Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Objavila sa nová metóda obnovy videnia

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 26.02.2021

Biológom sa podarilo vložiť gén pre svetlocitlivú proteínovú látku MCO1 do retinálnych nervových buniek hlodavcov, ktorí stratili zrak.

Vedci vložili gén do vírusového objektu a zaviedli ho do orgánov zraku myší trpiacich retinitis pigmentosa . Nová bielkovinová látka nevyvolávala zápalovú reakciu a hlodavce úspešne absolvovali vizuálne testy.

Počas vnímania obrazu viditeľného okom sú svetelné lúče zaostrené v oblasti sietnice vybavené fotoreceptormi - známymi kužeľmi a tyčinkami. Receptory obsahujú fotocitlivý proteín opsín, ktorý reaguje na tok fotónov a spôsobuje intrareceptorové vytváranie nervových impulzov. Impulz sa prenáša do bipolárnych nervových buniek sietnice, po ktorých sa posiela do mozgu.

Ale takáto schéma nie vždy funguje: u pacientov s retinitis pigmentosa (na svete ich je asi 1,5 milióna) strácajú fotoreceptory schopnosť reagovať na svetlo, čo súvisí so zmenami v génoch fotocitlivých opínov. Táto dedičná patológia spôsobuje vážny pokles vizuálnych funkcií až po úplnú stratu zraku.

Lieková terapia pre retinitis pigmentosa je zložitá a nezahŕňa obnovenie, ale iba zachovanie funkčnej schopnosti prežívajúcich receptorov. Napríklad sa aktívne používajú prípravky retinol-acetátu. Obnoviť videnie je možné iba pomocou zložitého a nákladného chirurgického zákroku. Nie je to však tak dávno, čo do praxe vstúpili optogenetické techniky: špecialisti vkladajú fotocitlivé proteínové látky priamo do nervových buniek sietnice a potom začnú reagovať na svetelný tok. Pred súčasnou štúdiou však bolo možné získať odpoveď z geneticky modifikovaných buniek až po silnom signálnom účinku.

Vedci vpichli do bipolárnych nervových buniek látku, ktorá reaguje na denné svetlo. Na zvýraznenie opsínu sa vytvoril fragment DNA, ktorý sa potom vložil do vírusovej častice, ktorá stratila svoje patogénne schopnosti: účelom bolo dodanie a zabalenie do genetického konštruktu. Častica bola injikovaná do oka chorého hlodavca: fragment DNA bol integrovaný do neurónov sietnice . Vedci si pod mikroskopickou kontrolou všimli, že gény dosiahli hranicu aktivity o 4 týždne, potom sa hladina stabilizovala. Na kontrolu kvality zraku po ukončení procedúry dostali hlodavce úlohu: nájsť v tme suchý osvetlený ostrov medzi vodou. Pokus preukázal, že videnie myší sa skutočne a významne zlepšilo už po 4 - 8 týždňoch od manipulácie.

Je dosť možné, že vyvinutá génová terapia sietnice hlodavcov sa po mnohých ďalších testoch začne prispôsobovať liečbe ľudí. Ak k tomu dôjde, nebude potrebné robiť nákladné chirurgické zákroky ani pripájať špeciálne prístroje na zosilnenie fotografického signálu. Bude potrebných iba jedno alebo viac injekcií proteínovej látky.

Prečítajte si viac o štúdii v časopise Gene Therapy, ako aj na stránke Nature. 


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.