^

Zdravie

Žltý výtok a svrbenie u žien

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 22.09.2022
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Ženská vagína je pokrytá vrstevnatým dlaždicovým epitelom, ktorý sa pomocou neustále vylučovaného tajomstva udržiava vlhký, čo ho chráni pred prienikom patogénov. Vaginálny výtok je bielej farby a má neutrálny zápach. V normálnom stave jej kyslé prostredie chráni pred rozmnožovaním patogénnych baktérií prítomných v malých množstvách v jej mikroflóre a zabraňuje ich prenikaniu do hlbokých vrstiev stien. Zmena farby výtoku, výskyt nepríjemného zápachu, svrbenie naznačuje porušenia v oblasti genitálií.

Príčiny žltý výtok a svrbenie

Výskyt hojného žltého výtoku je signálom na konzultáciu s lekárom, pretože ide o príznaky zápalovo-infekčného procesu alebo pohlavne prenosnej choroby. Konkrétne, príčiny môžu spočívať v infekciách:

 • gonokokové; [1]
 • trichomonas; [2]
 • chlamýdie; [3]
 • iní.

Takéto prejavy sú sprevádzané kolpitídou (zápal vonkajších pohlavných orgánov),  [4]adnexitídou (zápalový proces príloh),  [5]alergiami, bakteriálnou vaginitídou, eróziou krčka maternice. [6]

Rizikové faktory

Prispievajú k rozvoju vaginálnych patológií promiskuitný pohlavný styk, nechránený sex, znížená imunita (významnú úlohu v tom zohráva lokálne podchladenie), beri-beri, poranenia pošvových stien, antibiotiká, hormonálne zmeny, nesprávna intímna hygiena. Rizikovými faktormi sú dokonca ochorenia tráviaceho traktu, čo vedie k dysbakterióze, tehotenstvu, cukrovke.

Patogenézy

So znížením ochranných funkcií vaginálnej sliznice klesá počet baktérií mliečneho kvasenia (Doderleinove tyčinky), v ich obsahu sa objavujú leukocyty a patogénne mikróby. Postupne sa pošvové prostredie stáva zásadité, priaznivé pre ďalšie rozmnožovanie mikroorganizmov.

Príznaky

Aké príznaky by mali upozorňovať a slúžiť ako signál problémov v oblasti genitálií? Prvé príznaky môžu zahŕňať nasledovné:

 • žltý výtok, bez zápachu a svrbenia - ešte nemusí hovoriť o chorobe, ak sa objaví po menštruácii, v období nosenia alebo dojčenia dieťaťa. Neprítomnosť zápachu a svrbenia dávajú čas na pozorovanie vášho stavu a príliš sa nestarajte;
 • žltý výtok, svrbenie a pálenie - používanie nekvalitných tampónov, kondómov, výrobkov osobnej hygieny môže na ne spôsobiť alergiu, ktorá sa prejavuje práve takýmito príznakmi;
 • žltozelený výtok a svrbenie sú častými spoločníkmi genitálnych infekcií a zápalov sliznice vagíny, vajíčkovodov a vaječníkov, prítomnosť leukocytov sfarbuje hnisavý výtok na zeleno;
 • bielo-žltý výtok a svrbenie - táto farba by mohla byť normou uprostred menštruačného cyklu, ak nie na svrbenie. Vzhľad nepríjemného zápachu navyše je istým markerom prítomnosti infekcie;
 • hojný žltý výtok a svrbenie sú vlastné bakteriálnej vaginitíde a počas pohlavného styku je tiež bolesť, pálenie; [7]
 • žltý zrazený výtok a svrbenie u žien - akútny priebeh salpingitídy, ooforitídy, adnexitídy môže dať takýto charakter vaginálnemu výtoku. Ďalším dôvodom je vaginálna kandidóza sprevádzaná bielymi vločkami, ktoré majú tendenciu žltnúť na bielizni; [8]
 • žltý tekutý výtok a svrbenie - prítomnosť vírusov sa prejavuje tekutým vodnatým tajomstvom, ale pridanie baktérií ho sfarbí do žlta;
 • žltý výtok, svrbenie, pálenie a začervenanie - opuch vulvy, pálenie v perineu, genitálnej oblasti, bolesť pri močení na pozadí žltého výtoku naznačujú pohlavne prenosnú chorobu;
 • svrbenie a žltý výtok počas tehotenstva - v počiatočných štádiách to môže byť dôkaz alergie na produkty dennej hygieny (intímny gél, denné vložky). Žltý výtok bez bolesti a svrbenia, ktorý nespôsobuje iné nepríjemné pocity, je celkom prijateľný, pretože k tomu dochádza v dôsledku zmeny zloženia hormónov.

Diagnostika žltý výtok a svrbenie

Zmena farby pošvového sekrétu je signálom na kontaktovanie gynekológa, ktorý okrem upresnenia anamnézy na gynekologickom kresle zrkadlovo vyšetrí pošvu a krčok maternice, urobí bimanuálne vyšetrenie, urobí ster, prevedie kultivačné, cytologické kultúry, zisťujú pH pošvového prostredia.

Môžu byť potrebné ďalšie testy (Gramovo farbenie, farbenie Romanovského-Giemsa, amínový test), ako aj testy moču a krvi. Z inštrumentálnych metód je najčastejšie žiadaný ultrazvuk.

Odlišná diagnóza

Existuje mnoho ochorení urogenitálnej oblasti, ktoré sa prejavujú žltým pošvovým výtokom. Rozlišuje sa medzi alergiami, zápalovými ochoreniami pohlavných orgánov a pohlavne prenosnými infekciami:

 • kvapavka;
 • infekcia vírusom herpes;
 • bakteriálna vaginóza;
 • vulvovaginálna kandidóza;
 • mykoplazmóza;
 • syfilis;
 • trachymonóza;
 • chlamýdie.

Liečba žltý výtok a svrbenie

Pri liečbe ochorení genitálnej oblasti sa používajú farmaceutické prípravky s antiaeróbnym účinkom, eubiotiká normalizujúce mikroflóru pošvového prostredia, imunostimulanty, antiseptiká a dezinfekčné prostriedky. Používa sa celková terapia aj lokálna terapia - vaginálne masti, krémy, tablety, čapíky, v prípade potreby sanitácia pošvy a vonkajších genitálií (výplach). Súčasne sa liečia sprievodné ochorenia, pretože zápalové a infekčné patológie pohlavných orgánov sa často vyskytujú na pozadí gastritídy, vredov, hormonálnych zmien, oslabenej imunity v dôsledku prechladnutia, SARS.

Lieky

V závislosti od patogénu určeného laboratóriom sú predpísané antibiotiká. Takže s mykoplazmózou to môže byť ofloxacín.

Ofloxacín je fluorochinolón. Nekomplikovaná kvapavka vyžaduje jednorazovú dávku 400 mg, ťažšie prípady - 2x denne 2 tablety, trvanie kurzu určuje lekár. Antibiotikum je kontraindikované v prípade alergie na jeho zložky, epilepsie, po traumatickom poranení mozgu, zápale mozgu, mŕtvici. Nie je určené pre deti, mladistvých, tehotné a dojčiace ženy.

Ofloxacín môže spôsobiť žihľavku, horúčku, tachykardiu, bolesť hlavy, závraty, poruchy spánku, nevoľnosť, bolesti brucha a epigastriu, kŕče, poruchy videnia, malátnosť, únavu.

Lomexin - účinný pri liečbe kandidózy, vulvovaginitídy, kolpitídy, zmiešaných vaginálnych infekcií. Širokospektrálne antimykotické mäkké gély. Aplikuje sa hlboko do pošvy v noci v polohe na chrbte, pričom možno pociťovať mierne pálenie. Opätovnú aplikáciu je potrebné vykonať po 3 dňoch, ak príznaky pretrvávajú. Ak sa vyskytne alergická reakcia, prestaňte používať. Nepoužívajte počas nosenia a kŕmenia dieťaťa, detí.

Vedľajšie účinky sú nepravdepodobné okrem tých, ktoré sú uvedené.

Fluomizin - aktívne bojuje proti vulvitíde, plesňovým infekciám, gardnerelle. Vaginálne tablety sa vkladajú na noc hlboko do vagíny v ľahu na chrbte a ohýbaním nôh po dobu 6 dní. Môžu ich liečiť tehotné a dojčiace ženy, ale nie sú predpísané deťom. Môže spôsobiť vaginálnu suchosť, pálenie, opuch, svrbenie. Kontraindikované pri vredoch vaginálneho epitelu, precitlivenosti na zložky lieku.

Gynoflor - obnovuje vagínovú mikroflóru po medikamentóznej liečbe, odstraňuje vaginálnu dysbakteriózu. Na liečbu sa jedna tableta denne podáva pred spaním (6-12 dní), na účely prevencie - 1 ks. 1-2 krát týždenne.

Liek má kontraindikácie pre pacientov s rakovinou, s endometriózou, vaginálnym krvácaním neznámej povahy, citlivosťou na aktívne alebo pomocné látky, dievčatá, ktoré nedosiahli pubertu.

Vedľajšie účinky sú zriedkavé a prejavujú sa lokálnym pálením, pocitom tepla, opuchom, svrbením.

Dalacin - čapíky, masť - antibiotikum. Denná norma je 100 g v priebehu 3 dní. Neaplikovateľné počas gravidity a laktácie. Vedľajší účinok je možný vo forme žihľavky, vyrážky.

Vitamíny

Pre zdravie oblasti ženských pohlavných orgánov zohrávajú dôležitú úlohu vitamíny ako A, C, E, D, skupina B, najmä vitamín B6. Reguluje hladinu hormónov, normalizuje metabolizmus. Ženy sa musia uistiť, že sú prítomné v jedle, a tiež ich užívať dodatočne, najlepšie ako súčasť vitamínových a minerálnych komplexov.

Fyzioterapeutická liečba

Pri gynekologických ochoreniach, ktoré vyvolávajú žltý výboj, sa môže UHF použiť napríklad na kolpitídu, UV ožarovanie vulvy, kauterizáciu elektrolytov (vaginitída), elektroforézu, darsonvalizáciu. Fyzioterapeutická liečba sa nevykonáva pri malígnych novotvaroch, systémových ochoreniach krvi, hypertenzii III. Stupňa, zvýšenej teplote.

Alternatívna liečba

Mnoho žien sa pri výtoku obracia na alternatívnu liečbu. Spočíva hlavne v použití bylín, ktoré majú antiseptický, protizápalový, baktericídny účinok. Hodí sa na to imelo (polievková lyžica na pohár vriacej vody), dubová kôra (tinktúra), odvar z ľubovníka bodkovaného. S ich pomocou, ako aj s roztokom sódy, manganistanu draselného, sa vykonáva pranie a sprchovanie. Môžete si dať tampóny namočené v odvaroch bylín (harmanček, nechtík, šalvia, listy eukalyptu).

Homeopatia

Homeopatická liečba diagnóz s pošvovým výtokom spočíva v používaní čapíkov pripravených z esencií rôznych rastlín s terapeutickým účinkom. Princípom ich prípravy je namočiť suroviny na deň v 95% alkohole v pomere 1:2, pridať olivový olej varený 6-8 hodín vo vodnom kúpeli (rovnaký objem) a spojiť ingrediencie so základom. (včelí vosk, kakaové maslo, lanolín). Sviečka sa získava nalievaním do foriem.

Komplikácie a následky

Vaginálne infekcie nepriaznivo ovplyvňujú zdravie žien, vedú k chronickým zápalovým procesom ženských pohlavných orgánov, neplodnosti, novotvarom vrátane malígnych, komplikujú priebeh tehotenstva, negatívne ovplyvňujú vnútromaternicový vývoj plodu a vedú až k jeho smrti.

Prevencia

Zoznam preventívnych opatrení zahŕňa starostlivosť o čistotu vášho tela, používanie kvalitných hygienických prostriedkov, kondómov a prírodnej bielizne. Kľúčom k sexuálnemu zdraviu je stály partner. Osobitná pozornosť sa musí venovať kúpeľom, saunám, aby nedošlo k nahromadeniu infekcie, neprechladeniu. Je tiež dôležité začať liečbu patológií včas.

Organizácia zdravého životného štýlu, dobrá výživa pomáha zvyšovať obranyschopnosť organizmu, odoláva zápalovým a infekčným ochoreniam.

Predpoveď

Ak sa liečba začne včas, prognóza vaginálnych ochorení pohlavných orgánov je vo väčšine prípadov priaznivá.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.