^
A
A
A

Sexuálne poruchy u žien

 
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 17.10.2021
 
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Mnoho žien iniciuje alebo súhlasí so sexuálnym stykom, pretože chcú mať emocionálnu blízkosť alebo chcú zlepšiť svoje zdravie, potvrdiť svoju atraktívnosť alebo uspokojiť svojho partnera.

V nastávajúcich vzťahoch žena často chýba sexuálna túžba, ale akonáhle sexuálna túžba spôsobí vzrušenie a zmysel pre potešenie (subjektívnu aktiváciu), taktiež sa objaví napätie pohlavných orgánov (fyzická sexuálna aktivácia).

Túžba po sexuálnej spokojnosti, aj pri absencii jedného alebo viacerých orgazmov počas sexuálnej intimity, je fyzicky a emocionálne užitočná pre počiatočnú iniciáciu ženy. Ženský sexuálny cyklus je priamo ovplyvnený kvalitou jeho vzťahu s partnerom. Sexuálna túžba klesá s vekom, ale zvyšuje sa vzhľadom na vznik nového partnera v každom veku.

Fyziológia ženskej sexuálnej reakcie nebola úplne študovaná, ale je spojená s hormonálnym vplyvom a je regulovaná CNS, ako aj subjektívna a fyzická aktivácia a orgazmus. Estrogény a androgény tiež ovplyvňujú sexuálnu aktiváciu. Produkcia androgénov v postmenopauzálnom období zostáva relatívne konštantná, ale produkcia adrenálnych androgénov začína u žien po 40 rokoch klesať; či toto zníženie produkcie hormónov hrá úlohu pri znižovaní sexuálnej túžby, záujmu alebo sexuálnej aktivácie, je nejasné. Androgény pravdepodobne postihujú aj androgénne receptory a estrogénové receptory (po intracelulárnej konverzii testosterónu na estradiol).

Bolestivosť podporuje aktiváciu oblastí mozgu zodpovedných za poznanie, emócie, motiváciu a tvorbu genitálneho napätia. Proces zahŕňa neurotransmitery pôsobiace na špecifické receptory; dopamín, noradrenalín a serotonín sú v tomto procese veľmi dôležité napriek tomu, že serotonín, prolaktín a y-aminomaslová kyselina sú zvyčajne sexuálne inhibítory.

Rozrušenie genitálií je reflexná autonómna reakcia, ktorá sa objavuje počas prvých sekúnd po erotickom podnetu a spôsobuje sexuálne napätie a oslobodenie lubrikantu. Bunky hladkého svalstva ciev okolo vulvy, klitorálny a vaginálne dilatácia arteriol, zvýšenie krvného hromadenie a pošvy dochádza intersticiálna transudáciu kvapaliny vaginálneho epitelu (vyrába mazivá). Ženy nie vždy vedia o stagnácii v pohlavných orgánoch, a to môže nastať bez subjektívnej aktivácie. Vzhľadom na starnutie žien klesá bazálny pohlavný prietok krvi a napätie v reakcii na erotické podnety (napríklad erotické video) môže chýbať.

Orgasmus je vrcholom vzrušenia, ktorý sa vyznačuje kontrakciami panvových svalov každých 0,8 s a pomalým poklesom sexuálneho vzrušenia. V procese torakolumbální sympatického výtokového traktu môže byť zapojený, ale orgazmu možné aj po úplnom reze na miechy (napr, pomocou vibrátora na krčnej stimulácie). Keď sa uvoľní orgazmus, prolaktín, antidiuretický hormón a oxytocín spôsobujú pocit spokojnosti, relaxácie alebo únava, ktoré nasledujú po pohlavnom styku. Mnohé ženy však zažívajú pocit spokojnosti a relaxácie bez toho, aby zažili orgazmus.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8]

Príčiny sexuálnych porúch u žien

Tradičné rozdelenie psychologických a fyzických príčin je umelé; psychický stres môže byť príčinou fyziologických zmien a fyzické zmeny môžu viesť k stresu. Existuje niekoľko príčin porušení, ktoré môžu viesť k dysfunkcii, etiológie, ktorá nie je známa. Historické a psychologické dôvody sú príčiny, ktoré porušujú psychosexuálny vývoj žien. Napríklad v prípade negatívnej skúsenosti z pohlavného styku v minulosti alebo iných mimoriadnych udalostí, ktoré by mohli viesť k poklesu sebaúcty, hanby alebo viny. Emocionálne, fyzické alebo sexuálne zneužívanie v detstve alebo dospievaní môže naučiť deti, aby skryť svoje emócie a pracovať s nimi (užitočné obranný mechanizmus), ale takú inhibíciu vyjadriť svoje pocity, môže viesť k ťažkostiam pri vyjadrovaní sexuálne pocity v neskoršom období. Traumatické udalosti - včasná strata jedného z rodičov alebo miloval jeden drugago - môže blokovať intimitu so sexuálnym partnerom kvôli strachu z takejto straty. Ženy s poruchami sexuálnej túžby (úroku) sú náchylní k úzkosti, nízke sebavedomie, ktoré sa vyznačujú tým, nálady nestability aj pri absencii klinických porúch. Ženy s poruchou orgazmu majú často problémy so správaním v prípade sexuálnych okolností. Podskupina žien s dyspareunia a vestibulitidu (viď. Nižšie), má vysokú mieru úzkosti a strachu z negatívneho hodnotenia inými ľuďmi.

Kontextové psychologické príčiny sú špecifické pre aktuálnu situáciu žien. Patrí medzi ne negatívne pocity alebo zníženú príťažlivosť sexuálnych partnerov (napríklad v dôsledku zmien v správaní partnera v dôsledku zvýšenej pozornosti k nej zo strany žien), asexuálnu zdroje obáv či úzkosti (napríklad kvôli problémom v rodine, v práci, s finančnými problémami , kultúrne obmedzenia), nepokoj spojený s tajným informáciám o nechcené tehotenstvo, sexuálne prenosné choroby cez, nedostatok orgazmu, erektilná dysfunkcia u partnera. Lekárske príčiny, ktoré vedú k poruchy spojené so stavmi, ktoré spôsobujú únavu alebo slabosť, hyperprolaktinémia, hypotyreóza, atrofické vaginitídy, bilaterálne ovarektómia u mladých žien a psychiatrických porúch (napr., Úzkosť, depresia). To má hodnotu príjem liekov, ako sú selektívne inhibítory spätného, beta-blokátory, a hormóny. Orálny estrogény a perorálnej antikoncepcie zvýšenie úrovne a steroid-viažuci globulín (SHBG) a znížiť množstvo voľných androgénov k dispozícii pre väzbu na tkanivové receptory. Antiandrogény (napr. Spironolaktón a agonisty GnRH), môže viesť k zníženiu sexuálnej túžby a sexuálne vzrušenie.

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13], [14], [15], [16]

Klasifikácia sexuálnych porúch u žien

Existujú nasledujúce hlavné kategórie sexuálnych porúch u žien: porušovanie sexuálnej túžby / záujmu, poruchy sexuálneho vzrušenia, porušenie orgazmu. Poruchy sú diagnostikované, keď príznaky ochorenia vedú k stresu. Mnoho žien sa netýka poklesu alebo neprítomnosti sexuálnej túžby, záujmu, vzrušenia alebo orgazmu. Takmer všetky ženy s sexuálnou dysfunkciou majú viac ako jednu poruchu. Napríklad chronická dyspareunia často vedie k porušovaniu sexuálnej túžby / záujmu a vzrušenia; zníženie pohlavného vzrušenia spôsobuje, že sex je menej príjemný a dokonca bolestivý, znižuje pravdepodobnosť vzniku orgazmu a znižuje libido. Avšak dyspareúniu v dôsledku zníženej produkcie lubrikantu vo vagíne sa môže vyskytnúť ako izolovaný symptóm u žien s vysokou mierou sexuálnej túžby / záujmu a subjektívnej aktivácie.

Sexuálne poruchy u žien môžu byť vrodené a získané; definované pre konkrétnu situáciu a všeobecné; miernej alebo závažnej, založenej na stupni utrpenia a strachu u pacienta. Tieto porušenia pravdepodobne budú určené ženám s heterosexuálnymi a homosexuálnymi vzťahmi. Menej vedomostí o homosexuálnych vzťahoch je, ale pre niektoré ženy tieto poruchy môžu byť prejavom prechodu na inú sexuálnu orientáciu.

Porušenie sexuálnej túžby / záujmu - nedostatok alebo zníženie sexuálnych záujmov, túžby, zníženie sexuálnych myšlienok, fantázie a nedostatok citlivej túžby. Motivácia pre počiatočné sexuálne vzrušenie je nedostatočná alebo nedostatočná. Porušenie sexuálnej túžby súvisí s vekom ženy, životnými podmienkami a trvaním vzťahu.

Poruchy sexuálnej vzrušenia môžu byť kategorizované ako subjektívne, kombinované alebo genitálne. Všetky definície sú klinicky založené na odlišnom chápaní ženy zo sexuálnej reakcie na stimuláciu. Porušenie sexuálneho vzrušenia je subjektívna aktivácia v reakcii na akýkoľvek typ sexuálneho vzrušenia (napríklad bozkávanie, tanec, sledovanie erotických videí, stimulácia pohlavných orgánov). V odpovedi sa vyskytne nedostatočná odpoveď alebo sa znižuje reakcia, ale žena si uvedomuje normálne sexuálne vzrušenie. Pri kombinovaných poruchách sexuálneho vzrušenia absentuje alebo znižuje subjektívna aktivácia excitácie v reakcii na akýkoľvek typ stimulácie a ženy o tom nehovoria, pretože si to neuvedomujú. Pri poruchách excitácie pohlavných orgánov je subjektívna excitácia v reakcii na extragenitálnu stimuláciu (napríklad erotické video) normálna; ale subjektívna vzrušenie, porozumenie sexuálneho napätia a sexuálne pocity v reakcii na genitálnu stimuláciu (vrátane sexuálneho kontaktu) chýba alebo sa znižuje. Porušenia genitálneho vzrušenia sú typické pre postmenopauzálne ženy a sú často opísané ako sexuálna monotónnosť. Laboratórne štúdie potvrdzujú zníženie pohlavného vzrušenia v reakcii na sexuálnu stimuláciu u niektorých žien; u iných žien klesá sexuálna senzitivita tkanív plných krvi.

Porušenie orgazmu je charakterizované nedostatkom orgazmu, znížením jeho intenzity alebo orgazmom, ktorý je zjavne oneskorený v reakcii na excitáciu, napriek vysokej úrovni subjektívnej excitácie.

trusted-source[17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24]

Diagnóza sexuálnych porúch u žien

Stanovenie diagnózy sexuálnych porúch a identifikácia ich príčin sú založené na zbere anamnézy ochorenia a všeobecné vyšetrenie. Je ideálny na štúdium anamnézy oboch partnerov (samostatne alebo spoločne); Najprv rozprávajú ženu a zistia jej problémy. Znepokojené momenty (napríklad minulá negatívna sexuálna skúsenosť, negatívny sexuálny obraz), ktoré boli zistené pri prvej návšteve, môžu byť pri následných návštevách podrobnejšie stanovené. Všeobecné vyšetrenie je dôležité pre určenie príčin dyspareunie; Technika kontroly sa môže mierne líšiť od taktiky, ktorá sa zvyčajne používa v gynekologickej praxi. Vysvetlenie pacientovi o tom, ako bude vyšetrenie prebiehať, pomôže jej uvoľniť sa. Vysvetľuje jej, že by mala sedieť na stoličke a že jej pohlavné orgány budú vyšetrené v zrkadlách počas vyšetrenia, upokojujú pacienta a spôsobia v ňom pocit kontroly nad situáciou.

Vyšetrenie vaginálnych výtokových škvŕn, farbenie Gram, kultivácia na médiu alebo detekcia DNA pomocou sondy sa vykonáva na diagnostiku kvapavky a chlamýdií. Vzhľadom na údaje z prieskumu môžete diagnostikovať: vulvitidu, vaginitídu alebo zápalový proces panvových orgánov.

Úrovne pohlavných hormónov sa zriedka určujú, aj keď zníženie hladín estrogénov a testosterónu môže byť dôležité pri rozvoji sexuálnych porúch. Výnimkou je meranie testosterónu za použitia dobre zavedených techník na kontrolu počas liečby testosterónom.

Súčasti sexuálnej anamnézy na hodnotenie sexuálnych porúch u žien

Sféra

Špecifické prvky

História ochorenia (história života a história súčasnej choroby)

Celkové zdravie (vrátane fyzického zdravia a nálady), užívanie drog (drogy), prítomnosť tehotenstiev v anamnéze, ako tehotenstvo skončilo; Sexuálne prenosné choroby, antikoncepcia, bezpečný sex

Vzájomné vzťahy partnerov

Emocionálna intimita, dôvera, rešpekt, atraktívnosť, spoločenská sila, lojalita; hnev, nepriateľstvo, odpor; sexuálnej orientácie

Súčasný sexuálny kontext

Sexuálna dysfunkcia u partnera, ku ktorej dochádza v hodinách pred pokusmi o sexuálnu aktivitu, či je táto sexuálna aktivita nevhodná pre sexuálne vzrušenie; neuspokojivé sexuálne vzťahy, nesúhlas s partnerom o spôsoboch sexuálnych kontaktov, obmedzenie dôvernosti

Účinné spúšťacie mechanizmy sexuálnej túžby a vzrušenia

Knihy, videozáznamy, stretnutia, tlačoví partneri počas tanca, hudby; fyzickú alebo nefyzickú, genitálnu alebo nesubuktívnu stimuláciu

Mechanizmy inhibície sexuálneho vzrušenia

Neuropsychiatrické miešanie; negatívne minulé sexuálne skúsenosti; nízke sexuálne sebavedomie; obavy z následkov kontaktu, vrátane straty kontroly nad situáciou, nežiaduceho tehotenstva alebo neplodnosti; stres; únava; depresie

Orgazmus

Prítomnosť alebo neprítomnosť; obavy z nedostatku orgazmu alebo nie; rozdiely v sexuálnej reakcii s partnerom, výskyt orgazmu s masturbáciou

Výsledok pohlavného styku

Emocionálne a fyzické uspokojenie alebo nespokojnosť

Lokalizácia dyspareunie

Povrchové (introroitálne) alebo hlboké (vaginálne)

Momenty dyspareunie

Počas čiastočného alebo úplného hlbokého zavedenia penisu s trením, s ejakuláciou alebo následným močením po pohlavnom styku

Obrázok (samohodnotenie)

Sebavedomie, vaše telo, pohlavné orgány, sexuálna kompetencia a túžba

História choroby

Vzťahy s fanúšikmi a súrodencami; trauma; strata blízkej osoby; emocionálne, fyzické alebo sexuálne zneužívanie; porušovanie prejavov emócií v dôsledku psychologickej traumy v detstve; kultúrne alebo náboženské obmedzenia

Minulé sexuálne skúsenosti

Žiaduci sex, nútený, urážlivý alebo kombinovaný; príjemná a pozitívna sexuálna prax, sebaobitovanie

Osobné faktory

Schopnosť dôverovať, sebakontrola; potlačenie hnevu, ktoré spôsobuje pokles sexuálnych emócií; zmysel kontroly, neprimerane nafúknuté túžby, ciele

trusted-source[25], [26], [27], [28], [29], [30], [31]

Liečba sexuálnych porúch u žien

Liečba sa vykonáva v súlade s typom porúch a ich príčinami. Pri kombinácii príznakov je predpísaná komplexná liečba. Empatia a pochopenie problémov pacienta, postoj pacienta a starostlivé vyšetrenie sa môžu stať nezávislým terapeutickým účinkom. Keďže vymenovanie selektívnych inhibítorov serotonínu môže viesť k vzniku niektorých foriem sexuálnych porúch, môžu byť nahradené antidepresívami, ktoré majú menej nepriaznivé účinky na sexuálnu funkciu. Môžete odporučiť nasledovné lieky: bupropión, moclobemid, mirtazapín, venlafaxín. Na empirické použitie sa môžu odporučiť inhibítory fosfodiesterázy: sildenafil, tadalafil, vardenafil, ale účinnosť týchto liekov nebola preukázaná.

Sexuálna túžba (záujem) a subjektívna všeobecná porucha sexuálneho vzrušenia

Pokiaľ vo vzťahu, existujú faktory, ktoré obmedzujú dôveru a rešpekt medzi partnermi, atraktivitu a porušujú emocionálne intimitu, potom táto dvojica sa odporúča vyšetrenie odborníkmi. Emocionálna blízkosť je hlavnou podmienkou pre vznik sexuálnej reakcie u žien, a preto sa musí rozvíjať s odbornou pomocou alebo bez nej. Pacientom môžu pomôcť informácie o dostatočných a primeraných stimuloch; ženy by mali svojim partnerom pripomínať potrebu emocionálnej, fyzickej, sexuálnej a genitálnej stimulácie. Odporúčania na použitie silnejších erotických podnetov a fantázie môžu pomôcť odstrániť narušenie pozornosti; praktické odporúčania na zachovanie tajomstva a pocit bezpečia môžu pomôcť so strachom z nežiaducich tehotenstiev alebo sexuálne prenosných chorôb, t.j. čo sú inhibítory sexuálneho vzrušenia. V prítomnosti pacientov môže vyžadovať psychologické faktory sexuálna dysfunkcia psychoterapiu, aj keď jednoduché pochopenie významu týchto faktorov môže byť dostačujúca pre ženy k zmene ich postoje a správanie. Hormonálne poruchy vyžadujú liečbu. Využíva napríklad aktívne estrogény pre liečbu atrofickej vulvovaginitídy a bromokriptín pre liečenie hyperprolaktinémia. Výhody a riziko dodatočnej liečby testosterónom sú vo fáze výskumu. V neprítomnosti medziľudských, kontextových a osobné faktory hlboko ďalej skúmaná (napríklad za použitia orálny Methyltestosterone 1,5 mg 1 krát za deň alebo testosterónu transdermálna 300 mikrogramov denne) o Niektorí lekári skupine pacientov s a sexuálne poruchy a endokrinné patológie , Prieskum byť pacient s nasledujúcimi endokrinné poruchy, čo vedie k sexuálnej poruchy: post-menopauzálnych žien, ktoré podstupujú estrogénovú substitučnú terapiu; ženy vo veku 40 až 50 rokov, ktoré majú zníženú hladinu androgénov v nadobličkách; ženy, u ktorých je sexuálna dysfunkcia spojená s chirurgickou alebo liekmi vyvolanou menopauzou; pacienti s poruchou funkcie nadobličiek a hypofýzy. Opatrné pokračovanie skúšky je veľmi dôležité. V Európe sa bežne používa syntetický steroidný tibolón. To má špecifický účinok na receptor estrogénu, gestagén, vykazuje androgénne aktivitu a zvyšuje vzrušenie a vaginálne sekréciu. V nízkych dávkach, nemá stimulačný účinok na endometrium, zvýšenie kostnej hmoty a nemá žiadny estrogénny účinok na lipidov a lipoproteínov. Riziko vzniku rakoviny prsníka pri užívaní tibolónu v USA sa skúma.

Môže sa odporučiť nahradiť liek (napr. Transdermálny estrogén pre perorálne alebo perorálne kontraceptíva alebo perorálne kontraceptíva pre bariérové metódy).

Poruchy sexuálnej vzrušenia

Pri nedostatku estrogénu sú na začiatku liečby predpísané lokálne estrogény (alebo sú predpísané systémové estrogény, ak existujú ďalšie príznaky perimenopauzálneho obdobia). Pri absencii účinku pri liečbe estrogénmi sa používajú inhibítory fosfodiesterázy, ale pomáhajú len pacientom so zníženou sekréciou vagíny. Ďalším spôsobom liečby je vymenovanie klitorálnych aplikácií s 2% masťou testosterónu (0,2 ml roztoku na vazelínu pripraveného v lekárni).

Porušenie orgazmu

Vyžadujú sa techniky sebakcície. Použije sa vibrátor umiestnený v oblasti klitorisu, ak je to potrebné, môže byť súčasne použitá kombinácia podnetov (mentálna, vizuálna, hmatová, sluchová, písomná). Psychoterapia môže pomôcť pacientom rozpoznať a zvládať situácie v prípadoch zníženej kontroly nad situáciou, za prítomnosti nízkej sebaúcty a zníženia dôvery v partnera. Inhibítory fosfodiesterázy môžu byť použité empiricky v prípadoch získaných porúch orgazmu s poškodením zväzkov autonómnych nervových vlákien.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.