Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Prediabetes u dospelých a detí

Lekársky expert článku

Endokrinológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

O takej chorobe, ako je diabetes mellitus, písal a hovoril toľko, že o nej nemôže mať predstavu len veľmi malé dieťa. Ale v lekárskej praxi existuje aj taká vec ako prediabetes (alebo prediabetes), ktorá je jasne spojená s predchádzajúcou diagnózou, ale stále sa výrazne odlišuje od nej.

Je potrebné poznamenať, že prediabetes nie je celkom diagnostikovaná. Lekári znášajú takýto verdikt, keď stav pacienta naznačuje porušenie absorpcie glukózy, ale táto symptomatológia nestačí na diagnostiku, ako je diabetes nezávislý od inzulínu, ktorý sa inak nazýva diabetes typu 2.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Epidemiológia

Napriek tomu, že pevný vek je považovaný za jeden z rizikových faktorov pre rozvoj prediabetes, je táto patológia diagnostikovaná v detstve. Podľa štatistík sa počet "chorých" detí rovná počtu dospelých pacientov s touto diagnózou. Príčinou vývoja tejto patológie metabolizmu v tomto prípade sú najčastejšie prenosné infekčné choroby, ktoré v kombinácii s dedičnou predispozíciou vytvárajú začarovaný kruh, ktorý spôsobuje inhibíciu metabolizmu glukózy. Diagnóza prediabetes u detí, ako aj u dospelých.

Ženy môžu trpieť pre-diabetes častejšie ako muži. Je to spôsobené fyziologickými charakteristikami ženského tela, ktoré sú povolané pokračovať v ľudskom živote. Akékoľvek abnormálne javy počas tehotenstva a pôrodu, vrátane veľkej hmotnosti novorodenca, môžu v budúcnosti vyvolať výskyt symptómov prediabetes.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25]

Príčiny prediabetes

Takýto stav ako prediabetes sa prejavuje predovšetkým zvýšením hladiny cukru v krvi. Najčastejšie sa to zistí úplne náhodou, keď osoba dá krv v súvislosti s inou chorobou, na preventívne účely, keď je zistené tehotenstvo atď. Vysoká hladina cukru v krvi sa môže obávať len lekára a jeho pacienta, ktorý okamžite vyvoláva naliehavú otázku: ako sa to môže stať a čo spôsobilo výskyt významnej koncentrácie glukózy v krvnej plazme?

Príčinou abnormálne zvýšenie hladiny cukru v telesných tekutinách, ktorá je hlavným znakom pre-diabetes, je nepravdepodobné, že by jej veľké množstvo sladkostí, ak telo nie je pozorované zhoršenie asimiláciu glukózy. Ak je cukor nízky, stále je ešte príliš skoro hovoriť o vývoji cukrovky, a preto sa u týchto pacientov považuje za riziko vzniku patológie.

trusted-source[26], [27], [28], [29], [30]

Rizikové faktory

Rizikové faktory vývoja prediabetes u rôznych pacientov však môžu byť odlišné. Takže pre ženy môže byť provokačný faktor:

 • Gestačný diabetes alebo glukozúria počas tehotenstva
 • narodenie veľkého dieťaťa s hmotnosťou viac ako 4 kg
 • narodenie dieťaťa s malformáciami alebo mŕtveho dieťaťa
 • potraty
 • vývoj polycystických vaječníkov.

U pacientov, mužov aj žien, je pravdepodobnosť vývinu pred diabetes vyšší, ak je už 45 rokov a navyše je nadváha. Prediabetes sa môže rozvíjať aj u mladých ľudí s indexom telesnej hmotnosti viac ako 25 rokov.

Faktory rozvoja prediabetes môžu byť vysoký krvný tlak (od 140/90 a vyššie) a slabá dedičnosť. Čo sa týka dedičnej predispozície, prediabetes sa pravdepodobne rozvíja u tých, ktorých príbuzní trpia cukrovkou (aspoň jeden z rodičov).

Sklon k vývoju prediabetes sa pozoruje u predstaviteľov jednotlivých ras. Preteky Europoidu nemajú takúto predispozíciu. Ale v prípade, že dieťa bolo výsledkom zmiešaného manželstva lásky, a jeden z jeho rodičov je zástupcom ázijské či černochov alebo pôvodom z Ameriky, dieťa pravdepodobnosť vzniku pre-diabetes je výrazne vyššia ako u svojich európskych náprotivkov.

Vysoké riziko pre rozvoj preddýchacieho stavu je tiež charakterizované rovnakými dvojčatami, ak bol diagnostikovaný diabetes v jednom z rodičov alebo blízkych príbuzných.

Niektoré patologické stavy zdravia môžu prispieť k rozvoju prediabetes. U pacientov s obezitou, ateroskleróza, hypertenzia, dna, chronické ochorenie pečene, obličiek a žlčových ciest, infekcia močových ciest, infekčné lézie respiračného a neuropatií sú tiež riziko porúch metabolizmu sacharidov.

Prediabetes môže vyvolať tieto choroby a patologických stavov, ako je hyperurikémia alimentárnych a obličkovej glykozúria, epizodické hyperglykémia a glykozúria, prejavuje v stave stresu, ochorenia parodontu, furunkulózy, spontánna hypoglykémie. A samozrejme, nie je nič prekvapujúce, ak prediabetes vyvíja u pacientov s poruchami pankreasu fungovať.

Prítomnosť jedného z rizikových faktorov neznamená, že v určitom momente sa zistí glukóza v krvi. To je pravdepodobnejšie, ak existujú 2 alebo viac provokačných faktorov. Napríklad vek viac ako 45 rokov a veľká telesná hmotnosť alebo vysoký krvný tlak, narodenie veľkého dieťaťa v mladom veku a narušenie pankreasu u starších ľudí atď.

trusted-source[31], [32], [33], [34], [35], [36], [37], [38], [39], [40], [41], [42], [43]

Patogenézy

Naše telo je komplexný systém pre plnú prácu, z ktorého sú rovnako potrebné aj bielkoviny, tuky a sacharidy. Toto všetko môžeme dostať do zloženia potravy. A naše telo následne prináša určité výhody z tohto.

Takže produkty obsahujúce uhľovodíky dodávajú naše telo glukóze, ktorá je pre ňu hlavným zdrojom energie. Aby boli bunky schopné extrahovať túto energiu z glukózy bez prekážok, pankreas vytvára špeciálny enzým - inzulín. Inzulín sa podieľa na metabolizme glukózy, čo vedie k normálnej životnosti organizmu.

Ak pankreas nevyvoláva dostatok inzulínu kvôli niektorým okolnostiam, cukor sa iba čiastočne absorbuje, zvyšok sa dostane do krvi, kde sa zistí ako výsledok testov. V tomto prípade hovoria o vývoji diabetes mellitus.

V prípade, že vzhľad glukózy v analýze sú spojené ani tak s nedostatočnou produkciu inzulínu, ale so zhoršenou citlivosťou buniek na inzulín, hovoriť o vývoji štátu ako pre-diabetu, čo je začiatok konečné rovno vedúce k diabetu.

Prediabet sa zatiaľ nepovažuje za chorobu, ale je tiež nemožné pomenovať pacienta so zvýšenou hladinou cukru v krvi absolútne zdravý.

trusted-source[44], [45], [46], [47], [48], [49], [50], [51], [52], [53]

Príznaky prediabetes

U mnohých pacientov diagnostikujú lekári takúto patológiu ako prediabetes absolútne náhodne. Osoba napríklad sťažuje na bolesť obličiek a predpísané testy ukazujú mierny, ale klinicky významný nárast hladiny glukózy v krvnej plazme. Pacient nemusí dokonca cítiť žiadne zmeny v jeho tele, ale zmeny v zložení krvnej sily lekár, aby takúto osobu na kontrolu.

Ak existuje jediný prípad výskytu cukru v krvi a je spojený s zneužívaním sladkostí, nie je dôvod obávať sa zvlášť. Ak však opakovaná analýza poukazuje na prítomnosť cukru, musíte premýšľať a prijať všetky opatrenia, ktoré zabránia tomu, aby pre-diabetes vystupňoval do závažnej, takmer nevyliečiteľnej choroby, ktorá spôsobuje, že osoba dodržiava určité obmedzenia na život.

Obvykle by hladina cukru v krvi nemala prekročiť 5,5 mmol / l. Ak sa stane väčším, ale stále nedosiahne kritický bod 7 mmol / l, je to prvý znak vývoja prediabetes. Kolísanie koncentrácie cukru v krvi v týchto limitoch sa nepovažuje za znak diabetu, ale iba jeho možným predzvesťou.

Ďalšie príznaky prediabetes sa v mnohých ohľadoch podobajú prejavom diabetes mellitus nezávislého od inzulínu. Aké znamenia sa majú venovať pozornosť?

 1. Metabolická porucha spôsobuje hormonálne poruchy v tele a spôsobujú problémy s nočným odpočinkom (nespavosť, ťažkosti so zaspávaním, časté nerozumné prebudenie atď.).
 2. Zvýšenie koncentrácie cukru spôsobuje zvýšenie viskozity krvi, čo sťažuje tok cez malé cievy. Pacient sa začína cítiť tieto ťažkosti vo forme svrbiacej kože.
 3. Z rovnakého dôvodu môže dôjsť k zhoršeniu zrakovej ostrosti, pretože kvôli zvýšenej hustote krvi neposkytuje kyslíku a živiny do zrakového nervu.
 4. Ak koncentrácia cukru prevyšuje hodnotu 6 mmol / l, dochádza ku konštantnému bolestivému žíznu, ktorý zmizne až po znížení hladiny cukru. Čím je hladina cukru v krvi vyššia, tým viac naše tela potrebuje tekutinu. Potrebuje vodu na zriedenie krvi a zachovanie vitálnych funkcií buniek, ktoré kvôli pôsobeniu glukózy začínajú mať nedostatok vlhkosti.
 5. Rýchle močenie je opäť spôsobené vplyvom glukózy na obličky a použitím veľkého množstva tekutiny.
 6. Neodôvodnený pokles telesnej hmotnosti je tiež spôsobený zvýšenou hladinou cukru. Človek pokračuje v jedení rovnakým spôsobom ako predtým, ale kvôli porušeniu metabolizmu glukózy trpí nedostatkom energie. Výdavky na energiu zostávajú rovnaké, čo spôsobuje zvýšenie premeny tukov na energiu a tým aj pokles hmotnosti. Pacient sa začína cítiť veľmi unavený, unavený.
 7. Každá metabolická porucha spôsobuje zhoršenie bunkovej výživy, čo vyvoláva výskyt konvulzívneho syndrómu.
 8. Prudký nárast cukru v krvnej plazme vyvoláva stav, ktorý je charakterizovaný ako návaly tepla alebo náhlymi tepelnými záchvatmi.
 9. Porušenie toku krvi v cievach môže vyvolať migrénu bolesti hlavy, pocit ťažkosti a stláčanie v končatinách, najmä v nohách.
 10.  U mužov môže porucha prívodu krvi do orgánov v dôsledku zvýšenej krvnej hustoty spôsobiť problémy s potenciou.

Keď sa tieto príznaky objavia, rozhodujúcim indexom diagnózy je stále hladina cukru v krvi. Je na ňom, aby určil, s čím máme čo do činenia: počiatočné štádium diabetes mellitus alebo jeho prekurzor.

Prediabetes a tehotenstvo

Počas tehotenstva začnú všetky orgány a systémy budúcej matky fungovať v posilnenom režime. Momma teraz dýcha a zjednotí pre dvoch. Je jasné, že produkcia inzulínu v tele sa tiež zvyšuje. Táto situácia je charakterizovaná veľkým zaťažením ostrovného prístroja.

Ak bol predtým diabetes diagnostikovaný glukózový príjem pred graviditou, potom sa môže v budúcnosti ľahko vyvinúť na diabetes mellitus 2. Typu aj bez vplyvu iných provokačných faktorov.

Okrem toho počas tehotenstva môže ľudská potreba inzulínu výrazne rásť. Najčastejšie sa to deje len uprostred termínu (od 20 do 24 týždňov). Pankreas sa nedokáže vyrovnať s úlohami, ktoré im boli pridelené, a tehotná žena musí pichať lieky obsahujúce inzulín. V tomto prípade, čím dlhšie je čas, tým vyššia je dávka inzulínu.

Ale aj pri prechode cukrovky na miernu mieru zjavného cukrovky nie je vždy možné upraviť hladinu cukru v krvi diétnou liečbou a opäť sa musíme uchýliť k injekcii inzulínu.

Komplikácie a následky

Skutočnosť, že prediabetes sa ešte nepovažuje za patológiu, vôbec neznamená, že by sme mali tento stav ľahko liečiť. Zvyšovanie hladiny cukru v krvi nad 5,5 mmol na liter sa už nepovažuje za normu, aj keď s týmto indikátorom sa nevykoná strašný verdikt. A akékoľvek odchýlky od normy ukazujú, že telo nie je všetko tak hladké.

Ignorovaním takýchto signálov vyvolávame prechod procesu od počiatočného embryonálneho štádia k zrejmej chorobe, ktorou je diabet typu 2. Dôsledky pre-diabetu v neprítomnosti vhodných opatrení na prevenciu a ošetrenie sú tieto prejavy cukrovky, obezity, ochorenia kardiovaskulárneho systému, poruchy zraku, zhoršenie zdravia, vystavenie rôznym infekčným agens.

Nie je to tak nebezpečné, ale nie menej nepríjemné príznaky cukrovku, sú neznesiteľné svrbenie (ženy, tento príznak má vplyv na pohlavné orgány), dlhodobé hojenie rôznych kožných lézií, zmeny nálad, sklonom k nervových zrútení a oslabenie organizmu ako celku.

Všetky tieto nepríjemné prejavy vývoja diabetes mellitus možno považovať za komplikácie prediabetes, ktoré neboli zistené včas, alebo osoba jednoducho ignorovala alarmujúce príznaky.

trusted-source[54], [55], [56], [57], [58], [59], [60]

Diagnostika prediabetes

Preddiabetická forma je stav charakterizovaný zhoršenou toleranciou glukózy. Môže byť asymptomatická alebo má miernu symptomatológiu pripomínajúcu prejavy diabetes mellitus. V prvom prípade sú patologické zmeny v tele detekované ako výsledok darovania krvi na analýzu.

Zvýšená hladina cukru ukáže dokonca aj všeobecný krvný test, ale jeho výsledky nemôžete diagnostikovať. Faktom je, že vzhľad glukózy v krvi môže byť spôsobený nadmernou konzumáciou sacharidov a sladidiel v predvečer testov. Ak mierny nárast hladiny glukózy pôsobí ako jediný prípad, nemusíte sa obávať. Je to iná záležitosť, ak sa situácia opakuje.

Pacient môže prísť k lekárovi as určitými sťažnosťami, medzi ktoré môže patriť:

 • vzhľad furuncles na koži,
 • problémy so zubami, napríklad predčasne uvoľňujú a vypadávajú, dásne sa zapália a začnú krvácať,
 • svrbenie na koži, najmä v oblasti vonkajších genitálií,
 • koža sa stáva veľmi suchou, vlasy začínajú vypadávať, nechty sú prasknuté,
 • Poranenia a lézie na pokožke sa dlhodobo nezdravujú,
 • objavenie sexuálnej slabosti u mužov a menštruačných nezrovnalostí u žien,
 • nevysvetliteľná smäd, atď.

Takáto symptomatológia by mala lekára upozorniť, ale bude môcť urobiť definitívnu diagnózu až po vykonaní všeobecnej analýzy krvi a moču, krvného testu na cukor av prípade potreby aj ďalších testov.

Krv na cukor sa zvyčajne užíva ráno pred raňajkami. Interval medzi posledným večerným jedlom a dňom darovania krvi by mal byť aspoň 8 hodín. V tejto chvíli nie je zakázané piť vodu.

Krv na cukor, ako je všeobecný krvný test, sa odoberá z prsta. V norme glukózy v krvnej plazme by nemala byť väčšia ako 5,5 mmol na liter, ale aj jeho zvýšenie na 6 mmol / l možno pripísať chybe v príprave na analýzu, ktorá si vyžaduje jeho retransmisiu. Ak výsledok presiahne 6,1 mmol / l, indikuje to vývoj pre-diabetes. Analýza moču v tejto fáze neukazuje prítomnosť cukru v ňom.

Ak chcete objasniť predbežnú diagnózu, môžete vykonať ďalšiu analýzu - orálny test glukózovej tolerancie. Pacient odoberie krv z prsta na prázdny žalúdok a potom sa mu ponúka piť pohár vody, v ktorom sa rozpustí 75 g glukózy. Po 2 hodinách sa vykoná druhý krvný test. Ak sa jej výsledok 2 hodiny po príjme sladkého nápoja pohybuje medzi 7,8 - 11 mmol na liter, je pravdepodobné, že by to mohlo naznačovať vývoj prediabetiek. Vyššie dávky hovoria o diabetes mellitus.

Existuje ešte jedna možnosť určiť patologický stav - na meranie glykovaného hemoglobínu niekoľko mesiacov. Jeho percentuálny podiel z celkového objemu krvi a bude ukazovateľom glukózovej tolerancie. Ak je percento glykovaného hemoglobínu v určitej dobe v rozmedzí 5,5 - 6,1, znamená to stupeň, ktorý predchádza vývoju cukrovky.

V ideálnom prípade by sa paralelne s týmito štúdiami malo uskutočniť aj stanovenie hladiny inzulínu na prázdny žalúdok. Obvykle tento údaj nepresahuje 7 μIU / ml. Ak dosiahol 13 μIU / ml, je nevyhnutné začať upravovať vaše telo na normálne. Bohužiaľ, tento typ výskumu nie je vždy vykonávaný a nie všetci lekári ho môžu správne interpretovať.

Inštrumentálna diagnostika v pre-diabetes je zmysluplná len vtedy, ak sa pacient sťažuje na iné zdravotné problémy, ktoré možno identifikovať len týmto spôsobom. Obvykle sa vykonáva s podozrením na patológiu srdca a krvných ciev (merajú sa krvný tlak a pulz, EKG a iné diagnostické postupy).

trusted-source[61], [62], [63], [64]

Odlišná diagnóza

Diferenciálna diagnostika sa uskutočňuje medzi pre-diabetes a jeho ďalšou fázou diabetes mellitus. Pri iných typoch cukrovky (bez cukru a závislých od inzulínu) nie je charakteristický vývoj preddiabetického stavu.

trusted-source[65], [66], [67], [68], [69], [70], [71], [72], [73], [74], [75]

Komu sa chcete obrátiť?

Liečba prediabetes

Ak lekár diagnostikoval "prediabetes", nie je potrebné zvlášť panikať, táto podmienka je reverzibilná. Splnenie určitých požiadaviek pomôže normalizovať pankreas a obnoviť normálnu krv.

V tomto prípade liečba pre-diabetes zahŕňa nielen užívanie liekov, ktoré pomáhajú znížiť hladinu cukru v krvi, ale aj niektoré zmeny v životnom štýle človeka. Bude musieť vzdať také zlé návyky ako fajčenie, pitie, prejedanie.

Ak je nadváha (alebo dokonca obezita), bude musieť bojovať. To nebude tak ťažké, ak si myslíte, že diéta a pravidelné fyzické cvičenie (aktívna chôdza vo vzduchu, cvičenie, práca v záhrade atď.) Po dobu najmenej pol hodiny, ktoré pomáhajú kontrolovať obsah cukru a cholesterolu v krvi. Aktívne fyzické zaťaženie stimuluje spracovanie glukózy na energiu a správna výživa uľahčuje prácu pankreasu zodpovednú za produkciu inzulínu, ktorý sa podieľa na metabolizme glukózy.

Prečo je dôležité zbaviť sa tukových zásob? Niet divu, že hovoria, že nadváha je jedným z rizikových faktorov pre rozvoj prediabetes. Ide o to, že tukové bunky, ktoré nepotrebujú energiu z glukózy, sťažujú prístup k svalovému tkanivu, pričom táto energia je jednoducho potrebná. Glukóza vstupuje do tela, ale nie je úplne spotrebovaná. Jeho nadbytok sa následne nachádza v krvi, čo sa stáva hustším.

Ak sa zvýši krvný tlak, musíte prijať opatrenia na jeho normalizáciu. Môže ísť o užívanie špeciálnych liekov (Enalapril, Fenigidin atď.) Podľa lekára alebo s použitím prípravkov a bylín, ktoré prinesú tlak späť do normálu.

Fyzioterapeutická a chirurgická liečba prediabetiek nie je relevantná.

Korekcia hladiny cukru v krvi s liekmi

Na lekársku liečbu pre-diabetes lekári nepoužívajú tak často. Indikáciou pre použitie tejto metódy liečby je nedostatok pozitívnych výsledkov terapie stravou a špeciálne vyvinutý systém cvičenia.

Najčastejšie sa u pacientov s pre-diabetes v pokročilom štádiu lekári predpisujú antidiabetický liek "metformín", ktorý zvyšuje citlivosť tkanív na inzulín, bráni vstrebávanie glukózy v čreve, čo znižuje sekréciu glukózy v pečeni a stimuluje využitie jeho prebytku znižuje hladinu cholesterolu.

"Metformín"  s pre-diabetes je predpísaný ošetrujúcim lekárom individuálne v dávkovaní v závislosti od závažnosti patologického procesu.

Kontraindikácie užívania lieku sú:

 • nedostatočnosť alebo poškodenie funkcie obličiek (zvýšená hladina kreatinínu),
 • stavy, ktoré negatívne ovplyvňujú funkciu obličiek (dehydratácia tela, závažný priebeh infekčných procesov, šok, intravaskulárna injekcia kontrastných roztokov obsahujúcich jód atď.),
 • patologické stavy vedúce k strate tkaniva kyslíkom (zlyhanie srdca, závažné ochorenia dýchacieho systému, nedávny infarkt myokardu),
 • nedostatočnosť funkcie pečene,
 • zneužívanie alkoholu,
 • dojčenie
 • obdobie tehotenstva av predvečer počatia,
 • precitlivenosť na metformín a iné zložky lieku.

Liek sa v pediatrii nepoužíva.

Vedľajšie účinky. Najčastejšie sa pacienti užívajúci lieky založené na metformín, sa sťažujú na nevoľnosť, vracanie, dosahujúca výšku, strata chuti do jedla, hnačka, bolesti v nadbrušku, kovové chuti v ústach. Príznaky ako erytém, laktátová koža (akumulácia kyseliny mliečnej v krvi) sa objavujú menej často a absorpcia vitamínu B12 sa zhoršuje.

Bezpečnostné opatrenia. Liek môže byť použitý ako súčasť monoterapii a v kombinácii s inými saharoponizhayuschimi znamená, že pri absencii kontroly zloženia krvi môže viesť k hypoglykémii, čo vedie k nižšej koncentrácii a neschopnosť vykonávať prácu vyžadujúcu koncentráciu.

Počas liečby liekom je potrebné sledovať prácu obličiek, najmä ak pacient užíva lieky na niektoré indikácie na zníženie krvného tlaku, diuretiká (diuretiká) alebo NSAID.

Počas liečby liekom by ste mali prestať používať alkoholové nápoje a lieky na báze alkoholu, ktoré zvyšujú vedľajšie účinky lieku.

Pri príprave na operáciu vyžadujúcu anestéziu sa liek zruší dva dni pred operáciou.

Analógom lieku "Metformín" je antidiabetický liek rovnakej triedy biguanidov  "Siofor", ktorý sa podáva s prediabetikami pre rovnaké indikácie. Uprednostňuje sa liečivo s nižšou dávkou "Siofor 500".

Spôsob podávania a dávka. Počiatočná denná dávka lieku je 2-3 tablety. Musíte ich užívať jeden po druhom alebo po jedle. Po 1,5-2 týždni sa dávka upraví v závislosti od výsledkov krvného testu na cukor. Maximálna dávka je 6 tabliet denne.

Kontraindikácie. Rovnako ako liek "Metformín".

Vedľajšie účinky. Rovnaké, ako sa pozoruje počas príjmu metformínu.

Vyššie uvedené prípravky s pre-diabetes sa môžu použiť v kombinácii s liečivami na zníženie cukru, ako sú "Maninil 5", "Amaryl" a ďalšie.

Perorálne hypoglykemické liečivo  "Maninil 5"  patrí medzi sulfónamidy, deriváty močoviny. Účinnou látkou lieku je glibenklamid, stimulujúci beta bunky pankreasu a tým aj zvýšenie sekrécie inzulínu.

Liečivo sa používa ako na liečbu pacientov s diabetes mellitus, tak aj na korekciu hladiny cukru v cukrovke.

Výber účinnej dávky sa vykonáva lekárom na základe individuálnych charakteristík pacienta a telesnej hmotnosti. Začnite liečbu s minimálnymi dávkami lieku: 0,5-1 tablety denne. Ďalej sa dávka upravuje v závislosti od pacientovej pohody a krvného obrazu.

Vezmite drogu pred jedlom. Tablety sa prehĺtajú celé a premyjú vodou. Užívajte drogu súčasne každý deň. Postup liečby sa upravuje v závislosti od stavu pacienta.

Kontraindikácie. Liek nie je určený na liečbu diabetu 1. Typu. Nepoužíva sa pri vysokej pravdepodobnosti vzniku acidózy po resekcii pankreasu s ťažkými patologickými stavmi obličiek a pečene. Počas gravidity a laktácie nepodliehajte liečbe liekom. Nepoužíva sa v pediatrii.

Nepredpisujte liek na precitlivenosť na jeho zložky so zvýšenou citlivosťou na sulfónamidy a prípravky obsahujúce sulfanylmočovinu.

Vedľajšie účinky. Výsledkom užívania lieku môže byť hypoglykémia, zvýšenie telesnej hmotnosti, narušenie tráviaceho traktu. Na začiatku liečby sa u jednotlivých pacientov vyskytli krátkodobé vizuálne a ubytovacie ťažkosti, svrbenie, vyrážky na koži a zvýšená fotosenzitivita. Ťažké reakcie sú veľmi zriedkavé.

"Amaryl" je droga redukujúca cukor rovnakej triedy ako "Maninil 5". Účinnou látkou lieku je glimepirid.

Spôsob podávania a dávka. Počiatočná dávka lieku je 1 mg. Ak sa ukáže, že je nedostatočné, lekár posúdi schôdzky v smere zvyšovania dávky alebo zmeny lieku.

Pri predbežnej cukrovke sa liek zvyčajne predpisuje v prípade neúčinnosti liečby metformínom.

Kontraindikácie. Liek sa neodporúča na liečbu detí, tehotných žien, dojčiacich matiek.

Nepredpisujte liek pacientom so zhoršenou funkciou pečene a obličiek, ako aj pacienti, ktorí majú zvýšenú citlivosť na zložky liečiva a sulfonamidy.

Vedľajšie účinky sú totožné s liekom "Maninil 5".

Vzhľadom na vyššie uvedené a podobné prípravky je potrebné vziať do úvahy, že bez dodržania požiadaviek stravy s nízkym obsahom sacharidov je jednoducho nemožné zlepšiť situáciu. Liečebná terapia má zmysel len v kombinácii so správnou výživou a cvičením.

Zostaňte aktívni a prijímajte všetky potrebné látky, ktoré pomáhajú telu prijímať vitamíny a vitamín-minerálne komplexy.

Prediabetes je stav, ktorý si vyžaduje osobitnú pozornosť zdravia a odmietanie zlých návykov, čo znamená, že alkohol a cigarety by mali byť aspoň dočasne zabudnuté. Navyše, užívanie antidiabetík a alkoholických nápojov môže v mnohých prípadoch spôsobiť nepríjemné následky.

trusted-source[76], [77], [78], [79], [80], [81], [82], [83]

Alternatívna liečba

Keďže liečba nie je základom pre-diabetickej terapie a diéta a cvičenie sú uprednostňované, použitie alternatívnych metód liečby porúch glukózovej tolerancie by malo byť prejednávané s ošetrujúcim lekárom. Ak považuje túto liečbu za účelnú, môžu byť použité alternatívne lieky na zlepšenie pankreasu, zníženie absorpcie glukózy v čreve a optimalizáciu metabolizmu.

 1. 3 týždne pred každým jedlom vypite jednu štvrtinu šálky zmesi čerstvej repnej šťavy a zriedenej kapusty (užívajte rovnaké množstvo). Po týždni sa môže kurz opakovať. Ak je pacientovi diagnostikovaná pankreatitída, možnosť používania takého "lieku" by sa mala prerokovať s gastroenterológom.
 2. Ráno rozemlejte 2 lyžice. Pohánka a nalejte pohár nízkotučného kefír, jesť 30 minút pred večerou. To isté platí aj v noci a ráno pred raňajkami.
 3. Liečivý šalát: jedna veľká cibuľa a dobrý štipka kôpru a petržlenovej zmesi nakrájajte a nakrájajte na olivový olej. Cibuľu je potrebné vyčistiť vriacou vodou. Jedzte šalát každý deň.
 4. Pozitívny vplyv na trávenie a metabolizmus spôsobuje odvar z ľanového semena (1 polievková lyžica na pohár vody). Vezmite ho ráno na prázdny žalúdok.

Liečenie Prediabetes bylinky - je používanie zdravých a chutných výmyslov na základe Oman korene, listy, čučoriedok a jahôd, šípky, rebríčka bylina, ríbezle výhonky.

trusted-source[84], [85], [86], [87], [88], [89], [90]

Homeopatie

Pretože mnohé príznaky prediabetických stavov sa podobajú na prejavy diabetu typu 2, homeopatické liečenie tohto stavu sa môže uskutočniť aj s rovnakými liekmi, ktoré sa používajú pri zjavnom diabetu. Ale v každom prípade, pred začatím liečby homeopatiou musíte v tomto ohľade konzultovať s lekárom.

Prvým liekom, ktorý by mal venovať pozornosť osobe s vysokou hladinou cukru v krvi, sa považuje látka Natrium phosphoricum. Je predpísaný, keď existujú počiatočné príznaky rozvoja cukrovky 2. Typu. Koncentrácia solí fosforu sa vyberá individuálne podľa hladiny glukózy v krvi.

Ako preventívne opatrenie diabetes mellitus, keď sa objavia príznaky prediabetických stavov, môžete použiť aj homeopatické lieky ako Arsenika, Grafitis, Sekale kornutum. Kontraindikácie na takéto lieky môžu byť individuálna intolerancia zložiek alebo zneužívanie alkoholu (v prípade vymenovania alkoholových tinktúr).

Je dôležité venovať pozornosť tomu, že homeopatické lieky pôsobia na princípe "podobné sa lieči podobným", čo znamená, že počiatočnej fáze terapie možného zhoršenia pacienta, čo neznamená riziko neefektívnosti alebo terapie. Ďalšou vecou je, ak liek neukazuje žiadne výsledky dlhšiu dobu (viac ako 2 mesiace). Potom sa má nahradiť alebo upraviť dávkovanie.

Viac informácií o liečbe

Prevencia

Prevencia vývinu prediabetes a jeho komplikácií je v prvom rade starostlivosťou o zdravie. Zdravý životný štýl, absencia zlých návykov, kontrola hmotnosti, správnej výživy, každoročné lekárske vyšetrenie, včasnej liečbe všetkých akútnych a chronických ochorení v mnohých prípadoch pomohla predísť porucha glukózovej tolerancie, a to aj na pozadí zlé dedičnosti.

Ak odmietne akútne, veľmi slané, vyprážané, akýkoľvek junk food, spôsobí, že pankreas pracovať s úzkosťou, pomôže udržať jeho výkon po dlhú dobu, a preto by mohli vzniknúť problémy s vývojom inzulínu. Ak chcete zachovať zdravie tráviaceho systému pomôže a schopnosť vyrovnať sa so stresovými situáciami, depresie.

trusted-source[91], [92], [93], [94], [95], [96]

Predpoveď

Prognóza pre-diabetes závisí vo veľkej miere od toho, ako sa včas objavil tento patologický stav a ako presne pacient bude naďalej vykonávať lekárske stretnutia. S nevážnym postojom k ich zdraviu a oneskorenej diagnóze sa prediabetes môže čoskoro rozvinúť do vážnej, prakticky nevyliečiteľnej patológie, ktorá bude diktovať podmienky pre ďalšie koexistenciu.

trusted-source[97], [98], [99], [100], [101]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.