Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Mlieko môže pomôcť v boji proti rakovine

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 30.05.2018

Odborníci vždy združovali konzumáciu mlieka so zlepšovaním zdravia, čím znižujú riziko vzniku cukrovky a metabolického syndrómu. Švédske vedci z Lund University zistili, že v dôsledku proteín laktoferritsinu 4-14 (Lfcin4-14) obsiahnuté v mlieku, mlieko je schopná inhibovať rast nádorových buniek hrubého čreva, predĺženie bunkového cyklu po dlhú dobu, než chromozómy sú replikované.

Výsledky vedeckých pracovníkov publikovaných v októbrovom čísle časopisu "Journal of Dairy Science".

V priebehu výskumu odborníci vystavili bunky rakoviny hrubého čreva žiareniu, čo malo za následok poškodenie DNA. V ďalšej fáze experimentu vedci bunky rozrástli, v prvom prípade používali laktofericín 4-14 a druhý - bez použitia v procese bunkového rastu.

Na pochopenie mechanizmu, ktorým laktofericín 4-14 znižuje poškodenie DNA, výskumníci hodnotili hladiny niekoľkých proteínov zapojených do procesu bunkového cyklu, opravy DNA a bunkovej smrti.

Zistili nárast klapky endonukleázy-1 proteín spojený s DNA syntézy, zníženie lymfóm B-buniek 2 interagujúce proteín X, ktorá je spojená s bunkovou smrťou, rovnako ako zníženie hladiny H2AX, čo naznačuje účinnejšie opravu DNA.

"Tieto zmeny v expresii potvrdzujú našu hypotézu, že expozícia laktofericínom 4-14 viedla k nárastu opravy buniek DNA," hovorí hlavná autorka Dr. Stina Oredssonová.

Dr. Oredsson poznamenáva, že rakovinové bunky majú vo všeobecnosti chyby v mechanizmoch opravy DNA. Tak môže laktofericín 4-14 produkovať väčší účinok na normálne bunky ako na rakovinové bunky.

"Naše údaje naznačujú, že účinok laktofericínu 4-14 na predĺženie bunkového cyklu môže pomôcť predchádzať rakovine pomocou mlieka. Aby sme však nakoniec vyvodili závery, je potrebné vykonať ďalšie štúdie o účinku tohto proteínu, ale už s pomocou iných metód, "sumarizuje Dr. Oredsson.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.