Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Liečba prostatitídy

Lekársky expert článku

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 18.06.2018

Prostatitída sa zvyčajne nazýva zápal, spôsobuje opuch tkanív a objavovanie sa prostaty žltej osoby bezprostredne pod močovým mechúrom. Liečba prostatitídy sa dnes vyskytuje prostredníctvom mnohých moderných metód, vrátane antibiotickej terapie, fyzioterapie, hirudoterapie, bylinnej medicíny, imunokorektívnej terapie, masáží prostaty, korekcie životného štýlu.

Keď pacient vstúpi do lekárskeho zariadenia, lekár vykoná vyšetrenie pacienta na príčiny prostatitídy. Liečba choroby bude určená presne podľa toho, ktoré faktory prispeli k nástupu ochorenia.

Liečba prostatitídy začína diagnózou choroby, ktorá zahŕňa v prvom rade prieskum urológa. Potom lekár pokračuje v skúmaní brucha a genitálií pacienta, vedie prstencovou sondou prostaty a zasunie ju do konečníka. Počas tejto štúdie môže lekár diagnostikovať zväčšenie, opuch a citlivosť prostaty.

Po rektálnom vyšetrení urológ nasmeruje pacienta na sekréciu spermií, moču a prostaty. Tieto testy umožňujú posúdiť prítomnosť alebo absenciu príznakov infekcie v nich. Niekedy musíte urobiť spermie.

Určenie urodynamických štúdií umožní lekárovi porozumieť tomu, koľko ochorenia má silný vplyv na proces močenia.

Transrektálne ultrazvuk a ultrazvuk obličiek a močového mechúra, aby urológ odhadnúť výšku a štruktúru prostaty, množstvo reziduálne moču, prítomnosť nádorových alebo močové kamene, prítomnosť krvnej zrazeniny, alebo kameňov v spodnej močovodu.

Na základe vyššie opísaných testov a štúdií urológ určí terapiu takého zákerného a vážne vyliečiteľného ochorenia, ako je prostatitída. Liečba prostatitídy prinesie pozitívne výsledky iba vtedy, ak je komplexná a bude ju vyzbierať príslušný lekár.

Antibakteriálna liečba prostatitídy

Vzhľadom na to, že zápal prostaty je často infekčný, lekári liečia prostatitídu ako antibakteriálnu liečbu. Výsledok liečby bude pozitívny iba vtedy, ak urolog správne zvolí terapiu a pacient sa prísne bude riadiť predpísanou liečbou. Malo by sa pamätať na to, že začiatok antibiotickej liečby nemožno zastaviť - týmto spôsobom je možné poškodiť nielen choré telo, ale celý organizmus ako celok.

Pacient by mal byť informovaný o všetkých, niekedy dokonca ani významných zmenách v jeho tele. Ak pacient pocítil nejaké zmeny počas 2-3 dní liečby, lekár by mal nahradiť antibiotikum iným, ale nerobiť ho.

Najčastejšie na liečbu drog sú predpísané široké spektrum účinku - penicilíny. Patria k nim ampicilín, oxacilín, ampiox, benzylpenicilín, karbenicilín.

Tiež, moderná medicína umožňuje rozsiahle použitie prostriedkov fluorochinolónov. - pefloxacín levofloxacín, ofloxacín, ciprofloxacín, norfloxacín, sparfloxacín, atď k týmto liekom v mikroorganizmov nemôže vyvinúť odolnosť - to je jedna z najdôležitejších vlastností týchto skupín antibiotík.

Okrem toho na liečbu mnohých lekárov predpisujú lieky skupiny tetracyklín: josamycín, doxycyklín, azitromycín atď.

Niekedy sa používajú také lieky ako cefixim, cefotaxim, ceftriaxón - sú to vysoko účinné lieky novej generácie.

Antibakteriálna liečba prostatitídy u pacientov s chronickou prostatitidou trvá asi mesiac a pol. V pokročilých prípadoch sa liečba prostatitídy predlžuje až na 16 týždňov. Príležitostne počas antibakteriálnej liečby sa u pacienta objavuje dysbakterióza čriev. V tomto ohľade je pacientovi predpísané, aby prijal finančné prostriedky, ktoré obnovia črevnú mikroflóru: bifikol, bion-3, hilak-forte a tak ďalej.

Dávkovanie a režim podávania liekov predpísal urológ v každom jednotlivom prípade.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9]

Fyzioterapeutické opatrenia

Liečba prostaty u fyzioterapia je použitie rôznych metód, tie hlavné byť ultrazvuk, laserová terapia, elektrické, magnetické, mikrovlnnou terapiu, UHF, elektrolytické pokovovanie, iontoforézou, darsonvalization, terapeutické microclysters, kúpele, bahenné procedúry.

Ultrazvuk sa používa ako vysokofrekvenčné vlny, ktoré človek nepočuje.

Laserová terapia - pomerne bežná, takmer bezbolestná cesta. Je to vplyv laserových lúčov na tkanivá chorého orgánu alebo na reflexné zóny.

Liečba prostatitídy pomocou elektrostimulácie je účinok elektrického impulzného prúdu, ktorý spôsobuje kontrakciu svalov orgánu. Elektrostimulácia je rozdelená na rektálne, perineálne a uretrálne.

Magnetoterapia je liečba prostatitídy pôsobením permanentného magnetického a striedavého nízkofrekvenčného poľa na tkanivách postihnutého orgánu.

Liečba mikrovlnami spočíva v expozícii postihnutému tkanivu vysokofrekvenčného elektromagnetického poľa.

UHF je komplex terapeutických opatrení s pomocou kondenzátorových dosiek privedených do tkanív.

Galvanizácia je spôsob spracovania dodávaním malého kontinuálneho prúdu a nízkeho napätia.

Liečivá elektroforéza je simultánny účinok na tkanivá prúdu nízkeho silného prúdu a špeciálnych liečiv, ktoré sa s ním podávajú do tkaniva. Prúd zvyšuje iónovú aktivitu v tkanivách a súčasne dochádza k farmakologickému účinku liekov.

Darsonvalization je metóda liečby pomocou rýchlo sa zhasínajúceho vysokofrekvenčného impulzného prúdu s nízkym výkonom s vysokým napätím.

Lekárske mikroklyztre sú klyšetky, pre ktoré sa používajú rôzne bylinné infúzie a odvarky.

Kúpele používané na liečbu choroby sú vymenované za všeobecné alebo miestne sedavé. Počas kúpeľa sa používajú rôzne liečivé kvapaliny rôznych teplôt.

Blátené postupy - aplikácia terapeutického bahna. Lekárske opatrenia môžu zahŕňať použitie vonkajších aplikácií bahna alebo zavedenie tampónov do konečníka.

Girudoterapija

Pijavia sú nádherným darom prírody ľudstvu. Pomocou týchto živých bytostí je možné liečiť mnohé choroby, medzi ktoré patrí prostatitída. Liečba pijavice prostatitídy sa uskutočňuje podľa nasledujúcej schémy: v bodoch umiestnených 3 cm od análneho (pľúcneho) pijavice a formulácia by mala pripomínať písmeno "X". Stredom listu je konečník, konce písmena sú miesta pijavice.

Tiež sa široko používa mierne odlišná metóda liečby: odstupom od mediálneho stehu perinea asi 2 cm v každom smere sa vytvoria pijavice. Neodporúča sa inštalovať pijavice priamo na šev perinea. Kurz je o 4-5 ošetreniach. 4 pijavice sa používajú v jednej relácii. Po každom zasadnutí urobte prestávku za 5-6 dní.

Fytoterapie

Fytoterapia je komplex liečebných opatrení s liečivými tinktúrami, odvarmi, šťavami, infúziami, pripravenými z liečivých rastlín. Niektoré z týchto liekov by sa mali užívať interne, zatiaľ čo iné sa používajú zvonka, injekčne sa dostávajú do močovej trubice. Fytoterapia je ďalší spôsob liečby, ktorý pomáha telu rýchlejšie zvládnuť chorobu.

Na prípravu vývarov sa zvyčajne používajú kôra, semená, korene, pupenky a odrody rastlín na infúzie - kvety, listy, tráva a stonky. Existuje obrovský počet receptov na prípravu liekov.

Jedným z najobľúbenejších receptov je infúzia brezových púčikov a ovsa, zmiešaných s infúziou bokov ruže (1: 1), ktoré si zobrali pol šálky 1 až 2 krát denne.

Tinktura z kôry gaštanu konského (nalijeme 250 ml 25 g jemne nasekanej kôry, trváme v tme 10 dní, príležitostne sa pretrepáva). Potom je tinktúra filtrovaná, užívajte trikrát denne po dobu 30 kvapiek.

Z petržlenu stlačte šťavu a miešajte s medom (1: 1), jesť 3 krát denne pre 2 tabuľky. Lyžice.

Imunokorektívna liečba prostatitídy

Liečba prostatitídy spočíva tiež v zvyšovaní imunity a aktivácii obranyschopnosti tela. Lekári v tomto prípade predpisujú imunokorektívnu liečbu. Zahŕňa príjem pacientov z rôznych vitamínov, imunomodulátorov, biostimulantov, fytopreparácií a iných prostriedkov.

Použitie afalisu u pacientov s chronickou prostatitidou, ktorej liečba bola vykonaná komplexným spôsobom, zvyšuje účinnosť terapie a prispieva k dlhšiemu zachovaniu výsledkov. Liečivo je dobre tolerované, nemá žiadne kontraindikácie. Možno jeho kombinácia s akoukoľvek inou terapiou. Afalah je indikovaný u pacientov s chronickou prostatitisou kategórie II a III A s 1 dňom liečby.

Masáž prostaty

Liečba prostatitídy pomocou masáže prostaty je nepríjemný, ale veľmi účinný spôsob liečby ochorenia. Masáže vykonáva skúsený lekár. Po prvé, použite ukazovák v rukavici cíti prostatu v snahe upevniť svoje parametre, stupeň bolesti, pomer pravého a ľavého laloky prsníka, rovnako ako vyšetrovať kvalitu hlienu v konečníku. Potom začne lekár priamo samotný masáž.

Oprava spôsobu života

Aby sa zabránilo stagnácii krvi v prostatej žľaze, pacient sa musí veľa pohybovať, chodiť na prechádzky, hrať šport a tak ďalej.

Výskyt prostatitídy často vyvoláva sedavý životný štýl, sedavú prácu, vzácne pohlavné styky. Spôsobujú stagnáciu krvi v prostatej žľaze. V tejto situácii je pacientovi predpísaný fyzický cieľ (fyzická), terapeutická gymnastika, chôdza na čerstvom vzduchu, špeciálna strava atď., S terapeutickým účelom.

Komplexná liečba pacientov pre chronickú prostatitídu by mala zahŕňať:

  • antibakteriálna liečba (iba u pacientov s chronickou prostatitídou infekčnej povahy vrátane latentnej);
  • symptomatická liečba na odstránenie vedúcich prejavov ochorenia;
  • patogénne terapie, zamerané na obnovenie mikrocirkulácie v prostate, prostaty žľazy obnovu odvodňovacie vylučovacích ciest, močového normalizáciu, stabilizáciu imunitného a hormonálny systém, zabránenie nadmernej tvorbe fibrotické tkaniva.

Existuje veľa príznakov, ktoré naznačujú pacientovi, že prostatitída sa "usadila" vo svojom tele. Liečba tejto choroby je veľmi komplikovaná a dlhotrvajúca, čo prináša pozitívne výsledky len vtedy, ak pacient prísne dodržiava všetky predpisy urológa.

trusted-source[10], [11], [12], [13], [14], [15], [16], [17], [18], [19], [20], [21]


Portál iLive neposkytuje lekársku pomoc, diagnostiku alebo liečbu.
Informácie uverejnené na portáli sú len orientačné a nemali by sa používať bez konzultácie s odborníkom.
Pozorne si prečítajte pravidlá a pravidlá stránky. Môžete tiež kontaktovať nás!

Copyright © 2011 - 2020 iLive. Všetky práva vyhradené.