^

Zdravie

Homocysteín v sére

, Lekársky editor
Posledná kontrola: 20.11.2021
Fact-checked
х

Všetok obsah iLive je lekársky kontrolovaný alebo kontrolovaný, aby sa zabezpečila čo najväčšia presnosť faktov.

Máme prísne smernice týkajúce sa získavania zdrojov a len odkaz na seriózne mediálne stránky, akademické výskumné inštitúcie a vždy, keď je to možné, na lekársky partnerské štúdie. Všimnite si, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú odkazmi na kliknutia na tieto štúdie.

Ak máte pocit, že niektorý z našich obsahov je nepresný, neaktuálny alebo inak sporný, vyberte ho a stlačte kláves Ctrl + Enter.

Homocysteín je produkt výmeny aminokyselín (konverzia metionínu na cysteín). Približne 70% plazmatického homocysteínu je spojených s albumínom, 30% je oxidovaný na disulfid a iba 1% je vo voľnom stave. Prevažná väčšina metód používaných na zistenie hladiny homocysteínu v krvi nám umožňuje určiť len celkový obsah oxidovaných a redukovaných foriem. Výsledky analýz závisia vo veľkej miere od správnosti odberu krvi a rýchlosti, pri ktorej sa sérum oddelí od krvných buniek, pretože krvné bunky kontinuálne produkujú a uvoľňujú homocysteín.

Homocysteín v sére je stále nezadržateľne zbavený pozornosti nielen obyčajných občanov, ale niekedy lekárov, aminokyselín. Ako látka homocysteín je známa už viac ako sto rokov, ale až v druhej polovici XX storočia sa začala skúmať dôkladnejšie. Takýto zvýšený záujem o homocysteín je spojený s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Predtým lekári hrešili na notoricky známych cholesteroloch a obviňovali ho zo škodlivých účinkov na krvné cievy, dnes je v krvnom sére zahrnutý homocysteín v počte "podozrivých". Množstvo až do konca nepreskúmanej aminokyseliny sa rýchlo zvyšuje kvôli všetkým známym katastrofálnym ľudským zvykom - fajčeniu a zneužívaniu kávy.

Takže homocysteín v krvnom sére je dôležitá aminokyselina, ktorá sa rodí v ďalšej, nie menej dôležitú látku - metionín. Na druhej strane metionín je nenasýtený, obsahujúci síru, teda nie je syntetizovaný v ľudskom tele, aminokyselina. Mnoho metionínu v tých potravinách, ktoré vegetariáni nepotrebujú. Avšak vajcia, mäso a mnoho ďalších kategórií výrobkov sú pre ľudí, najmä mladých, veľmi potrebné, pretože to je živočíšne bielkoviny, ktoré dodávajú telo normálne množstvo energie. Homocysteín v sére sa tiež zúčastňuje na tomto energetickom procese, ako aj pri tvorbe proteínov. Ak je homocysteín príliš veľa, automaticky prejde do formy metionínu alebo sa jednoducho odstráni z tela. Existuje niekoľko spôsobov, ako neutralizovať nadbytok homocysteínu, sú odlišné, ale sú spojené jedným - procesom fermentácie a povinnou prítomnosťou vitamínov B, rovnako ako kyseliny listovej. Pravda, existujú prípady, kedy v dôsledku dedičných ochorení u ľudí nie je možné neutralizovať prebytok aminokyselín homocystínu. Pre takýchto ľudí je dôležité vziať špeciálnu látku, a to aj aminokyselinu - betaín, ktorá je obsiahnutá vo veľkom množstve v bežnej repy (z latinskej beta-repy). Okrem toho, v prípade genetických porúch, ktoré neumožňujú využitie nadbytku homocysteínu v krvnom sére, nemali by ste piť kávu ani žiadne výrobky obsahujúce kofeín.

trusted-source[1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], [10], [11], [12]

Homocysteín v sére, akú je jeho normálna hladina?

Po prvé, hladina homocysteínu ovplyvňuje normálny stav ciev. Primárne poškodenie závisí nie od vyššie uvedeného cholesterolu, ale od toho, ako vysoká je hladina homocysteínu v krvnom sére. Táto aminokyselina sa hromadí, akoby "poškriabala" steny, najmä vnútorné nádoby. Samozrejme, organizmus sa snaží kompenzovať a chrániť, mikrocirku sa začnú naplňovať malými trombami a až potom sa do práce započíta cholesterol. Takže cievy tela a vybudovať neslávny cholesterolu usadeniny a plaky.

Referenčné hodnoty (norma) sérovej koncentrácie homocysteínu sú: u žien 5-12 μmol / l, u mužov - 5-15 μmol / l.

Kto bol prvý vedec, ktorý venoval veľkú pozornosť homocysteínu v sére?

Prvý študoval toxický účinok homocysteínu bol Dr. Climmer McCully, jeho vedecká práca sa datuje do 60. Rokov 20. Storočia. Samozrejme, v ére boja proti cholesterolu, ktorý bol "označený" za hlavného nepriateľa cievneho systému, nikto nevenoval pozornosť objaveniu McCullyho. Avšak, tvrdohlavosť vedca nepoznala medzí, keď pravidelne publikoval vedecké práce všade mohli čítať zo svojich kolegov, a nakoniec urobil lekársky svet rozpoznať škodlivý funkciu nadmerného homocysteínu. Faktom je, že pri štúdiu homocystinúrie - zriedkavej, vážnej genetickej choroby, McCully zistil nedostatok vitamínov B, ako aj niektoré enzýmy u pacientov. Akonáhle pacienti začali užívať vhodnú liečbu, stav cévnych stien sa výrazne zlepšil, aj keď nedošlo k úplnému zotaveniu.

Homocysteín v krvnom sére, ktorý prekračuje normu, môže byť zdedený ako rizikový faktor. Navyše je pri všetkých spravodlivých pohlavíach zaznamenaná zvýšená hladina homocysteínu, pričom sa používajú ako antikoncepčné liečivá.

Homocysteín v krvnom sére, znížený o 30-40% - je cieľom moderných vedcov a farmakológov XXI storočia, ktoré sa zaoberajú kardiovaskulárnymi problémami. Každý tisíc mužov môže žiť o 8 až 10 rokov dlhšie, ženy v tomto období sú o niečo nižšie, ale od 4 do 6 rokov.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.