Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Tuberkulóza na Ukrajine: reálne čísla

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 05.01.2019

Podľa najnovších štatistických informácií boli najväčšie orientačné hodnoty charakterizujúce výskyt vírusu imunodeficiencie a tuberkulózy zaznamenané v regióne Odessa. Zástupcovia tlačovej služby Ústredného centra zdravotnej starostlivosti (Centrum pre verejné zdravie Ukrajiny) povedali o tomto trende.

Podľa údajov za rok 2017 výskyt tuberkulózy, vzhľadom na novo objavené a opakované prípady patológie na území Ukrajiny, predstavoval takmer 64 prípadov na sto tisíc ľudí. Bolo zaznamenaných viac ako 21 tisíc prípadov infekcie tuberkulózou. Súčasne sa štúdia exponenciálnych hodnôt v regióne Doneck a Lugansk nevykonala v plnej miere, ale iba na území, kde by sa v zásade mohlo uskutočniť - teda v zónach, ktoré kontroluje ukrajinská vláda. V uplynulom roku sa v regiónoch Chernivtsi a Doneck vyskytla tendencia k nárastu výskytu.

Štatistiky ďalej uvádzajú, že v posledných rokoch došlo k zvýšeniu výskytu u mužov, a preto sú muži chorí približne dvakrát častejšie ako ženy. Mimochodom, muži boli vždy infikovaní tuberkulózou častejšie ako ženy, ale tieto údaje sa pravidelne menili. Zástupcovia oddelenia neuvádzajú vekový trend.

Svetová zdravotnícka organizácia potvrdzuje: tuberkulóza patrí medzi desať hlavných príčin smrti u všetkých pacientov na tejto planéte. Napríklad v roku 2016 choroba viedla k smrti viac ako 1,6 milióna ľudí. Podľa ukrajinskej štatistiky môžu ľudia s tuberkulózou zaznamenanými lekármi predstavovať 25% všetkých pacientov s touto diagnózou. Jeden zo štyroch pacientov s touto chorobou buď nie je dostatočne skúmaný, alebo skrýva prítomnosť nebezpečnej patológie. K dnešnému dňu sa uskutočnilo evidenciu takmer 35 tisíc Ukrajincov, medzi nimi približne 8 tisíc pacientov trpí tuberkulózou rezistentnou na lieky.

Svetová štatistika zaradila Ukrajinu medzi prvých päť krajín sveta s najvyšším percentom ochorení odolných voči drogám. Zástupcovia ministerstva zdravotníctva tvrdia, že tuberkulózna situácia v krajine je vážna, ale môže byť kontrolovaná. Prognóza sa zhoršuje tým, že choroba je najčastejšie diagnostikovaná už v záverečnej fáze, keď sa šance pacienta na zotavenie blížia "nuly". Každý rok trvá tuberkulóza životom štyroch tisíc Ukrajincov - to je asi 10-11 pacientov denne. Vo svete každý rok zomiera viac ako jeden milión ľudí.

Už 25 rokov od Svetovej zdravotníckej organizácie zaradila tuberkulózu do svetového meradle. Táto úloha však zostáva bez jednoznačného riešenia.

Informácie uverejnené na stránke https://newsone.ua/news/zdorove/v-voz-rasskazali-skolko-ukraintsev-boleet-tuberkulezom.html


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.