Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Tehotenstvo počas menopauzy

Lekársky expert článku

Endokrinológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 01.06.2018

Hlavnou funkciou ženy je dať život novej osobe, nie v žiadnom veku. Na prelome 43-45 rokov vo fyziológii žien dochádza k zmenám: vývoj pohlavných hormónov postupne stráca, ovulácia a produkcia folikulov vaječníkmi oslabuje. Toto obdobie sa nazýva menopauza. Z gréčtiny sa toto slovo prekladá ako "krok". Pre ženu je to skutočne bod obratu, nová etapa, krok, ktorý obmedzuje schopnosť rozmnožovať sa. Ale okamžite sa to deje alebo je ešte možné počas gravidity počas tehotenstva?

Môžem otehotnieť s menopauzou?

Na zodpovedanie otázky, či je možné otehotnieť s menopauzou, je potrebné porozumieť procesom, ktoré sa vyskytujú v tele ženy. Klimakterické obdobie v jeho vývoji prechádza niekoľkými fázami. Predzvesťou zmeny je premenopauza, počas ktorej stúpa hladina estrogénu a folikuly stimulujúceho hormónu, ale neprekračuje normu. Postupne sa znižuje reakcia vaječníkov na hormóny, čo vedie k tomu, že vajíčka strácajú svoju schopnosť úplne a včas dozrieť. Vyskytujú sa poruchy menštruačného cyklu. Premenopauza je u každej ženy iná, ale väčšinou sa to stane po 43-45 rokoch a môže trvať až 55 rokov. Počas tohto obdobia klesá riziko otehotnenia, ale nie je vylúčené, v súvislosti s ktorým dôjde k skoku pri nežiaducich tehotenstvách. Absencia dlhého časového obdobia sa uskutočňuje na začiatku menopauzy a ženy prestávajú byť chránené.

Ďalšia fáza začína po poslednej menštruácii, trvá jeden rok a nazýva sa menopauza. V priemere sa k nemu približuje žena do roku 51 svojho života. Ak chcete urýchliť príchod menopauzy môžu rôzne stresy, nezdravý životný štýl, použitie určitých liekov. V tomto štádiu je takmer nemožné otehotnieť a gynekológovia odporúčajú byť chránení najmenej rok po ukončení menštruácie a dokonca až do 5 rokov.

Po menopauze dochádza po menopauze, reprodukčný systém prechádza nezvratnými zmenami, stáva sa nevhodným na hnojenie. Pre ženu príde čas vädnutia a veku. Postmenopauza trvá až do konca života. V tomto štádiu je nástup tehotenstva prirodzeným spôsobom nemožný.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Pravdepodobnosť tehotenstva s menopauzou

Pravdepodobnosť tehotenstva s menopauzou v prvých dvoch obdobiach (premenopauza a menopauza) je pomerne vysoká, pretože reprodukčná funkcia tela postupne stráca, produkcia vajec oslabuje, ale pokračuje. Pre neželané tehotenstvo je raná menopauza nebezpečná, keď menštruácia je nestabilná a žena stráca kontrolu nad časom ich nástupu. Umelá inseminácia (oplodnenie in vitro) je možná vo všetkých štádiách vývinu menopauzy, ale je nežiaduca. Akékoľvek tehotenstvo vedie k hormonálnym zmenám v tele. To isté sa deje počas nástupu menopauzy. Tento tandem vedie k exacerbácii chronických ochorení. Často sa vyskytuje hypertonické ochorenie, metabolizmus je rozbitý, hustota kostného tkaniva sa znižuje, vápnik sa vylučuje z tela, zhoršuje sa funkcia obličiek. Telo trpí zdvojeným zaťažením. Neskoré tehotenstvo negatívne ovplyvňuje plod. Pravdepodobnosť výskytu genetických abnormalít u dieťaťa, Downovej choroby a ďalších rôznych patológií sa zvyšuje. Často sú možné komplikácie a počas pôrodu, ktoré sa prejavujú krvácaním a pretrhnutím pôrodného kanála.

Ako rozoznať tehotenstvo od menopauzy?

Ako rozoznať tehotenstvo od menopauzy? Menopauza sa vyznačuje viacerými príznakmi, ktoré sa nazývajú "klimakterický syndróm". Tento výraz zahŕňa príznaky neuropsychiatrických, kardiovaskulárnych a endokrinných porúch.

Z nervový systém podráždenosť môže dôjsť, nespavosť, konštantný pocit úzkosti a strachu pre seba a svojich blízkych, depresie, strata chuti do jedla, alebo naopak zvýšenú túžbu "uviaznutiu" ich úzkosť.

Kardiovaskulárny systém sa tiež cíti: časté bolesti hlavy v dôsledku vazospazmu, zvýšeného tlaku, závratov, rýchleho srdcového tepu, náhleho návalu horúčavy, počas ktorého sa žena poteší.

Endokrinný systém tiež trpí: poruchy fungovania štítnej žľazy a nadobličiek, ktoré sa vylievajú v pocit únavy, bolesti kĺbov, zmena telesnej hmotnosti, svrbenie pohlavných orgánov.

Časté pre tehotenstvo a menopauzu je absencia menštruácie a niektoré symptómy, ktoré rezonujú s vyššie uvedeným. Avšak v tehotenstve existujú nezvyčajné príznaky menopauzy: toxikóza, opuch hrudníka, bolesť bolesti v dolnej časti chrbta. Žena by mala venovať pozornosť "tipom" a nezostávať v tejto situácii neopatrná a objasniť ju cestou lekára a vykonaním laboratórnych štúdií. Tehotenský test nemusí ukazovať tehotenstvo, tk. Potrebná na reakciu testu, je hormón počas menopauzy nedostatočne vyvinutý a nemusí stačiť na určenie stavu.

Mimomaternicové tehotenstvo s menopauzou

Podľa štatistík zaznamenáva 1-2% žien mimomaternicové tehotenstvo. Mechanizmus jeho výskytu je, že oplodnené bunka je výsledkom zlúčenia vajíčka a spermie (zygoty), je pripojený k vajcovodov a vaječníkov, a niekedy sa dostane do dutiny brušnej, a nevstúpi do maternice k ďalšiemu rastu, ako je tomu v normálnom tehotenstve , Zygota rastie v nevhodných podmienok pre jeho rozvoj mimo maternice a môže zlomiť rúrku alebo poškodiť vaječník. To je veľmi nebezpečné pre ženu, pretože To spôsobuje nadmerné krvácanie s výtokom do brušnej dutiny, jeho tkanivá infekciu, a v dôsledku toho, výskyt zápalu pobrušnice. Výsledkom môže byť odstránenie maternice a dokonca smrť ženy.

Najzreteľnejšie príznaky mimomaternicového tehotenstva sú bolesť brucha a špinenie. Lokalizácia bolesti nastáva v závislosti od miesta, kde je oplodnená bunka pripojená. Ak sa vyvíja vo vajíčkovom tkanive, bolesť sa cíti na boku, s brušným nálezom - uprostred brucha, zatiaľ čo chôdza, chôdza a zmena polohy kmeňa môže byť posilnená. Čas vzniku takýchto príznakov závisí aj od zistenia plodu a môže sa vyskytnúť, počnúc 5-6 týždňami tehotenstva, niekedy po 8 týždňoch.

Z viacerých dôvodov pre ektopické tehotenstvo, ktoré sa nazývajú lekári (zápal vaječníkov a rúrky, zápal močového mechúra, vyvolané potratov infekcií a gynekologické chirurgia), sú tiež hormonálne zmeny. Preto je ektopická gravidita s menopauzou možná a navyše ženy v menštruačnom období sú v zóne zvýšeného rizika. Pri hormonálnej reštrukturalizácii organizmu dochádza k zániku vajíčkovodov, čím dochádza k porušeniu ich tranzitných funkcií. Aj žena po 40-45 rokoch je viac zaťažená ako mladá žena s rôznymi chronickými gynekologickými a inými ochoreniami, ktoré môžu spôsobiť túto patológiu.

Vyhnite sa závažným dôsledkom mimomaternicového tehotenstva pomôže včasná liečba pri gynekologických konzultáciách, kde budú vykonávať ultrazvukové vyšetrenie, a tiež urobia krvný test na prítomnosť hormónu, ktorý sa uvoľní počas tehotenstva. Pri mimomaternicovom tehotenstve sa jeho obsah znižuje. K dnešnému dňu existuje len jedna metóda liečby - funkčná.

trusted-source[5], [6], [7]

Prvé príznaky tehotenstva s menopauzou

Ak žena niekedy nosí plod, potom bude určite upozornená na niektoré charakteristické znaky z klimatických podmienok. Tie môžu zahŕňať:

  • zmeny v chuti;
  • nevoľnosť a často vracanie z nechutných pachov;
  • opuch prsníkov;
  • rýchla únava a ospalosť;
  • kreslenie bolesti v sakru;
  • intenzívne potenie.

Tieto môžu byť prvými príznakmi tehotenstva s menopauzou. Krvný test z žily poskytne presnú odpoveď na otázku.

Lekári neodporúčajú plánovať tehotenstvo, dokonca aj s ranou menopauzou, pretože nie je to len nadmerné zaťaženie tela ženy, ale aj riziko pre plod. Prerušenie nežiaduceho tehotenstva v menštruačnom období je tiež nebezpečné, pretože Krčka maternice v tomto veku je atrofická a môžu sa vyskytnúť komplikácie. A napriek tomu lekári dôrazne odporúčajú poslednú možnosť. Každá žena musí mať na pamäti, že tehotenstvo počas menopauzy je skutočné a lepšie, aby sa tomu zabránilo, ako platiť zdravím za chyby.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.