Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Potreba príjmu tukov pre športovcov

Lekársky expert článku

Gastroenterológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 15.05.2018

Tukové diéty pre športovcov sú veľmi rozdielne, v závislosti od typu športu, kondície a úrovne výsledkov športovcov. Napriek tomu, že neexistujú žiadne špecifické odporúčania týkajúce sa stravovania v oblasti športu, športový príjem potravín zvyčajne odráža potrebu energie pre tento šport počas školení a súťaží. Všeobecne platí, že tréning športovcov pre vytrvalosť, bežcov a cyklistov podľa pozorovaní si zvolí diétu, ktorá zodpovedá základným smerniciam pre jedlé tuky (<30% energie je dané tukami). Bežci na diaľku spotrebúvajú 27-35% energie na úkor tuku a profesionálni cyklisti, ktorí sa zúčastňujú pretekov Tour de France, sú približne 27%. Rowers, basketbalisti a lyžiari-zdvojení používajú diétu, ktorá obsahuje 30-40% energie vďaka tuku. Na druhej strane, pre gymnasty a korčuliarov, kde je vzhľad veľmi dôležitý pre úspešný výkon, spotreba potravinových tukov, ako je známe, by mala byť v rozmedzí 15-31%.

Dôsledky diéty s nízkym obsahom tukov

Väčšina športových dávok je v súlade so všeobecnými odporúčaniami pre stravovanie, tj aspoň 30% energie je daná tukami. Avšak, športovci, vytrvalostný športovci, k zvýšeniu ich konkurenčnej schopnosti, rovnako ako gymnastu a krasokorčuliara zlepšiť vzhľad sa môžu tešiť na diétu s veľmi nízkym obsahom tuku (menej ako 20% kalórií z tuku), aby nedošlo k zvýšeniu telesnej hmotnosti a percentuálny podiel v je tučný.

Niektorí športovci, najmä tí, ktorí trénujú na vytrvalosť, majú tendenciu zvyšovať príjem sacharidov z tukov na zvýšenie zásob glykogénu. V každom prípade stravy s nízkym obsahom tuku nemusia spĺňať požiadavky na rast a vývoj mladých športovcov a energetické potreby ukazovateľov vytrvalosti. Navyše výživa s nízkym obsahom tuku po dlhú dobu môže prispieť k rozvoju nedostatku športovcov z esenciálnych mastných kyselín a vitamínov rozpustných v tukoch.

Môže byť tiež ohrozená spotreba minerálnych prvkov, ako je vápnik a zinok. U ženských športovcov môžu mať diéty s veľmi nízkym obsahom tuku menštruačné dysfunkcie a narušiť budúcu reprodukčnú kapacitu. Muži športovci s touto diétou majú nízke hladiny testosterónu v krvnom sére, čo zase môže ovplyvniť ich reprodukčnú funkciu. Preto športovci neodporúčajú stravu s veľmi nízkym obsahom tuku.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.