účinok má purifikované polyfenoly zeleného čaju. Chránia pokožku pred škodlivými účinkami UV žiarenia, majú rádioprotektívny účinok, odstraňujú podráždenie pokožky spôsobené pôsobením škodlivých chemikálií. Zistilo sa, že polyfenoly zo zeleného čaju inhibujú enzým hyaluronidázy, pretože zvyšuje aktivitu, pri ktorej klesá množstvo kyseliny hyalurónovej v starnúcej pokožke. Z tohto dôvodu sa odporúča zelený čaj na podanie v prostriedkoch na starnutie pokožky.

Nedávno vedci urobili mnoho zaujímavých objavov, ktoré analyzovali štatistiky kardiovaskulárnych a onkologických ochorení v rôznych krajinách. Napríklad sa ukázalo, že v Stredomorí ľudia, ktorí jedia veľa olivového oleja, trochu náchylný k rakovine a východnej kuchyňa je výborná ochrana proti kardiovaskulárnym ochoreniam a hormonálne závislých nádorov. Keďže voľné radikály hrajú dôležitú úlohu pri rozvoji nádorov a kardiovaskulárnych ochorení, podobné pozorovania umožnili vedcom objaviť mnoho nových antioxidantov.

Napríklad je známe, že krásna Francúzska, ktorá každodenne absorbuje mimoriadne množstvo vína, má veľmi priaznivú štatistiku kardiovaskulárnych a onkologických ochorení. Bol čas, keď vedci vysvetlili "francúzsky paradox" prospešné účinky malých dávok alkoholu. Potom sa zistilo, že rubínovú farbu ušľachtilých červených vín vysvetľuje vysoký obsah flavonoidov v nich - najsilnejší prírodný antioxidant.

Okrem toho by flavonoidy, ktoré možno nájsť v iných rastlinách, v červených hrozna obsahuje jediná zlúčenina resveratrol, ktorý je silný antioxidant, bráni rozvoju niektorých nádorov, ateroskleróza spomaľuje starnutie kože. Niektorí vedci, napučaní vernou liečivými vlastnosťami vína, odporúčajú piť až 200-400 ml červeného vína denne. Je pravda, než sa týmto odporúčaním riadiť, je potrebné poznamenať, že v tomto prípade, sa odkazuje na veľmi kvalitného vína získaného kvasením čistej hroznovej šťavy, nie náhradníkov.

Vitamín E, ktorý je aj naďalej najdôležitejším antioxidantom, môže byť tiež vložený do kozmetiky nie v čistej forme, ale v rastlinných olejoch. Mnoho vitamínov E sa nachádza v olejoch: sójový, kukuričný, avokádový, borák, hrozno, lieskový orech, pšeničné klíčky, ryžové otruby.

trusted-source[7], [8], [9], [10]

Koľko antioxidantov potrebujete?

Vzniká otázka: ak sú antioxidanty také užitočné, nemusíte ich podávať do kozmetiky vo vysokých koncentráciách? Ukazuje sa, že vzorec "čím viac, tým lepšie" pre antioxidanty nefunguje a oni sú naopak najúčinnejší v dostatočne nízkych koncentráciách.

Keď sú antioxidanty príliš veľa, stávajú sa naopak - stávajú sa prooxidanty. Preto vzniká iný problém: kože vždy potrebujú ďalšie antioxidanty alebo ak pridanie nadmerného antioxidantu môže narušiť prirodzenú rovnováhu pokožky? Vedci sa o tom pomerne dohadujú a na túto otázku nie je konečná jasnosť. Ale môžete určite povedať, že denný krém, ktorý nepreniká stratum corneum, vyžaduje antioxidanty. V tomto prípade hrajú úlohu štítu, ktorý odráža vonkajšie útoky. Vždy je užitočné aplikovať na kožu prírodné oleje, ktoré obsahujú antioxidanty v presne upravených koncentráciách, rovnako ako konzumovať čerstvú zeleninu a ovocie alebo dokonca piť pohár dobrého červeného vína.

Aplikačné výživné krémy antioxidačné pôsobenie opodstatnené v prípade, kedy je záťaž na životné antioxidačného systému kože náhle zvyšuje v každom prípade lepšie použiť krémy, ktoré obsahujú prírodný antioxidant zloženie - rastlinné extrakty bohaté bioflavonoidy na vitamín C, prírodné oleje, ktoré obsahujú vitamín E a karotenoidy ,

Sú antioxidanty účinné?

Medzi vedcami stále prebieha diskusia o tom, či užitočnosť antioxidantov nie je zveličená a či kozmetika s antioxidantmi je naozaj užitočná pre pokožku. Zistil sa len okamžitý ochranný účinok antioxidantov - ich schopnosť znižovať poškodenie kože UV žiarením (napríklad zabraňovať spáleniu pokožky) na prevenciu alebo zníženie zápalovej reakcie. Preto sú antioxidačné činidlá nepochybne užitočné v prostriedkoch proti slnečnému žiareniu, denných krémoch a tiež v produktoch používaných po rôznych poškodeniach pokožky, ako je holenie, chemický peeling atď. Nižšia dôvera medzi vedcami spočíva v tom, že pravidelným používaním antioxidantov môžete skutočne spomaliť starnutie. Túto možnosť však nemožno poprieť. Je dôležité pochopiť, že účinnosť antioxidantov závisí od toho, ako dobre je antioxidačný koktail správne zložený, že samotná prítomnosť antioxidantových názvov v receptúre ešte neznamená, že náprava bude účinná.

trusted-source[11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.