^
A
A
A

Ako cvičenie ovplyvňuje spánok?

 
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 12.03.2022
 
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

03 December 2021, 09:00

Mnohí tréneri a lekári odporúčajú zvýšiť dennú fyzickú aktivitu, aby sa zlepšila kvalita nočného spánku. S cieľom analyzovať vzťah medzi tréningom strednej intenzity a nočným odpočinkom vedci z Concordia University študovali údaje z predchádzajúcich vedeckých prác. V dôsledku toho sa zistilo, že fyzické cvičenia , ktoré sa vykonávali najmenej 2 hodiny pred spaním, mali pozitívny vplyv na jeho kvalitu. Činnosti vykonávané bezprostredne pred spaním sa však prejavili dosť nepriaznivo: ľudia nemohli dlhšie zaspať a vo všeobecnosti spali menej.

Počas testovania vedci rozobrali 15 prác, na ktorých sa podieľalo takmer dvesto ľudí. Niektorí účastníci neboli fyzicky aktívni, iní boli v dobrej fyzickej kondícii a nesťažovali sa na kvalitu spánku. Priemerný vek účastníkov je od 18 do 50 rokov.

Subjekty boli hodnotené pomocou polysomnografie , aktigrafie alebo subjektívneho posudzovania vplyvu fyzickej aktivity na spánok. Čo zistili odborníci?

Ak bol tréning ukončený aspoň 2 hodiny pred spaním, zaspávanie bolo rýchlejšie a nočný odpočinok dlhší. Tento účinok bol obzvlášť viditeľný u ľudí, ktorí sa predtým nelíšili vo výraznej fyzickej aktivite. Ak sa školenie uskutočnilo menej ako dve hodiny pred spaním, účinok bol opačný: ľudia nemohli dlho zaspať a nočný odpočinok bol prerušovaný a krátky.

Vedci poznamenali, že najlepší účinok na spánok malo cvičenie trvajúce od pol hodiny do hodiny, pri strednej intenzite. A najúčinnejšie a najužitočnejšie cvičenie bolo uznané ako jazda na bicykli.

Vysoko intenzívny tréning bez ohľadu na frekvenciu ich výkonu negatívne ovplyvnil REM fázu spojenú so snami. Je pravdepodobné, že v budúcnosti môže aktivita vysokej intenzity negatívne ovplyvniť kognitívne schopnosti účastníkov. Môže to byť spôsobené tým, že príliš intenzívne cvičenie zvyšuje vzrušenie a telesnú teplotu, dostáva telo do stresu a vedie k hyperaktivite sympatiku. V dôsledku toho môže byť inhibovaný cirkadiánny rytmus, čo má za následok pomalé uvoľňovanie melatonínu, hormónu spojeného s nočnou ospalosťou.

Zástupcovia Akadémie výživy a dietetiky poznamenávajú, že vysoko intenzívne tréningy budú najužitočnejšie, ak sa budú vykonávať v prvej polovici dňa. Len v tomto prípade môžeme očakávať normálny pomer fyzickej aktivity a kvalitného spánku. Je však potrebné brať do úvahy individuálne vlastnosti organizmu. Mali by ste počúvať svoje telo, vnemy, aby ste pochopili, ktorý režim je správny a kedy je potrebné ho upraviť.

Výsledky štúdie boli zverejnené na stránkach Science Direct.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.