Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Očné kvapky pre glaukóm a očný tlak

Lekársky expert článku

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 11.04.2020

Očné kvapky pre glaukóm sú lieky, ktoré môžu zastaviť ochorenie, čo vedie k strate zraku. Zvážte účinné lieky na glaukóm, pravidlá ich použitia a indikácie na použitie.

Glaukóm je oftalmologické ochorenie, ktoré bez riadnej liečby vedie k úplnej slepote. Glaukóm sa môže vyskytovať v chronickej forme, v tomto prípade je lézia sprevádzaná neustálym zvýšením vnútroočného tlaku a zhoršeným odtokom vnútroočnej tekutiny. To vedie k rozvoju defektov zrakových nervov.

Hlavnou príčinou glaukómu je zvýšený vnútroočný tlak. Hlavným štádiom liečby je teda zníženie očného tlaku na normálne hladiny. Ak sa tak nestalo, potom môžete získať nevyliečiteľnú slepotu kvôli smrti optických nervov. Očné kvapky s glaukómom pomáhajú znížiť tlak a zastaviť deštrukciu zrakových nervov. Podľa lekárskych štatistík asi 3% ľudí trpí glaukómom a 15% slepých ľudí spôsobuje glaukóm slepotu. Ľudia nad 40 rokov sú náchylní na výskyt ochorenia, ale môže sa vyskytnúť aj vrodený a juvenilný glaukóm.

Na liečbu ochorenia pomocou týchto liekov:

 • Očné kvapky na zlepšenie odtoku tekutiny do oka

Ide o cholinomimetiká, ktoré priaznivo ovplyvňujú prirodzený odtok tekutiny a účinne znižujú vnútroočného tlaku. Na ošetrenie roztokom kyseliny chlorovodíkovej a pilokarpínu. Očné kvapky založené na takých cholinomimetikách, ako je karboholín a aceclidín, sa používajú len na lekársky predpis, pretože spôsobujú množstvo vedľajších účinkov. Táto skupina liekov obsahuje nové lieky: Travoprost a Latonoprost, ktoré účinne zvyšujú odtok tekutiny prostredníctvom ďalších spôsobov oka.

 • Kvapky na zníženie produkcie vnútroočnej tekutiny

Druhou skupinou liekov sú antihypertenzné očné kvapky, ktoré zahŕňajú roztok Betaxololu, Timolol maleát, Proxodalol, hydrochlorid Dorzolamidu a ďalšie. Timolol maleát, ktorý sa používa na liečbu všetkých typov glaukómu, je populárny. Prípravky s touto látkou sa vyrábajú pod názvom: Arutimol, Okumed, Oftan-Timolol. Proxdolol, ktorý je potrebné vpraviť 2-3 krát denne, má podobnú účinnosť. Na účinné zníženie vnútroočného tlaku sa používajú liečivá s niekoľkými účinnými látkami, ktoré nielen normalizujú tlak, ale tiež znižujú tvorbu vnútroočnej tekutiny. K týmto kombinovaným liekom patria: Polycarpine, Proksodol, Pilocarpin, Latanoprost, Fotil a ďalšie.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Klasifikácia ATC

S01E Противоглаукомные препараты и миотики

Indikácie pre použitie očných kvapiek v glaukóme

Indikácie na použitie očných kvapiek v glaukóme sú založené na terapeutických vlastnostiach liekov. Očné kvapky pre glaukóm je jednou z najdôležitejších metód konzervatívnej liečby. Kvapky umožňujú znížiť a udržať normálny vnútroočný tlak. Zvýšenie chronického tlaku môže viesť k atrofii zrakových nervov a úplnej strate zraku.

 • Kvapky na glaukóm predpísané na liečbu atrofie zrakového nervu, ktorá je zodpovedná za normálne videnie. Keď sa atrofia zrakových nervov javí ako periférne videnie, obraz sa stáva úzkym alebo tunelovým. Potom nasleduje úplná slepota.
 • V optickom nerve je viac ako tisíc vlákien, z ktorých niektoré zomierajú v dôsledku zvýšeného vnútroočného tlaku. Použitie kvapiek pomáha znižovať tlak v glaukóme v počiatočných štádiách. Je však potrebné aplikovať kvapky len podľa harmonogramu, ktorý vypracuje lekár.

Je potrebné začať liečbu a aplikovať lieky pri prvých príznakoch glaukómu. V dôsledku oneskorenia alebo zábudlivosti u pacientov sa ochorenie začína vyvíjať, čo vedie k rýchlej smrti vlákien optického nervu. Kvapky je nutné aplikovať len po konzultácii s oftalmológom, striktne v súlade s pokynmi prípravku a pravidelnou kontrolou a meraním vnútroočného tlaku. To zachová jasnú víziu na mnoho rokov.

trusted-source[5], [6], [7]

Uvoľňovací formulár

Forma uvoľňovania liečiv na liečbu glaukómu je väčšinou kvapiek. Zvláštnosťou tejto formy je, že po instilácii rýchlo prenikajú do zrakových nervov a majú terapeutický účinok. Kvapky jemne starajú o oko, chránia pred sčervenaním a suchom. Lieky na glaukóm sa vyrábajú vo vhodných fľašiach, ktoré spôsobujú, že proces spracovania je nielen účinný, ale aj pohodlný.

trusted-source[8], [9]

Farmakodynamika

Farmakodynamika očných kvapiek v glaukóme je proces, ktorý sa vyskytuje s liečivom po instilácii. Zvážte farmakodynamiku použitím príkladov očných kvapiek Isopto®-carpine.

Kvapky sú antiglaukomatické lieky, stimulujú muskarínové receptory hladkého svalstva. Liek pôsobí na dúhovky, tráviace a prieduškové žľazy, ako aj na vonkajšie sekrečné žľazy. Kvapky spôsobujú svalovú kontrakciu, ktorá má terapeutický účinok na prácu zrakových nervov. Ak sa kvapky dostanú dovnútra, môžu spôsobiť problémy s gastrointestinálnym traktom a spôsobiť závraty.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18]

Farmakokinetika

Farmakokinetika očných kvapiek v glaukóme je proces absorpcie, distribúcie a odstránenia liečiva. Zvážte tieto procesy na príklade lieku Isopto®-karpin. Pri použití kvapiek na liečbu glaukómu alebo očnej hypertenzie 30 - 40 minút po instilácii sa vnútroočný tlak zníži o 25%. Maximálny účinok nastáva po 2 hodinách a trvá 4-8 hodín. Očné kvapky majú predĺžené uvoľňovanie pilokarpínu, čo zaisťuje udržanie vnútroočného tlaku na normálnej úrovni počas dňa.

Liek sa vylučuje obličkami, nachádza sa v moči ako metabolity a nezmenený. Kvapky sa neabsorbujú v spojivkovom vaku a nemajú všeobecný účinok. Pri liečení glaukómu s uzavretým uhlom, kvapky zužujú zornicu a spôsobujú vytesnenie dúhovky.

trusted-source[19], [20], [21], [22], [23]

Použitie očných kvapiek pre glaukóm počas tehotenstva

Použitie očných kvapiek v glaukóme počas tehotenstva je možné len po súhlase ošetrujúceho lekára. Po instilácii do očí časť zložiek liečiva preniká do krvného obehu. Aktívne látky cez placentu môžu vstúpiť do tela plodu a počas laktácie - cez mlieko. To všetko naznačuje, že glaukóm počas tehotenstva je veľmi nebezpečná choroba, ktorej liečba by mala prebiehať pod dohľadom lekára. Glaukóm sa však našťastie nevyskytuje u žien vo fertilnom veku. Ak sa ochorenie objaví, na liečbu sa používajú kvapky. Hlavným nebezpečenstvom je, že dnes neexistujú spoľahlivé údaje o vplyve kvapiek na vývoj vnútromaternicového plodu.

Zvážte najčastejšie lieky na glaukóm, ktoré nie sú bezpečné počas tehotenstva:

 • Beta-blokátory - očné kvapky z tejto skupiny sú nebezpečné v ranom štádiu vývoja plodu, preto sú prísne zakázané používať v prvom trimestri tehotenstva. Ak žena používa beta-blokátory kvapiek v druhom a treťom semestri tehotenstva alebo počas laktácie, môže to spôsobiť zníženie srdcovej frekvencie a zníženie hladiny cukru v krvi u dieťaťa. Okrem toho môžu kvapky spôsobiť porušenie prirodzených sťahov maternice, čo je veľmi nebezpečné počas tehotenstva.
 • Miotiki - viesť k porušeniu fetálneho vývoja v prvom trimestri tehotenstva. Počas laktácie spôsobujú slabosť a horúčku u dieťaťa, v zriedkavých prípadoch spôsobujú svalovú slabosť.
 • Inhibítory karboanhydrázy - kvapky tejto látky sa považujú za bezpečné pre nenarodené dieťa. Ale ak budúca matka používa tablety s inhibítormi karboanhydrázy na glaukóm, vedie to k rozvoju vrodených porúch u dieťaťa.
 • Prostaglandíny - môžu spôsobiť predčasný pôrod. Ak sa kvapky používajú počas laktácie, vylučujú sa do materského mlieka a spôsobujú nežiaduce reakcie u dieťaťa.

V prípade glaukómu počas gravidity a laktácie sa odporúča vyhnúť sa akýmkoľvek liekom. Lekár si musí vybrať najbezpečnejšie pre zdravie budúcej matky a jej detí, ako znížiť vnútroočný tlak. Ak sa kvapky stále používajú, odporúča sa aplikovať nízke dávky, aby sa predišlo možným vedľajším účinkom. Glaukóm neovplyvňuje počatie a tehotenstvo, ale kvapky používané na liečbu kvapiek do tela matky môžu viesť k nežiaducim vedľajším účinkom.

Kontraindikácie použitia očných kvapiek v glaukóme

Kontraindikácie použitia očných kvapiek v glaukóme sú založené na zložení lieku a účinku jeho aktívnych zložiek. Kvapky sú kontraindikované na použitie v prípade precitlivenosti na zložky lieku, s exacerbáciami bronchiálnej astmy, stav po oftalmologických operáciách as vysokým stupňom nebezpečenstva odchlípenia sietnice.

Očné kvapky v glaukóme sú kontraindikované pri instilácii chronického pľúcneho ochorenia, zlyhania srdca, kardiogénneho šoku, sínusovej bradykardie. Mnoho liekov sa neodporúča používať počas gravidity, laktácie a liečby glaukómu u pediatrických pacientov.

trusted-source[24], [25], [26]

Nežiaduce účinky očné kvapky pre glaukóm

Vedľajšie účinky očných kvapiek v glaukóme sa vyskytujú v dôsledku nedodržania pravidiel používania a dávkovania lieku. Najčastejšie kvapky spôsobujú bolesti hlavy v periorbitálnych a časových oblastiach, kŕče, rozmazané videnie, slzenie, dermatitídu očných viečok a ďalšie. Ak sa liek dostane dovnútra, spôsobuje potenie, nevoľnosť, zimnicu, bolesť brucha, ťažkosti s dýchaním, vysoký krvný tlak a časté močenie.

 • Napriek vyššie uvedeným vedľajším účinkom sú kvapky dobre tolerované. Liek spôsobuje príznaky lokálneho podráždenia: zápal spojiviek, znížená citlivosť rohovky, poruchy zraku, keratitída, blefaritída.
 • U niektorých pacientov očné kvapky spôsobujú nežiaduce kardiovaskulárne reakcie: poruchy mozgového obehu, bradykardia, arytmia, zlyhanie srdca a ďalšie.
 • Očné kvapky spôsobujú nežiaduce reakcie na strane dýchacieho systému. Liek môže vyvolať bronchospazmus, dýchavičnosť a zlyhanie dýchania.
 • Pri dlhodobom užívaní kvapky spôsobujú únavu, bolesť na hrudníku, lokalizovanú vyrážku a urtikáriu, zvyšujú príznaky myasténie. Mnohé skupiny liečiv nepriaznivo ovplyvňujú tráviaci systém, spôsobujú nevoľnosť a problémy s gastrointestinálnym traktom.

Názvy očných kvapiek pre glaukóm

Názvy očných kvapiek pre glaukóm umožňujú vybrať najvhodnejší liek, zistiť prehľad o iných liekoch o vybranom lieku alebo nájsť analógy. Všetky kvapky glaukómu sa odlišujú mechanizmom hypotenzného účinku.

 1. Prípravky na zlepšenie odtoku vnútroočnej tekutiny

V tejto kategórii sú kvapky Xalatanu s účinnou látkou latanoprost, Isopto®-karpín s pilokarpín hydrochloridom, Oftan polycarpine, Polycarpine hydrochloride, Polycarpine, Travatan. Na liečenie glaukómu sa môže použiť 1% roztok hydrochloridu pilokarpínu s metylcelulózou. Kvapky spôsobujú ostré zúženie zornice, čo vedie k stiahnutiu dúhovky z uhla dúhovky a rohovky. To umožňuje, aby očná tekutina voľne prúdila cez drenážny systém oka a znižovala tlak. Tento mechanizmus liečiva je veľmi dôležitý pri liečbe glaukómu s uzavretým uhlom. Nedostatok liekov je ich krátkodobý antihypertenzívny účinok, ktorý pretrváva 6 hodín.

Pretože kvapky na odtok vnútroočnej tekutiny spôsobujú miózu, zúženie zornice pretrváva počas trvania liečiva. To vedie k zúženiu zorného poľa, pretože objekty strácajú jasné obrysy. Pri dlhodobom používaní spôsobujú očné kvapky glaukómu dermatitídu a alergickú konjunktivitídu. Ak takéto kvapky používajú mladí pacienti, môže to viesť k prasknutiu sietnice.

Očné kvapky na odtok vnútroočnej tekutiny sú rozdelené do farmakologických skupín:

 • Cholinomimetiká sú látky syntetického (karbachol) a rastlinného (pilokarpínového) pôvodu. Pôsobenie látok je zamerané na zúženie zornice, čo znižuje tlak a zlepšuje odtok. Cholinomimetiká sú účinné pri glaukóme s uzavretým uhlom.
 • Prostaglandíny - liečivá s touto účinnou látkou si zachovávajú svoju aktivitu počas 24 hodín. Kvapky môžu byť použité na liečbu glaukómu s otvoreným uhlom, ale spôsobujú vedľajšie účinky vo forme opuchu, pálenia v očiach a sčervenania sliznice.
 • Sympatomimetiká - látky ovplyvňujú nielen zrakové nervy, ale aj nervový systém. Spôsobuje zvýšený krvný tlak, poruchy srdcového rytmu, začervenanie sliznice.
 1. Lieky na zníženie tvorby komorového moku

Očné kvapky z glaukómu môžu obsahovať inhibítory karboanhydrázy, agonisty a2-adrenoreceptorov a β-adrenergné blokátory. Obľúbené kvapky z tejto skupiny: Azopt, Betoptik, Truzopt, Timolol, Arutimol, Niolol, Ocuril, Kuzimolol a ďalšie. Kvapky na zníženie tvorby komorového moku sú kontraindikované na použitie pri rohovkovej dystrofii, bradyarytmiách, sprievodnej suchej keratitíde a pri bronchiálnej astme.

Prípravky na zníženie produkcie vodnej kvapaliny sú rozdelené do nasledujúcich farmakologických skupín:

 • Inhibítory karboanhydrázy - v tejto skupine liekov sú trusoptové a azoptové látky. Zložky blokujú enzýmy ciliárneho telesa.
 • P-blokátory sú hlavnými účinnými látkami timolol a proxodol. Kvapky sú kontraindikované na použitie u pacientov so srdcovými arytmiami a respiračnými ochoreniami.
 • Agonisty a2-adrenoreceptorov sú v tejto kategórii látok: brimonidín a clonilín, t.j. Klonidín. Charakteristikou takýchto komponentov je zlepšenie odtoku tekutiny a zníženie jej výroby.
 1. Kombinované lieky

Kvapky znižujú tvorbu komorového moku a pomáhajú zlepšovať jeho odtok. Kapky Timpilo, Fotil a Fotil Forte sú vhodné na liečbu glaukómu. Menovaný oftalmológom a vydávaný na lekársky predpis.

Účinná stratégia terapeutickej liečby glaukómu je založená na účinkoch na: zvýšený vnútroočný tlak, znížený vospospasmus a perfúziu, ako aj zabezpečenie normálnej neuroprotekcie. Liečebný prístup závisí od rizikových faktorov progresie glaukómu. Očné kvapky pre glaukóm je liek na predpis, ktorý môže predpísať len lekár. Vlastné užívanie liekov je kontraindikované, pretože to môže viesť k nekontrolovaným vedľajším účinkom.

trusted-source[27]

Xalatan pre glaukóm

Očné kvapky Xalatanu na glaukóm sú účinným liekom s účinnou látkou latoprost, ktorá je syntetickým analógom prostaglandínu. Mechanizmus účinku liečiva je založený na znížení vnútroočného tlaku zvýšením odtoku tekutiny z oka. Účinok liečiva sa pozoruje 3-4 hodiny po použití a maximálny terapeutický účinok po 8-10 hodinách. Kvapky neovplyvňujú dýchacie funkcie, parametre vnútroočného krvného obehu a kardiovaskulárny systém.

 • Kvapky sa používajú na liečbu zvýšeného vnútroočného tlaku, glaukómu s otvoreným uhlom a liečby zvýšeného vnútroočného tlaku. Používajte liek len na predpis. Dospelým pacientom sa predpisuje jedna kvapka 1 krát denne. Liek sa odporúča instil pred spaním.
 • Vedľajšie účinky Xalatanu sa javia ako malá hyperémia spojiviek, alergické reakcie a kožné vyrážky. V zriedkavých prípadoch liek spôsobuje eróziu epitelu a zvýšenie pigmentácie dúhovky.
 • Očné kvapky sú kontraindikované na použitie pri alergických reakciách na zložky lieku. Počas gravidity sa Xalatan môže použiť, ak sú potenciálne prínosy jeho použitia vyššie ako možné riziká pre plod a pôrodný proces. Kvapky sa neodporúčajú používať počas laktácie.
 • Keď kvapky predávkovania spôsobujú hyperémiu spojiviek a mierne podráždenie sliznice oka. V zriedkavých prípadoch liek spôsobuje nevoľnosť, vracanie, nadmerné potenie, závraty, bolesť brucha. Symptomatická liečba predávkovania.
 • Xalatan sa uvoľňuje v 2,5 ml injekčných liekovkách s 0,005% roztokom latanoprostu. Uchovávajte liek by mal byť na tmavom mieste pri teplote 2 až 8 stupňov. Po otvorení sa fľaša môže uchovávať maximálne 30 dní a len pri izbovej teplote.

Dávkovanie a podávanie

Spôsob podávania a dávka očných kvapiek v glaukóme vyberá ošetrujúci lekár po kompletnej diagnostike ochorenia. Dávkovanie závisí od zloženia liečiva. Takže niektoré kvapky môžu byť predpísané, aby sa instilárne 2-3 krát denne, 1-3 kvapky, ale silnejšie lieky sú predpísané s nižšou dávkou, 1 kvapka nie viac ako raz denne.

Terapeutický účinok užívania liekov je pozorovaný od prvého dňa používania. Znakom očných kvapiek pre glaukóm je, že akumulujú svoje liečivé vlastnosti, čo umožňuje udržiavať vnútroočný tlak na normálnej úrovni aj po zastavení instilácie. Udržiavanie vnútroočného tlaku v normálnych medziach umožňuje vyliečiť glaukóm a zbaviť sa problémov so stratou zraku.

trusted-source[28], [29], [30], [31]

Predávkovať

Predávkovanie liekmi na liečbu glaukómu vzniká v dôsledku dlhodobého užívania kvapiek, pri nedodržaní podmienok používania av prítomnosti kontraindikácií pri používaní liekov. Príznaky predávkovania sa prejavujú lokálnymi alergickými reakciami, rozvojom kardiovaskulárnej insuficiencie a zhoršenou respiračnou funkciou.

Symptomatická liečba predávkovania. V prípade porušenia funkcie gastrointestinálneho systému je potrebné vykonať výplach žalúdka a sledovať srdcovú frekvenciu. Pri zvýšenom krvnom tlaku a zhoršených respiračných funkciách sa odporúča vyhľadať lekársku pomoc.

trusted-source[32], [33], [34], [35], [36], [37], [38], [39]

Interakcie s inými liekmi

Interakcia očných kvapiek v glaukóme s inými liekmi je prípustná len so súhlasom lekára. Pri súčasnom použití kvapiek Timololu a Mezatonu klesá tvorba vnútroočnej tekutiny. Takáto interakcia však spôsobuje výraznú bradykardiu a zhoršenú intrakardiálnu vodivosť. Kombinácia niekoľkých liekov často vedie k bradykardii a srdcovému zlyhaniu.

Neodporúča sa používať niekoľko kvapiek naraz, pretože táto interakcia spôsobuje vedľajšie reakcie. Pri menovaní niekoľkých oftalmických liečiv na liečenie glaukómu je potrebné pozorovať časový interval, aby každé z liečiv malo svoje liečivé vlastnosti.

trusted-source[40], [41]

Podmienky skladovania

Podmienky uchovávania očných kvapiek pre glaukóm sú špecifikované v návode na použitie lieku. Odporúča sa uchovávať očné kvapky na mieste chránenom pred slnečným žiarením a nedostupným deťom. Je potrebné dodržať teplotu. Po otvorení fľaše s kvapkami sa musia uchovávať pri teplote neprevyšujúcej 25 ° C. Nedodržanie podmienok skladovania vedie k strate liečivých vlastností lieku a je nebezpečné používať.

trusted-source[42], [43], [44]

Čas použiteľnosti

Čas použiteľnosti očných kvapiek na liečbu glaukómu je od 24 do 36 mesiacov. Táto doba použiteľnosti sa však vzťahuje len na uzavretú liekovku lieku. Po otvorení sa očné kvapky nechajú skladovať od 3 do 30 dní. Po uplynutí tohto obdobia kvapky strácajú svoje terapeutické vlastnosti a neodporúčajú sa na použitie.

Očné kvapky pre glaukóm sú lieky, ktoré účinne znižujú vnútroočný tlak, zlepšujú odtok tekutiny do oka a znižujú tvorbu vnútroočnej vlhkosti. Kvapky je možné používať len na lekársky predpis, pretože mnohé lieky sa vydávajú len na lekársky predpis a vyžadujú lekársku pomoc a kontrolu. Včasné použitie kvapiek môže vyliečiť glaukóm a zabrániť tomu, aby ochorenie prúdilo do chronickej formy.

trusted-source[45], [46], [47], [48]

Farmakologický účinok

Противоглаукомные препараты

Pozor!

Na zjednodušenie vnímania informácií boli tieto pokyny na používanie lieku "Očné kvapky pre glaukóm a očný tlak" preložené a predložené v špeciálnom formulári na základe oficiálnych pokynov na lekárske použitie lieku. Pred použitím si prečítajte anotáciu, ktorá prišla priamo k lieku.

Popis je poskytovaný na informačné účely a nie je návodom na seba-liečenie. Potreba tohto liečiva, účel liečebného režimu, spôsobov a dávky liečiva určuje výlučne ošetrujúci lekár. Samoliečenie je pre vaše zdravie nebezpečné.

Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.