^

Zdravie

Horčík v krvi

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 20.11.2021
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Horčík je štvrtý najdôležitejší prvok ľudského tela po draslíku, sodíka, vápnika a druhom najviac hojnom prvku v bunke po draslíku. Ľudské telo obsahuje približne 25 g horčíka, 60% z nich je súčasťou kostného tkaniva a väčšina zvyšku populácie je v bunkách. Do extracelulárnej tekutiny sa nachádza iba 1% celkového množstva horčíka. Približne 75% horčíka séra je v ionizovanej forme, 22% je spojených s albumínom a 3% s globulínmi. Horčík hrá dôležitú úlohu vo fungovaní neuromuskulárneho aparátu. Najvyšší obsah horčíka v myokardu. Fyziologicky je horčík antagonistom vápnika, jeho deficit v sére je sprevádzaný zvýšeným obsahom vápnika. Čím vyššia je metabolická aktivita bunky, tým viac horčíka obsahuje. Koncentrácia ionizovaného horčíka v článku je udržiavaná na konštantnej úrovni aj pri veľkých výkyvoch v extracelulárnej tekutine.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11]

Koncentrácia horčíka v krvnom sére

Vek

Koncentrácia horčíka v krvnom sére

Meq / liter

Mmol / l

Novorodenec

1,0-1,8

0,5-0,9

5 mesiacov - 6 rokov

1,32-1,88

0,71-0,95

Vo veku 6-12 rokov

1,38-1,74

0,69-0,87

Vo veku 12-20 rokov

1,35-1,77

0,67-0,89

Dospelí

3.1.a-01.02.

0,65-1,05

Horčík je kofaktor mnohých enzymatických reakcií, pôsobí ako fyziologický rastový regulátor a podporuje zásobu purínových a pyrimidínových báz. Horčík je potrebný vo všetkých štádiách syntézy bielkovín.

Hlavným regulátorom na udržanie koncentrácie horčíka v krvnom sére je oblička. U zdravého človeka je denná vylučovanie horčíka približne 100 mg. Pri vyčerpaní horčíka sa jeho vylučovanie úplne znižuje alebo úplne stráca. Nadbytok horčíka sa rýchlo odstraňuje obličkami. Horčík prechádza cez glomerulárnu membránu, 80% z nich je reabsorbovaných v proximálnych tubuloch vzostupného segmentu slučky Henle. Veľké dávky PTH prispievajú k zníženiu vylučovania horčíka močom (glukagón a kalcitonín majú rovnaký účinok). Vitamín D a jeho metabolity zvyšujú absorpciu horčíka v tenkom čreve, ale v menšej miere ako vápnik.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.