Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Strach zo sexu

Lekársky expert článku

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 01.06.2018

Strach zo sexu (alebo genofobiya koitofobiya) - stav je absolútne nie je vlastné, a preto - bolestivé pre človeka, aj keď pochopiteľné z pohľadu psychológie a medicíny. V poslednej dobe sa fobia stáva čoraz rozšírenejšou a u pacientov, ktorí sa pri prekonávaní pocitu chaosu obrátili na špecialistov o pomoc, neexistuje jasná sexuálna distribúcia.

trusted-source[1], [2], [3]

Príčiny strachu zo sexu

Strach z pohlavia alebo genofóbie je charakteristický pre ženy aj pre mužov. A napriek tomu, že jej hlavné príčiny sú psychologické faktory, strach zo žien a mužov pred intimitou (a niekedy i fóbia, ktorá dokonca hovorí o sexe) sa radikálne líši.

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8]

Strach zo sexu u žien

Hlavná príčina strachu zo sexu v krásnej polovici ľudstva sa stala tradičným rituálom, ktorý sa odovzdáva z generácie na generáciu a zarastený obrovským množstvom neprimeraných mýtov. Každá dievčina, ktorá dosiahla vek puberty, očakáva ťažkú bolesť počas prvého sexuálneho konania. V dôsledku toho sa prvý sex naozaj podarí uvoľniť prvý sex, ktorý na ňu skutočne prináša mimoriadne bolestivé pocity. Potom sa žena zameriava na nepríjemné pocity a po tom, ako sa to stretne, sa rozhodne zastaviť akékoľvek dôverné vzťahy a dokonca hovoriť o sexe.

Existuje niekoľko ďalších dôvodov, prečo sa u žien vyvíja genofóbia:

 • Hrubý prvý pohlavný styk alebo sex s nedostatočne skúseným partnerom.
 • Má sexuálne alebo fyzické zneužívanie v detstve, obťažovanie.
 • Hansexuálne metódy vzdelávania, keď rodičia popisujú sex ako niečo špinavé a hanebné; návrh, že sexuálny partner by mal byť prvý a jediný muž.
 • Strach z následkov pohlavia: sexuálne prenosné choroby alebo nežiaduce tehotenstvo.
 • Neprijatie a nepriateľstvo voči vlastnému telu.
 • Často sa strach zo sexu spája s traumou z detstva, napríklad s odchodom otca z rodiny. V tomto prípade, keď už je v dospelosti, žena nemôže vybudovať správny model vzťahov s mužmi alebo sa jednoducho bojí zrady.
 • Problémy s ženskými pohlavnými orgánmi, ktoré spôsobujú bolesť pri každom sexuálnom styku.

trusted-source[9], [10], [11], [12]

Strach zo sexu u mužov

Na rozdiel od žien, ktoré majú strach z sexu kvôli problémom s fyzickým zdravím, genofóbia u mužov vzniká vždy len z psychologických dôvodov:

 • Neoficiálne vzdelávanie matky, dôsledkom čoho je strach z úplného vstrebania.
 • Strach z neúspechu v sexe, ktorý povedie k výsmechom a poníženiu dôstojnosti.
 • Nízke sebavedomie ("Táto dievčina je príliš dobrá / krásna / inteligentná pre mňa", "Nemôžem ju uspokojiť").
 • Zlyhania v sexe, ktoré vznikli v minulosti.
 • Odmietnutie určitej ženy alebo strach z otvorenosti a úprimnosti predstaviteľom opačného pohlavia ako celku.
 • Strach z krvi - človek sa bojí mať sex počas menštruačného cyklu.

Existuje však aj spoločná príčina opačného pohlavia strachu zo sexu - pohlavný styk s pannou. Pre dievča je to vždy strach zo silnej bolesti, ktorá sa podobá násiliu a mladému mužovi - strachu z nepredvídateľnej reakcie partnera na jeho činy.

Často spôsobuje strach pohlavia súvisí fóbie: strach z osobného kontaktu (haphephobia), strach zo sexuálneho obťažovania (agraphobia), strach z opačného pohlavia (heterophobia), atď.

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20]

Vyjadrenie strachu zo sexu

Zaujímavosťou je, že strach zo sexu sa prejavuje rôznymi spôsobmi a nie je vždy viditeľný voľným okom:

 • Úplné odmietnutie dôverných vzťahov a zmienky o nich v rozhovore (toto správanie sa nazýva erotobóbia).
 • Náhodný sex je tiež prejavom strachu zo sexu a nazýva sa intimofóbia. V takomto prípade sa človek zranený v detstve alebo dospievaní bojí odhaľovať sa sexuálnemu partnerovi a budovať s ním dlhodobú dôveru. Napriek tomu má nekontrolovateľnú túžbu po sexe.

Ako prekonať strach zo sexu?

S cieľom natrvalo prekonať strach z pohlavia je potrebné jasne identifikovať hlavné príčiny genofóbie.

Strach z prvého pohlavia

Bez ohľadu na to, aké triviálne pokyny psychológov a príbuzných sa zdajú, aby sa zabránilo rozvoju genofóbie, je potrebné sledovať skúsenosti generácií:

 • Vstup do dôverného vzťahu až po tom, ako sú obaja partneri psychicky pripravení na prvý pohlavie.
 • Neprehliadnite pokojnú vzrušujúcu atmosféru a predošlé lahôdky, ale zneužívajte alkoholické nápoje bezprostredne pred sexuálnym stykom.
 • Aby ste sa vyhli rozptýleným myšlienkam o nežiaducom tehotenstve a pohlavne prenosných chorobách, použite antikoncepciu. 
 1. Ak sa strach zo sexu objavil v jednom z partnerov náhle, môžete sa pokúsiť vyriešiť problém sami. Dôverné konverzácie a objasnenie príčiny genofóbie sú povinné; Navyše, strach by sa mal vnímať ako bežný problém, nie ako problém jedného z partnerov.
 2. Aby bolo možné zbaviť sa strachu zo sexu, odborníci odporúčajú pitie pred pohlavným stykom malé množstvo alkoholu alebo mierne sedatívum (tableta valeriána lekárska, Leonurus, bylinné čaje z mäty alebo medovky - len pre ženy).
 3. V prípade, že strach zo sexu spojené s ťažkým poranením (násilie, komplexy sprievodných fóbie), treba hľadať pomoc u odborníkov - psychiater, terapeut, psychológ. Treba pamätať na to, že je prakticky nemožné prekonať chorobu bez kvalifikovanej pomoci.
 4. Osobitná pozornosť by sa mala venovať ich zdraviu ženám, ktorých strach zo sexu je spojený s bolesťou počas sexuálneho styku. Je potrebné urýchlene prejsť vyšetrením u gynekológa a zistiť skutočnú príčinu nepohodlia. 

Strach z pohlavia - tento jav je tak neprirodzené, že nie je nutné odložiť kampaň k špecialistovi, ako divné na prvý pohľad, fóbie môže nielen pokaziť docela neoddeliteľnou intímnu časť svojho života, ale tiež vyvinúť nezvratnými dôsledkami pre duševné zdravie.

trusted-source[21]

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.