Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Technika kvapkajúcich očných kvapiek

Lekársky expert článku

Oftalmológ, očný chirurg
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Vlastná instilácia

Kvapky môžu byť vštepené rôznymi spôsobmi. Metóda s použitím dvoch rúk. Pacient by mal nakloniť hlavu dozadu tak, aby jeho pohľad smeroval nahor. Pacient musí držať horné a dolné viečka oka na palci a prstence prsta dominantnej ruky, aby sa neuzavreli. S dominantnou rukou pacient privedie do oka injekčnú liekovku s kvapkami a vykoná instiláciu.

Pri tremore alebo ťažkej slabosti nemusí byť táto metóda dostupná, v takýchto prípadoch sa používa alternatívna metóda s použitím jednej ruky. Pacient by mal nakloniť hlavu dozadu tak, aby jeho pohľad smeroval nahor. Dominantnou rukou musí držať injekčnú liekovku s kvapkami tak, aby ležala na zadnej strane nosa. Pero by malo byť umiestnené nad očami. Stlačenie injekčnej liekovky je potrebné kvapkať. Pomocou tejto techniky pomáha nos pacienta držať fľašu v instilácii.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Bodová oklúzia

Prebytočné kvapky sa často vylučujú slzami oka a potom sa dostávajú do nosa. Absorpcia preparátu nosovej sliznice môže významne zvýšiť jej systémový účinok. Zvýšená systémová absorpcia zvyčajne neovplyvňuje účinok lieku v oku, pretože väčšina liekov dobre preniká do rohovky, čím vytvára dostatočnú koncentráciu na nasýtenie receptorov vo vnútri oka. Zvýšená systémová absorpcia zvyčajne zvyšuje pravdepodobnosť nežiaducich systémových vedľajších účinkov.

Bodová oklúzia prstom minimalizuje požitie lieku na sliznicu nosa. Za týmto účelom by mal pacient jednoducho stlačiť bežné slzné kanály prstami (uhol nosa)

trusted-source[6], [7], [8], [9], [10], [11], [12], [13]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.