Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Oxy

Lekársky expert článku

Internista, pulmonológ
, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Kyslík je liek, ktorý sa používa na odstránenie bolestivého syndrómu s miernou a strednou intenzitou. Môže mať rôzne pôvody a lokalizácie. Vyrába sa v tabletách, ktoré majú filmovú membránu.

Hlavné látky, ktoré pôsobia v zložení kyslíka, sú nimesulid a dicyklomín. Poskytujú protizápalový, analgetický, antipyretický a antispazmický účinok lieku.

Kyslík je predpísaný výlučne lekárom. V tomto prípade nie sú prísne odporúčané deti mladšie ako dvanásť rokov, tehotné a dojčiace. Taktiež nepoužívajte Oksigan pre ženy, ktoré sa chystajú otehotnieť v blízkej budúcnosti.

Kyslík sa spotrebuje 1 až 3 dni, iba 1-2 tablety denne. Množstvo závisí od toho, aké zlé je stav pacienta. Tableta sa ihneď po jedle umyje veľkým množstvom vody.

Uchovávajte liek až 3 roky pri konštantnej teplote pod 25 stupňov Celzia na temnom mieste, ktoré je deťom nedostupné.

trusted-source[1], [2], [3]

Klasifikácia ATC

M01AX Прочие нестероидные противовоспалительные препараты

Aktívne zložky

Дицикломина гидрохлорид

Indikácia Oxy

Kyslík sa používa v prítomnosti bolestivých syndrómov strednej a intenzity svetla rôzneho pôvodu. Môžu to byť infekčné a zápalové ochorenia, trauma a poškodenie, gastrointestinálne alebo gynekologické podráždenia atď. Zvlášť účinné liečivo je v liečbe bolestivých syndrómov, ktoré sú spojené s kŕčmi hladkých črevných svalov, nazývaných aj syndróm dráždivého čreva.

Indikácie na použitie Oksigan stanovujú, že liek má protizápalové, analgetické, antipyretické a spazmolytické účinky. Je určený predovšetkým na symptomatickú liečbu. Liek sa môže používať až po vymenovaní lekára. 

trusted-source[4], [5], [6], [7], [8], [9]

Formulár uvoľnenia

Kyslík sa vyrába v tabletách, ktoré sú potiahnuté filmom. Tablety sú len žltej a malej veľkosti, okolo formy dvukuklu, čo prispieva k ich ľahkému prehltnutiu. Majú tiež pás na jednej strane. Táto droga sa predáva v papierovej obálke. V balení je len jeden blister, v ktorom sú štyri tablety. Takéto malé množstvo je vysvetlené skutočnosťou, že štyri tablety sú dostatočné v prípade, že jedna osoba potrebuje piť jednu cestu tohto lieku. Forma lieku Oksigan je optimálna na jeho výrobu, transport, skladovanie, ako aj následné použitie. 

trusted-source[10], [11], [12]

Farmakodynamika

Kyslík je kombinovaná droga. Preto je farmakodynamika kyslíka a jeho účinok spôsobená pôsobením tých aktívnych zložiek, ktoré zahŕňa. Kyslík má protizápalové, analgetické, antipyretické a antispazmotické účinky.

Jednou z hlavných účinných látok je nimesulid. Je to nesteroidné protizápalové liečivo. Poskytuje všetky vyššie uvedené činnosti lieku okrem spazmolytických. Spomaľuje tie procesy v tele, ktoré ovplyvňujú samotný vznik bolestivého syndrómu. Zabraňuje tiež ďalšej degradácii chrupavkového tkaniva. To všetko poskytuje komplexný účinok lieku, čo umožňuje, aby nimesulid nielen znižoval bolesť, ale tiež zvýšil mobilitu postihnutých kĺbov a spomalil rozvoj osteoartritídy.

Dicyclomín je druhou účinnou látkou lieku Oxigan. Znižuje kŕče hladkých svalov tráviaceho traktu v dôsledku priamych účinkov na ne. Má tiež slabé anticholinergické účinky, ktoré môžu spôsobiť rôzne vedľajšie účinky: od rozmazaného videnia po závrat. 

trusted-source[13], [14], [15], [16], [17]

Farmakokinetika

Farmakokinetika je spojená s účinnými látkami lieku. Nimesulid sa rýchlo vstrebáva do tráviaceho systému. Môže znížiť rýchlosť tohto odsávania môže potraviny. Ale neznižuje stupeň absorpcie. V tomto prípade po 1 až 3 hodinách po podaní jednej dávky 100 miligramov látky sa dosiahne maximálna koncentrácia v krvnej plazme. Ak používate Oksigan dvakrát denne na 100 miligramov počas 7 dní, jeho hladina v krvnej plazme sa nebude líšiť od úrovne jednorazového podávania.

Polčas rozpadu tejto látky je od 3,2 do 6 hodín. Nimesulid sa vylučuje močom v množstve približne 50% z celkovej dávky užívanej drogy. Iba 1-3% látky je zobrazené v pôvodnej podobe. Ďalších 29% percent po celom reťazci trávenia spolu s výkalmi. Avšak u starších ľudí sa kinetický profil nimesulidu nemení. Dokonca mierne exprimované zlyhanie obličiek neovplyvňuje výsledky podávania kyslíka.

Dicyklomín sa po použití absorbuje. Zároveň vrcholové koncentrácie dosiahnu 60-90 minút po použití. 79,5% dávky látky sa vylučuje močom. A 8,4% - s výkalmi. Dicyklomín samotný je intenzívne distribuovaný v tkanivách.

trusted-source[18], [19], [20], [21], [22], [23], [24], [25], [26]

Používajte Oxy počas tehotenstva

Liečivo môže nepriaznivo ovplyvniť plodnosť žien, preto sa neodporúča užívať ju ženám, ktoré plánujú otehotnieť v blízkej budúcnosti. Okrem toho by sa nemala používať, ak žena podstúpi neplodné vyšetrenie, pretože to môže skresľovať výsledky.

Pokiaľ ide o samotné tehotenstvo, použitie lieku môže spôsobiť predčasné uzavretie arteriálneho kanála, oligohydria, oligúria. Tiež zvyšuje možnosť vzniku slabín maternice, krvácania a periférnych nádorov. To môže nepriaznivo ovplyvniť proces tehotenstva a výrazne ho komplikovať, ako aj budúce narodenie.

Použitie Oxigan počas tehotenstva, najmä na jeho konci, je niekedy príčinou zlyhania obličiek u novorodenca. Zo všetkých týchto dôvodov je užívanie lieku počas tehotenstva kontraindikované.

Tiež lekári neodporúčajú robiť to počas obdobia dojčenia novorodenca. Faktom je, že jedna z látok Oksigana - dicyclomin - preniká priamo do materského mlieka. A to môže negatívne ovplyvniť zdravie dieťaťa, pretože droga nemôže byť podaná deťom vôbec. 

Kontraindikácie

Aplikujte Oxigan sa neodporúča, najmä pre deti, ak je ich vek menej ako dvanásť rokov. Okrem toho nie je predpísaná počas gravidity a počas laktácie.

Kontraindikácie k použitiu kyslíka sú však omnoho širšie. Napríklad, nemal by sa používať ani pri precitlivenosti na niektorú zo zložiek, ktoré obsahuje. Zvlášť na dicyklomín alebo nimesulid. Koniec koncov, v tomto prípade droga nielen nefunguje, ale môže tiež spôsobiť alergickú reakciu, ktorá výrazne zhorší stav pacienta a spôsobí pozastavenie súčasnej liečby.

Niektoré zdravotné problémy by mali byť dôvodom odmietnutia liečby. Medzi nimi, obličiek alebo zlyhanie pečene, krvácanie, ulcerózna kolitída, glaukóm, dehydratácia, ťažká myasténia, obštrukčná uropatie alebo ochorenie tráviaceho traktu, peptický vred alebo dvanásť padlých vredov, refluxnej ezofagitídy, hypertrofiou prostaty, dokonca podozrenie. Aj v prítomnosti edémom hrtana, bronchospazmus alebo polypy na aplikačnom Oksigana mala zrušiť, aby nedošlo k zhoršeniu príznakov a choroba. Pred začatím užívania lieku by mali byť všetky tieto prípady vymazané.

trusted-source[27], [28], [29]

Vedľajšie účinky Oxy

Oksigan má veľký zoznam možných nežiaducich reakcií, ktoré sú spojené s prítomnosťou určitých látok v ňom.

Nimesulid môže spôsobiť ochorenia z rôznych systémov a orgánov. Napríklad anémia, eozinofília, pancytopénia a niektoré ďalšie ochorenia krvi. Z imunitného systému - je to anafylaxia a zvýšená citlivosť. Môžu sa vyskytnúť aj problémy s metabolizmom. Nie je vylúčené a také duševné poruchy ako sú nočné mory, nervozita, úzkosť a dokonca aj zmätok. K problémom s nervovým systémom patrí výskyt ospalosti, bolesti hlavy, závraty a Reyeho syndrómu. Možné a rozmazané videnie. Pokiaľ ide o kardiovaskulárny systém, môže tu nastať krvácanie, arteriálna hypertenzia, tachykardia a problémy s arteriálnym tlakom. Dýchacie orgány môžu trpieť v dôsledku výskytu bronchiálnej astmy, bronchospazmu a dyspnoe. Okrem toho sa môžu vyskytnúť problémy s kožou, subkutánnym tukovým tkanivom, gastrointestinálnym traktom, obličkami, močovým traktom, hepatobiliárnym systémom.

Vedľajšie účinky lieku Oxigan sú tiež spojené s prítomnosťou hydrochloridu dicyklomínu. Môže spôsobiť poruchy tráviaceho traktu, centrálneho nervového systému, orgánov zraku, močového systému, kardiovaskulárneho systému a dýchacieho systému. Tiež to sú alergické prejavy. Napríklad na koži. Navyše sa niekedy vyskytujú všeobecné reakcie, ako je zníženie potenia, nazálne kongescie, impotencia, kýchanie a tak ďalej. 

trusted-source[30], [31], [32], [33], [34]

Dávkovanie a podávanie

Liek je predpísaný iba dospelým, deti ho nepoužívajú vôbec. Ale spôsob aplikácie a dávky závisí od závažnosti priebehu ochorenia. Je možné užívať 1 tabletu po jedle 1-2 krát denne počas celej doby liečby. Maximálna denná dávka je 2 tablety. Minimálne je 1 tabletka. Trvanie liečby je od 1 do 3 dní, v závislosti od intenzity tejto liečby a samotnej choroby. Počet tabliet denne a trvanie liečby predpisuje výlučne ošetrujúci lekár.

Naneste liek ihneď po raňajkách a večeri, ak lekár určil dve tablety denne. Ak sa jedna tableta užíva denne, môže sa konzumovať po každom jedle. Hlavná vec - každý deň približne v rovnakom čase, je zabezpečiť konštantnú prítomnosť účinných látok v tele po celú dobu liečby. V tomto prípade by sa tableta nemala žuť. Mala by sa prehltnúť celá a vypiť dosť vody, čo jej umožní rýchlo konať. Po tom by malo byť nejaký čas, aby sa zdržalo užívania nejakej potravy. Zvyčajne je jedna alebo niekoľko hodín postačujúcich na to, aby táto droga mohla konať. Potom môžete znova jesť a piť. 

trusted-source[35], [36], [37], [38], [39], [40]

Predávkovať

Keď predávkovanie Oksiganom nastane suchosť slizníc a kože, nevoľnosť, zvracanie. Hlava môže byť bolestivá alebo závratná, retencia moču, agitácia centrálneho nervového systému a dokonca aj letargia. Môžete sa však zbaviť všetkých týchto symptómov, ak ich spozorujete a udržiavate včas podpornú liečbu. Závažnejšie dôsledky sú gastrointestinálne krvácanie, akútne zlyhanie obličiek, anafylaktické reakcie, problémy s dýchaním a kóma.

Ak dôjde k predávkovaniu dicycloverínu, príznaky sa objavia v dvoch fázach. Po prvé, dôjde k excitácii centrálneho nervového systému. Môže sa určiť výskytom úzkosti, výskytu halucinácií alebo ilúzií, hypertenzie a tachykardie. Druhou fázou je depresia centrálneho nervového systému. Ak nezasiahnete včas, môžete mať kómu.

Odstránenie príznakov predávkovania je možné pomocou symptomatickej liečby. Ale neexistuje žiadne špecifické antidotum.

Ak spozorujete tieto príznaky, je dôležité opláchnuť žalúdok, aplikovať tónovaný produkt osmotického typu spolu s aktívnym uhlím. Bezprostredne po tom by ste mali konzultovať s lekárom, aby pravidelne sledoval obličky a pečeň, pretože ďalšia liečba závisí od ich stavu. 

trusted-source[41], [42], [43], [44], [45], [46]

Interakcie s inými liekmi

Kyslík sa nedá používať so všetkými liekmi. Použitie s ním prostriedky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú, warfarín a podobné antikoagulanciá, môžu vyvolať vznik krvácania. Takisto obsiahnuté v zložení Oxygany nimesulid spôsobuje zvýšené riziko nežiaducich účinkov pri aplikácii s hydantónom. Nepoužívajte iné anticholinergické látky v rovnakom čase ako kyslík.

 Ak sa furosemid používa spolu s kyslíkom, mali by byť obzvlášť opatrní u tých, ktorí majú poruchu funkcie obličiek a srdca. Aj u zdravého človeka nimesulid znižuje účinok furosemidu na vylučovanie sodíka, draslíka a znižuje diurézu.

Interakcia lieku Oxigan s inými liekmi je tiež odlišná. Napríklad jeho súčasné použitie s lítiom vedie k skutočnosti, že jeho koncentrácia v krvnej plazme výrazne stúpa. Tiež sa zvyšuje toxicita lítia. Preto je dôležité pravidelne monitorovať. Môže sa zvýšiť koncentrácia liekov s enzýmom CYP 2C9 v krvnej plazme pri použití s kyslíkom. To isté sa deje s metotrexátom, ktorého koncentrácia sa zvyšuje v sére a vedie k jeho toxicite. 

trusted-source[47], [48], [49], [50], [51], [52], [53], [54], [55]

Podmienky skladovania

Kyslík by sa mal skladovať pri stabilnej teplote až do 25 stupňov Celzia. Je žiaduce, aby bolo miesto na uskladnenie suché a dobre chránené pred priamym slnečným žiarením a zvlášť pri akomkoľvek svetle. Perfektne vhodné pre všetky druhy skriniek a uzatvárateľných krabičiek na lieky, ktoré sa nachádzajú v obývacej izbe alebo na chodbe. Nenechávajte drogu v kúpeľni alebo v kuchyni, kde vlhkosť vzduchu a teplota môžu prekročiť prípustné hodnoty.

Podmienky skladovania kyslíka tiež stanovujú, že liek by mal ležať na mieste, ktoré je úplne neprístupné deťom v akomkoľvek veku. 

trusted-source[56], [57], [58], [59], [60]

Špeciálne pokyny

V terapeutických dávkach by sa kyslík nemal používať dlhšie ako tri dni, aby sa znížilo riziko akýchkoľvek vedľajších účinkov. Po liečbe prerušte liečbu, aj keď sa stav pacienta nezlepší.

Zrušiť Oxigan by malo byť, ak pacient má príznaky, ktoré naznačujú poškodenie pečene. Ide o nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha, únavu, anorexiu alebo dokonca tmavú moč. Taktiež sa liečivo zruší, ak sa zvýšia výsledky funkčných vzoriek pečene.

Počas užívania lieku je dôležité vyhnúť sa súbežnej liečbe hepatotoxickými liekmi, analgetikami a milujú iné nesteroidné protizápalové lieky. Navyše nemôžete piť alkoholické nápoje v akejkoľvek forme.

Špeciálne pokyny na používanie Oxygany sa vzťahujú na možnosť rôznych vedľajších účinkov. Kedykoľvek sa môže objaviť gastrointestinálne krvácanie alebo vredy. Ak k tomu dôjde, liek sa okamžite zruší.

Veľmi opatrní by sa mal Oxygen používať u pacientov s hepatálnou, srdcovou nedostatočnosťou, hemoragickou diatézou, ochoreniami gastrointestinálneho traktu.

Je dôležité si uvedomiť, že použitie lieku môže maskovať zvýšenie telesnej teploty, čo je spôsobené bakteriálnou infekciou na pozadí. A pri vysokej teplote sa počas aplikácie Oxygen môže vyvinúť aj tepelný úder. 

Čas použiteľnosti

Liek je možné skladovať za vhodných podmienok až na tri roky. Po celú dobu zachová všetky svoje liečivé vlastnosti. To znamená, že jeho uplatňovanie bude účinné na začiatku aj na konci tohto obdobia. V tomto prípade je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že skladovateľnosť kyslíka sa môže znížiť pri skladovaní za nepriaznivých podmienok. To znamená, že sú porušené podmienky skladovania. Treba tiež pripomenúť, že dátum uplynutia platnosti začína plynúť odo dňa prepustenia, a nie od okamihu jeho nadobudnutia v lekárni. Nájsť dátum výroby môže byť zvyčajne priamo na obale, kde je na tento účel určený výrobca. 

trusted-source[61], [62], [63], [64], [65], [66]

Farmakologická skupina

Ненаркотические анальгетики

Farmakologický účinok

Анальгезирующие (ненаркотические) препараты

Populárni výrobcovia

Шрекьюр Фармасьютикалс Пвт Лтд, для "Оксифарм, ООО", Индия/Украина

Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Oxy" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.