Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Po vypálení horí

Lekársky expert článku

Plastický chirurg
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Peeling je postup, ktorý pomáha odlupovať odumreté kožné bunky, čím zlepšuje svoj stav a omladzuje. Na jeho implementáciu sa používajú slabé roztoky kyselín (zvyčajne glykolová alebo trichlóroctová). Riadené popáleniny po odlupovaní sú prirodzenou reakciou pokožky na vplyv agresívnych zložiek, ale niekedy sa vyskytujú nekontrolované škody.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5]

Príčiny horieť po odlupovaní

Dôvody pre takéto popáleniny môžu byť nasledovné:

 • Nedodržanie pomeru kyselín použitých v postupe;
 • Vykonanie postupu na už poškodenej koži;
 • Dlhotrvajúci kontakt kyselín s pokožkou;
 • Individuálna precitlivenosť.

trusted-source[6], [7], [8]

Príznaky horieť po odlupovaní

Príznaky pálenia sú: sčervenanie kože, opuch, lúpanie. Po ukončení predpísanej rehabilitačnej doby (trvanie by malo byť oznámené pred procedúrou kozmetológom), všetky z nich musia zmiznúť samy. Ak však po tejto dobe zostanú na koži nepríjemné prejavy, obráťte sa na lekára.

Spáliť po chemickom a glykolovom pelení

Popáleniny po glykolovej, chemickej alebo ovocnej peelingu s riadne vykonaným postupom trvajú len 2-3 dni, po ktorých prechádzajú.

Vypáliť po povrchnej kôre

V prípade povrchového lúpania sa poškodia iba tkanivá stratum corneum až po zrnitú vrstvu, takže nedochádza k traumatizácii živých buniek. Burns sa stávajú pomerne zriedkavo a v tomto prípade majú 1. Stupeň.

trusted-source[9]

Komplikácie a následky

Existujú 2 druhy komplikácií po peelingu - skoro, ale aj neskoro.

Medzi prvými:

 • vývoj sekundárnej infekcie;
 • exacerbovaný herpes;
 • alergia na akékoľvek zložky peelingu;
 • zvýšená senzitivita kože v dôsledku infekcie;
 • opuch mäkkých tkanív, ktorý trvá viac ako 48 hodín;
 • chronické ochorenia kože sa zhoršujú (dermatitída seboroického typu, akné, akné atď.);
 • vývoj na povrchu epidermis milium (bielych kožných cyst).

Medzi neskoršie:

 • atrofia kože;
 • rozvoj pretrvávajúceho erytému;
 • de- alebo hyperpigmentácia;
 • v dôsledku hlbokých alebo stredných olupovaní na koži môžu tvoriť jazvy;
 • na koži sa objaví demarkačná čiara - jasne vymedzená hranica oddeľujúca oblasti epidermis, ktoré sa podrobili odlupovaniu od zvyšku kože;
 • hyperkeratóza sa vyvíja.

trusted-source[10], [11], [12], [13]

Diagnostika horieť po odlupovaní

Ak popálenie netrvá dlhšie ako sa očakávalo, musíte sa poradiť s dermatológiou. On diagnostikuje prítomnosť horieť a predpíše potrebnú liečbu.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18], [19], [20]

Liečba horieť po odlupovaní

Hlavnou vecou v počiatočnej fáze starostlivosti o pleť po odlupovaní je výživa, ako aj dobrá hydratácia pokožky. K tomu je najlepšie použiť krémy obsahujúce pantenol, pretože má liečivé a liečivé vlastnosti.

Je potrebné aplikovať na pokožku tuk krém, aspoň 2 krát / deň, sa pokúsiť umyť menej, najmä s použitím mydla, a okrem hydratáciu pokožky pomocou termálnej vody.

Nemôžete tiež ísť do sauny, solária alebo kúpeľa, a okrem toho, aspoň v prvých dňoch je vhodné sedieť doma. Nie je možné získať slnečné svetlo na koži, preto používajte krémy, ktoré chránia pred UV žiarením. Je potrebné piť veľa vody a odmietnuť ostré, mastné a slané pokrmy.

Lekárstvo

Používajte prostriedky proti popáleninám, ako je Olazole, Panthenol, ako aj Bepanten.

Panthenol pomáha urýchliť hojenie epidermis poškodenej kyselinou. Naneste ho takto: aplikujte na povrch pokožky 4 r. / Deň. Ak infekcia prenikla do kože, mala by byť dezinfikovaná pred liečbou masťou.

Liečivo Elokom, ktoré je k dispozícii vo forme krému, a navyše k tejto masti s krémom. Účinne bojuje so svrbením, ktoré často vznikajú pri popáleninách. Krém alebo masť treba aplikovať na postihnutú oblasť 1 rub / deň, rovnako ako na pleťovú vodu - na každodenné utieranie kože s bavlneným diskom s liekom.

Dodatočná starostlivosť po odlúpnutí pokožky po lúpaní poskytuje špeciálne krémy po odlúpnutí, medzi ktoré patrí výživa a hydratácia pokožky, ako aj ochrana pred ultrafialovým žiarením. Najpopulárnejšie produkty tohto typu sú k dispozícii v rade Medical Collagene a Christina Rose.

Alternatívna liečba

Existujú tiež alternatívne prostriedky na liečbu popálenin tohto typu.

Môžete pripraviť špeciálnu protipáleninu masku: musíte miešať avokádový olej (2 lyžice), rovnako ako med (1 lyžičku), potom ich zahrievať vo vodnom kúpeli. Výsledná zmes sa má aplikovať na postihnuté miesta pokožky a udržiavať ju nie dlhšie ako 20 minút a potom opláchnuť teplou vodou.

Na odstránenie škvŕn post-peeling možno vykonať takú masku: Zemiaky nastrúhame cez strúhadlo (1 ks.) A 1/3 uhorky, posekanou petržlenovou vňaťou a pridajte trochu citrónovej šťavy a 1 lyžička olivový olej s extraktom aloe. Aplikujte masku každé 3 dni a ponechajte ju na koži 15 minút.

Odstráňte edém, ktorý sa často vyskytuje v dôsledku olupovania, účinne pomáha takéto nástroje: musíte pripraviť odvar z ovsenej vločky a zamiešať s škrobom (3 lyžice). S výslednou zmesou ošetrujte pokožku a nechajte ju odstáť 20 minút, potom opláchnite teplou vodou. Použite tento nástroj, ktorý potrebujete 3 ruble / týždeň.

trusted-source[21], [22], [23], [24]

Prevencia

Je potrebné predbežne pripraviť pokožku na lúpanie, vypočítať hĺbku možného poškodenia a tiež vytvoriť najvhodnejšie podmienky pre obnovenie pokožky. To všetko minimalizuje možné riziko komplikácií. Veľmi dôležitým preventívnym opatrením je správna starostlivosť o pleť po ukončení procedúry. Je tiež potrebné identifikovať komplikácie, ktoré sa objavili v čase a začať s ich primeranou liečbou.

trusted-source[25]

Predpoveď

Spálenie po lúpaní má priaznivú prognózu, pretože ako celok je obvyklou reakciou pokožky na takýto stimul. Aby sa zabezpečilo, že v určenom čase prebehlo bez vývoja komplikácií, je potrebné dodržiavať pravidlá starostlivosti o pleť a odporúčania kozmetického lekára.


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.