^

Zdravie

Rakovinový antigén CA-125 v krvi

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 01.06.2018
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

CA-125 je glykoproteín prítomný v seróznych membránach a tkanivách. U žien v plodnom veku je hlavným zdrojom SA-125 je sliznice maternice, čo spôsobilo cyklické kolísania hladín CA-125, v závislosti na fáze menštruačného cyklu. Počas menštruácie stúpa koncentrácia CA-125 v krvi. V tehotenstve, CA-125 zistený v extraktu z placenty, tehotné sérum (I), termín v plodovej vode (16-20 týždňov). U zdravých žien v úrovni CA-125 v krvi ovplyvňuje syntézu tohto markeru v Mesothelium peritoneálnej a pleurálnej dutiny, perikardu, bronchiálna epitelu, vajcovodov, vaječníkov, a muži (okrem serózna dutín) - v epitelu semenníkov.

Referenčné hodnoty (norma) CA-125 u žien v sére až do 35 IU / ml; v tehotenstve - do 100 IU / ml; u mužov - do 10 IU / ml. Polčas rozpadu je 4 dni.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Indikácie na účely stanovenia

Určuje sa obsah CA-125 v sére:

  • na diagnostikovanie recidivujúceho rakoviny vaječníkov;
  • sledovať liečbu a kontrolu rakoviny vaječníkov;
  • na diagnostiku neoplaziem peritonea, pleury;
  • Diagnostikovať serózny výpotok v dutine (peritonitída, pleuristika);
  • na diagnostiku endometriózy.

Komu sa chcete obrátiť?

Príčiny zvýšenia CA-125 v krvi

Koncentrácia CA-125 v krvi sa zvyšuje s rôznymi nenádorovými ochoreniami s účinkom seróznych membrán - peritonitída, perikarditída, pleuríza rôznej etiológie. Významnejšie zvýšenie hladiny CA-125 v krvi je niekedy pozorovaná u rôznych benígnych gynekologických nádorov (cysty) a zápalových procesov, zahŕňajúcich nadsemenník a benígna hyperplázia endometria. Avšak vo väčšine týchto prípadov koncentrácia CA-125 v sére nepresahuje 100 IU / ml. Mierne zvýšenie hladiny tohto markera sa odhaľuje v prvom trimestri tehotenstva, s rôznymi autoimunitnými ochoreniami (kolagenózy), hepatitídou, chronickou pankreatitídou a cirhózou.

U pacientov s kongestívnym srdcovým zlyhaním koncentrácia CA-125 v krvi koreluje s hladinou natriuretických peptidov, takže môže byť použitá ako dodatočné kritérium pre hodnotenie závažnosti srdcového zlyhania.

Krvný test CA-125 sa používa hlavne na sledovanie serózneho rakoviny vaječníkov a diagnostiku jeho relapsu. V bode oddelenia 65 IU / ml má CA-125 citlivosť až 87%, v závislosti od fázy a histologického typu nádoru. U 83% pacientov s rakovinou vaječníkov je jeho hladina v priemere 124-164 IU / ml. Pre serózna ovariálneho karcinómu rastúcou úrovňou CA-125 v sére závisí na fázu nádoru: III CA-125 krok sa zvýši približne o 50% prípadov, a keď III-IV štádium - u všetkých pacientov. U pacientov s ascitickými formami rakoviny vaječníkov môže koncentrácia CA-125 v sére prekročiť hodnoty 10 000 až 20 000 IU / ml. Regresia nádoru s účinnou chemoterapeutickou alebo chemorádioterapiou alebo chirurgickým odstránením je sprevádzaná znížením obsahu CA-125 v krvi. Zvýšenie hladiny CA-125 v krvi súvisí s progresiou nádorového procesu. Na posúdenie účinnosti chemoterapie je potrebné vyšetriť hladinu CA-125 v krvi pred začiatkom každého liečebného cyklu a po jej ukončení s periodicitou 1-2 mesiacov.

Na rozdiel od sérového karcinómu vaječníkov, v iných histologických typoch rakoviny vaječníkov (mucinózna, endometrioidná a číre bunka) sa jeho obsah zvyšuje v 25-30% prípadov. Pri teratómoch a dyzherómoch vaječníkov je zvýšená hladina CA-125 v krvi zaznamenaná iba u jednotlivých pacientov s ascitmi a metastázami v brušnej dutine.

CA-125 je užitočným markerom na vyhodnotenie účinnosti liečby a včasnej detekcie recidív endometriózy, ktorá je druhá po rakovine vaječníkov v počte pacientov s vysokým obsahom CA-125. Zvýšenie hladiny CA-125 v krvi koreluje so štádiom endometriózy: v I.-II. Štádiu sa koncentrácia markeru zvyšuje u 25% pacientov av štádiu III-IV v 54%. Koncentrácia CA-125 v sére u týchto pacientov spravidla nepresahuje 65 IU / ml.

Úroveň CA-125 sa zvyšuje u 15-30% pacientov s malígnymi nádormi gastrointestinálneho traktu, pankreasu, priedušiek a prsníkov. Hodnoty CA-125 v sére týchto pacientov, ktoré presahujú 150-200 IU / ml, naznačujú účasť sérových membrán v procese.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.