Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Asexualita u mužov a žien

Lekársky expert článku

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 12.04.2020

Medzi definície nedostatku sexuálnej túžby, rovnako ako záujem o sex a túžba zapojiť sa do väčšiny sporov za posledných pätnásť rokov spôsobuje asexualitu.

Ak začneme od definície sexuality človeka, jeho opak by mal byť definovaný ako nedostatok fyziologickej a emocionálnej potreby sexuálneho styku.

Zdravotné aspekty asexuality

Podľa niektorých odborníkov je asexualita druhom sexuálnej orientácie a je v súlade s heterosexualitou, homosexualitou a bisexualitou, a to najmä preto, že existujú celé "asexuálne" spoločenstvá.

Výskumníci z University of British Columbia (Vancouver, Kanada) dospeli k záveru, že asexualita nie je ani psychiatrický stav, ani symptóm psychologickej poruchy sexuálnej povahy. Klasifikačné kritériá dávajú dôvod na to, aby tento štát odkázal na osobitnú sexuálnu orientáciu.

Na druhej strane, podľa DSM-IV (Diagnostického a štatistického manuálu duševných porúch), poruchy sexuálnej túžby - hypoaktívna porucha sexuálnej túžby a inhibícia sexuálnej túžby - pridelený "sexuálne poruchy a poruchy pohlavnej identity", ktorá je charakterizovaná ako nedostatok sexuálnych fantázií a túžba po sexuálnej aktivite.

Ale už v DSM-V5 boli vykonané zmeny a komentáre, ktoré sa zhoršujú. Aby boli poruchy sexuálnej túžby považované za dysfunkciu, musia byť sprevádzané klinicky významnými duševnými a fyziologickými zmenami a spôsobujú vážne úzkosti a závažné medziľudské ťažkosti. Tieto poruchy však nemožno vysvetliť inými duševnými poruchami, účinkami liekov, niektorými inými chorobami alebo asexuálnosťou.

To znamená, že hlavný rozdiel medzi sexuálnej dysfunkcie a asexuality je, že pacienti s poruchami trpia nedostatkom sexuálnej túžby, a ľudia, ktorí sa považujú za asexuals, že ich netreba obávať.

Prakticky uvedenie tohto stavu je mimo rozsah zdravotných problémov, odborníci odporúčajú, aby nedochádzalo k zámene, viazanie nízky prah sexuálne vzrušivosti u žien s nedostatkom fyziologických a emocionálnych potrieb pre pohlavný styk, tj frigidita a asexuality. Hoci je  frigidita  považovaná za hypoaktívnu poruchu sexuálnej túžby, veľmi často - idiopatická.

Epidemiológia

Čerstvé údaje o prevalencii asexuality sa neuverejňujú a štatistiky pred viac ako desiatimi rokmi zaradili medzi exekúcie takmer 70 miliónov dospelých po celom svete.

Podľa informácií Sex Research na konci roka 2004 sa 0,4-1% obyvateľov Spojeného kráľovstva (z 39 miliónov dospelých) považovalo za asexuálnych.

To, že 3,3% fínskych žien a približne 1,6% francúzskych ľudí a takmer 2% študentov stredných škôl z novozélandských vysokých škôl nikdy nepriznal nikomu inú sexuálnu príťažlivosť.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Príčiny asexuality

Štúdium je stále nedostatok sexuálnej túžby aj naďalej, aby sa zapojili odborníkmi v odbore psychiatria, sexuológie, psychológie, ale k spoločnému pohľadu na príčiny asexuality a neprišiel napriek rozsiahlej diskusie o tejto problematike v lekárskej komunite.

Mnohí veria, že rizikové faktory pre tento stav zahŕňajú úzkosť, úzkosť a depresiu; averzívne sexuálne zážitky alebo iné traumy; rôzne zdravotné problémy (psychosomatika, hladina pohlavných hormónov, sexuálna dysfunkcia). Napríklad, asexualita u mužov je najčastejšie spojená s nízkou hladinou testosterónu (hoci v tejto otázke neboli vykonané žiadne klinické štúdie).

Nedostatok túžby po sexuálnom styku je pravdepodobne dôsledkom ťažkostí spojených s ich implementáciou alebo problémami vzťahov medzi sexuálnymi partnermi?

Niektoré pokuse o prepojenie patogenézy asexuality s nerovnováhou excitačných aj inhibičných neuroprenášačov - dopamínu, norepinefrínu a serotonínu, pôsobiace na hypotalamu a hypofýzy (ktoré produkujú a vylučujú sa do krvi hormóny, ako je oxytocínu, prolaktínu, FSH a luteinizačného hormónu).

Biológovia majú predpoklad, že sa začne transformácia sexuálneho inštinktu ľudskej populácie. V skutočnosti, na rozdiel od zvierat (s ich inštinktívnou túžbou po párenie a reprodukciu pre prežitie druhu), sexuálny inštinkt ľudí už dlho nie je zameraný na reprodukciu. Pamätajte si na Freuda, ktorý bezpodmienečne veril v nadradenosť sexuálneho inštinktu v správaní ľudí a tvrdil, že len telesné potešenie získané počas pohlavného styku dáva psychologický rozvrat.

trusted-source[12], [13], [14], [15]

Príznaky asexuality

Ako pochopiť, že človek má príznaky asexuality? Toto nie je sexuálna abstinencia, nie synonymum pre celibát, nie nízke libido (ktoré môže byť spôsobené zdravotnými problémami), nie je dôsledkom hormonálnej nerovnováhy alebo strachu zo sexuálnych vzťahov.

Navyše, asexuáli sa môžu zoznámiť, prežívať emocionálnu náklonnosť (platónovú lásku), získať deti. Dokonca aj vzrušenie alebo orgazmus nie je v rozpore s týmto stavom a niektorí asexuáli majú sex, ak majú romantického partnera, ktorý to chce.

Mimochodom, rozlišujeme rôzne typy asexuality: romantické - ne-sexuálne vzťahy, ktoré sú často spojené so sympatiou a náklonnosťou a nerom romantické - hlboké emocionálne-psychologické pripútanie bez sexu.

Romantická príťažlivosť, ktorá nemá sexuálnu túžbu, môže byť heteromorfná - to je osoba opačného pohlavia alebo homomorfná.

Členovia najväčšieho svetového webového spoločenstvo asexuals Aven tvrdia, že vo svete, kde sa všetko točí okolo sexu, veľa ľudí s nedostatkom sexuálnej túžby môže cítiť na okraji spoločnosti - v dôsledku stigmatizácie sexuálnych porúch. Prečo môže byť nízka sebaúcta, úzkosť a tendencia k depresii.

Hoci vedci študujú fyziológiu asexuality, to naznačuje, že v tomto stave schopnosť pohlavného vzrušenia nezmizne, ale to môže byť ťažké s tzv subjektívne vzrušenie - na úrovni mysle a emócií.

trusted-source[16], [17], [18], [19]

Komplikácie a následky

Hlavné následky a komplikácie asexuality sa týkajú vzťahov s ľuďmi, ktorí majú normálnu (normálnu) úroveň potreby pohlavného styku.

Preto by mali asexuáli lepšie komunikovať s vlastným druhom a niektorí z nich nosia na strednom prstoch svojej pravej ruky čierny prsteň ako forma identifikácie.

V moderných západných spoločnostiach sa sexuálna skúsenosť považuje za definujúcu črtu dobrého života. Je to skvelé pre ľudí, ktorí majú radi sex. Ale asexualita tých, ktorí sa im nepáči, by sa nemali rozdať na anomáliu.

trusted-source[20], [21], [22]

Diagnostika asexuality

Navrhovaná diagnóza asexuality spočíva v odhalení absencie sexuálnej príťažlivosti. Preto existuje veľmi jednoduchá skúška pre asexualitu, ktorá umožňuje pochopiť, koľko je človek bezpohlavný.

Test sa skladá z takýchto otázok

  • Sex môže byť pripísaný niečomu špinavému, zakázanému?
  • Cíti sa trápne alebo nepríjemne, keď iní hovoria o sexe?
  • Myslíte si, že je možné žiť bez sexu?
  • Môže existovať vzťah medzi ľuďmi bez sexuálnej intimity?
  • Je možné mať plný život s mužom alebo ženou bez intimity?
  • Ako máte pocit, že máte sex?
  • Často ste sa cítili nepríjemne, že nemáte skúsenosti s sexuálnymi pocitmi, ako sú tí okolo vás?

trusted-source[23], [24], [25]

Asexualita modernej mládeže

Adolescenti zažívajú "krízu identity" s nástupom puberty a ich sexualita a záujem o sexuálnu stránku života je súčasťou prirodzeného procesu rastu.

Sexuálne záujmy medzi mladými ľuďmi, ako aj medzi dospelými sa môžu veľmi líšiť a závisia od kultúrnych noriem a spoločenských mravov, sexuálnej orientácie, sociálnej kontroly a úrovne sexuálnej výchovy. Treba mať na pamäti, že 25-ročný mozog nie je úplne vyzreté, a čiastočne kvôli tomu, mnoho mladých mužov a žien nie sú schopní prijímať informované rozhodnutia a predvídať dôsledky sexuálneho správania: nechceného tehotenstva; infekcie pohlavne prenosnými infekciami vrátane HIV / AIDS.

Asexualita modernej mládeže, najmä americkej, psychológovia majú tendenciu vidieť v problémoch sexuálnej výchovy. Podľa doby "sexuálnych situácií" Výskum ukázal, že správanie niekoľkých vzdelávacích inštitúcií (vrátane študentov, viac ako 17 rokov) 81,2% respondentov necítil sexuálny záujem a 75,8% pri súloži zažili úzkosť a strach.

Podľa časopisu The Journal of Marriage and Family štúdie ukazujú, že po desiatich rokoch veku medzi 10% a 40% mladých ľudí v Spojených štátoch a iných krajinách Západu nemá pohlavný styk. A vo veku 25-29 rokov - 5%.

Ale všetky záznamy o asexuality Zdá sa, že poraziť Japoncov: v súlade s cieľmi 2012, 61,4% slobodných mužov vo veku 18-34 rokov nemá žiadnych kamarátov, a viac ako 49% žien rovnakého veku - pohlavie partnera. Zároveň viac ako 25% nezosobášených mladých mužov a žien mladších ako 30 rokov nikdy nemalo sex.

"Nespravodlivý životný štýl" sa stal populárnym medzi mladými ľuďmi v Číne, najčastejšie sa prejavuje asexuálnosť dievčat žijúcich v megacities.

trusted-source[26], [27]

Komu sa chcete obrátiť?

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.